جزئیات انتشار بازی Soma PS4 کمپانی Frictional Games

جزئیات انتشار بازی Soma PS4 کمپانی Frictional Games

جزئیات انتشار بازی Soma PS4  کمپانی Frictional Games

SOMA یک بازی ترسناک و مهیج است. این بازی توسط استودیو فریکشیونال ساخته شده است. این استودیو به ساخت بازی های ترسناک و ماجراجویانه شهرت دارد. این استودیو در سال ۲۰۰۶ بنا نهاده شد و یک استودیو مستقل است. سال ۲۰۱۰ سال شکوفایی این استودیو بود. وقتی بازی Amnesia:The Dark Descent را به بازار عرضه نمود، توانست به شهرت زیادی در زمینه طراحی بازی های ترسناک دست پیدا کند. پس از آن در سال ۲۰۱۴ بازی SOMA را منتشر نمود. برای آشنایی با این بازی PlayStation ۴ فوق العاده مهیج در ادامه با ما همراه باشید.

بررسی بازی SOMA
داستان از این قرار است یک فروشنده ی کتاب به نام سایمون تصادف شدیدی را پشت سر می گذراد و به طرز معجزه آسایی زنده می ماند اما دچار خونریزی مغزی شده و هیچ راه حلی برای بهبودی آن پیدا نمی کند و به ناچار به مرکز پژوهشی PACE می رود. او در این سازمان با دکتری به نام مونشی که درباره ی صدمات مغزی پژوهش می کند آشنا می شود. دکتر به منظور معاینه سایمون از او می خواهد تا روی صندلی بنشیند تا مغز او را اسکن کند.

جزئیات انتشار بازی Soma PS4 کمپانی Frictional Games
جزئیات انتشار بازی Soma PS4 کمپانی Frictional Games

سایمون در حین اسکن بی هوش می شود و وقتی که چشمان خود را باز می کند خود را در مکانی به نام PHATOS-II پیدا می کند. به نظر می رسد که در زمان سفر کرده باشد چون در ۱۰۰ سال بعد خود را در آن پایگاه حاضر می بیند.تا این جای بازی اتفاق خاصی رخ نداده و به نظر چیز ترسناکی وجود نداشته است. کم کم در برخورد با شرایط پیش آمده سؤالاتی را مطرح می کند که ممکن است برای بازی کننده پیش بیاید.
درست از اینجاست که بازی رنگ و بوی دیگری می گیرد. در این بازی پلی استیشن ۴ شما شخصیت سایمون را دارید و فردی به نام کاترین که یک عضو از ARC پایگاه PHATOS-II است در تمام بازی همراه شما است. کاترین برای تعریف اتفاقات از شما یعنی سایمون می خواهد تا به ساختمان Lambda برید. کاترین یک هوش مصنوعی است و تمامی اطلاعات دریافتی را به یک آی سی مخصوص منتقل می کند.
کاترین اینطور بیان می کند که چند سال قبل شهاب سنگ بزرگی به زمین خورد و همه چیز ویران شد و تنها جای امن این پایگاه است.
چون زمین قابل زندگی کردن نبوده است کاترین به کمک یک اسکن مغزی همه ی افراد زنده در پایگاه را شناسایی می کرد و آن ها را از طریق یک دنیای مجازی به فضا انتقال می داد تا انسان ها بتوانند در جایی دیگر زندگی کنند. در این بازی شما موظف هستید تا صداهای ضبط شده و دست نوشته هایی را که در پایگاه پخش شده است را پیدا کنید.
این بازی علاوه بر صحنه های مهیج در طراحی شخصیت ها کمی ضعف دارد.

جزئیات انتشار بازی Soma PS4 کمپانی Frictional Games
جزئیات انتشار بازی Soma PS4 کمپانی Frictional Games

تنها کسی که در طول بازی کنار شما یعنی همان سایمون قرار دارد همان کاترین است و تنها دشمن شما یک هوش مصنوعی دیگر به نام WAU است که پرتاب ARC را به فضا کار احمقانه ای میداند. در نتیجه برای جلوگیری از پرتاب از ماده ای به نام Structure Gel استفاده می کند که انسان های موجود در پایگاه را از بین ببرد. درست است که در ابتدا بخاطر شخصیت سایمون کمی دل زده می شوید ولی کم کم با اتفاقات مهیج بازی به وجد خواهید آمد.
نقص دیگر این بازی انتخاب های سایمون است. این انتخاب ها نتایج یکسانی را دارند فرقی نمی کند که از چه راهی وارد شوید تنها یک نتیجه ی مشخص خواهید داشت.
درست است که بازی از داستان های تخیلی بهره گرفته است اما این به معنی کپی کردن داستان نیست. بازی فقط در دقایق اولیه کمی بی رنگ و هیجان است ولی رفته رفته می توان هیجان را در تک تک سلول های خود حس کنید.
ممکن است از همان اول متوجه داستان بازی شوید اما این امر نمی تواند جلوی تأثیر گذاری بازی را روی شما بگیرد. مثلا در صحنه ای از بازی به وسیله ای به نام Omnitool بر می خورید که برای باز کردن درهای بسته به کمک شما می آید. در این بازی هیچ اسلحه ای درکار نیست. در طول بازی باید تمامی بخش های پایگاه را کاوش کنید و به همین خاطر به اعماق اقیانوس نیز سر میزنید چون این یک پایگاه زیر آبی است.
این بازی بیشتر جنبه ماجراجویی دارد و صحنه های مهیج آن بیشتر از صحنه های ترسناک آن است. دشمن ترسناک خود را در یک کشتی غرق شده می بینید. آنقدر ترسناک است که سایمون به او نگاه نمی کند. بازی صحنه های ترسناک زیادی دارد ولی با گذشت زمان به این صحنه ها عادت خواهید کرد. صدا گذار سایمون کمی غیر حرفه ای عمل کرده است بر عکس صداهایی که برای شخصیت های دیگر بازی در نظر گرفته شده عالی هستند. و اما موسیقی، موسیقی همراه با صداهای وهم آلود ترس ویژه ای را در دل بازی کننده به وجود می آورد.

نتیجه گیری درباره ی بازی SOMA
بازی SOMA جزو برترین بازی های استودیوی فریکشیونال شناخته شده است. اگر سرتان برای ترسیدن درد می کند باید بگویم که این بازی برای ترساندن بازی کننده طراحی نشده است. این بازی نمایانگر یک داستان جالب و مهیج است تا ذهن شما را به خود درگیر کند. پس اگر عاشق ماجراجویی هستید، حتما یک بار بازی SOMA را تجربه کنید.

مرکزخرید دات کام

کلیدواژه : کمپانی Frictional Games
  مانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

9 + ده =