بازی Anno 1800 کمپانی Blue Byte

بازی Anno 1800 ششمین بازی از سری بازی های Anno است که توسط شرکت Blue Byte توسعه داده شده و در آپریل ۲۰۱۹ توسط Ubisoft در آمریکای شمالی متشر شد. این بازی مانند بازی پلی استیشن ۴ Cities: Skylines که با پلتفرم PS4 است از نوع شهر سازی است اما با این تفاوت که Anno 1800 پلتفرم Microsoft Windows است که پس از دو عنوان قبلی بازی به محیط تاریخی و زمان گذشته بازمی گردد. زمان بازی قرن نوزدهم و همزمان با انقلاب صنعتی اروپا است. که از همان سیستم سنتی شهرسازی و مبارزات اقیانوسی استفاده می کند که در بازی های ابتدایی مجموعه شاهد بودیم.

Anno 1800 شما را به قلب انقلاب صنعتی می برد و به شما سه حالت بازی را ارائه می دهد که هر سه تا حد زیادی یکی هستند. سه حالت بازی شامل کمپین , جهان آزاد (sand box) و بازی آنلاین، تفاوتی ندارد که شما کدام بخش را انتخاب کنید در ابتدای هر بازی شما کنترل یک جزیره در اروپای غربی را در اختیار می گیرد که اولین ماموریت شما ساخت یک روستای کوچک و هدف نهایی شما ساخت امپراطوری بزرگ تجاری است که به تمام دنیا دسترسی دارد و ریشه های ارتباطی اش همه ی جهان بازی را در بر بگیرد.

در مراحل ابتدایی بازی Anno 1800 یک بازی شهرسازی ساده است که پیشرفت در بازی با دو معیار جمعیت و میزان پاسخگویی شما به خواسته ها و نیازهای جمعیت است. هرچه شما بهتر نیازهای جمعیت خود را بر طرف کنید جمعیت بیشتری ترغیب می شوند درجامعه شما زندگی کنند که باعث پیشرفت شما در بازی می شود.

با افزایش جمعیت و پر شدن خانه ها شما می توانید این خانه ها را ارتقا دهید و کلاس های دیگری از شهروندان که در بازی طراحی شده را نیز درون جامعه خود داشته باشید. به عنوان مثال یک کشاورز ساده که ساده ترین نوع شهروند است تنها به لباس و ماهی برای زندگی نیاز دارد در حالی که شما پس از ارتقا یک خانه قادر خواهید بود که شهروند از کلاس کارگر نیز داشته باشید که با وجود این که شما را قادر می سازد ساختمان های پیشرفته تری بسازید ولی نیازهای بیشتر و متنوع تری دارند.

برای مثال درخواست صابون نیز از شما می کنند. در طی روند بازی با گسترش صنایع شما با قانونمندی ریز بازی آشنا میشوید و اهمیت زیرساخت ها در شهرسازی بازی را یاد می گیرید. برای مثال برای تولید چوب و برای ساخت خانه های چوبی شما به یک مزرعه چوب، یک کارخانه چوب و یک انبار برای ذخیره آن نیاز دارید.

همراه با باز شدن کلاس سوم (هنرمندان) شهروندان در بازی برای شما بازی ویژگی های جذاب و بی نظیر خود را نیز نمایش می دهد. از آن رو که شما بتوانید زیرساخت صنایع جدیدی مانند پارجه بافی ماشینی , تولید لباس های پشمی و … را تهیه کنید از آنجا که منابع لازم بسیاری از این صنایع در اروپا یافت نمی شود شما مجبور به ساخت کشتی و فرستادن آن ها برای واکاوی در جهان جدید می شوید.

جهان جدید در بازی نقشه ی کاملا متفاوتی دارد و کلاس های شهروندی، زنجیره های تولید و منابع مخصوص به خودش را نیز داراست و این در عمل به این معناست که بازی Anno 1800 همزمان روی دو نقشه متفاوت پیش می رود که در صورت آنلاین بازی کردن هرکدام استراتژی های مختلفی را می طلبد و محیط بازی را بسیار هیجان انگیز می کند.

به عنوان مثال شما ممکن است در جهان اولیه موفق ترین تاجر آهن باشید اما اقتصاد خود را در حال نابودی ببینید زیرا فردی در دنیای جدید جزیره ای که تمام کتان شما را تولید می کرده است دزدیده و شما هم کتان را ازدست داده اید و همچنین تمامی صنایع شما که از آن استفاده می کرده اند نیزآسیب دیده اند.

توجه به جزئیات در ظاهر بازی عالی است و تماشای پیشرفت بازی را بسیار لذت بخش است. جزئیات بازی تا حدی دقیق است که با پیشرفت شهرهای شما حتی مد لباس پوشیدن شهروندان نیز عوض شده و از بازی شما تاثیر می پذیرد. با پیشرفت زنجیره های تولید و پیشرفت شما خواسته ها و تمایلات شهروندان نیز رشد می کند و امکان دارد شما با بی توجهی به آنها باعث شورش مردم شده و قسمتی از بازی را کاملا از دست بدهید.

طراحی این بازی به صورت کاملا در هم آمیخته و منطقی است و این نوع طراحی داشتن استراتژی صحیح در انجام بازی را بسیار مهم می کند. شما ممکن است تمامی بخش های تولید یک محصول را داشته باشید اما یکی از مواد اولیه را در اختیار نداشته باشید به این منظور شما مجبور به خرید و تجارت با سایر بازیکنان می شوید تا زنجیره را کامل کنید اما در انتها شما باید به اندازه کافی منابع اولیه و خط های تولید در اختیار داشته باشید تا بتوانید در عصر انقلاب صنعتی دوام بیاورید و خود را قدم به قدم به حضور در عصر دیجیتال نزدیک کنید.

  مانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × 2 =