راهنمای قدم به قدم بازی Resident Evil 2 (قسمت چهارم)

بازی Resident Evil 2

از پله ها بالا رفته و خود را دوباره به Lobby برسانید، اما باید مراقب یکی از آن زامبی های شاخ و برگداری که سر راه تان سبز می شود، باشید. آن قدر او را بسوزانید تا جزغاله شود. باید هنوز هم Signal Modulator را همراه داشته باشید، به پشت Main Shaft رفته و به طرف North Area حرکت کنید.

بازی Resident Evil 2
بازی Resident Evil 2

راهنمای قدم به قدم بازی Resident Evil ۲

کنار دیوار پشتی کمدی را خواهید دید که با جستجو در آن مقداری گلوله ماتیلدا خواهید یافت و همین طور یک circuit breaker که در خود یک Signal Modulator (ابزاری برای تغییر و تعدیل سیگنال) دارد. روی یک صندلی کوچک آبی نیز یادداشتی دیده می شود، یادداشتی که فردی ناشناس در رابطه با نحوه نابودی زامبی های شاخ و برگدار نوشته است، با عمل کردن به توصیه های او این گونه از زامبی ها برای همیشه نابود می شوند.

با بررسی Signal Modulator وارد بازی کوچکی خواهید شد، باید طول موج های مختلف را با هم مطابقت دهید. می توانید اینجا هم طول موج ها را عوض کنید، اما با این کار اتفاقی رخ نخواهد داد. پس به Lobby (لابی) باز گردید و بازی را ذخیره کنید. حالا که کد را در اختیار دارید، قبل از این که دوباره به Greenhouse Control Room (اتاق کنترل گلخانه) باز گردید، بهتر است دوباره Signal Modulator را امتحان کنیم.

به Lounge بازگردید و سراغ circuit breaker بروید. حالا در تصویر فرکانس “MURF” را مشاهده خواهید کرد، پس باید با استفاده از modulator گزینه این فرکانس را انتخاب کنید و بعد طول موج ها را تغییر دهید تا با هم مطابقت پیدا کنند (یا به اصطلاح روی هم چفت شوند). بعد از این که به طول موج مناسب رسیدید، modulator را در circuit breaker بگذارید تا برق زیرزمین تامین شود، به علاوه با این کار در اتاق های Server Room (اتاق سِرور) و Low-Temp Testing Lab (لابراتواری که دمای پایینی دارد) نیز باز خواهد شد.

حالا می توانید رهسپار اتاق سِرور شوید. اینجا یکی از آن اتاق های امنی است که در خود یک ماشین تایپ، یک جعبه اقلام و همین طور یک چاقو، مقداری باروت مرغوب و قدری سوخت را برای Flamethrower در خود جای داده است.

حالا اگر مسیر Low-Temp Testing Lab را پیش بگیرید، به یک کامپیوتر برخواهید خورد که نام مالک اصلی مچ بند شما در آن ثبت شده است، با نزدیک شدن شما این دستگاه به شما اطلاع می دهد که ایمیل های ناخوانده ای دارید. کامپیوتر را بخوانید تا فایل صندوق ورودی ایمیل های Wayne Li (همان صاحب اصلی مچ بند) را به دست آورید، در ضمن باید مراقب زامبی هم که به دیواری در آن نزدیکی تکیه داده است، باشید.

اتاقی که آن سوتر است، همان طور که از اسمش پیداست، دمای بسیار پایینی دارد. با ورود به این اتاق مقداری باروت و مهم تر از آن یک Cooling System (سیستم سرمایشی) خواهید یافت، برای ساختن ترکیب شیمیایی و استفاده از آن در chemical dispersal system  (سیستم سم پاشی شیمیایی) و در نتیجه  کشتن Plant 43 (گیاه شماره ۴۳) به این سیستم سرمایشی نیاز خواهید داشت.

محلول گیاه کش را تهیه کنید

از پله ها بالا رفته و خود را دوباره به Lobby برسانید، اما باید مراقب یکی از آن زامبی های شاخ و برگداری که سر راه تان سبز می شود، باشید. آن قدر او را بسوزانید تا جزغاله شود. باید هنوز هم Signal Modulator را همراه داشته باشید، به پشت Main Shaft رفته و به طرف North Area حرکت کنید.

وارد Nap Room (اتاقی برای چرت زدن) شوید، اینجا همان جایی است که Circuit Breaker غیرفعال دیگری واقع شده است، حالا باید Signal Modulator را روی فرکانس MUF تنظیم کنید. وقتی طول موج درست را انتخاب کردید، Modulator را در Circuit Breaker قرار دهید تا برق اتاق تامین شود.

با این کار سه مسیر باز خواهد شد. در یکی از آن ها آخرین کوله پشتی خود را به همراه یک عروسک Mr. Raccoon خواهید یافت، یکی از آن ها خالی است و در دیگری هم آقای Li را روی زمین خواهید دید، در حالی که نه کاملا مرده است و نه کاملا زنده به نظر می رسد تیری که به او خورده، کارش را تمام نکرده است. حالا به طرف تختخواب او حرکت کنید و یادداشت های او را بردارید.

اکنون وقت آن رسیده تا به Greenhouse Control Room (اتاق کنترل گلخانه) بازگردید و کدی را که در انتهای نشان جایزه دیده بودید، در Control Terminal (ترمینال کنترل) وارد کنید، یعنی این نمادها باید به ترتیب زیر باشند: دو LL، یک I، یک مربع بزرگ بالای یک مربع کوچک و یک I زخیم تر (دقت کنید که این نمادها دقیقا هم شبیه به حرف L و یا I نیستند).

بعد از انجام این کار قفل Dispersal Unit (واحد سم پاشی) در Drug Testing Lab (لابراتوار آزمایش دارو) باز خواهد شد، پس به طرف آنجا رفته و از ترمینال استفاده کنید و Dispersal Cartridge ( همان استوانه ای که برای پاشیدن محلول است و قبلا پیدا کرده بودید) را در آن قرار دهید.

برای حل این معما باید لوله سمت چپ را دقیقا به اندازه مناسب پر کنید، محلی که لوله باید تا آنجا پر شود، با یک حلقه قرمز رنگ مشخص شده است. اینجا سه لوله هست که باید آن ها را طبق روندی مشخص جابجا کنید. هر یک از آن ها ظرفیت متفاوتی دارند. محتوای لوله ای که سمت چپ می بینید، از همه بیشتر است و لوله سمت راستی از همه محتوای کمتری دارد.

برای سنجیدن مقدار مناسب، باید از سه دکمه استفاده کنید: دکمه سبز مایع را از لوله وسطی به لوله سمت چپ انتقال می دهد. دکمه قرمز جای لوله وسطی را با لوله سمت چپ عوض می کند و دکمه آبی هم این جابجایی را بین لوله میانی و سمت راستی انجام می دهد.

انجام این کارها می تواند بسیار گیج کننده باشد، مخصوصا اگر خرابکاری کنید. از آنجایی که مقدار مورد نظر تقریبا دو چوب خط (یا دو درجه) بالاتر از مقادیری است که لوله های پر دارند، باید جابجایی ها را تا جایی که به مقدار مورد نظر می رسید، ادامه دهید. اگر می خواهید این کار را با ۸ حرکت انجام دهید، دکمه ها را به ترتیب زیر فشار دهید. قرمز، سبز، آبی، قرمز، سبز، آبی، قرمز، سبز.

حالا Dispersal Cartridge که که اکنون محلول کشنده را در خود دارد، به شما بازگردانده می شود. اما به یاد داشته باشید که طبق یادداشت های دکتر “لی،” برای این که محلول درست عمل کند، باید ابتدا آن را خنک کنید. از گلخانه عبور کنید و در مسیرتان به نردبانی که به زیرزمین راه دارد، هرچه را که پشت سر خود می بینید، با Flamethrower کباب کنید، حالا پایین رفته و به طرف Low-Temp Testing Lab راه بیفتید.
از Cooling Terminal (ترمینال خنک کننده) استفاده کنید و محلول خود را در آن قرار دهید، حالا شاهد فرآیند زیبای خنک شدن استوانه خواهید بود. بعد از اتمام این روند استوانه ای خواهید داشت که با محلولی گیاه کش پر شده است. اکنون می توانید از هر راهی که دوست داشتید به Greenhouse Control Room بازگردید و با استفاده از Dispersal Panel همه جای گلخانه را با این محلول سم پاشی کنید.

با این کار حجم گیاه را به طرز چشمگیری کاهش خواهید داد و گل های بزرگتر، ساقه ها و ریشه ها را نابود خواهید کرد، در نتیجه دانشمند مرده ای که در چنگال این گیاه اسیر بود، روی زمین خواهد افتاد. حالا مسیر شما برای رسیدن به او کاملا باز است.

البته ناگفته نماند که با این کار چند زامبی شاخ و برگدار هم روی زمین خواهند افتاد، پس آماده باشید تا وقتی این موجودات کثیف به طرف تان حمله ور می شوند، کار آن ها را هم تمام کنید. سر راه تان گیاه آبی را از قلم نیندازید، حالا سراغ جسد دانشمند بروید و Upgrade Chip (تراشه ارتقا) را بردارید، این تراشه مخصوص به کارکنان ارشد است.

قبل از این که بتوانید پیروزی خود را جشن بگیرید، دوست قدیمی تان یعنی Tyrant با شکستن پنجره Presentation Room (اتاق سخنرانی) خود را به شما خواهد رساند و شروع به تعقیب تان خواهد کرد. به سرعت مچ بند خود را با تراشه جدید ارتقا دهید – می توانید از نردبان پایین بروید تا Tyrant شما را گم کند یا با عجله به طرف اتاق کنترل حرکت کنید.

اگر مسیر Presentation Room را انتخاب می کنید، باید به سرعت Senior Staff PC terminal (کامپویتر کارکنان ارشد) را بررسی کنید و فایل صندوق ورودی ایمیل های Byron Cartwright را به دست آورید.

بازی Resident Evil 2
بازی Resident Evil 2

G Virus را پیدا کنید

عجله کنید و خود را به Main Shaft برسانید، حالا با مچ بند جدید خود راه West Area را باز کنید. در اولین سالن جسد مامور دیگری را خواهید دید که به خود یک نارنجک و همین طور نوار ویدئویی دیگری را با این عنوان به همراه دارد: NESTWRECKER 1 (نابودگر آشیانه ۱).

در Biotesting Room جعبه اقلامی را به همراه یک گیاه آبی در کنار در مشاهده خواهید کرد، اما این اتاق برق ندارد. کنار جعبه اقلام را ببینید تا یک Circuit Breaker را پیدا کنید، حالا Signal Modulator را بیرون آورده و فرکانس را روی OSS تنظیم کنید. بعد از تنظیم امواج Modulator را در breaker بگذارید تا برق اتاق تامین شود، با این کار تلویزیون و دستگاه ویدئویی هم که در آن نزدیکی هستند، روشن می شوند.

نقشه West Area (B1)، منطقه غربی (بلوک ۱)

دیگر به Signal Modulator نیازی ندارید، اکنون نوار ویدئو را در دستگاه بگذارید و بخش اول حمله نیروهای ویژه U.S.S را تماشا کنید.

بعد از دیدن این ویدئو، باید مانیتور کنار تلویزیون را بررسی کنید تا فایل صندوق ورودی ایمیل های William Birkin را به دست آورید، سپس به طرف اتاق بعدی حرکت کنید. اینجا نگاهی به پشت لباس های ایمنی بیندازید تا مقداری باروت مرغوب بیابید. حالا به decontamination room (اتاقی گندزدایی) و بعد Bioreactors Room (اتاق بیوراکتور) وارد شوید.

در پایان به P-4 Level Testing Lab (لابراتوار آزمایش سطح P-4) خواهید رسید. اینجا آیتم های زیادی را مشاهده خواهید کرد، از جمله یک ماشین تایپ، جعبه اقلام، یک گیاه قرمز، باروت مرغوب و باروت معمولی.

سمت چپ ترمینالی را به همراه فایلی خواهید که اطلاعاتی را درباره آزمایش های G Virus در اختیارتان قرار می دهد. در گوشه ای William Birkin را می بینید، اینجا همان جایی است که G Virus هم قرار داده شده است، فقط باید به طرف آن حرکت کنید و آن را بردارید. به نظر ساده می آید؟ اگر پاسخ تان مثبت است، متاسفانه در اشتباه هستید. به محض آن که G Virus را برمی دارید، درها به روی تان قفل و شمارش معکوس آغاز می شود.

بهترین کار این است که بازی را ذخیره کنید، همه چیز را غیر از آیتم های ضروری در صندوق اقلام بگذارید (مچ بند و همین طور داروها و گلوله ها را نگه دارید) و با ترکیب باروت ها و گیاه ها مهمات و داروهای مورد نیاز خود را تهیه کنید.

نبرد با باس (غول مرحله)

وقتی به طرف در خروجی حرکت می کنید، آخرین گونه از G Virusها راه تان را سد می کند، اینجا حتی Annette هم سعی دارد، پادرمیانی کرده و مانع هیولا شود.

خیلی زود خود را در اتاقی می یابید و ناچار هستید با موجودی که روزگاری William نام داشت مبارزه کنید. آخرین گونه این هیولا ارگان های جدید بسیاری دارد که همگی دارای چنگال های عظیمی هستند – اما در عین حال این اعضا جدید با چشم هایی هم همراه هستند که می توانید به آن ها شلیک کنید. G Virus می تواند حملات مختلفی انجام دهد. باید با سلاح های خود به دقت چشم های او را هدف قرار دهید یا از Flamethrower استفاده کنید و قسمت های مختلف بدن او را بسوزانید.

G Virus در طول این حمله چندین بار اشیا بزرگی را برداشته و به طرف شما پرتاب می کنند، این حملات آسیب سختی را به شما وارد می کنند، پس باید خود را پشت جان پناه هایی که در جای جای این محل می بینید، مخفی کنید تا از این حمله ها و اشیایی که به طرف تان می آیند، در امان باشید.

نقشه West Area (B2)، منطقه غربی (بلوک ۲)

اگر به آیتم های بیشتری نیاز دارید، می توانید آن ها را در این منطقه پیدا کنید –بالای اتاق و سمت چپ مقداری گلوله ماتیلدا و یک اسپری دیده می شود و گلوله های بیشتری برای ماتیلدا، مگنوم و یک نارنجک نوری را هم می توانید در پایین و سمت چپ پیدا کنید، سوخت Flamethrower و یک نارنجک را هم پایین و وسط اتاق پیدا خواهید کرد، باز هم تعدادی گلوله برای ماتیلدا پایین و سمت راست مشاهده می شوند و در آخر به طرف بالا و سمت راست بروید، نارنجک نوری دیگری را خواهید یافت.

وقتی با G-Virus روبرو می شوید، معمولا چشم های آسیب پذیر او را روی پای چپ و دست راست پشتی او خواهید دید، همچنین پشت او نیز چشمی قرار دارد که می توانید به آن هم شلیک کنید. منتظر بمانید تا ضربه شلاقی بلندش را به طرف تان پرتاب کنید، بعد از آن مدتی طول خواهد کشید تا بتواند دوباره دست خود را از زمین بیرون آورد، در نتیجه فرصت خواهید داشت تا چند بار به او شلیک کنید. به ویژه مگنوم با آن در این مبارزه برای هدفگیری این چشم ها مفید خواهد بود.

وقتی تمام چشم های او را نابود می کنید، این موجود به زانو درآمده و روی سینه اش تعداد زیادی چشم دیده می شود. این بهترین فرصت است تا با Flamethrower تمام این چشم ها را بسوزانید و بعد با شات گان هم چند گلوله به طرفش شلیک کنید.

وقتی دوباره روی پاهایش ایستاد، چشم های دیگر خود را بازسازی می کند و در همان حال سینه خود را یک بار دیگر از تیررس شما پنهان می سازد. حالا او برای حمله کردن به شما خیز برمی دارد، پس باید با سرعت بدوید تا از جهشی که به طرف شما انجام می دهد، دور بمانید، حالا بچرخید و چشم های تازه او را نشانه بگیرید.

در نهایت بعد از آن که دو یا سه بار این روند را تکرار کردید، هیولا بدون این که سینه اش را پنهان کند، به طرف تان یورش خواهد آورد – بنابراین می توانید قبل از این که دستش به شما برسد، با مگنوم این بخش آسیب پذیر را هدف بگیرید و او را از پا در آورید.

پس از نابودی G-Virus از این محبس آزاد می شوید و برق آسانسوری که در طرف راست اتاق است، دوباره جریان پیدا می کند. هر آیتم دیگری که در اتاق می بینید جمع آوری کنید و بعد با آسانسور از این محل خارج شوید. بعد از آن که از آسانسور پیاده می شوید، آخرین گفتگوی خود را با Annette انجام خواهید داد.

فرار از لابراتوار

به سرعت از West Area عبور کنید، چرا که به زودی اینجا نابود خواهد شد. پس باید در کوتاه ترین مدت خود را به Main Shaft برسانید. وقتی اوضاع پیچیده می شود، Ada دوباره سر راه تان سبز می شود و از شما می خواهد تا نمونه ویروس را به او بدهید.

بعد از پایان این صحنه، تنها ۱۰ دقیقه فرصت دارید تا پیش از آن که این منطقه با انفجاری نابود شود، از آن خارج شوید.  Ada قبلا سکوی main shaft را هک کرده است، پس وارد آسانسور شوید و خود را به سکوی پایینی برسانید.

وقتی به Monitor Room رسیدید، می توانید در صورتی که هنوز به خاطر نبردتان با G-Virus حال تان مساعد نیست، اسپری را از روی سینی سمت راست بردارید. به زودی متوجه خواهید شد که یکی از دوستان قدیمی شما نیز همین اطراف است، اما متاسفانه نمی توانید به او کمک کنید. تا انتهای اتاق را بدوید و قبل از خروج چاقو را از سمت راست بردارید.

بعد از خروج به Escape Shaft می رسید، اینجا ماشین تایپی هست که می توانید به وسیله آن قبل از ورود به آخرین مرحله، بازی را ذخیره کنید. همچنین می توانید تجهیزات اضافه را در صندوق اقلام بگذارید. به سرعت رهسپار Pump Room (اتاق پمپاژ) شوید، برای این کار باید با آسانسور پایین بروید.

حالا دوباره چند زامبی شاخ و برگدار سد راه تان خواهند شد. درصورت نیاز یک گیاه آبی سمت چپ تان هست که می توانید آن را بردارید، در غیر این صورت زامبی ها را بسوزانید و در حالی که به دویدن ادامه می دهید، آن ها را با درد تنها بگذارید. سه نفر دیگر هستند که باید با آن ها مقابله کنید. پس آماده باشید تا تک تک آن ها را از سر راه تان بردارید، حالا وارد Duct (مجرا) شوید.

به محض آن که به Duct وارد می شوید، اطراف را نگاه کنید تا یک گیاه سبز ببینید.
اگر از نردبان پایین بروید، به مکانی به شکل مربع خواهید رسید که به یک در منتهی می شود – اما شوربختانه Tyrant دوباره سر و کله اش پیدا می شود و راه تان را می بندد. او را دنبال خود به این سو و آن سو بکشانید و در همان حال بالا و سمت چپ را نگاه کنید تا چند فشنگ برای ماتیلدا نصیب تان شود، بعد از کنار او عبور کنید و خود را به در برسانید.

به یاد داشته باشید که اگر تنها یک بار با مگنوم به سر Tyrant شلیک کنید، تعادل او را به هم خواهید زد، در نتیجه می تونید بدون دریافت ضربات مشت او، از کنارش عبور کنید. در اتاق بعدی از طرف راست حرکت کنید تا زامبی که با آرامی در حال بلند شدن است، نتواند به شما آسیبی برساند. سپس به سرعت خود را به سالن بعدی برسانید. حالا در حالی که Tyrant پشت سر شماست، به انتهای مسیری می رسید که بن بست است، اما به دلیل انفجار زیر پای تان خالی شده و روی سکوی پایینی فرود می آیید.

از اینجا که خارج می شوید، بالاخره خود را به Lift Room خواهید رساند، اما هنوز هم از دردسر رها نشده اید و باید به فرار ادامه دهید. از کنار صندوق اقلام گیاه قرمز و از روی میز چند گلوله ماتیلد و مهم تر از آن Joint Plug (دوشاخ مشترک) را بردارید.  ابزار درمانی و مهمات را جا نگذارید، چون هنوز کارمان تمام نشده است.

نبرد با آخرین باس (غول مرحله آخر)

Joint Plug را در ترمینال آسانسور قرار دهید تا راه بیفتد. اما با Tyrant جهش یافته، عصبانی و آتشینی روبرو خواهید شد. گرچه او اکنون به آرامی راه می رود، اما هنوز هم حریف خطرناکی است، چرا که اکنون می تواند با پنجه های آتشین خود آسیبی سختی را به شما وارد کند.<

همچنین گاهی می تواند خود را آماده کرده و به سرعت به طرف تان یورش آورده و با پنجه  های خود به زمین ضربه بزند – در این صورت باید به محض این که متوجه شدید، قصد چنین کاری را دارد، به سرعت خود را به کناره ها برسانید.

به یاد داشته باشید که هنوز هم نمی توانید با سلاح های خود او را نابود کنید. ولی می توانید با نشانه گرفتن قلب بزرگش، تعادل او را به هم بزنید، با این کار زمان کمتری را برای فرار از حمله های دیوانه وار او صرف خواهید کرد.

همین طور که آسانسور  حرکت خود را ادامه می دهد، چیزهای بیشتری از سقف روی زمین می افتند و شعاع حرکت شما را محدودتر می کند. البته این وضعیت می تواند به نفع شما هم باشد، چرا که در غیر این صورت حملات دیوانه ور این موجود نیز دامنه بزرگتری پیدا می کرد.

اگر متوجه شدید، موجود شروع به غریدن کرده است، مراقب باشید. چون بعد از این نعره ها در حالی که پنجه هایش را روی زمین می کشد، به سرعت به طرف تان خواهد دوید و تنها با یک ضربه شما را خواهد کشت. اینجا فقط چند لحظه فرصت دارید تا قلب بزرگ او را نشانه بگیرید و برای مدتی او را سردرگم کنید –بهتر است با مگنوم نشانه گیری دقیقی انجام دهید و حمله او را متوقف کنید.

نکته: این نبرد تا اندازه زیادی شبیه مبارزه ای است که پیش تر در فاضلاب با G Virus داشتید. یعنی اگر آسیب بیشتری به حریف برسانید، این مبارزه زودتر پایان خواهد یافت – و از آنجایی که این آخرین رویارویی شماست، اکنون بهترین فرصت است تا هر چه می توانید از همه سلاح های خود استفاده کنید – فقط چند فشنگ مگنوم نگه دارید تا در صورت نیاز بتوانید او را سر درگم کنید.

باز هم چیزهای بیشتر از بالا فرو می ریزد و این وضعیت شما را وادار می کند تا بیشتر به Tyrant نزدیک شوید، بنابراین تا زمانی که سومین حمله او را خنثی می کنید، همچنان به این سو و آن سو رفته و از داروها استفاده کنید تا زنده بمانید. اگر بتوانید تا این جای کار را با موفقیت پشت سر بگذارید، شخص ناشناس یک سلاح ضد تانک را به همراه سه راکت به شما خواهد رساند که می توانید بالاخره با استفاده از آن این شرایط ناعادلانه را برابر کنید.

اگر دیدید Tyrant نزدیک این سلاح ایستاده است، طمع نکنید و فعلا طرفش نروید. در عوض صبور باشید و بعد از این که او را با خود به طرفی کشاندید یا توانستید از یکی از حملاتش دوری کنید، خود را به سلاح نزدیک کنید و آن را بردارید.

به سرعت آن را مسلح کنید و به طرف او بچرخید. حالا صبر کنید تا نعره هایش را آغاز کند، بعد باید درست صورتش را نشانه بگیرید. حالا فقط تماشا کنید که چه بر سر این موجود ترسناک می آید.

آسانسور بالاخره به مقصد می رسد، با عجله به طرف راه خروج حرکت کنید. امیدواریم همه راکت های تان را از دست نداده باشید، چرا که ارتشی از زامبی ها سعی دارند با عبور از در خود را به شما برسانند. با راکت های باقی مانده آن ها را هم نابود کنید. بعد از این که آن ها را تکه تکه کردید، به سرعت راهی سکو شده و به طرف چپ بپیچید تا مسیر بازگشت به خانه را پیدا کنید. کسی اینجا منتظر شماست و از دیدارتان خوشحال می شود. به این ترتیب داستان Leon به خوبی و خوشی پایان می یابد. با تمام کردن داستان Leon، دور دوم (Second Run) آزاد می شود که تا اندازه ای با داستان اصلی متفاوت است.

  مانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − یازده =