جزئیات انتشار بازی ABZU PS4 کمپانی Giant Squid

جزئیات انتشار بازی ABZU PS4 کمپانی Giant Squid

جزئیات انتشار بازی ABZU PS4 کمپانی Giant Squid

بازی ABZU جایگاهی عظیم در اعماق اقیانوس می باشد که بازیکنان محیط اقیانوس را شنا در آن کنترل می کنند. این تجربه الام بخش داستان ذاتی و عمیقی است که بسیاری از افراد در ناخودآگاه خود آن را انجام می دهند. در واقع بازی ABZU افسانه ای جهانی است که در تمام فرهنگ ها وجود دارد. نام بازی به مفهوم قدیمی ترین اساطیر اشاره می کند و در اصل ترکیبی از دو واژه باستانی AB به معنای اقیانوس و ZU که همه با آن آشنایی دارند، می باشد.
بازی ABZU اقیانوسی از دانش و خرد است. بازی ژانری فانتزی، اکشن و ماجراجویانه و حالت سه بعدی دارد. بازیکن در این بازی سوم شخص می باشد و البته بازی حالت آنلاین چند نفره ندارد. سازنده این بازی استودیوی Giant Squid می باشد.در این مقاله به بررسی این بازی جذاب می پردازیم پس در ادامه همراه ما باشید.

جزئیات انتشار بازی ABZU PS4 کمپانی Giant Squid
جزئیات انتشار بازی ABZU PS4 کمپانی Giant Squid

بازی بر روی PS4 انجام شده است.
تا زمانی که شرکت سازنده تصمیم بر ارائه یک بازی با ژانر مسافرتی دیگر نگیرد، بازی ABZU جایگاه خود به عنوان بهترین بازی در این ژانر را دارا خواهد بود. استودیوی Giant Squid با همکاری کارگردان هنری Matt Nava این بازی مهیج را ساخته است. این بازی نه تنها یک سفر دریای به نظر می رسد بلکه در سبک گیم پلی مینیمالیستی و انجام بازی به صورت چند نفره نیز طرح هایی دارد.
آهنگساز این بازی Austin Wintory است که صدایی برای بازی انتخاب کرده است که تداعی کننده سفر واقعی در زیر آب می باشد. البته آنچه بیان شد بدین معنا نیست که بازی صرفا یک سفر دریایی است. بلکه برای افرادی که اهداف بلندی دارند عالی است . چیزی بیش از یک کلونی می باشد. تمامی شباهت هایی که در این بازی با سایر بازی ها مشاهده می شود از ایده های منحصر به فرد سازنده آن می باشد.

بازی ABZU نوعی سرگرمی اسرار آمیز می باشد. در این بازی بازیکن می توان بدون تجهیزات غواصی در زیر آب حرکت کند و حتی نفس بکشد. روال بازی به این صورت است که بازیکن شرو ع به شنا در اقیانوس می کند، جایی که برای کشف مجموعه ای از مناطق بکر آزاد است و وابستگی عجیبی به جذابیت های محیط دارد. همچنین می تواند جانداران محلی را با فشردن دکمه سمت چپ جهت گرفتن آسان آن ها بدست آورد.
می توان بازی را به بخش های گوناگون و جدا از هم تقسیم کرد. بازی حالت Sandbox دید باز در یک اقیانوس بی انتها ندارد ولی در عوض جایی است که می توانید از جایی به جای دیگر بروید و به اعماق دریا بروید و بازی کنید.
در ابتدا احساس می کنید هدف خاصی ندارید و اهدافتان مبهم و پوچ می باشند.
اما محیط زیر آب به قدری متقاعد کننده و زیباست که چشم انداز حرکت حقیقی در چنین محیطی را برای بازیکن تداعی می کند هر چند مناظر و ماهی ها با جزئیات زیاد نشان داده نمی شوند. شنا به روشی که ماهی ها شنا می کنند، یعنی شنا به صورت دسته جمعی با سایر ماهی ها، حرکت را برای بازیکن بسیار واقعی می سازد.
کنترل هایی که در حین کار در دست دارید به شما برای حرکت و چرخش در آب کمک می کند البته دوربین همیشه برایتان کمکی نیست و بهتر است سعی کنید خودتان را در محیط قرار دهید بدون اینکه از دوربین کمک بگیرید. بدین صورت می توانید از حسی که بازی پی اس ۴ قصد داشته به شما القا کند، لذت ببرید. می توانید در محیط شنا کنید و با ماهی ها بازی کنید و در حالی که یک هواپیمای بدون سرنشین را زیر آب می یابید از برای تخریب موانع رو به رویتان استفاده کنید.
اما آیا واقعاً آنچه گفتیم در این بازی وجود دارد؟
البته نه با تمام جزئیات. قبل از این شما با خرابه هایی باستانی با دیوارهای آبی و طلایی که حجم عظیمی از نقاشی های زیبا را در آن مشاهده می کنید را خواهید دید که خوب این برای غواصان بسیار جذاب خواهد بود. اما ناگهان بایک کوسه بزرگ روبه رو می شوید.

جزئیات انتشار بازی ABZU PS4 کمپانی Giant Squid
جزئیات انتشار بازی ABZU PS4 کمپانی Giant Squid

در این میان شما نمی دانید که این کوسه دوست شماست یا دشمنتان؟ سپس مجسمه ای را پیدا می کنید که می توانید از آن برای نگهدار و مراقبت از دوربین خود استفاده کنید و به دنبال ماهی ها بروید و با یک چرخش به چپ به سمت دیگری بروید.

درست در همین حوالی است که بازی ABZU شکل می گیرد. کارهای مختلفی دارید و هر کدام از آن ها یک سفر دریایی در محیطی مختلف در دنیای زیر آب را می طلبد ،شما شروع به کشف این دنیا می کنید. در حین سفرتان ناگهان در یک گرداب فرو می روید و در آنجا ساختمانی به شکل حرم که عجیب و غریب است را می بینید. بدون اینکه کاری انجام دهید به این محیط رسیدید.
در اصل یک سری اقداماتی که به طور متوالی انجام دادید شما را به اینجا رسانده است بدون اینکه چالشی داشته باشید. اما این از هیجان بازی نکاسته است. این بازی یک بازی اکشن دشوار و یا حتی یک چالش ذهنی نیست بلکه یک بازی آرام و متفکرانه است به طوری که تقریبا در آن به یک سفر درونی خواهید رفت.
این بدین معنا نیست که بازی پلی استیشن ۴ آرام و بی تصنعی است. علیرغم چشم انداز انتزاعی و پالت پیچیده ای که مشاهده می کنید بازی ABZU می داند که چگونه لحظاتی شگفت انگیز و مهیج برای شما فراهم کند. صفحه ای پر از ماهی های کوچک که در آب شنا می کنند باعث ایجاد شور و اشتیاق در شما می ود به طوری که از این دنیای عظیم که ساخته دست انسان نیست. بی نهایت لذت می برید و به اعماق اقیانوس می روید جایی که ماهی هایی وجود دارند که بسیار عجیب و غریب هستند و کسی تاکنون نتوانسته آن ها را با چشم ببیند. هنگامی که در حال شنا کردن با وال ها و یا در کنار صخره های عظیم مرجانی هستید با شگفتی ترکیب رنگ ها در این دنیای جذاب روبه رو می شوید.
در واقع بازی علمی تخیلی را انجام می دهید که با The Blue Planet که در سال ۲۰۰۱ منتشر شد، متفاوت می باشد یکدفعه به Odyssey Space می روید و بر می گردیدکه حس عالی ناب بودن محیط به شما القا می شود و این بخش مهمی از داستان این بازی است.
ناب ترین لحظات را ارکستر قدرتمند بازی فراهم کرده است، آنجایی که قرار است ترس و وحشت وجوتان را فرا بگیرد به خوبی از عهده این کار برآمده است. در بعضی موارد ABZU نقش خود را بازی می کند و شما را عمیقا در حس حیرت و وحشت و شگفت زدگی فرو می برد. اما هنگامی که به یک علامت می رسد بسیار قدرتمند ظاهر می شود که به تولید برخی از مناظر فوق العاده در این بازی منجر می گردد.
در این جا نمی خواهم به آنچه در این بازی وجود داردو یا آنچه داستان بر مبنای آن شکل گرفته است لطمه ای بزنمف اما می توان گفت که بازی ABZU بیشتر به پردازش صحنه هایی که واقعاً چشم نوازند پرداخته است. در حقیقت بازسازی اسطوره ها بخشی اساسی از بازی است. همان طور که مناظری که در بازی مشاهده می شوند به عنوان سرنخی جهت ادامه بازی می باشند که این خصوصیت بازی را در دسته بازی های Slow-Build قرار می دهد اما لحظات را به خوبی مدیریت می کند و پایان بسیار جذاب آن واقعاً انجام این بازی را قانع کننده، می کند.
بازی ABZU را دوست دارم و سازندگان آن را تحسین می کنم. برای شما هم کار سختی است که از این بازی خوشتان نیاید. اما در کل، بازی استانداردهایی که یک بازی Playstation 4 با ژانر سفر باید داشته باشد را نداشت. در مرحله اول روند بازی اصلاً رضایت بخش نیست. در این مرحله بیشتر به جنبه های مکانیکی و ایده ها و احساساتی که هر اقدام میم تواند به همراه داشته باشد پرداخته است. بازی ABZU چند مشکل اساسی دارد که هیچ کدام از آن ها مهارتی نیست و انتظار می رود که سازندگان بتوانند آن ها را به سادگی رفع نمایند. در واقع بازی بیشتر تجربه ای باشکوه از تجربه اکستر است نه یک بازی به طوری که تعاملات با موجودات و محیط به همان اندازه که تیم سازنده انتظار داشته است عمیق و متنوع نیست.
آنچه برایم اهمیت بیشتری دارد بازی درونمایه ی سفر را ندارد. داستان بازی بیشتر حالت انتزاعی داشت و آزادانه می شد آن را تفسیر نمود. در واقع گرما و شخصیتی که از Giant Squid انتظار می رفت مشاهده نمی شود. این دینامیک منحصر به فرد می توانست با داشتن خصوصیت چند نفره جذابتر باشد به گونه ای که در هر مرحله بتوان با یک بازیکن حالت co-op داشته باشیم. اما آنچه حائز اهمیت است ، انیمیشن و شخصیت های Journey است که با وجود اکتشافات و چالش هایی که با آن مواجه می شویم، چندان قابل توجه نیستند. آنچه در این بازی نظر من را جلب کرد، رسیدن گاه و بی گاه ABZU بود. بازی فوق العاده تاثیر گذار است در واقع جشنی احساسی است اما هیچ افشایی (آشکار سازی) در آن نمی بینیم.
همچون Journey این بازی هم کوتاه است. من تقریبا بازی را دو ساعته بدون هیچ وقفه ای انجام دادم البته می شد زمان بیشتری را صرف دیدن محیط جذاب بازی کرد برخی از موجوداتی که در این بازی مشاهده می کنیم قرن ها پیش منقرض شده اند. ارزش واقعی در یک بازی مانند ABZU گرافیک یا مکانیسم بازی نیست بلکه نحوه اتصال افراد با بازی است. بازی ممکن است برخی را ناراضی کند ما برای من تجربه ای بی نظیر است.
به نظرم بازی ABZU یک بازی بصری جذاب با نمره ای فوق العاده است که برخی از لحظات آن بسیار مهیج و شگفت انگیز هستند اما نمی توان آن را با Journey مرتبط دانست. چون به هیچ عنوان درونمایه ی مشابهی ندارند. امیدوارم این بازی را دانلود کنید و از آن لذت ببرید.

مرکزخرید دات کام

  مانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × پنج =