بازی What Remains of Edith Finch کمپانی Giant Sparrow

جزئیات انتشار بازی What Remains of Edith Finch PS4 کمپانی Giant Sparrow

صنعت بازی های ویدئویی با توجه به سابقه ای نه چندان طولانی ای که دارد توانسته گسترش و پیشرفت قابل توجهی داشته باشد. این صنعت که بسیار وابسته به پیشرفت های تکنولوژیکی حاصل در زمینه تجهیزات مربوط به آن است، دارای شاخه های مختلفی است که یکی از مهم ترین آن ها صنعت تولید بازی های ویدئویی است. هنگامی که ایده تولید یک بازی پی اس ۴ شکل می گیرد و با پخته شدن آن تصمیم به ساختش گرفته می شود.

عوامل فنی و هنری بسیاری درگیر این فرآیند تولید می شوند. در ساخت یک بازی ویدئویی هم مانند ساخت یک فیلم (یا شاید هر اثر هنری دیگری) می بایست در همان ابتدای راه سازنده ی اثر تکلیف خود را روشن نماید که می خواهد یک اثری هنری خلق کند یا با تولید یک محصول تجاری می خواهد نگاهش را معطوف بازار نماید. در عرصه توسعه و تولید بازی های ویدئویی به ندرت پیش می‌ آید که توسعه دهندگان به سراغ ساخت بازی هایی بروند که صرفاً جنبه های هنری داشته باشند.

جزئیات انتشار بازی What Remains of Edith Finch PS4 کمپانی Giant Sparrow
جزئیات انتشار بازی What Remains of Edith Finch PS4 کمپانی Giant Sparrow

بازی What Remains of Edith Finch را شاید بتوان از جمله آثار شاخص در این زمینه دانست که بیش از آن که بازی جذاب و مهیجی باشد که شما در آن نقش اول را بازی می کنید، بازی ای است که دارای طراحی و فضایی هنرمندانه و منحصربه فرد است.
در خصوص ژانر بازی What Remains of Edith Finch اختلاف نظرهایی وجود دارد. عده ای آن را یک بازی در ژانر ماجراجویی یا جستجوگری می دانند ولی بسیاری نیز این بازی را تنها یک شبیه ساز راه پیمایی دانسته اند. در هر حال این بازی بیشتر در قالب روایت ماجراهایی طی می شود که پیش تر رخ داده است و شما تنها به مکاشفه آن ها می پردازید و حل هیچ پازل یا معمایی در کار نیست.
توسعه دهنده این بازی شرکت آمریکایی Giant Sparrow است که به عنوان یک شرکت خصوصی و مستقل در زمینه ساخت بازی های ویدئویی شناخته می شود. این شرکت در سال ۲۰۰۹ تاسیس شده و در سال ۲۰۱۲ بازی The Unfinished Swan را به عنوان نخستین اثرش منتشر کرده است. بازی What Remains of Edith Finch دومین اثر این کمپانی است که وظیفه نشر آن را Annapurna Interactive به عهده داشته است.
انتشار این بازی برای کنسول پلی استیشن ۴ در سال ۲۰۱۷ انجام شده است. این بازی یک بازی تک نفره از نوع اول شخص است و در قالب شخصیت دختر نوجوانی به نامEdith که آخرین بازمانده از خانواده نفرین شده ی Finch است، رخ می دهد. داستان این بازی PS4 از دید اکثر منتقدین نقطه قوت و دلیل گیرایی این بازی است.
Edith که به خواسته ی پیش از مرگ مادرش به خانه قدیمی بازگشته با سرگذشت بستگانش که هر یک به نحوی به واسطه این طلسم قدیمی طعم مرگ را چشیده اند، آشنا می شود. بعد از این که پدربزرگ Edith با مرگ چند تن از نزدیکانش به اشکال عجیب در می یابد که حتی مهاجرت از نروژ به آمریکا هم راه فراری از این طلسم شوم نبوده است، تصمیم می گیرد تا خاطرات مربوط به مرگ هر یک از عزیزانش را حفظ کند.
از این رو اتاق خواب هر یک از آن ها با حفظ تمام وسایل و خاطراتشان تبدیل به آرامگاه ابدی آن ها می شود و Edith نیز از همین طریق و با سرکشی به هر یک از اتاق های عمارت Finch پی به قصه زندگی صاحب اتاق می برد. در عکس العمل مخاطبان به بازی What Remains of Edith Finch رنگ خاکستری وجود ندارد و واکنش ها کاملاً سیاه و سپید است.
عده ای این بازی را دور ریختن پول و اتلاف وقت دانسته اند (هر چند که تجربه کل خط داستانی بازی بیش از چند ساعت طول نمی کشد و تکرار بازی نیز برای این دسته از مخاطبین زجرآور است) و عده ی دیگری که بازی را درک کرده اند آن را شاهکاری بی نظیر در ارائه روایی خاطرات رویاگونه در فضایی ورای خیال دانسته اند.

جزئیات انتشار بازی What Remains of Edith Finch PS4 کمپانی Giant Sparrow
جزئیات انتشار بازی What Remains of Edith Finch PS4 کمپانی Giant Sparrow

سوای سوژه و خط داستانی این بازی که از سوی منقدین و کارشناسان بسیار ستوده شده و نامزد جوایز بسیاری در جشنواره های مختلف مرتبط با بازی های ویدئویی نیز شده است (برخی حتی روایت های ارائه شده در این بازی را گلچین ادبی نامیده اند!)، جزئیات به کار گرفته شده در طراحی خانه Finch، اتاق هایی Edith به آن ها سر می زند و حتی فضاهای بیرونی نظیر قبرستان نیز ستوده شده اند و حتی در این خصوص در NAVGTR برنده جایزه نیز گردیده است.
از دیگر مواردی که در این بازی مورد تحسین واقع شده است موسیقی بازی است که برای هر مرحله از بازی با انتخاب سبک مناسب کمک بسیاری به انتقال حس و تجربه ی غرق شدن در رویای شخص صاحب اتاق نموده است. در انتها می توان گفت در صورتی که انتظار یک بازی به معنای واقعی کلمه را دارید به سراغ What Remains of Edith Finch نروید، اما اگر فردی با سلیقه خاص بوده و دنبال تجربه های بکر و ناب هستید، این بازی به طور هوشمندانه ای برای شما ساخته شده است و تجربه انجام حداقل یک‌بار آن را از دست ندهید.

  مانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 2 =