فروش طراحی پلی استیشن VR سونی به لنوو

جزئیات و بررسی فروش حق امتیاز طراحی پلی استیشن VR سونی به لنوو

سرگرمی جز جداناپذیر زندگی آدمی بوده است یعنی از همان ابتدا که سر و کله بشر پیدا شده سرگرمی راهی بوده برای گذران اوقات زندگی حالا در این بین هم قدم با پیشرفت دیگر قسمت های زندگی انسانی، این مولفه نیز دستخوش تغییرات زیادی شده است. برای نمونه اگر همین صد سال گذشته را از نظر بگذرانیم متوجه این تغییرات پیوسته اما تدریجی می شویم. یعنی یک زمانی سرگرمی محدود می شد به بازی های خیابانی و در کنار آن نیز بازی های فکری چند نفره و ابزارش هم وسایلی چون فرفره و توپ و شطرنج بوده است.
از دهه های گذشته اما گونه بشر همان طور که اشاره شد با دستیابی به سطح جدیدی از زندگی به فکر سرگرم کردن خود با ابزاری غیر از آلات نامبرده افتاده است. شاید شما هم همانند نویسنده این طور تجربه بازی با آتاری های دستی را داشته باشید. این آتاری ها را می توان نمونه اولیه و از نسل نخست اسباب های سرگرمی به شمار آورد که کارکرد و ساختاری متفاوت با نسل های قبل این اسباب داشتند.

جزئیات و بررسی فروش حق امتیاز طراحی پلی استیشن VR سونی به لنوو
جزئیات و بررسی فروش حق امتیاز طراحی پلی استیشن VR سونی به لنوو

اگر دنباله ی این آتاری ها را پی بگیریم به کنسول های بازی خواهیم رسید که آنها نیز به نوبه خود قدم به قدم با گذشت زمان پیچیده تر شده و به سمت هر چه مهیج تر کردن بازی های ویدیویی رفته اند. با این وجود اما کمپانی های سازنده ی کنسول های بازی به این هم راضی نشده و در تلاش برای هر چه واقعی و طبیعی تر شدن تجربه ی کاربران خود به هنگام بازی اقدام به ساخت کنسول هایی بر پایه تکنولوژی واقعیت مجازی کرده اند.
در این بین می توان به Oculus Rift از شرکت فیسبوک، Vive از اچ تی سی و PlayStation VR از سونی اشاره کرد. هر چند کمپانی های بزرگ دیگری در حوزه تکنولوژی چون گوگل و سامسونگ و نیز نام های دیگر در ارتباط با ساخت کنسول هایی بر مبنای تکنولوژی واقعیت افزوده تلاش هایی را ترتیب داده اند اما نبرد اصلی را می توان میان Oculus Rift از شرکت فیسبوک، Vive از اچ تی سی و پلی استیشن VR از سونی در نظر گرفت.
همان طور که اشاره شد یکی از دستگاه های واقعیت مجازی پلی استیشن VR سونی است. هدست PlayStation VR با رمز مورفیس به عموم معرفی شده بود و پس از کش و قوس های فراوان تحت عنوان پلی استیشن VR روانه بازار شد. سونی پلی استیشن VR را در دو مدل به بازارها راهی کرده است. مدل اول قیمتی ۴۰۰ دلاری دارد و مشتمل است بر هدست، دیسک دمو از تعدادی بازی واقعیت مجازی، یک عدد هدفون، سیم های اتصال و واحد پردازشگر. مدل دوم اما با قیمت ۵۰۰ دلار ارائه شده و علاوه بر موارد نامبرده در مدل اول دارای دوربین پلی استیشن، دیسک بازی PlayStation VR Worlds و دو عدد کنترلر Move است.
PlayStation VR از طریق واحد پردازشگر خود به پلی استیشن ۴ متصل می شود. کنسول سونی بر خلاف سایر دستگاه های واقعیت مجازی تلاش کرده تا سیم هایی که رابط بین پلی استیشن ۴ و پلی استیشن VR هستند دست و پا گیر نباشند، نکته ای که در کنسولی چون اچ تی سی وایو رعایت نشده بود. هدفون در نظر گرفته شده به هدست متصل می شود تا صدایی سه بعدی را برای کاربر فراهم کند اما نمی توان گفت که سونی توانسته در این زمینه موفق عمل کند. با توجه به ابعادی که پلی استیشن VR دارد شاید در نگاه اول به نظر بیاید که ممکن است برای قرار گرفتن بر روی سر سنگین باشد اما به محض اینکه آن را در دست بگیرید، متوجه خواهید شد که تصورتان اشتباه بوده و اتفاقا برای قرار گرفتن طولانی مدت بر روی سر آزار دهنده نخواهد بود.
از نظر کیفیت ساخت نمی توان گفت که با محصولی با کیفیت مواجه هستیم اما به دلیل رنگ و لعابی که رنگ های سیاه و سفید به دستگاه داده اند و هم چنین وجود چراغ های آبی تا دستگاه را از نزدیک نبینید نمی توانید به این مهم پی ببرید. همان طور که گفتیم دستگاه در عین کیفیت ساخت پایین طراحی بسیار جالبی دارد. به همین خاطر Lenovo به سراغ سونی رفته و حق امتیاز استفاده از طراحی پلی استیشن VR را از این کمپانی بزرگ خریداری کرده است. در واقع به واسطه قرارداد دو ساله ای که میان لنوو و سونی عقد شده است لنوو از این امتیاز استفاده خواهد کرد تا نسل جدید هدست های واقعیت مجازی Mirage Solo VR را طراحی کند.

جزئیات و بررسی فروش حق امتیاز طراحی پلی استیشن VR سونی به لنوو
جزئیات و بررسی فروش حق امتیاز طراحی پلی استیشن VR سونی به لنوو

معاون ارشد لنوو، یائو لی در این باره می گوید: “از آنجایی که بازار هدست های واقعیت مجازی در حال گسترش است ما با عقد این قرارداد قادر خواهیم بود تا دست به تولید محصولاتی با کیفیت تر بزنیم و این پیمان نمونه خوبی برای همکاری میان تولیدکنندگان محصولات واقعیت مجازی است تا کاربران محصولات با کیفیت تری را تجربه کنند.” هم چنین کارمند ارشد حقوقی بخش سرگرمی های تعاملی سونی (Sony interactive entertainment) هم افزوده: “از همکاری و بستن قرارداد با لنوو بسیار خرسندیم. طراحی هدست پلی استیشن VR با تحسین بسیاری همراه بوده و این بدان علت است که تلاش برای طراحی این هدست سال ها توسط مهندسین ما در سونی در حال انجام بوده است.”
این قرارداد نمادی است از کیفیت بالای پلی استیشن VR و پایبندی Sony interactive entertainment برای ساخت تجربیات قدرتمند واقعیت مجازی و تلاش برای گسترش این صنعت. در انتها باید گفت از زمانی که سونی هدست پلی استیشن VR را عرضه کرده است، صحبت ها و تعریف و تمجید های بسیاری از طراحی زیبای آن به میان آمده است که به نظر می رسد علت مراجه لنوو به سونی و نه دیگر کمپانی ها، همین طراحی باشد.

  مانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 + نوزده =