جزئیات و بررسی خشونت در بازی Far Cry Primal PS4 و ESRB

جزئیات و بررسی خشونت در بازی Far Cry Primal PS4 و مطالب ESRB

جزئیات و بررسی خشونت در بازی Far Cry Primal PS4 و ESRB

گاهی از اوقات برخی چیزها را خیلی ساده می گیریم و این موضوع اصلا خوب نیست. گاهی اوقات با خودمان فکر می کنیم که فیلم و یا بازی های ویدئویی در هر سبک و سیاقی که باشد برای فرزندان و یا حتی خودمان مناسب هستند. در صورتی که در حقیقت این گونه نیست. هر بازی Playstation و یا هر فیلم سینمایی مخاطبان خاص خودش را دارد و وابسته به گروه سنی خاصی ساخته می شود. اما متاسفانه گاهی اوقات مخاطبان این عرصه ها، رده سنی مناسب آن اثر را نادیده می گیرند و هر محتوایی را در دسترس خود و یا فرزندانشان قرار می دهند.
در دسترس قرار گرفتن محتوای مناسب برای فرزندان و نسل آینده از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. متاسفانه برخی از افراد تصور می کنند که محتوای نامناسب تاثیر چندانی بر فرزندانشان ندارد و اگر هم داشته باشد، تاثیری زودگذر و سطحی است. در صورتی که اصلا این طور نیست. یک محتوای نامناسب می تواند تا مدت ها در روح و فکر فرزندان ما نقش ببندد. به همین خاطر است که برای هر فیلم سینمایی و یا بازی ویدئویی رده سنی تعیین می شود.
وقتی که تیم سازنده یک اثر اعلام می کند که محصول نهایی برای چه رده سنی مناسب است، در واقع کار خود را به درستی به پایان رسانده است. از آن زمان به بعد کار والدین شروع می شود و باید بتوانند با برنامه ریزی و درایت درست محتوایی را برای فرزندانشان تهیه کنند که هیچ آسیبی به همراه نداشته باشد. البته این باور و کنترل محتوای در دسترس فرزندان در مورد فیلم های سینمایی بهتر و بیشتر جا افتاده است که این اتفاق جای خوشحالی دارد.

جزئیات و بررسی خشونت در بازی Far Cry Primal PS4 و مطالب ESRB
جزئیات و بررسی خشونت در بازی Far Cry Primal PS4 و ESRB

متاسفانه خیلی از افراد به بازی های ویدئویی به چشم محتوای خاص نگاه نمی کنند و تصور می کنند که بازی ها جنبه سرگرمی دارند و نمی توانند تاثیری بر روح و روان فرزندانشان داشته باشنند. در صورتی که حقیقت در نقطه مقابل این تصور قرار دارد. اتفاقا شاید اثرگذاری یک بازی ویدئویی از یک فیلم سینمایی بر روح روان کودکان و نوجوانان بیشتر باشد. زیرا در فضای بازی ها، مخاطب خودش را در دنیای بازی تصور می کند و باید با کنترل کاراکترهای مختلف، در جریان اتفاقات بازی پیش برود.
همین موضوع موجب می شود تا همزاد پنداری بیشتری با بازی داشته باشد و در صورتی که محتوای موجود در اثر متناسب نباشد. اولین چیزی که مورد آسیب قرار می گیرد، روح و روان کودک یا نوجوان است. محتوای نامناسب برای بازی های ویدئویی اغلب در برگیرنده خشونت هستند. اما می توان محتواهای نامناسب دیگری را هم در این میان دید. ما تصمیم داریم تا در ادامه مقاله در مورد یکی از بازی های خشونت آمیز صحبت کنیم که به تازگی اعلام شده است که برای همه رده های سنی مناسب نیست!

نگاهی ویژه به بازی Far Cry: Primal
همان طور که در ابتدای مقاله هم اشاره کردیم، خوشبختانه سیستم نظارتی قوی بر روی بازی ها و فیلم های سینمایی وجود دارد. اما اینکه کودکان و نوجوانان ما چه فیلمی را ببینند و چه بازی را دنبال کنند، مستقیما به نظارت و توجه والدین بستگی دارد. سیستم های نظارتی این حوزه به خوبی کارشان را انجام می دهند. به تازگی سیستم رده بندی سنی ESRB بررسی هایی را انجام داده است و برطبق آن بازی Far Cry: Primal برای گیمرهای بالای ۱۷ سال در نظر گرفته شده است.
این رده بندی به شدت موجب تعجب مخاطبان شد. کاربرانی می خواستند بدانند که چه چیزی موجب شده است تا این بازی برای افراد بزرگسال در نظر گرفته شود. به طور کلی خشونت بالای صحنه های بازی موجب شده است تا این بازی این چنین رده بندی شود. شما می توانید در ادامه مقاله اطلاعات تازه ای که از سوی این سیستم رده بندی منتشر شده است را بخوانید:

“به تازگی بازی Far Cry: Primal به کاربران معرفی شده است. این بازی را می توان در دسته بازی های اکشن جای داد که قرار است گیمرها کنترل کاراکتری به نام “تاکار” را در اختیار بگیرند. تاکار یک شکارچی حرفه ای است که فکرهای بزرگی در سر دارد. او تصمیم دارد تا دوباره رونق را به قبیله اش بازگرداند و شکوهی تازه را برایشان رقم بزند. گیمرها در Far Cry: Primal به دنیایی با زاویه دوربین اول شخص وارد می شوند. در بازی مراحل مختلفی جای داده شده است.
مثلا گیمرها باید در بخشی از مراحل مختلف به شکار مشغول شوند و در بخشی دیگر به سراغ جمع آوری منابع بروند. در مراحلی هم مبارزه با قبایل مختلف رقم می خورد که باید این مرحله را هم با موفقیت پشت سر بگذارند. برای مبارزه با قبایل مختلف راه و رسم های متفاوتی وجود دارد. گیمرها می توانند برای کسب موفقیت در میدان مبارزه از سلاح های متنوعی مثل نیزه، تیر و کمان و… استفاده کنند. البته که همیشه لازم نیست تا گیمرها در مبارزات شرکت کنند. آنها می توانند برخی از مراحل را به سبک مخفی کاری پیش ببرند.

تا اینجای کار همه چیز شبیه به سایر بازی های اکشن است. اما حقیقت این است که در Far Cry: Primal همه چیز به همین سادگی نیست. از زمانی که وارد دنیای این بازی شوید، بهتر مفهوم صحبت های ما را درک خواهید کرد. در بخش های مختلف بازی صحنه های خشونت آمیز زیادی جای گرفته است که برای همه سنین مناسب نیستند. مثلا در بخشی از بازی شخصیتی را می بینید که در حال سوختن در آتش است.

جزئیات و بررسی خشونت در بازی Far Cry Primal PS4 و مطالب ESRB
جزئیات و بررسی خشونت در بازی Far Cry Primal PS4 و ESRB

در بخش دیگری متوجه تاکار می شوید که جمجمه فردی را با میخ سوراخ می کند! چیزی که در این بازی به وفور دیده می شود، اجسادی هستند که تکه تکه شده اند. هر کدام از این اجساد بخشی از بدنشان را از دست داده اند و شاید سر، دست و یا پا نداشته باشند. بدون شک دیدن این صحنه ها حتی برای بزرگسالان هم خوشایند نیست. به همین دلیل بهتر است تا کنترلی بر روی این عنوان باشد. “
از زمانی که این اطلاعات از سوی سیستم رده بندی سنی ESRB اعلام شده است، کاربران بیشتر از قبل بر روی این بازی تمرکز کرده اند. Far Cry: Primal جز ساخته های “مونترئال یوبی سافت” است که برای نخستین بار برای پلی استیشن ۴ و ایکس باکس وان روانه بازار شد و پس از مدت کوتاهی برای پی سی به دست کاربران رسید.
لازم به ذکر است که Far Cry: Primal جز آن بازی هایی بوده است که یوبی سافت از همان ابتدا نسبت به آن امیدوار بوده است و معتقد بوده که مورد توجه قرار سیلی عظیمی از کاربران قرار می گیرد. شما جز کدام دسته از گیمرها هستید؟ آیا بازی Far Cry: Primal را امتحان کرده اید؟ آیا با نظر یوبی سافت در مورد موفقیت این بازی موافق هستید؟ نظرتان در مورد صحنه های خشونت آمیز بازی چیست؟

مرکزخرید دات کام

  مانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 − سه =