جزئیات انتشار بازی Celeste XBox کمپانی Matt Makes Games قسمت دوم

جزئیات انتشار بازی Celeste XBox کمپانی Matt Makes Games

جزئیات انتشار بازی Celeste XBox کمپانی Matt Makes Games قسمت دوم

جزئیات انتشار بازی Celeste XBox کمپانی Matt Makes Games قسمت دوم
مادلین در راه با کسانی برخورد می‌کند که برای رسیدن به مراحل بعدی باید از سدشان عبور کند. به ندرت دیده شده که یک بازی بتواند مثل celeste هم موضوع خوبی داشته باشد و هم بتواند از لحاظ فنی سطح قابل قبولی را ارائه دهد. بازی چنان مخاطب را در خود غوطه‌ور می‌کند که گاهی ممکن است کاملا با مادلین همدری کرده و مشکلات او را مشکلات خود بداند. دیدن درد و رنج مادلین کار سختی است و غیرممکن است با دیدن این اتفاقات مشکلات او را از آن خود ندانید.
اما همین ویژگی است به علاوه تلفیق خارق‌العاده بازی و داستان که Celeste را از نظر احساسی تبدیل به بازی قدرتمندی کرده است.تنها جنبه ناامیدکننده بازی XBox حرکت زخمت و نخراشیده‌ای است که در بخش انتهایی بازی به قابلیت‌های مادلین اضافه می‌شود. از این حرکت برای تکمیل ماموریت‌های باقی‌مانده استفاده می‌شود، اما شکل اضافه شدن آن (آن هم در یکی از حساس‌ترین و مهم‌ترین لحظات بازی) به نوعی باعث تضعیف قوی‌ترین المان‌های داستان می‌شود.

جزئیات انتشار بازی Celeste XBox کمپانی Matt Makes Games
جزئیات انتشار بازی Celeste XBox کمپانی Matt Makes Games

با این حال پایان داستان به طرز فوق‌العاده‌ای قوی و خوب از آب در آمده است که اگر اینجا مطرح نشود، بهتر است.شروع این بازی آرام و به سبک پلتفرمرهای سنتی است، اما حرکاتی جدیدی را نیز در خود جا داده است. به مرور زمان و وقتی مهارت‌هایتان را پرورش می‌دهید و در آن‌ها استاد می‌شوید، شرایط پیچیده‌تر و به شدت خطرناک‌تر می‌شود.
ممکن است ناچار شوید از روی میله‌های تیز بپرید، از روی گودال‌‌ها عبور کنید و مسیرهای پر پیچ و تابی را پشت سر بگذارید، بدون این که فرصت و مکان امنی برای استراحت داشته باشید. اما با آن که تمام مراحل پیچیده و دشوار هستند، چک‌پوینت‌های زیادی هم بر سر راه‌تان قرار دارند (و شروع مجددهایی که شما را تقریبا به همان نقطه‌ای که باخته‌اید، برمی‌گردانند) که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید و به همین دلیل شکست‌هایتان آنچنان باعث ناامیدی شما نمی‌شود.
با این حال این بازی آنقدر سخت هست که بعد از موفقیت از خودتان راضی باشید و به خود افتخار کنید. شاید هزاران بار مرگ و شکست را تجربه کنید، اما هیچ کدام‌شان باعث نمی‌شود احساس کنید که در حق‌تان بی‌انصافی شده است. تک تک این شکست‌ها چیز جدیدی را به شما می‌آموزند. با آن که در Celeste حرکاتی وجود ندارد که بتوان آن‌ها را کاملا ابداعی به حساب آورد، اما در فضای آن ابتکار زیادی به خرج داده شده است.
بعد از پایان بازی، برای کسانی که می‌خواهند یک بار دیگر این ماجراجویی را آغاز کنند، آیتم‌های جدیدی در نظر گرفته شده است. علاوه بر آیتم‌هایی که در نقاط مخفی و دور از دسترس پنهان شده‌اند، در بازی ایکس باکس مجدد به راه‌ها و مراحل دیگری نیز وارد خواهید شد. اما باید مراقب باشید، عبور از این راه‌ها و گذراندن این مراحل به آسانی قبل نیست و حتی این احتمال وجود دارد که هیچ وقت نتوانید با موفقیت آن‌ها را به پایان برسانید.
این بازی به چند بخش تقسیم می‌شود، با مرحله‌هایی کوتاه و پیچیده که همگی به هم ارتباط دارند و مستقل از هم نیستند، درنتیجه فضای اکشن بازی از آغاز تا پایان به طور یکنواخت حفظ می‌شود. فرآیند یادگیری مهارت‌های بازی خیلی خوب طراحی شده‌ است. زمانی که به آخرین مرحله می‌رسید، در پریدن‌ها و حرکات سریع شخصیت اصلی بازی به مهارت بالایی دست پیدا کرده‌اید و کاملا همه چیز دست‌تان آمده است.

جزئیات انتشار بازی Celeste XBox کمپانی Matt Makes Games
جزئیات انتشار بازی Celeste XBox کمپانی Matt Makes Games

اما فراموش نکنید که همیشه چالش‌های سختی وجود دارند که ناچار به رویارویی با آن‌ها هستید. سطح سختی پیش‌فرض بازی بسیار دشوار است، قبل از این که بتوانید فصل آخر را به پایان برسانید، مراحل بازی ده‌ها و شاید هم صدها بار شما را شکست خواهند داد. خوشبختانه با شروع مجددهای فوری می‌توانید دقیقا از همان جایی که در بازی شکست خورده‌اید، به بازی ادامه دهید. یکی دو تا از مراحل سخت هستند، اما حقیقتا همه چیز به مهارت‌های خود شما بستگی دارد.
مرگ می‌تواند ناامیدکننده باشد، اما به ندرت پیش می‌آید که دلیل اصلی آن خودتان و بی‌دقتی‌هایتان نباشید. اگه به مشکلی برخوردید، می‌توانید از وضعیت کمک (Assist Mode) استفاده کنید و تغییراتی را به وجود آورید. برای مثال می‌توانید سرعت بازی را کاهش دهید، حرکات مادلین را بی‌نهایت کنید و یا حتی او را شکست‌ناپذیر کنید. علاوه بر این‌ها چند گزینه دیگر هم برای انتخاب پیش رویتان قرار دارد.

مرکزخرید دات کام

  مانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 1 =