جزئیات و بررسی ساخت بازی های PS2 برای PS4 و قیمت گذاری

جزئیات و بررسی ساخت بازی های PS2 برای PS4 و قیمت گذاری

جزئیات و بررسی ساخت بازی های PS2 برای PS4 و قیمت گذاری

تا به حال برایتان پیش آمده است که در زمان تجربه بازی های با کیفیت نسل هشتمی به فکر بازی های جذاب گذشته بیفتید؟ بازی هایی که در مقایسه با خودشان جذاب بودند و قطعا از لحاظ کیفیت در جایگاه پایین تری نسبت به بازی های نسل هشتمی قرار می گیرند. ما از بازی هایی که مثلا برای پلی استیشن ۱ و ۲ طراحی شده اند، به شدت دور شده ایم و این اتفاق واقعا خوشایند است. زیرا نشان می دهد که تکنولوژی تا چه اندازه در میان بازی های تازه وارد شده است و کیفیت را برای مخاطبان به ارمغان آورده است.
بدون تعارف باید گفت که تجربه بازی های امروزی واقعا دلچسب است و وقتی به کیفیت بازی های گذشته فکر می کنیم، از تجربه این بازی های تازه راضی ترهم می شویم. اما در این میان یک نکته کوچک هم وجود دارد که ذکر آن خالی از لطف نیست.

اگر چه بازی ها پیشرفت کرده اند و ما به عنوان گیمرها از دیدن این پیشرفت خوشحال می شویم، اما نمی توانیم لایه هایی از ذهن و قلبمانمان را که در بازی های سال های گذشته جا مانده است، فراموش کنیم. بدون شک تجربه بازی ها در سال های قبل و در زمانی که دغدغه ای به جز حضور در دنیای بازی ها نداشتیم، فراموش شدنی نیست.

جزئیات و بررسی ساخت بازی های PS2 برای PS4 و قیمت گذاری
جزئیات و بررسی ساخت بازی های PS2 برای PS4 و قیمت گذاری

حش نوستالژیکی که نسبت به برخی از بازی های قبل داریم، گاهی از اوقات قلقلکمان می دهد تا دوباره به سراغشان برویم و دوباره احساسات شیرین گذشته را زنده کنیم. همیشه تجربه بازی های مدرن و به روز لذت بخش است. اما یادتان باشد که تجربه بازی های قدیمی با همان وضعیت ساده ای که داشتند هم به نوعی دیگر لذت بخش است. به همین دلیل من به عنوان یک گیمر ترجیح می دهم تا هر از گاهی به دنیای قبلی پلی استیشن وارد شوم و تجربه های گذشته را زنده کنم. این کار هم زنگ تفریح است و هم می تواند از مردن احساسات قدیمی جلوگیری کند.
مطمئن هستم که گیمرهای زیادی در این زمینه با من هم سو و هم نظر هستند. به همین دلیل است که کمپانی های بازی ساز به فکر افتاده اند تا بازی های قدیمی را برای Playstation 4 تدارک ببینند. اگر تمایل دارید تا در این رابطه بیشتر بدانید، بهتر است تا سری به گفته های “شوهی یوشیدا” بزنیم.
نظر شوهی یوشیدا در مورد انتقال بازی های پلی استیشن ۲ بر روی پلی استیشن ۴ همان طور که پیشتر هم گفتیم، علاقه کاربران به بازی های گذشته کمپانی های بازی ساز را بر آن داشته است تا به فکر عرضه نسخه های قدیمی بازی ها برای پلی استیشن ۴ بیفتند.
البته که این کار با اعمال تغییراتی همراه خواهد بود. بالاخره برای اینکه بتوان یک بازی را از دنیای پلی استیشن ۲ به پلی استیشن ۴ کشاند، باید شرایطی را فراهم کرد و قطعا این شرایط با هزینه هایی همراه خواهد بود. به تازگی کمپانی سونی به خواسته قدیمی کاربرانش توجه کرده است و برخی از بازی های پلی استیشن ۲ را برای پلی استیشن ۴ تدارک دیده است. پس از اینکه این خبر منتشر شد، بسیاری از گیمرها خوشحال شدند. اما پس از مدتی مشخص شد که قیمت این بازی ها چندان هم پایین نیست.
بازی بازان می توانند این بازی های را با استفاده از شبیه ساز به قیمت های مختلفی تهیه کنند. اما به طور کلی رنج قیمتی تعیین شده برای این بازی ۱۰ تا ۱۵ دلار است که برخی از گیمرها معتقدند که این مبلغ برای برخی از عناوین واقعا زیاد است. همین موضوع موجب ناراحتی برخی از گیمرها شد. از همین رو شوهی یوشیدا که در سمت مدیریت استودیوهای سرگرمی سونی فعالیت دارد، صحبت هایی با مخاطبان انجام داد و گفت که شبیه سازی این بازی ها و انتقال آنها از پلی استیشن ۲ به پلی استیشن ۴ با هزینه هایی همراه بوده است و هزینه های تعیین شده اصلا بالا نیستند. در ادامه می توانید مابقی صحبت های شوهی یوشیدا که جنبه دفاع از قیمت های تعیین شده را دارد، بخوانید:

“ما برای اینکه بتوانیم شرایطی را مهیا کنیم که بتوان بازی های پلی استیشن ۲ را بر روی پلی استیشن ۴ پیاده سازی کرد، باید به فن آوری شبیه سازی رجوع می کردیم. این فن آوری کمک می کند تا بازی های گذشته با رزولوشن ۱۰۸۰p و نرخ فریم ۶۰ اجرا شوند. کاربران سونی باید این نکته را بدانند که اجرای بازی های کلاسیک که با ویژگی های پلی استیشن ۴ همخوانی داشته باشد، اصلا با هزینه های کمی انجام نشده است.
البته به غیر از این مورد، موارد دیگری هم بر قیمت بازی ها اثرگذار بوده اند. مثلا ما باید مراحل صدور مجوز یا لایسنس را طی می کردیم و کیفیت بازی های خود را تضمین می کردیم که تمامی این موارد برای ما هزینه در پی داشته است. ما می دانیم که بسیاری از مخاطبانمان به تروفی ها اهمیت می دهند. به همین دلیل تصمیم گرفتیم شرایطی را مهیا کنیم که از تروفی ها در بازی هایمان استفاده کنیم. ما باید تروفی ها را به بازی می آوردیم، مجوز صادر می کردیم و کیفیت محصولاتمان را تضمین می کردیم.
پر واضح است که تمامی این کارها وقت زیادی را از نیروهایمان می گرفت. ما برای بازگرداندن بازی های گذشته به پلی استیشن ۴ زمان و هزینه زیادی پرداخت کرده ایم. به همین دلیل است که اصلا احساس نمی کنیم قیمت این بازی ها بالا باشد. این بازی ها قیمت معمول و خوبی دارند و در حال حاضر با زمان، هزینه و انرژی که از سوی مجموعه ما صرف شده است، همخوانی دارد.”

جزئیات و بررسی ساخت بازی های PS2 برای PS4 و قیمت گذاری
جزئیات و بررسی ساخت بازی های PS2 برای PS4 و قیمت گذاری

یوشیدا در ادامه صحبت هایش به کیفیت گرافیکی بازی های کلاسیک اشاره کرد و گفت:
“ما تمام تلاشمان را کردیم که بازی های کلاسیک را در بالاترین کیفیت ممکن به دنیای نسل هشتم بکشانیم. اما این باور که بازی های کلاسیک در حال حاضر از کیفیت گرافیکی مناسب و شبیه به بازی های نسل هشتمی برخوردار هستند، واقعا اشتباه است. بازی های کلاسیک به بازی های تازه، شبیه نشده اند. اما می توان به خوبی پیشرفت را در آنها احساس کرد. به طوری که می توان ۲۰ تا ۴۰ ساعت در میان بازی های نقش آفرین حضور داشت و از تجربه آن خسته نشد!”
وقتی به صحبت های شوهی یوشیدا فکر می کنیم، متوجه می شویم که بی راه هم نگفته است! اما خب گیمرها هم ترجیح می دهند تا برای تجربه یک بازی کلاسیک مبلغ پایین تری پرداخت نمایند. به احتمال خیلی زیاد به زودی مبلغ این بازی ها پایین تر خواهد آمد. اما تا کنون که خبری در این رابطه از سوی کمپانی سونی اعلام نشده است. اگر مشترک پلی استیشن پلاس باشید، باید این نوید را بدهیم که می توانید بازی های کلاسیک را با قیمت پایین تری تهیه کنید. مثلا بازی PaRappa the Rapper 2 در این سرویس با تخفیف ۲.۵ دلاری برای گیمرها در نظر گرفته شده است و آنها می توانند به جای ۱۰ دلار مبلغ ۷.۵ دلار را پرداخت نمایند.
گویا استقبال از بازی های کلاسیک بر روی پلی استیشن ۴ خوب بوده است. زیرا به تازگی شوهی یوشیدا اعلام کرده است که تیم سونی به صورت بی وقفه در حال کار بر روی عناوین کلاسیک هستند و تصمیم دارند تا بازی های کلاسیک را در بازه های زمانی منظم برای پلی استیشن ۴ روانه بازار کنند. او در ادامه از مخاطبان خواسته است تا پیشنهادات خودشان را در این زمینه با سونی در میان بگذارند و بگویند که ترجیح می دهند تا چه بازی هایی از پلی استیشن ۲ به پلی استیشن ۴ برسد.

مرکز خرید دات کام

  مانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 + چهارده =