حمله هکرها به PSN و ایکس باکس لایو

جزئیات و بررسی حمله هکرها در کریسمس امسال به PSN و ایکس باکس لایو

مدتی پیش بود که خبری مثل بمب در میان کاربران و علاقمندان به بازی های ویدئویی صدا کرد. مضمون این خبر مورد حمله DDoS قرار گرفتن ایکس باکس لایو و Playstation نتورک بود. این کار که بسیار دور از ذهن جلوه می کرد، توسط گروهی به نام (لیزارد اسکواد) انجام شده بود. وقتی که خبر رسید این دو شبکه مورد حمله قرار گرفته اند، بسیاری از کاربران آن را باور نکردند، اما این موضوع واقعی بود. حالا دوباره خبرها و تهدید هایی به گوش می رسد.

گویا قرار نیست تا حمله به این شبکه ها متوقف شود. چندی پیش گروهی به نام (فانتوم اسکواد) اعلام کرده است که به زودی پلی استیشن نتورک و ایکس باکس لایو را مورد حمله قرار خواهد داد. اگر تمایل دارید تا در مورد جزئیات این حمله و امنیت ایکس باکس لایو و پلی استیشن نتورک بیشتر بدانید، در ادامه این مقاله با ما باشید.

ماجرای حمله به ایکس باکس لایو

چند روز قبل مشکلاتی برای سرویس ایکس باکس لایو پیش آمد و این سرویس برای چند ساعت از دسترس کاربران خارج شد. این اتفاق که اصلا هم رایج نبود، مورد توجه مخاطبان قرار گرفت. آن ها تمایل داشتند بدانند تا چه چیزی موجب ظهور چنین مشکلی شده است. پس از مدتی کوتاه گروه فانتوم اسکواد اعلام کرد که از دسترس خارج شدن این سرویس کار آنها بوده است. این گروه این اعتراف را در صفحه توییتر خود انجام دادند.

جزئیات و بررسی حمله هکرها در کریسمس امسال به PSN و ایکس باکس لایو
ماجرای حمله به ایکس باکس لایو

البته هم اکنون این صفحه توسط کمپانی توییتر تعلیق شده است. فانتوم اسکواد در این پست اعلام کرده بود که ایکس باکس لایو به خاطر حملات DDoS از دسترس خارج شده است و این اتفاق به خاطر حمله هایی بوده است که آنها بر روی سرورهای این سرویس انجام داده بودند. در ادامه می توانید پست توییتی این گروه را بخوانید:

باید اعتراف کنیم که از دسترس خارج کردن سرویس ایکس باکس لایو کار ما بوده است. می دانید این اتفاق چه زمانی رخ داد؟ زمانی که شما ما را جدی نگرفتید! شاید بهتر بود که بیشتر به صحبت های ما گوش می دادید و کمی هم بر روی چیزهایی که گفتیم فکر می کردید. اگر این اتفاق می افتاد ما انقدر زود حملاتمان را به سرورهای ایکس باکس لایو شروع نمی کردیم.

اگر چه کار گروه فانتوم اسکواد اصلا منطقی و اخلاقی نیست. اما آنها دلیل و برهان خودشان را دارند. آنها بر این باورند کمپانی هایی نظیر سونی و مایکروسافت که حالا میلیون ها دلار درآمد دارند، نباید تا این اندازه نسبت به سرورهای خود بی توجه باشند و باید به فکر تامین امنیت این سرورها باشند. آن ها در پستی اعلام کرده اند:

پلی استیشن نتورک و ایکس باکس لایو به کمپانی های موفق و مطرح سونی و مایکروسافت تعلق دارد. واقعا جای تعجب دارد. چون این دو مجموعه میلیون ها دلار درامد دارند، اما حاضر نیستند تا درآمدشان را برای بهتر کردن امنیت سرورها خرج کنند. تا زمانی که این دو مجموعه فکری به حال امنیت سرور هایشان نکنند، این حملات و آسیب ها ادامه خواهد داشت.

آسیب حمله DDoS

اگر چه این عملکرد فانتوم اسکواد می تواند یک زنگ خطر جدی برای مایکروسافت و سونی باشد، اما نباید این را فراموش کرد که این اقدام آنها آسیب زیادی را به این سرویس ها وارد می کند. همان طور که گفتیم حمله فانتوم اسکواد DDoS بوده است. این حمله که موجب محروم سازی از سرویس است، واقعا سنگین است و نمی توان به این راحتی ها آن را کنترل کرد. بگذارید کمی بیشتر در مورد این حمله توضیح دهیم تا بهتر متوجه شوید که DDoS چه بر سر سرورها می آورد.

روال کار به این صورت است که هکرها تقاضای بسیار زیادی را به سمت سرور هدف هدایت می کنند. به طوری که سرویس رسانی عادی به کاربران به طور کل مختل شود. این افزایش تقاضا موجب می شود تا پهنای باند، پردازنده، پایگاه داده و… به کلی درگیر این اتفاق شوند. در نهایت این حجم بالای درخواست ها موجب می شود تا عملکرد کلی و معمول سرور مختل شود و به دلیل گیرهایی که در پردازش اطلاعات پیدا می کند، از دسترس خارج شود. بگذارید با یک مثال راحت تر، این موضوع را کاملا مفهوم کنیم.

تصور کنید تا رباتی بالای صندوق پست قرار گرفته است و با سرعت هر چه تمام تر نامه هایی را درون این صندوق می اندازد. او این کار را به قدری سریع انجام میدهد که در مدت زمانی بسیار اندک، صندوق از نامه های ربات پر می شود. به این ترتیب هیچ فضایی برای شهروندانی که می خواهند نامه هایشان را ارسال کنند، در دسترس باقی نمی ماند. اتفاقی که در مورد حمله DDoS می افتد هم همین گونه است.

اگر چه می توان با اقدامات و تمهیدات کاری کرد تا سرعت این این حملات تا حدودی کند شود، اما متاسفانه هیچ راه آسانی برای متوقف کردن کامل آن وجود ندارد. اگر چه حمله به سورهای پلی استیشن نتورک و ایکس باکس لایو واقعا ناخوشایند است، اما هکرها از این اتفاق پشتیبانی کرده اند. در ادامه می توانید نظر گروه هکر آنانیموس را بخوانید:

اگر در حال حاضر مشکلی برای پلی استیشن نتورک و ایکس باکس لایو پیش آمده است و یا حتی این مشکل ادامه دار شود، هیچ کس به غیر از سونی و مایکروسافت مقصر این ماجرا نخواهد بود. زیرا این دو مجموعه کاربران زیادی دارند و همه آنها تصور می کنند که امنیت لازم برای سرورهای این سرویس ها فراهم شده است.

فانتون اسکواد در ادامه و در پستی اعلام کرده است که وقتی حملات DDoS خود را متوقف کرده است، ایکس باکس لایو به حالت اولیه خود بازگشته است. البته که نمی توان به گفته های این گروه هکر اعتماد کرد. به همین دلیل نمی توان به طور قاطعانه اعلام کرد که چه چیزی موجب شده است تا این سرویس به حالت اولیه خود باز گردد.

جزئیات و بررسی حمله هکرها در کریسمس امسال به PSN و ایکس باکس لایو
آسیب حمله DDoS

آیا حملات DDoS کاربردی هستند؟

نکته ای که در این میان وجود دارد که شاید هکرها به آن توجه نکرده اند، این است که این حملات بیشترین آسیب را به کاربران وارد می کنند. در واقع این حملات جلوی انجام درخواست های کاربران را می گیرند و آسیبی به اصل سرورها وارد نمی کنند. شاید بهتر باشد تا این دست از هکرها به جای اینکه کاربران را از دریافت خدمات منع کنند، کاری انجام دهند که کمپانی سونی و مایکروسافت را متوجه اشتباهشان کنند. البته بدون اینکه آسیبی به کاربران وارد شود!

متاسفانه تا کنون سونی و مایکروسافت تمهیدات کاربردی در خصوص این حمله ها نچیده اند. به تازگی اعلام شده است که پلی استیشن نتورک و ایکس باکس لایو همه روزه مورد حمله های مختلف قرار می گیرند. به همین دلیل به تازگی مقامات قضایی نگاه ویژه تری به این جرایم آنلاین پیدا کرده اند و در حال پیگیری اتفاقات ناخوشایند آنلاین هستند که این موضوع موجب می شود تا مشکلات اخیر کمی کمتر شوند. اما باید دید که سونی و مایکروسافت برای ریشه کن کردن این مشکل چه فکری برای سرورهای خود خواهند کرد!

  مانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + هفده =