جزئیات و بررسی متهم شدن کمپانی بتسدا به سرقت ادبی

جزئیات و بررسی متهم شدن کمپانی بتسدا به سرقت ادبی

جزئیات و بررسی متهم شدن کمپانی بتسدا به سرقت ادبی

اخبار رسیده حاکی از آن است که بخش‌ های زیادی از بازی the elder scrolls online که به تازگی به آن اضافه شده به مقدار بسیار زیادی از روی یک بازی رومیزی کپی شده است. کمپانی سازنده این بازی یعنی بتسدا در حالی در روز سه شنبه این بازی خود را منتشر کرد که در آن از سری The Elder Scrolls الهام گرفته بود و در دنیای جدیدی به نام Elsweyr قابل بازی بود و این بازی رومیزی بیشتر با هدف تبلیغ یک بسته الحاقی با همین نام به بازار آمده بود طرفداران این سری از بازی ها می توانستند.

جزئیات و بررسی متهم شدن کمپانی بتسدا به سرقت ادبی
جزئیات و بررسی متهم شدن کمپانی بتسدا به سرقت ادبی

در این بازی رومیزی برخی صفحات دیجیتالی را دانلود کنند و پس از بررسی آنها و پرینت گرفتن آنها بتوانند زمان انتشار جدیدترین آپدیت این بازی را به دست آورند ولی طبق اخباری که به دست می رسد متن های صفحات دیجیتالی قابل دانلود اورجینال نیستند و ساخت آنها توسط کمپانی سازنده در اقدامی اشتباه به چیزی شبیه به کپی‌ برداری نزدیک است بازی ای که از آن تحت عنوان منبع اصلی این متن ها یاد می شود Dungeons & Dragons است که چند سال پیش یعنی در سال ۲۰۱۶ از طریق شرکت wizards of the coast منتشر شده بود.
پس از انتشار خبرهایی درباره این موضوع کمپانی سازنده این بازی پلی استیشن در بعد از ظهر روز چهارشنبه بازی خود را از اینترنت پاک کرد و در صفحه رسمی بازی در فیسبوک خبر حذف بازی را اعلام کرد. دلیلی که برای حذف بازی اعلام شده است رسیدگی به منبع می باشد. برخی معتقدند عبارت کپی‌ برداری به درستی منظور را منتقل نمی کند چرا که بعضی از جمله های استفاده شده در این بازی در ساختار و معنا کاملا یکسان هستند و تنها عبارت هایی که تغییر پیدا کردند کلمه های خاصی مانند اسم مکان ها می باشند که آن هم برای هماهنگی بیشتر با سری اصلی بازی می باشد و هر کلمه دیگر که تغییر داده شده از لحاظ معنا کاملا یکسان است.
نویسندگان بازی Dungeons & Dragons مدارک بسیار زیادی را درباره این کپی برداری منتشر کرده اند آنها این کار را با کنار هم گذاشتن متن های دو بازی انجام دادند و به نظر می رسد با یک سرقت ادبی سر و کار داشته باشیم.
گفتنی است شباهت ها به همین جا ختم نشده و در دیگر جزئیات بازی هم شباهت های بسیار زیادی وجود دارد برای مثال در گیم‌ پلی شاهد این هستیم و در جایی که این شباهت بسیار به چشم می آید دیالوگ هایی است که کاراکتر های بازی بین هم رد و بدل می کنند.
استفاده از کلمات هم معنی در این متن ها چندان حرفه‌ ای هم انجام نشده است برای مثال جایی در دیالوگ ها به چهار واگن اشاره می شود که در بازی اورجینال چهار ارابه است، با وجود تمام این شواهد یکی از سخنگو های شرکت بتسدا اظهار داشته است که ما تا الان در حال بررسی این موضوع هستیم تا ببینیم چه اتفاقی افتاده است ولی تا مشخص شدن نتیجه آن ها باید بگویم که ماجراجویی بر اساس سری بازی خودمان خلق شده است.

جزئیات و بررسی متهم شدن کمپانی بتسدا به سرقت ادبی
جزئیات و بررسی متهم شدن کمپانی بتسدا به سرقت ادبی

وقتی بتسدا در فیسبوک خود این بازی را معرفی کرده بود که البته این پست هم اکنون پاک شده است گفته بود که این بازی به کمک دوستان و همکاران ما در شعبه هلندی مان ساخته شده است همان هنگام طرفداران بازی Dungeons and Dragons کامنت‌ های بسیار زیادی دادند و بازی بتسدا را تقلید درجه ۲ و بی‌ کیفیت معرفی کردند. پیج لایتمن نویسنده و طراح بازی Dungeons and Dragons در واکنش به این اتفاق یک پست مفصل در فیس بوک نوشت و شرح داد که چگونه آنها از ما سرقت ادبی کردند و در آن پست به مثال هایی از این کپی برداری ها اشاره کرد.
در دنیای ساخت بازی های کامپیوتری و ویدیویی ثابت کردن این موضوع که یک بازی Playstation قانون کپی رایت را زیر پا گذاشته است کار سختی است چرا که جزئیات بسیار زیادی وجود دارد. حتی برخی مواقع امکان این وجود دارد که یک بازی مکانیک های بازی های دیگر را عینا کپی کند ولی باز هم از سوی قانون دچار مشکل نشود اما وقتی پای متن و بازی قلم و کاغذی مثل این در میان باشد راحت تر می توان آن را اثبات کرد و ثابت کرد که قانون کپی رایت رعایت نشده است با اینکه کپی برداری کلمه به کلمه نیست اما تغییر دادن چند کلمه و استفاده کردن از مترادف ها نمی تواند چندان دلیل قانع کننده ای برای دادگاه باشد. با این حال باید دید این ماجرا به کجا ختم خواهد شد. با اطمینان خاطر بهترین بازی های PS4 را از سایت ما خریداری کنید.

مرکزخرید دات کام

  مانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − 7 =