جزئیات و بررسی محتوای VR بازی The Last Guardian PS4

جزئیات و بررسی محتوای VR بازی The Last Guardian PS4

جزئیات و بررسی محتوای VR بازی The Last Guardian PS4

در جریان رویداد PlayStation Experience که در سال ۲۰۱۷ میلادی برگزار شد محتوای واقعیت مجازی بازی The Last Guardian معرفی شد و در کنار آن نیز مطلع شدیم که این محتوا به طور رایگان برای دارندگان کنسول واقعیت مجازی سونی یعنی پلی استیشن VR در دسترس خواهد بود.یکی از دستگاه های واقعیت مجازی، پلی استیشن VR سونی است. سونی این هدست را با رمز مورفیس به کاربران معرفی کرده و پس از مدتی طولانی و درز شایعات گوناگون که با کش و قوس های فراوان نیز همراه بود با نام پلی استیشن VR به بازار روانه کرد.
محصول واقعیت مجازی سونی در دو مدل مختلف که تفاوت های اندکی با یکدیگر دارند در دسترس علاقه مندان قرار گرفته است. مدل اول و ازران تر شامل هدست، دیسک دمو از تعدادی بازی واقعیت مجازی، یک عدد هدفون، سیم های اتصال و واحد پردازشگر بوده و برای خریداری آن باید بهایی معادل ۴۰۰ دلار بپردازید. مدل دوم اما اندکی گران تر بوده و ۵۰۰ دلار قیمت داشته و در کنار مواردی که می توان در مدل اول یافت دارای دوربین پلی استیشن، دیسک بازی PlayStation VR Worlds و دو عدد کنترلر Move است.

جزئیات و بررسی محتوای VR بازی The Last Guardian PS4
جزئیات و بررسی محتوای VR بازی The Last Guardian PS4

هنگامی که در سال۲۰۱۷ غول ژاپنی دنیای تکنولوژی، سونی، رویداد PlayStation Experience یا به اختصار PSX را کلید زد از همان ابتدا روشن بود که محتوای واقعیت مجازی در طول این رویداد حضور موثر و چشم گیری خواهد داشت. نمونه بارز این مسئله را می توان درافتتاحیه این مراسم مشاهده کرد جایی که محتوای واقعیت مجازی بازی The Last Guardian که دموی رایگان این بازی برای کنسول واقعیت مجازی سونی، پلی استیشن VR، به حساب می آید به عموم دارندگان این کنسول معرفی شد.
از قرار معلوم این دمو طی روزهای بعد از این رویداد برای پلی استیشن ۴ عرضه شده بوده و برای بازی کردن این اثر نیازی نبوده تا خود بازی The Last Guardian را خریداری کنید. بر حسب این شرایط تمام بازیکنانی که کنسول واقعیت مجازی سونی یعنی PlayStation VR را دارا باشند قادر خواهند بود تا به دانلود و تجربه این محتوا اقدام کنند. انتشار این دموی رایگان برای تاریخ ۱۲ دسامبر ۲۰۱۷ میلادی (۲۱ آذر ۱۳۹۶) به طور انحصاری برای PS4 در نظر گرفته شده بود.
بازی The Last Guardian در ۶ دسامبر سال ۲۰۱۶ و پس از چندین سال در دست ساخت بودن برای نسل هشتم کنسول های بازی سونی منتشر گشت. این بازی سومین اثری است که استودیوی بازی ساز تیم ایکو (Team Ico) منتشر کرده است.بازیکن در The Last Guardian کنترل پسری را به دست می گیرد که پا به پای موجودی اساطیری که تریکو نام دارد باید در دنیایی جادویی به ماجراجویی بپردازد.

در بخش محتوای مجازی نیز به همین گونه است اما تجربه ایی که این بخش در اختیار مخاطب می گذارد به طور قطع نزدیکی بیشتری با بازی را برای گیمر به ارمغان خواهد آورد. در ابتدای داستان بازی، پسر ذکر شده در غاری ناشناخته خود را پیدا می کند که نمونه آن را تاکنون جایی ندیده و هم چنین درست به یاد ندارد که چگونه و چه کسی طرح های موجود روی بدنش را به او داده است. در این بین اما او هنگامی که در غار با موجودی اساطیری به نام تریکو روبرو می شود از تحیر و تعجب اولیه دور شده و با سوالی اساسی روبرو می شود.
اجرای تمام این سکانس های احساسی را نه موسیقی و نه دیالوگ های بازی بلکه حالات چهره این دو کاراکتر بر عهده دارند.
The Last Guardian موفق شده با حداقل امکانات موجود و در دسترس احساسات گوناگون را در مخاطبش بیدار کند. در اینجا آخرین نگهبان به قدری قوی عمل کرده که هرچه پیش تر برویم این احساسات در ما بیشتر رنگ واقعیت به خود می گیرند.

جزئیات و بررسی محتوای VR بازی The Last Guardian PS4
جزئیات و بررسی محتوای VR بازی The Last Guardian PS4

ماجرای پسرک و تریکو که بازی روایت آن را بر عهده گرفته بازیکن را با سوالاتی نیازمند جواب روبرو می کند که تا به این سوالات پاسخی داده نشود بازی پیش نخواهد رفت و از طرفی نیز هر گاه احساس کنیم که پاسخ سوالی را یافته ایم و آن مسئله دیگر به کلی تمام شده بازی غافل گیرمان می کند و سوالات بی جواب بیشتری را پیش رویمان خواهد گذاشت. در واقع در آخرین نگهبان برای اینکه سربلند بیرون بیاییم باید با چالش‌های فراوانی روبرو شده و آن ها را حل و فصل کنیم.
بازی این چالش‌ها را در لباس معما و نبرد برایمان مطرح می کند. در واقع این بازی را می توان بازی معماها دانست که تمامی عناصر و المان های بازی به گونه ای طراحی شده اند تا بازیکن به حل کردن چالش های بازی بپردازد. این چالش ها گاه به سهولت حرکت دادن و پایین کشیدن یک اهرم و گاهی نیز به دشواری و طاقت فرسا بودن یک انتظار طولانی برای حرکت دست تریکو هستند. پازل ها در اغلب مواقع به طور کاملا منطقی حل می شوند اما برای رسیدن به این راه حل منطقی باید دقیق ترین جزئیات محیط را در نظر داشته باشید و حتی کوچک‌ترین عوامل را نیز در پیدا کردن راه حل دخالت دهید.
برای مثال گاهی باید آنقدر در محیط بازی به جست وجو بپردازید تا بتوانید در نهایت راه کوچکی را برای گذر پسرک پیدا کنید. هم چنین گاهی نیز لازم است سوار تریکو شده و برای خارج شدن از مخمصه محیط بازی را از پشت او نظاره گر باشید.در پایان باید گفت که هر چند بازی شاید حتی در لیست نامزدهای بهترین بازی سال جای نداشته باشد و همچنین نواقصی را نیز دارا باشد اما بدون شک آخرین نگهبان تجربه ایست خالص از به اوج رسیدن احساسات.

مرکز خرید دات کام

  مانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ده − هفت =