جزئیات و بررسی محتوای حساسیت زای بازی Detroit Become Human PS4 

جزئیات و بررسی محتوای حساسیت زای بازی Detroit Become Human PS4  

جزئیات و بررسی محتوای حساسیت زای بازی Detroit Become Human PS4  

David Cage بعد از ساختن بازی های پرطرفدار Beyond: Two Souls و Heavy Rain، بازی Detroit: Become Human را تولید و منتشر کرد. قبل از عرضه ی این بازی PS4 به بازار، در رویداد بازی های پاریس سال ۲۰۱۷ تریلری از این بازی به نمایش درآمد. دموی زنده ای از این بازی هم درنمایشگاه PSX در معرض دید عموم قرار گرفت. در پی این جریانات بحث ها و گفتگوهایی در مورد محتویات حساسیت زای بازی شکل گرفت.
این بحث ها به علت نمایش صحنه های خشونت علیه یک کودک و قربانی شدن او ایجاد شد. در نتیجه کارگردان بازی بعضی ار صحنه ها را حذف کرد تا از حساسیتهای ایجاد شده کم کند. وبسایت گیم اسپات فرصتی را برای مصاحبه با دیوید کیج به دست آورد و در مورد بازخوردهای پیش از عرضه ی بازی سوالاتی را مطرح کرد. این مصاحبه در مورد حذف بعضی از صحنه ها و تاثیر آن بر جذابیت و اثرگذاری بازی بر مخاطب، بحث کرده است.

جزئیات و بررسی محتوای حساسیت زای بازی Detroit Become Human PS4  
جزئیات و بررسی محتوای حساسیت زای بازی Detroit Become Human PS4

در اینجا محتوای مصاحبه و نظریات کارگردان بازی را برای اطلاع خوانندگان عزیز آورده ایم. دیوید کیج در اظهاراتش بیان کرده که در مورد پیامی که قرار است در بازی به مخاطب منتقل شود، هر روز با گروهش صحبت می کرد و با قرار دادن گزینه های مختلف در اختیار بازیکن داستان را بر اساس انتخاب او پیش می برد. آنها مطمئن می شدند که همه ی شاخه های داستان پیام های جداگانه ای را به مخاطب منتقل می کنند.
بعضی از پیامها برای تیم سازنده خوش آیند بود و بعضی دیگر مورد پسند آنها نبود. بعضی از صحنه ها نیز قادر نبود طبق روشی که کارگردان می پسندید پیام را القا کند. بنابراین مجبور به حذف آنها شدند. تیم کیج مسائلی را که در دنیای واقعی بسیار حساس هستند، وارد بازی کرده بودند. آنها بسیار محتاطانه با این مسائل مواجه می شدند زیرا می دانستند که مسائل دنیای واقعی مهم و معنادارند و اگر وارد دنیای مجازی شوند تیم سازنده باید پاسخگو باشند. آنها باید با جدیت کار می کردند و مسئولیت کارشان را می پذیرفتند. تیم کیج در این مورد مدت ها به بحث گفتگو پرداختند.
آنها در هر ثانیه از روند بازی به این فکر می کردند که کاری که انجام می دهند درست و محترمانه باشد و بازیکنان بتوانند همان چیزی را که توقع داشتند، به دست آورند. از نظر دیوید کیج رسانه های تعاملی حیرت انگیز هستند و این فرصت را به سازندگان می دهند تا مردم را وارد قالب شخصیتهای خیالی کنند و به تجربیات بازی معنا ببخشند.
درجریان بازی اندرویدها به عنوان نمادی از انسان های مختلف و اقلیت های نژادی و شخصیت های خیالی معرفی می شدند.
داستان بازی حول این محور می چرخد که اندرویدها حس کرده اند که در دنیا لایق زندگی بهتری هستند. آنها می دانند که نباید بابت چیزی که هستند به کسی جواب پس بدهند و باید با آنها محترمانه تر برخورد شود. به اعتقاد دیوید کیج این مسئله را می توان به مردم مختلف جهان تعمیم داد.
وی با استفاده از اندرویدها به صورت کلی و جهانی صحبت کرده بدون اینکه ناچارشود انگشت خود را به سمت شخص یا گروه خاصی بگیرد.
دراین بازی پلی استیشن دیترویت مسائل چالش برانگیزی مانند پیوند با مکانیک های گیم پلی وجود دارد که کارگردان باید آنها را در کنار ویژگی های بازی محور قرار می داد. کیج در رابطه با این مسأله بسیار محتاطانه عمل کرده است. به عنوان مثال کارهای اشتباه و یا نه چندان درست در بازی هیچ سودی را به ارمغان نمی آورند.
بنابر اظهارات کیج اگر اموری که با اخلاق منافات دارد، جزئی از زندگی و هدف دار است و به روایت داستان کمک می کند و بخشی از چهارچوب داستان است و با احساسات سر و کار دارد.
پس بهتر است که درون بازی قرار گیرد ولی نباید بیش از اندازه بزرگ و فجیع جلوه کند. مثلا استفاده از خشونت را نباید باحال و سرگرم کننده جلوه داد. نمایش مسائلی که اندکی از چهارچوب های مشخص خارج شده باشد آزاردهنده است.
چون مردم درمورد آن فورا قضاوت می کنند. دیوید کیج گفته بازی دیترویت تنها روی لذت بخش بودن و افزایش آدرنالین خون مخاطبانش تمرکز ندارد بلکه درباره ی موضوعات مهم و مشکلات دنیای واقعی صحبت می کند.

جزئیات و بررسی محتوای حساسیت زای بازی Detroit Become Human PS4  
جزئیات و بررسی محتوای حساسیت زای بازی Detroit Become Human PS4

به این دلیل که نباید از هرچیزی تنها یک سرگرمی درست کرد. یک کارگردان نمی تواند چیزهایی را به بازی تبدیل کند بدون اینکه قصد و غرض خاصی داشته باشد. به اعتقاد کیج بازی ها می توانند مانند ادبیات و سینما احساسات را شرح دهند و در مورد همه چیز صحبت کنند. بسیار پسندیده است که برای هر چیزی که وارد بازی می شود یک منظور و اشاره در نظر گرفته شود. باید به تجربه های بازی معنا بخشید و مسائل جدی مانند تبعیض نژادی را که برای مردم اهمیت دارد، وارد بازی کرد و این رسالتی است که بر عهده ی سازنده ی بازی قرار دارد.
چرا که رسانه های تعاملی واقعا حیرت انگیز هستند و بردن مردم در قالب شخصیتهای خیالی این فرصت را به کارگردان می دهد که هدفش را به محترمانه ترین شکل ممکن محقق کند.
تیم کیج با مسئولیت پذیری و دانش کافی توانسته به این هدف برسد و در سطح جهان نسبت به همه ی انسانهایی که در چنین موقعیت هایی قرار می گیرند، محترمانه برخورد کرده است. دیوید کیج درمورد تروفی های درون بازی و نحوه ی امتیاز گیری گفته است که بازیکن این تروفی ها را بر اساس کارهایی که درون بازی انجام می دهد و بر اساس تعداد شاخه هایی که درداستان بازی طراحی شده اند و بازیکن آنها را بازی کرده، دریافت می کند.

مرکزخرید دات کام

  مانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار − دو =