بازی Samurai Shodownd کمپانی SNK

جزئیات انتشار بازی Samurai Shodownd PS4 کمپانی SNK

در تابستان امسال باز هم شاهد بازگشت Samurai Shodown خواهیم بود و دوباره همان نبردهای تاکتیکی و تقابل‌های سخت و حیرت‌انگیزی را که باعث شهرت این مجموعه شده‌اند، تجربه خواهیم کرد.

سبک سه‌بعدی

کاراکترها کاملا به صورت سه بعدی طراحی شده‌اند، اما در در عین حال از ترفندهایی استفاده شده که باعث می‌شود، کاراکترها بیشتر حالت انیمیشنی پیدا کنند. Samurai Shodown تغییراتی داشته و حالت چند ضعلی به خود گرفته ، اما جذابیت خود را از دست نداده است و حتی می‌توان گفت زیباتر هم شده است.سبک هنری آن همچنان به بازی‌های کلاسیک این مجموعه وفادار مانده است، اما بک‌گراندهای سرزنده و روشنی که اکنون به بازی اضافه شده‌اند، به جلوه‌های بصری کمک ویژه‌ای کرده‌اند.

سیاه و قرمز

ایسن (Issen) حمله‌ای کاملا خشمگینانه و افراطی است که می‌تواند کار دشمنان‌تان را یکسره کند. اگر بتوانید از آن استفاده کنید، صفحه نمایشگرتان تمی به رنگ قرمز و سیاه به خود می‌گیرد و حریف‌تان با بارانی از خون شست و شو داده می‌شود.

ایجاد فضا

همیشه لازم است، به اندازه کافی نزدیک دشمن‌تان باشید تا بتوانید به او حمله کنید، اما باید مراقب باشید تا بیش از حد به او نزدیک نشوید، در غیر این صورت آسیب‌پذیر خواهید بود و ممکن است در یک چشم به هم زدن راند را به حریف واگذار کنید. نبرد شما همیشه بر سر فضای بیشتر است، لازم است با زیرکی در جایی قرار بگیرید تا بتوانید حمله دشمن را دفع کنید یا حتی فراتر از آن رفته و او را مورد تاخت و تاز خود قرار دهید.

جزئیات انتشار بازی Samurai Shodownd PS4 کمپانی SNK
جزئیات انتشار بازی Samurai Shodownd PS4 کمپانی SNK

در اوج و باشکوه

علاوه بر سبک خاص مدل‌ها و پس‌زمینه‌ها، حملات نیز با افکت‌های بصری قوی همراه هستند، خصوصیتی که در بازی‌ها قدیمی نیز شاهد آن بوده‌ایم. برای مثال بسیاری از حملات جنجورو (Genjuro) ما را به یاد فیلم‌های هنری ژاپنی می‌اندازد.

حملات خاص هنری

در طول این بازی پلی استیشن ۴ حرکت بسیاری خاصی را در اختیار دارید که مستقل از ویژگی‌هایی همچون سلامت و دیگر حالات کاراکتر است، اما این حرکت محدود است و تنها یک بار می‌ توانید از آن استفاده کنید. در صورت استفاده از این حرکت، پس‌زمینه حالتی به خود می‌گیرد که یادآور سبک هنری آراسته و خوش‌ ترکیب ژاپنی است.

این صحنه‌ ها آنقدر تاثیرگذار هستند که ممکن است با یکی از آن سامورایی‌هایی که قبلا در فیلم‌های ژاپنی دیده‌اید هم‌ذات پنداری کنید و خود را جای او بگذارید. حالا اجازه دهید وارد جزئیات بیشتری شویم و به بحث درباره جنبه‌های مختلف بازی بپردازیم.

Samurai Shodown متاسفانه یکی از آن بازی‌های جنگی است که هرگز به شهرتی که استحقاقش را داشت، دست پیدا نکرده است. این مجموعه جذاب که پر است از مبارزان مخالف و تمرکز اصلی‌ اش عمدتا بر اصل صبر و استقامت قرار دارد، کار خود را با بازار Neo Geo آغاز کرد. با آن که در آن زمان مشکلاتی در سیستم بازی مشاهده می‌شود و گاهی مخاطب ناچار بود اختلال‌هایی را تحمل کند، اما ظاهرا این اشکال ذره‌ای اهمیت نداشت و تاثیری در لذت بازی ایجاد نمی‌کرد.

اکنون پس از طی شدن سالیان متمادی دوباره نسخه‌ای روانه بازار شده که Samurai Shodown V Special نام دارد، در این نسخه تمام جلوه‌های خشونت‌آمیز همچنان به چشم می‌خورد، اما ویژگی‌های دیگری نیز اضافه شده بود که به بازی طراوت بیشتری می‌بخشند.

  • شرکت تولیدکننده: یوکی اینترپرایز
  • توزیع‌کننده: SNK
  • تاریخ انتشار: ۱۲ سپتامبر ۲۰۱۷
  • قیمت:۱۴.۹۹ دلار

Samurai Shodown توانسته است با ایجاد تغییراتی در جنبه‌های تاکتیکی یا همان gameplay و آزمون و خطاهای مختلف، خود را از دیگر مجموعه بازی‌های مبارزه‌ای متمایز سازد و برای خود شخصیتی ویژه داشته باشد. در برخی از بازی‌های قبلی این مجموعه برای پیروزی باید کمبوها (حرکات ترکیبی) را فرا می‌گرفتید، در حالی که در دیگر موارد این استراتژی و حفظ فاصله از رقبایتان بود که موفقیت را برایتان رقم می‌زد.

اما دقیقا به دلیل همین عدم ثبات رویه بود که این بازی هیچ گاه نتوانست، مخاطبی غیر از هواداران پروپا قرص خود پیدا کند. چون برخی سبکی خاص را مورد پسند خود می‌دیدند، اما بعد از ملاحظه نسخه بعدی و تغییرات جدید آن حسابی نا امید می‌شدند، بعضی هم که اصلا تغییر را دوست ندارند و وقتی به چیزی عادت می‌کنند دل‌ شان می‌ خواهد همیشه همان طور بماند و حالت خود را حفظ کند.

پس به نظر می‌رسد که این هواداران تنوع‌طلب بازی هستند که هرگز آن را رها نکرده‌اند.Samurai Shodown V بازی است که در آن باید بدون استثنا از هر چهار دکمه کنترلر استفاده کنید، هر کدام از دکمه‌ ها کاربرد خاص خود را دارند و همین مساله باعث می‌شود تا موقعیت‌ های مهیج و سرگرم‌کننده‌ای را تجربه کنید. مساله در این راند های یک دقیقه‌ای که در آن دو طرف همدیگر را زیر بار حملات طاقت‌فرسای خود قرار می‌ دهند، خشونت دائم و بی‌ امان است.

هنوز هم پاها در درجه اول اهمیت قرار دارند، اما دیگر مثل گذشته فرصت چندانی برای واکنش نشان دادن ندارید، پس نباید لحظه‌ای از پا بنشینید و بهتر است همیشه برای واکنش نشان دادن آماده باشید. به هیچ وجه نمی‌توان تشخیص داد که آیا حریف قصد دارد یک ضربه ساده بزند یا در اندیشه وارد آوردن ضربه‌ای ویران‌کننده است، بنابراین این از آن بازی‌های قابل پیش‌بینی نیست که بعد از کمی بازی بتوان همه چیز را حدس زد.

به جای تکیه بر نقاط ضعف حریف، باید روی نقاط قوت خودتان حساب کنید.وقتی مبارزه شروع می‌شود، باید حواس‌تان به دو چیز باشد که اصلاحا به آن‌ها گِیج یا پیمانه گفته می‌شود. اولین گیج تعیین می‌کند که حمله‌های شما تا چه اندازه به رقیب آسیب می‌ رساند، چراکه هر حمله باعث خالی شدن این پیمانه می‌شود، ولی اگر ثابت بایستید، دوباره پر خواهد شد. پس اگر این گیج خالی باشد، آسیبی جدی نمی‌ توانید برسانید.

گِیج بعدی باعث تولید Rage یا همان خشم می‌شود که در نهایت می‌توانید از آن برای “Rage Explosion” یا همان طوفان خشم استفاده کنید، در این حالت می‌توانید با حرکتی ویژه و خارق‌العاده به سمت طرف مقابل‌تان یورش ببرید و او را خلع سلاح کنید. در “State of Nothingness” (وضعیت پوچی) نیز مکانیکی وجود دارد که به شما این امکان را می‌دهد تا از سرعت حرکت رقیب خود کاسته و در نتیجه او را بی‌حفاظ باقی بگذارید.

مسلم است که وقتی سرعت حریف به اندازه شما نباشد، هر بلایی دلتان خواست می‌توانید سر او بیاورید. اما بهترین و بی‌رحمانه‌ترین مکانیک را می‌توان حرکات Overkill دانست.Overkill همان چیزی است که باعث شده Samurai Shodown V Special یک بازی خاص باشد. این مکانیک مرگی ناگهانی را برای دشمنان‌تان به همراه دارد، وقتی در راند پایانی ذره‌ای از جانشان باقی مانده است، می‌توانید با Overkill حرکاتی خون‌بار و شبیه به فیلم‌های سینمایی را به تصویر بکشید.

با آن که طبق استانداردهای امروزی این حرکات مهیج که هیج بلکه حتی عادی نیز به شمار می‌روند، اما به دلیل وجود همین ویژگی‌ها بود که سال‌ها پیش این بازی زیر تیغ سانسور قرار گرفت. کاراکترها از وسط با ضربات دشمن به دو نیم تقسیم می‌شوند و هر تکه از بدن‌شان به گوشه‌ای می‌افتد، چشمه‌ای خون از جسد آن‌ها فوران می‌کند و قلب‌ها به شکل بی‌رحمانه‌ای نشانه گرفته می‌شوند.

دیدن همه این تصاویر هنوز هم برای بعضی جذاب و سرگرم‌کننده است، به خصوص برای آن‌هایی که از این بازی خاطره دارند.
شاید شما هم مثل خیلی از دیگر مخاطبانِ بازی شخصیت ناکورو (Nakoruru) را از همه بیشتر دوست داشته باشید، او دختری است که همیشه شاهینی را در کنار خود دارد. ناکورو می‌تواند دشمن خود را نقش بر زمین کند، خنجر خود را روی گردن او قرار دهد و سر او را از بدن جدا کرده و کارش را تمام کند.

جزئیات انتشار بازی Samurai Shodownd PS4 کمپانی SNK
جزئیات انتشار بازی Samurai Shodownd PS4 کمپانی SNK

بازی امکانات ویژه‌ای را نیز در اختیار مخاطبان خود قرار می‌دهد، از جمله یک گالری که امکان آزاد کردن آن وجود ندارد، امکان سانسور و حذف صحنه‌های خشونت‌بار (برای مثال اگر حساس هستید می‌توانید رنگ خون را از قرمز به سفید تغییر دهید و از خشونت تصاویر بکاهید) و در آخر بازی پلی استیشن۴ با حریفانی از سراسر دنیا به صورت آنلاین.

البته نباید ناگفته بماند که ممکن است، بعد از گذراندن چند مرحله به نظرتان بیاید که بازی کُند و آهسته است، دلیل آن می‌تواند به خاطر کوچک بودن اندازه کاراکترها باشد، البته احتمال دارد که مشکل فنی بوده و به مسائل تخصصی نیز مرتبط باشد. ایراد دیگری که می‌توان به بازی گرفت، موسیقی بازی است. البته منظور زیبایی و مسائل هنری نیست. گاهی اتفاق می‌افتد که در طول بازی ناگهان متوجه شوید که دیگر خبری از موسیقی نیست.چ

البته این مشکل در ظاهر اهمیت چندانی ندارد، اما وقتی دیگر موسیقی را نداشته باشید، به نظر می‌آید ریتم بازی حتی کندتر هم می‌شود و این مساله خود به هیجان بازی لطمه می‌زند.اگر بخواهید به صورت آنلاین بازی کنید و با رقیبی در نقطه‌‌ای دیگر از کره زمین سرشاخ شوید، درمی‌یابید که این امکان مثل گذشته همچنان دارای ضعف‌هایی است و پیشرفتی در آن صورت نگرفته است.

Samurai Shodown V Special می‌تواند تجربه مفرح و لذت‌بخشی باشد، اما شاید گاهی احساس کنید بیش از اندازه محدود هستید. البته می‌توانید بدون آن که نیاز به دسترسی اینترنت داشته باشید و تنها با استفاده از دسته‌ای دیگر به صورت چند نفره نیز با دوستان نزدیک خود این بازی را انجام دهید. نکته‌ای که نمی‌توان به سادگی از کنار رد شد این است که Samurai Shodown V Special با وجود تمام کم و کاستی‌ها هنوز هم مثل سال‌های دور یک بازی خاص و منحصربه‌فرد است.

  مانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × 4 =