خرید و فروش سهام یوبی سافت توسط ویوندی

شرکت های بزرگ و غول های رسانه ای بسیار زیادی هستند که آنقدر بزرگ هستند که به راحتی می توانند شرکت های دیگر را زیر سلطه خود در بیاورند از کمپانی Time Inc. گرفته تا کمپانی Gannett و یا حتی ابر غول رسانه ای این روزها یعنی کمپانی Alphabet که شرکت بزرگ گوگل یکی از شرکت های زیر مجموعه این ابر غول رسانه ای به شمار می رود. یکی از این شرکت های بزرگ شرکت فرانسوی ویوندی، Vivendi، است که حوزه تخصیصی فعالیت در رسانه های گروهی است.

شرکت بزرگی که کمپانی های بسیار زیادی زیر مجموعه این غول رسانه ای به شمار می رود که یکی از این شرکت ها Gameloft است که یکی از شرکت های بازی سازی بزرگی است که تمرکز آن بر روی ساخت بازی برای گوشی های هوشمند است. این کمپانی بزرگ توسط میلیاردر مشهور یعنی Vincent Bollore هدایت و مدیریت می شود حالا اما ویوندی با توجه به اینکه سهامی در شرکت بزرگ یوبی سافت دارد باید بین دو راهی فروش سهام خود و یا خرید کامل یوبی سافت یک راه را انتخاب کند.

طبق اخباری که سایت Bloomberg منتشر کرده سران کمپانی ویوندی می خواهند تصمیم جدی در رابطه با سهام خود در یوبی سافت بگیرند. با توجه به اینکه در روز جمعه، یوبی سافت فرانسه جلسه ای را با موضوع جلسه سالانه خود همراه با سهام دار های این کمپانی در دفتر مرکزی خود برگزار کرد، اما این جلسه بدون حاشیه و اتفاق خاصی به اتمام رسید اما تمامی حاشیه ها بعد از اتمام جلسه یوبی سافت شروع شد.

بعد از جلسه استفان راسل که به عنوان مدیر اجرایی در کمپانی بزرگ Vivendi بسیار پر نقش است در مصاحبه ای که با سایت Bloomberg داشت گفت که این کمپانی بزرگ هنوز نمی داند که می خواهد یوبی سافت را کامل بدست آورد یا سهم خود را از این کمپانی ناشر بازی به فروش برساند. راسل بیان کرد که اگر Vivendi بخواهد یوبی سافت را بدست آورد باید مدیران آن را به فشار در بیاورد که با توجه به این مسئله که سهم Vivendi از کمپانی یوبی سافت فقط ۲۶ درصد است نشان می دهد که سران کمپانی Vivendi راه سختی را برای تسلط بر یوبی سافت در پیش دارند.

البته که بولوری مدیر کمپانی Vivendi هنوز در انتخابات بین سهام داران برای بدست آوردن ریاست کمپانی یوبی سافت شرکت نکرده است، اما مدیر اجرایی یوبی سافت اعلام کرده است که اگر کمپانی Vivendi می خواهد در هیئت مدیره کمپانی یوبی سافت جایگاهی داشته باشد باید بتواند رای های دیگر سهام داران یوبی سافت را بدست آورد. البته آنطور که ایو گیلموت بیان کرده است هیچ یک از سهام داران این کمپانی دوست ندارند که Vivendi اندک اندک کل یوبی سافت را به زیر سلطه خود درآورد و این کمپانی را از دست بدهند.

البته در ماه نوامبر سال جاری مسئله بدست آوردن یوبی سافت توسط Vivendi جدی تر از قبل خواهد شد چرا که در نوامبر طبق قوانین و قرارداد های نوشته شده قرار است حق رای Vivendi دو برابر از قبل شود و این افزایش قدرت رای می تواند بسیار تاثیر گذار باشد، همینطور سهام یوبی سافت که در اختیار Vivendi است قرار است از ۲۷ درصد به ۳۰ درصد افزایش پیدا کند.

طبق قوانین حقوقی در کشور فرانسه با بدست آوردن ۳۰ درصد از سهام می توان برای آن کمپانی پیشنهاد تصاحب را بدهید و آن کمپانی را کامل زیر سلطه خود در آورید، کاری که گویا کمپانی Vivendi در آن بسیار خبره است و به آن تسلط دارد چون این دقیقا اتفاقی بود که Vivendi با کمپانی Gameloft انجام داد و این کمپانی رفته رفته به زیر سلطه Vivendi درآمد. اما در حال حاضر هیچ چیز معلوم نیست.

آیا Vivendi حاضر می شود یوبی سافت را مال خود کند، که البته سود بسیار بالایی نسیب Vivendi خواهد شد چون یوبی سافت در حال حاضر جز موفق ترین کمپانی های ساخت و نشر بازی به شمار می رود، البته این تصاحب اگر دقیقا موجب شود که یوبی سافت مثل Gameloft به سایه رفته و دیگر قدرت قبل را نداشته باشد می تواند خبر بسیار بدی برای طرفداران این کمپانی و IP های این کمپانی فرانسوی باشد. باید تا نوامبر صبر کرد و دید حرکت بعدی Vivendi در این مسئله چه خواهد بود.

  مانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × 5 =