جنگ بتل رویال برای بقا

بتل رویال

Respawn Entertainment از تغییر اساسی در Apex Legends خبر داد. بازی محبوب بتل رویال قرار است حالت جدید Arenas را به دست آورد، که به طور کلی از گیم پلی رایگان معمولی دور و جدا است. Respawn تأکید دارد که این حالت حذفی هنوز مورد توجه است، اما این تیم آرزو دارد که Apex Legends از بتل رویال هم فراتر رود.

این موضوع ممکن است مربوط به موسیقی برای برخی از طرفداران باشد، گرچه این ژانر محبوبیت زیادی دارد، اما در عین‌ حال سهم زیادی در بین بدبینان نیز دارد. اگر سایت‌هایی مانند Reddit را جستجو کنید، احتمالاً با موضوعات انفجاری مختلفی مانند “بازی‌های بتل رویال زباله هستند” می‌رسید. با وجود تکامل آتی Apex Legends، آیا زمان سقوط این ژانر محبوب فرا رسیده است؟

 فعلاً خوشحال نشوید؛ بتل رویال قرار نیست جایی برود. با این حال، این تغییر گارد ممکن است در آستانه روند جدید بازی‌های چند نفره به سمت چالش‌ها جدید باشد.

نوآوری در بتل رویال

به نظر می‌رسد روند نبرد بتل رویال شروع شده است، اما پدیده اصلی تقریباً ۴ سال عمر دارد. این ژانر توسط PlayerUnknown’s Battlegrounds در سال ۲۰۱۷ محبوب شد، که بازیکنان بسیاری را به قالب حذف ۱۰۰ بازیکن خانگی معرفی می‌کرد. Epic Games به سرعت از این ایده با نظر خود بهره برد و بازی دفاع برجی خود یعنی Fortnite: Save the World را دوباره زنده کرد.

موفقیت فوق‌العاده Fortnite زمینه را برای چهار سال بعدی بازی‌های چند نفره فراهم کرد. بسیاری از استودیوهای بزرگ به سرعت رقبای خود را جمع کرد تا موفقیت این ژانر را به سرمایه تبدیل کنند. Ubisoft بازی Hyper Scape را عرضه کرد، Respawn Entertainment با بازی Apex Legends به طلا دست یافت و حتی Nintendo بازی Super Mario Bros را به یک مبارزه حذفی تبدیل کرد.

عجله زیاد صنعت برای بازآفرینی این فرمول برنده اصلاً جدید نیست. بازی‌های ویدیویی از لحاظ تاریخی یک رسانه مبتنی بر روند و گرایش هستند که در آن سازندگان به آنچه که محبوب است واکنش نشان می‌دهند. این موضوع به ویژه برای شوترها و بازی‌های چند نفره صدق می‌کند. به دهه ۹۰ دقت کنید و گله‌ای از کلون‌های Doom را پیدا خواهید کرد. حتی کپی‌ برداری‌های برند Chex هم وجود داشته که با غلات صبحانه بسته‌ بندی می‌شدند.

روند بازی‌ها

درک این موضوع که روند بازی‌ها هرگز از بین نمی‌رود بسیار مهم است. آن‌ها پس از توسعه‌های عظیم اولیه و بر اساس میزان هیجان همراهشان، فروپاشیده و دوباره جریان پیدا می‌کنند. مقدار محبوبیت یک روند یا ژانر پس از آن دوره، به طور کامل با میزان فضایی که برای تکرار قالب وجود دارد تعیین می‌شود.

طبق نظر یکی از تحلیلگران این صنعت یعنی Piers Harding-Rolls و همچنین مدیر تحقیقاتی در Ampere Analysis، بازی‌های بتل رویال از مزیت مجزایی در عرصه خود برخوردار هستند.

Harding-Rolls به Digital Trends می‌گوید: “به طور حتم خاموشی مشخصی در حالت بتل رویال شوتر کلاسیک وجود دارد، اما روش‌هایی هم وجود دارند که این فضا را تازه نگه دارند، مانند ورزش‌های الکترونیکی، بازی‌های موبایلی، مضامین کاملاً جدید بازی و حالات، محتواهای دارای مجوز و افزودن روایت عمیق‌تر برای افزایش تعامل و طول عمر بیشتر.”

Harding-Rolls به تغییرات اخیر Epic در بازی Fortnite به عنوان نمونه‌ای از چگونگی تکامل یک ژانر به سمت مقاصد و اهداف اجتماعی اشاره دارد. زمانی که فضای بیشتری برای رشد وجود داشته باشد، شانس صنعت برای کنار گذاشتن عمده‌ فروشی نبردهای بتل رویال بسیار کم خواهد بود. اما همه چیز مربوط به رقابتی جدی است.

بازی Valorant

سال گذشته، Riot Games سازنده بازی League of Legends با بازی Valorant سروصدای زیادی ایجاد کرد. شوتر اول شخص رقابتی از محبوب ابدی یعنی Counter Strike: Global Offensive برای ایجاد شوتر “اقتصادی” با توانایی‌های شخصیت‌های سبک Overwatch استفاده کرده بود.

پیش‌ فرض اصلی این است که بازیکنان در رقابت‌های تیمی راندی با اهداف مشخصی برای کامل کردن رقابت می‌کنند. در هر راند، بازیکنان پول مشخصی دارند که می‌توانند آن را برای اسلحه یا تجهیزات مصرف کنند. پول‌های مصرف نشده از یک راند به راند بعدی منتقل می‌شوند، پس بازیکنان می‌توانند به صورت استراتژیک پس‌ انداز و خرج کنند.

این یک موفقیت فوری برای Riot بود. در طول بسته‌های آزمایشی بازی، این بازی حدود ۳ میلیون بازیکن روزانه را به خود اختصاص داد. نیازی به گفتن نیست که کاربران توئیچ ۴۷۰ میلیون ساعت را صرف تماشای آن کردند. به سرعت مشخص شد که با فرمول برنده شده Valorant می‌توان پول به دست آورد.

نظر تحلیلگران

Harding-Rolls خاطرنشان کرد که زمانی که داستان موفقیتی در این مقیاس وجود داشته باشد، همه می‌خواهند سهمی از آن داشته باشند.

Harding-Rolls به Digital Trends می‌گوید: “اغلب وقتی شرکت‌های پیشرو مانند Riot وارد فضای خاصی می‌شوند، بقیه هم از آن‌ها پیروی می‌کنند”، “من فکر می‌کنم احتمالاً شاهد شوترهای تیمی تاکتیکی بیشتری در قالب‌های مشابه خواهیم بود، اگرچه مطمئن هستم که بازی‌های بتل رویال برای تازه ماندن به دنبال راهی برای تازه ماندن هستند.”

نکته مهم درباره بازی‌های ویدیویی این است که توسعه آن‌ها زمان بر است. زمانی که بازی‌ای مانند Valorant جذاب می‌شود، اکثر استودیوها نمی‌توانند ظرف چند ماه نسخه کپی خوبی را از آن بسازند. همیشه تأخیری بین زمانی که بازی‌های جذاب جدید عرضه می‌شوند تا زمانی که عناوین دیگر سعی می‌کنند از آن‌ها استفاده کنند وجود دارد. یک سال بعد، حالت Apex Legends’ Arenas می‌تواند شروعی در جنگ‌های چمنی بعدی باشد.

موج بعدی شوترها

در حال حاضر، همه نگاه‌ها به سمت موج بعدی شوترها است که قرار است امسال عرضه شوند. با ورود عناوین جدیدی مانند مجموعه‌های Battlefield و Call of Duty که انتظار می‌رود در تعطیلات فصلی عرضه شوند، تصویر واضح‌تری از تأثیر طولانی‌ مدت Valorant خواهیم داشت. اگر این بازی‌ها حالت بازی “اقتصادی” خود را داشته باشند، باید انتظار یک بهمن چند ساله شوترهای چند نفره را داشته باشیم.

در این بین، انتظار نداشته باشید که بازی‌های بتل رویال ناپدید شوند. برترین عناوین همچنان ادامه خواهند داشت و سازندگان به آزمایش این قالب خواهند پرداخت. فقط ممکن است از عجله بیش‌ از حد آن‌ها دور شویم. برای درک دقیق این موضوع، به آن مانند یک دایره در حال کوچک شدن نگاه کنید.

 

منبع: DigitalTrends

سیما حسینی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 4 =