راهنما جامع بازی Returnal

راهنما بازی Returnal

بازی Returnal، یک بازی شوتر انحصاری برای PS5 می‌باشد که توسط متخصصان این ژانر در کمپانی Housemarque ساخته شده است. این بازی، با راهنما و داشتن ساختار روگ‌ لایتی، فضایی مخوف و زاویه دید سوم شخص به همراه وقایعی که به سرعت در اطرافتان اتفاق می‌ا‌فتد، ممکن است باعث شود که آن را با عناوین موجود مانند Hades، Metroid و Control مقایسه کنید. مانند اکثر روگ‌ لایت‌ها، لذت Returnal در این است که با هر شکستی، مهارت خود را پرورش دهید و با هر قدمی که برمی‌دارید، چیزهای جدیدی برای داشتن رویکردی بهتر در بازی بیاموزید.

اگر از همان ابتدای بازی، با مشکلات و چالش‌هایی روبرو شدید، می‌توانید به کمک راهنما بازی Returnal، آن‌ها را به راحتی پشت سر بگذارید. چه به تازگی وارد این بازی شده باشید و چه از قبل با مشکلاتی روبرو شده‌ اید که راه حل آن را نمی‌دانید، در اینجا، نکاتی آورده شده که برخی از مکانیک‌های مبهم Returnal را برای شما توضیح می‌دهد و بر سرعت پیشرفت شما می‌افزاید.

حرکت خود را متوقف نکنید

Housemarque با تولید Returnal در حال دور شدن از اصل بازی‌های شوتر دو بعدی رایج خود می‌باشد، اما این بدان معنی نیست که پایه‌های اصلی گیم‌ پلی بازی را با خود به همراه نداشته باشد. یکی از این موارد، بمباران گلوله‌ها و دشمنانی است که باید با آن‌ها مقابله کنید. هرچقدر که در یک نقطه ثابت و بدون حرکت بمانید، شرایط خطرناک‌تری پیش‌ رو خواهید داشت.

میادین جنگی Returnal، به صورت هدفمند تنگ و محدود طراحی شده‌ اند، اما هر یک از آن‌ها، سوراخ سنبه‌هایی دارند که می‌توانید با به کارگیری آن‌ها برای خود فضایی ایجاد کرده و از دشمنان فاصله بگیرید. اما بهترین کار این است که مدام در حرکت باشید تا دشمنان برای رسیدن به شما مجبور شوند هر دفعه ترتیب قرارگیری خود را به هم بزنند و راه‌های مختلفی پیدا کنند. با این کار، شانس بیشتری برای کشتن هر یک از آن‌ها به صورت جداگانه خواهید داشت.

هرچقدر که انبار ابزار شما پیشرفت کند، توانایی حرکتتان در فضا نیز بیشتر خواهد شد. قلاب چنگکی (که در همان ساعات ابتدایی برای شما باز خواهد شد) مثال خوبی در این مورد است. با این قلاب می‌توانید پرش‌های نجات بخشی داشته باشید و حتی در استرس‌زاترین وضعیت هم بتوانید از حملات دشمنان جاخالی دهید. اما زمانی که فشار زیادی از سمت دشمنان به شما وارد می‌شود، باید به حدی سریع بدوید تا جان سالم به در ببرید. تا زمانی که در حرکت هستید و تیراندازی می‌کنید، همه چیز به خوبی پیش می‌رود.

نشانه‌ گیری خودکار (ADS) مزایایی دارد

از آنجایی که تمرکز این بازی، بیشتر بر روی حرکت است، ممکن است وجود گزینه‌ای برای نشانه‌گیری خودکار اسلحه، زائد به نظر برسد. نشانه‌ گیری سرعت حرکت شما را کم می‌کند. شما را مجبور می‌کند تا دقیق‌تر عمل کنید و باعث می‌شود در مناطقی که میدان دید پایین‌تری دارید، از آمدن برخی موشک‌ها غافل شوید. به همین خاطر وسوسه می‌شوید که از این قابلیت استفاده نکنید و فقط بر دقت شلیک بدون نشانه‌ گیری تکیه نمایید، اما در این صورت، دیگر قادر به استفاده از نقاط ضعف دشمنان  نخواهید بود.

این امر، به ویژه در مورد دشمنان باس مانند بسیار مهم است. زیرا آن‌ها نقطه ضعفی دارند که فقط با نشانه‌گیری قابل رؤیت می‌باشد. این کار همچنین باعث می‌شود تا شلیک‌هایتان به یک نقطه متمرکز شوند و از پرتاب گلوله به اطراف جلوگیری می‌کند. این برای سلاح‌هایی که به آهستگی شلیک می‌کنند یا خشاب کوچک‌تری دارند، موضوع بسیار مهمی است. علاوه بر این، فرصتی ایجاد می‌شود تا بدون اینکه آسیبی از سوی دشمن ببینید، بتوانید آن‌ها را به راحت‌ترین شکل ممکن از پا درآورید. زمانی که تمام گلوله‌ها به هدف اصابت کنند و هیچ گلوله‌ای را از دست ندهید، هدف مورد نظر راحت‌تر از بین خواهد رفت و زمان زیادی برای آسیب رساندن به شما نخواهد داشت.

دکمه‌های Alt-Fire و ADS تغییر می‌کنند

راهنما بازی Returnal

یکی از بهترین ویژگی‌های Returnal، نحوه استفاده آن از ویژگی خاص کنترلر DualSense است. یکی از رایج‌ترین موارد، استفاده از L2 است که هم به عنوان ابزاری برای نشانه‌ گیری هدف و هم به عنوان Alt-Fire (شلیک متناوب / Alternate Fire) سلاح‌ها عمل می‌کند. اگر این تریگر را تا نیمه فشار دهید، عمل ADS (نشانه‌ گیری) را انجام‌ می‌دهد و اگر آن را تا انتها پایین ببرید، وارد حالت Alt-Fire خواهید شد. البته کمی طول می‌کشد تا به آن عادت کنید.

اما اگر فکر می‌کنید که با این کار ممکن است شلیک‌های ناخواسته‌ای داشته باشید، Returnal تنظیماتی ارائه کرده که در صورت استفاده از آن می‌توانید با L2 فقط عمل نشانه‌گیری را انجام داده و Alt-Fire را به L1 منتقل نمایید. هر زمان که بخواهید می‌توانید این تنظیمات را فعال یا غیرفعال کنید، بنابراین بهتر است هر دو حالت را آزمایش کنید تا ببینید با کدام یک راحت‌تر هستید.

به Active Reload خود توجه کنید

Returnal، مانند Gears of War دارای سیستم Active Reload است که به شما در تعویض خشاب سریع و به موقع اسلحه کمک می‌کند. هر سلاحی، دارای پنجره زمان‌بندی و تعویض خشاب مختص خودش می‌باشد، که ممکن است در اولین نگاه کمی گیج‌ کننده به نظر برسد. اما اگر کمی وقت بگذارید و در آن دقیق شوید، نتایج خوبی به همراه خواهد داشت.

در بحبوحه جنگ، فاصله بین مرگ و زندگی می‌تواند به تعویض به موقع خشاب بستگی داشته باشد، به خصوص برای سلاح‌هایی که پس از هربار شلیک نیاز به بارگیری مجدد دارند. سعی کنید هر سلاح جدیدی که برمی‌دارید، زمان‌بندی تعویض خشاب آن را تنظیم نمایید.

سلاح‌های رده بالا، همیشه بهترین انتخاب نیستند

راهنما بازی Returnal

سلاح‌هایی که در Returnal می‌یابید، بر طبق مهارت اسلحه منظم می‌شوند، نواری که با هربار استفاده از اسلحه به تدریج پر می‌کنید، سطح سلاح‌هایی که پیدا خواهید کرد را تعیین می‌کند. گاهی ممکن است وسوسه شوید که تمرکز خود را بر روی سطح کلی سلاح‌ها قرار دهید و سلاح خود را با هر سلاحی که سطح بالاتری دارد، تعویض نمایید. اما همانطور که در بازی پیش می‌روید و الگوهای حمله پیچیده‌تری از دشمنان می‌بینید، متوجه خواهید شد که داشتن سلاحی که با آن راحت‌تر هستید، بسیار کشنده‌تر از سلاحی است که سطح بالاتری دارد.

علاوه بر این، سطح اسلحه میزان کارآمد بودن آن را در تمام موقعیت‌ها تأیید نمی‌کند. به عنوان مثال در دومین بیوم Returnal، پر از دشمنانی است که در هوا حرکت می‌کنند، برای مقابله با این دشمنان، در مراحل اولیه استفاده از سلاح‌های برد بلند کمی کارها را آسان‌تر می‌کند. اما ممکن است گاهی مجبور به تغییر سلاح خود و دویدن شوید، حتما این کار را انجام دهید. اما اگر همچنان در حال دفع دشمنان هستید و به گونه‌ای در مخمصه قرار گرفته‌ اید، از همان سلاحی که دارید استفاده نمایید تا زمانی که احساس کنید دیگر به اندازه کافی قدرت ندارد.

به دل خطر بروید، نه اینکه از آن دوری کنید

یکی از مهارت‌های مفیدی که در این بازی وجود دارد، به سرعت دویدن است که می‌توانید آن را در هر جایی اجرا کنید. اما Returnal، برخلاف سایر بازی‌های اکشن، از شما می‌خواهید تا به جای فرار از موشک‌ها،‌ از این مهارت برای دویدن به سمت آن‌ها استفاده کنید. با این کار، در برابر حملات، شکست‌ناپذیر خواهید شد. همچنین به شما این امکان را می‌دهد تا از آن برای دور زدن دیواری از پرتابه‌ها استفاده کنید و در عین حال، فاصله خود را با دشمنان برای کشتن آن‌ها با سلاح سرد (Melee Kill) کم کنید.

اما بعدها شرایطی پیش خواهد آمد که در بعضی حملات (که با رنگ بنفش مشخص می‌شوند) به شما اجازه عبور از آن‌ها داده نمی‌شود، در این صورت همه چیز تغییر خواهد کرد. ممکن است شرایط چندان مساعدی برای شما نباشد، اما حواستان به این تغییر ناگهانی باشد.

قابلیت خود در کشتار را فراموش نکنید

راهنما بازی Returnal

صحبت از کشتار با سلاح سرد شد، هنگامی که در اولین بیوم Returnal به دشمنان نزدیک می‌شوید، می‌توانید دائماً Melee را در حملات خود بگنجانید. نه تنها تکه تکه کردن دشمنان حس بسیار خوبی به شما می‌دهد، بلکه حرکت Melee، یکی از قدرتمندترین حرکات بازی است. اکثر دشمنان (به غیر از باس‌ها) زمانی که نیمی از سلامت خود را از دست داده‌ اند، با یک ضربه کشته می‌شوند. هرچه سطح آدرنالین شما بالاتر برود، کشتار قوی‌تری خواهید داشت و می‌توانید در یک لحظه گروهی از دشمنان را نابود کنید.

ممکن است گاهی مشغول برگرداندن موشک به سمت دشمنان شوید و استفاده از Melee را به کلی فراموش کنید، اما با نادیده گرفتن این قابلیت، زمانی که به اوج جنگ می‌رسید، به سختی از پس انجام حملات برخواهید آمد. برای از بین بردن دشمنانی که از سپر استفاده می‌کنند، پیش از هر چیزی نیاز به انجام Melee دارید. بنابراین سعی کنید پیش از آنکه دیر شود، مشکل نزدیک شدن به دشمنان را برطرف کنید.

تا جایی که امکان دارد، از آسیب دیدن خودداری کنید

ممکن است این موضوع در بازی‌های شوتر یک امر عادی و واضح به نظر برسد. هرچه کمتر آسیب ببینید، دیرتر می‌میرید، بنابراین، از آسیب دیدن اجتناب خواهید کرد. مسئله این است که بازی‌های شوتر، ما را به تیر خوردن و ادامه دادن عادت می‌دهد و اغلب سیستمی دارد که در آن حتی در صورت بی احتیاط بودن نیز پاداش‌هایی به ما خواهد داد. اما Returnal اصلا اینگونه نیست و این موضوع در مکانیک آدرنالین آن مشهود است.

ضریب آدرنالین شما، با کشتن هر دشمن بدون اینکه آسیبی به شما وارد شود، افزایش می‌یابد و حداکثر به سطح پنج می‌رسد. هر سطح، دارای امتیازات خاصی می‌باشد که از میان آن‌ها می‌توان به توانایی پیدا کردن دشمنان از میان دیوارها، افزایش قدرت حملات Melee و هدایای نقدی بیشتر به ازای کشتن هر دشمن اشاره کرد. اما اگر در حین پر کردن نوار آدرنالین، کوچکترین ضربه‌ای ببینید، مجدداً از صفر شروع می‌شود و تمام تلاشتان بی‌حاصل خواهد شد.

فواید داشتن آدرنالین بالا، به حدی زیاد است که توصیه می‌شود تا حد امکان از ریسک کردن بپرهیزید، اما تمام این‌ها زمانی مفید واقع می‌شوند که شما آپگریدهای مناسبی را با آدرنالین همراه کنید (مانند نمونه‌ای که بر اساس سطح آدرنالین فعلی، شما را بهبود می‌بخشد).

همیشه به دنبال سلامتی باشید

راهنما بازی Returnal

مکانیکی که Returnal به خوبی روشن‌ سازی نکرده است، ارتباط بین گزینه‌های مربوط به سلامتی و توانایی شما در افزایش مجموع سلامتی است. گزینه‌های سلامتی بین رزین و ویال‌ها متفاوت هستند – مورد اول با پر شدن نواری جدا از نوار سلامت، کمی بر مقدار سلامت شما می‌افزاید، اما در مورد دوم به راحتی سلامت از دست رفته شما بازخواهد گشت. چیزی که ناگفته مانده است، این است که اگر از سلامت کامل برخوردارید، تمام ویال‌های موجود در نقشه مانند رزین عمل می‌کنند و این یعنی در افزایش کلی سلامت شما نقش دارند.

در اینجا تصمیمی وجود دارد که باید بگیرید. شما می‌توانید در میدان مبارزه جدید به سرعت بدوید و تا قبل از اینکه به دشمنان آسیبی وارد کنید، تمام گزینه‌های سلامت را جمع‌آوری نمایید. اما با این کار، در انتهای نبرد چیزی برای بهبود خود نخواهید داشت. یا بالعکس، می‌توانید از تمام این موارد تا پایان مبارزه چشم‌پوشی کنید، اما ممکن است در اواسط راه کم بیاورید. بنابراین نباید به طور کامل از آن‌ها چشم‌ پوشی کنید، حتی اگر در رده کاملاً بالایی قرار داشته باشید.

پس از پیدا کردن آیتم‌ها بلافاصله از آن‌ها استفاده نکنید

Returnal در هر یک از بیوم‌های خود دارای نقطه سفر سریع است که شما را ترغیب به بازگشت به مناطقی می‌کند که ممکن است جمع‌آوری مواردی را در آن فراموش کرده باشید. به عنان مثال، تخت‌های سنگی شفابخش می‌توانند درست پیش از شروع ورود به بیوم بعدی، فعال شوند، یا اینکه می‌توانید در صورت نداشتن فضای کافی برای نگه‌ داشتن موارد مصرفی، از آن محوطه خارج شده و جمع‌آوری آن‌ها را به زمانی دیگر موکول کنید.‌

نقشه بی‌نظیر Returnal به گونه‌ای است که یادآوری این مکان‌ها در آن راحت است، بنابراین زیاد درگیر پیشرفت در آن نباشید و در عوض هرچند وقت یک بار به عقب برگشته و مطمئن شوید که تمام موارد ضروری را برداشته‌ اید. به خصوص از آنجایی که دشمنان مجدداً ظاهر نمی‌شوند، می‌توانید این کار را بدون هیچ خطر و تهدیدی انجام دهید و به کمک آن، روند حرکت خود را بهبود ببخشید.

چشم‌ پوشی از بیوم‌ها کاملا قابل قبول است

هنگامی که یک بیوم جدید را باز کردید، ممکن است در ابتدای آن کشته شوید و مجبور شوید چرخه/ دور خود را مجددا آغاز کنید. خبر خوب این است که با باز شدن قفل بیوم، مسیر این بیوم جدید معمولا در ابتدای چرخه جدید ارائه می‌شود و شما می‌توانید از آن چشم‌ پوشی کنید. همچنین هر بیوم در ابتدای کار شامل یک ارتقاء مهارت سلاح است تا شما را برای مقابله با دشمنان پیشِ‌ روی‌تان آماده کند، اما شما هنوز هم باید به سلاحی در آن سطح دست یابید تا سرعتتان افزایش یابد.

لازم به ذکر است که اگر در یک بیوم یک رئیس/ باس را شکست دهید، برای همیشه کارتان با او تمام می‌شود مگر اینکه باز هم بخواهید به همان نبرد بازگردید. بنابراین نگران نباشید، پس از هر مرگ لازم نیست که با چند رئیس مبارزه کنید، فقط کافی است یکبار آن‌ها را شکست دهید و دیگر کارشان تمام است.

کشاورزی بسیار مهم است

با اینکه ممکن است بازگشت به نقطه‌ای که در آن مرده‌ اید، وسوسه انگیز باشد، واقعیت این است که با این کار همه چیز را برای خود سخت‌تر خواهید کرد. با هر بار مردن، همه چیز را از صفر شروع خواهید کرد. تنها چیزی که دست نخورده باقی می‌ماند، اسلات مربوط به موارد مصرفی ذخیره شده شما است. این بدان معنا است که ارتقاء لباس، سلامت کلی، پارازیت‌ها و موارد دیگر دوباره به صفر برمی‌گردند و این باعث می‌شود که در صورت جهش فوری به جایی که در آن مرده‌ اید، با شرایطی چالش‌ برانگیز و چشم‌اندازی استرس‌زا مواجه شوید.

بهترین کار این است که از بیوم آغازین شروع کنید و بدون هیچ خطری به ارتقاء سطح مهارت‌های خود بپردازید و سپس با آمادگی کامل به محلی که در آن مرده بودید، بازگردید. در این صورت، همانطور که گفته شد، دیگر نیازی نیست که مجدداً با باس‌ها درگیر شوید، اما یادگیری نحوه شکست دادن سریع آن‌ها نیز خالی از لطف نیست. لازم به ذکر است که این باس‌ها پس از مردن، دوز‌هایی از Ether از خود به جای می‌گذارند، بنابراین اگر مقدار سلامت شما کم است، می‌توانید با تجربه‌ای که از قبل در مورد نحوه نابودی باس مورد نظر دارید، مجددا وارد مبارزه با او شوید.

اکثر Malignancyها را نادیده بگیرید

در سفر خود با موارد زیادی روبرو خواهید شد که آلوده به “Malignancy” و به رنگ بنفش هستند. در صورتی که هریک از این آیتم‌ها را بردارید، در خطر سوء عملکرد خواهید افتاد. برای خلاص شدن از آن‌ها باید مأموریت‌هایی مانند استفاده از یک Atropian Key، کشتن دشمنان با سلاح سرد، برداشتن Oboliteها و غیره انجام دهید. اما گاهی انجام این مأموریت‌ها بیش از حد طول می‌کشند و خود سوء عملکردها می‌توانند کمی آسیب‌زا باشند، مانند زمانی که ظرفیت شما را برای تعمیر لباس کاهش می‌دهد و یا از قدرت آسیب سلاح شما کم می‌کند.

راهنما بازی Returnal

با اینکه Returnal این تصمیم را بر عهده شما می‌گذارد تا ارزیابی کنید که خطر سوء عملکرد ارزش دستیابی به مزایای خاص را دارد یا خیر، توصیه ما این است که از آیتم‌های Malignant که به رنگ بنفش می‌درخشند، چشم‌ پوشی کنید. سوء عملکردی که از این طریق به آن دچار می‌شوید، می‌تواند به طور جدی به توانایی شما در پیش روی در بیوم‌های Returnal آسیب برساند و پیش‌ بینی یا ارزیابی مزایای آن دشوار است. علاوه بر این، صرف Ether برای پاکسازی آن، ارزشی ندارد، زیرا محتوای درون آن‌ها کاملاً به صورت تصادفی است. شما اغلب بدون اینکه به Malignantها متوسل شوید، سلاح‌ها، رزین‌ها و آیتم‌های مربوط به بازیابی سلامت زیادی پیدا خواهید کرد، بنابراین تا زمانی که از نظر سلامت و پیدا کردن سلاحی جدید در تنگنا قرار نگرفتید، برای حفظ جان خود از نزدیک شدن به Malignantها خودداری نمایید.

یک استثنا در این قانون وجود دارد و آن کلید Malignant است. اگر این کلید را ندارید، باید بگوییم که معمولاً ارزش آن را دارند که به خاطرشان خطر کنید، حتی اگر موجب سوء عملکرد شما شوند. همیشه داشتن یک کلید در دست، بهتر است. بنابراین حتی اگر قرار است یکی از آن‌ها را نادیده بگیرید، محل قرارگیری آن را به خاطر بسپارید تا در صورت لزوم به آنجا بازگردید.

به کلیدهای برق گوش دهید

راهنما بازی Returnal

در کل توصیه می‌شود که Returnal را با هدفون بازی کنید. این بازی از قابلیت صدای سه بعدی ‌PS5 استفاده می‌کند، اما برنامه‌های کاربردی دیگری نیز به این منظور وجود دارند. صدای سه بعدی به شما کمک می‌کند تا جای دشمنان را تشخیص دهید و بدانید که گلوله از کدام طرف به سمتتان شلیک می‌شود. همچنین می‌تواند به شما در پیدا کردن کلید برق موانع کمک کند.

این موارد را در همان اوایل بازی خواهید یافت. موانع سنگی خاکستری رنگ که می‌توانید به داخل آن‌ها نگاه کنید و همیشه آیتم‌هایی درون خود پنهان دارند، اما نمی‌توانید از آن عبور کنید یا با استفاده از کلید Atropian آن را قفل‌ گشایی نمایید. با پیدا کردن کلید‌های برق زرد رنگ که در جایی از محیط پنهان شده‌ اند و شلیک به طرف آن‌ها می‌توان این موانع را از بین برد. با پیش‌روی در Returnal، محل قرارگیری این کلیدهای برق نیز هوشمندانه‌تر خواهد شد.

اگر با اسلحه خود شروع به نشانه‌گیری کنید، سرنخ‌هایی در پیدا کردن این کلیدهای برق خواهید یافت. با انجام این کار، کلید برق شروع به چشمک زدن به رنگ قرمز می‌کند و یک صدای ریتم‌دار از خود خارج می‌کند، حتی اگر در حال نگاه کردن به آن یا نشانه‌گیری بر روی آن نباشید؛ کلید برق به عمل نشانه‌گیری شما واکنش نشان خواهد داد. بنابراین از صدای سه بعدی هدفون خود برای ردیابی این کلید استفاده نمایید.

از نقشه خود چشم برندارید

مفیدترین ابزار شما در Returnal، جدا از اسلحه‌ای که دارید، نقشه کوچک یا همان Mini-map شما است. این وسیله، مدام محیط اطرافتان را حین حرکت بررسی کرده و نقاط مهم را علامت‌گذاری می‌کند. همچنین دشمنان را پیش از آنکه شما ببینید و یا با آن‌ها درگیر شوید، ردیابی می‌کند. این نقشه، محیط پیرامون شما را از بالا نشان می‌دهد و با چرخش شما نیز می‌چرخد، اما اطلاعات بیشتری ارائه می‌دهد. این نقشه اساساً می‌تواند به شما نشان دهد که چه چیزی پشت سر شما قرار گرفته و چقدر بزرگ است.

راهنما بازی Returnal

با اینکه طبیعت بازی Returnal این است که برای جلوگیری از حملات دشمنان حواستان کاملاً جمع باشد، اما متوجه خواهید شد که صدماتی که در طول این متحمل می‌شوید، اکثرا از جایی بوده که زاویه دید خوبی به آن محل نداشتید. ترفندی که برای زنده ماندن در این راه باید به کار بگیرید، تغییر مکان سریع و مؤثر است تا دشمنان نتوانند از جوانح به شما حمله کنند، همچنین می‌توانید با یک نگاه اجمالی به نقشه و تعیین محل دشمنان که به رنگ قرمز علامت‌گذاری شده‌ اند، از اینگونه حملات جلوگیری نمایید.

از جمله مزایای دیگر استفاده از نقشه، این است که می‌توانید مشخص کنید دشمنانتان به کجا می‌روند، تا بتوانید آن‌ها را بکشید، از محلی که در آن کمین کرده‌ اند آگاه شوید. همچنین یک ابزار ضروری در مبارزات بزرگ محسوب می‌شود.

آخرین نکته در مورد نقشه: این نقشه همه چیز را علامت‌گذاری می‌کند، بنابراین از آن برای پاکسازی کامل محیط استفاده کنید. سلاح‌ها، Oboliteها و آیتم‌های سلامتی نشانگرهای مخصوص خود را دارند، اما سایر موارد، مانند پارازیت‌ها، آرتیفکت‌ها، موارد مصرفی، مجموعه افسانه‌های قومی و Etherها با یک مثلث رو به پایین علامت‌گذاری می‌شوند. به دنبال آن‌ها بگردید و مطمئن شوید که تمام موارد را جمع‌آوری کرده‌ اید.

از دویدن نترسید

Returnal بازی دشواری است. یک بازی تیراندازی به سبک Bullet-hell که در آن باید تمرکز خود را بر روی دوری از شلیک‌های فراوان دشمنان و نشان دادن واکنش سریع به حملات مختلف قرار دهید. اما از آنجایی که این بازی از زاویه دید سوم شخص اجرا می‌شود، از مزیت دیدن تمام چیزها در تصویر به صورت همزمان برخوردار نخواهید بود، ممکن است دشمنان درست پشت سر شما قرار بگیرند، گلوله‌ها از جاهایی که در میدان دید شما نیست به طرفتان شلیک شود و میادین جنگی پیچ و خم‌ها و مسیرهایی دارند که ممکن است راه جدیدی برای حمله هیولاها به سمت شما فراهم کنند، البته به همین ترتیب راه‌هایی برای فرار شما نیز دارند.

نکته مهمی که در اینجا وجود دارد، این است که شما در اکثر موارد می‌توانید بدوید و اگر نزدیک به مغلوب شدن هستید، حتماً باید بدوید. بعضی از مکان‌ها به محض ورود شما قفل می‌شوند و این امر شما را مجبور می‌کند تا برای فرار از آن محیط، بجنگید (البته معمولاً زمانی که به جای پاک سازی تمام موجودات شرور، یک دشمن بزرگ و سرسخت را شکست می‌دهید، این قفل باز خواهد شد. بنابراین اگر تمرکز خود را بر روی هرچیزی که آخر از همه ظاهر می‌شود، قرار دهید، معمولاً موفق به باز کردن قفل و خروج خواهید شد.

راهنما بازی Returnal

اما اکثر مناطق به شما اجازه می‌دهند که حتی در وسط جنگ نیز از آن محیط خارج و مجدداً وارد آن شوید تا فرصتی برای دور شدن، ارزیابی مجدد شرایط و از سرگیری مبارزه به شکل دلخواه خود داشته باشید. همچنین می‌توانید از درها برای دفع حملات دشمنان استفاده کرده و آن‌ها را در گروه‌های کوچک‌تر بکشید. دشمنان قادر به باز کردن درها نیستند، بنابراین، اگر از آن‌ها عبور کرده و عقب بایستید، بسته می‌‌شوند و همانند دیواری میان شما و دشمنانتان قرار می‌گیرند. بعضی از دشمنان می‌توانند به درها نفوذ کرده و از آن‌ها عبور کنند، بنابراین همچنان باید مراقب باشید، اما اگر نیاز به کمی تنفس دارید، با این روش از اکثر افراد در امان خواهید بود.

دشمنان نمی‌توانند مجدداً در منطقه‌ای که قبلاً پاک سازی کرده‌ اید، ظاهر شوند، بنابراین شما همیشه می‌توانید با خیال آسوده به عقب برگشته و مواردی که فراموش کرده‌ اید را جمع کنید یا به بررسی مسیرهای فرعی بپردازید. این بدان معنی است که اگر در مبارزه‌، به دیواری برخورد کردید، می‌توانید آن را به حال خود رها کرده و بعدا به سراغش بروید. از نگه داشتن دشمنان پشت دیوارها برای دوری از آسیب بیشتر نترسید. زنده ماندن، بزرگ‌ترین وظیفه شما در Returnal است.

به مجسمه‌هایی که چشمان زرد رنگ دارند، شلیک کنید

راهنما بازی Returnal

مجسمه‌های زیادی در Returnal وجود دارند که در بیوم‌های مختلف پراکنده شده‌ اند و به طور کلی، باید از شلیک به آن‌ها خودداری کنید. گاهی اوقات این مجسمه‌ها، دشمنان شبح‌ مانندی را ظاهر می‌کنند که اگر آن‌ها را بکشید به هوا پرواز خواهند کرد؛ این گروه دشمنان، محافظ چندان خوبی ندارند و با کوچک‌ترین ضربه‌ای نابود می‌شوند.

گاهی با مجسمه‌هایی روبرو خواهید شد که چشمان زرد رنگی دارند. در صورت مشاهده، حتما آن‌ها را منفجر کنید، زیرا حاوی Obolite هستند. معمولاً بازده کمی دارند – مثلاً ۱۵ Obolite در هر مجسمه – اما زمانی که برای خرید به روزرسانی‌های گران‌ قیمت و آرتیفکت‌ها‌ عجله دارید، خیلی زود بر تعداد Obolite شما خواهد افزود. در کل بهتر است از هیچ Oboliteی غافل نشوید، مگر اینکه Malignant باشد، بنابراین زمانی که از کنار مجسمه های Atropian عبور می‌کنید، حواستان باشد.

از میان گیاهان بنفش و تخم‌ مرغ‌های سبز رنگ رد شوید

راهنما بازی Returnal

صحبت از چیزهایی شد که باید خراب کنید، در صورتی که با هرگونه گیاه تخم‌ مرغی شکل سبز رنگ عجیب یا گل پیازدار بنفش‌ رنگی مواجه شدید، آن‌ها را نابود کنید. در واقع، قانون نانوشته‌ای وجود دارد که می‌گوید: اگر می‌توانید یک گیاه را از بین ببرید، حتماً این کار را انجام دهید. این گیاهان، در بیوم‌های اول و چهارم وجود دارند و اغلب به روزرسانی‌ها و پارازیت‌هایی در خود پنهان می‌کنند. البته تعداد این گیاهان بسیار کم است، به همین خاطر، ممکن است بسیاری از گیاهان را نابود کنید و فقط مقدار کمی از این نوع را در بیوم پیدا کنید، اما از آنجایی که با تخریب آن‌ها به Silphium Resin یا پارازیت‌های مفید می‌رسید، تلاش برای پاک سازی آن‌ها از گوشه و کنار هر منطقه‌ای که وارد آن می‌شوید، کاملاً ارزشش را دارد.

اگر می‌توانید همیشه یک کلید به همراه داشته باشید

در Returnal، جستجوی درهای قفل شده، از اهمیت خاصی برخوردار است. این مسیرهای فرعی، گاهی اوقات شما را از طریق بیوم به سمت مسیرهایی که بحران کمتری در آن‌ها است، سوق می‌دهد، اما در اکثر مواقع، مناطق پیشرفته‌ای را در خود پنهان می‌کنند که با ورود به آنجا، موارد مصرفی، آرتیفکت‌ها، بهبود دهنده سلامت یا Obolite – و گاهی تمام این‌ها را به صورت یک جا – به دست خواهید آورد. ممکن است وسوسه شوید که برای باز کردن صندوق‌های قفل شده که حاوی هدایای خوبی نیز می‌باشند، از کلید Atropian استفاده کنید، اما به نظر ما، بهتر است این کلیدها برای باز کردن درهای قفل شده استفاده شوند.

مسلماً از این اتاق‌های قفل شده بیشتر از صندوق‌ها جایزه دریافت خواهید کرد. این کلیدها را حتما ذخیره کنید، حتی اگر Malignant/ خطرناک باشند، زیرا ارزش عاجز شدن را دارد. (علاوه بر این، حداقل یک اتاق قفل شده وجود دارد که ممکن است حاوی یک لباس پیشرفته دائمی باشد، اما فقط در صورتی می‌توانید به آن دسترسی پیدا کنید که آینده‌ نگر باشید و یک کلید با خود بیاورید.)

از آرتیفکت Blade Balancer استفاده کنید

پس از پاک سازی اولین بیوم در Returnal، یک شمشیر Atropian به دست خواهید آورد که به کمک آن می‌توانید از سپر محافظ دشمنان و موانع نارنجی رنگ عبور کنید. اما طولی نمی‌کشد که با موانع زرد رنگی روبرو می‌شوید که شمشیر شما قادر به از بین بردن آن نیست. ممکن است در ابتدا فکر کنید که برای عبور از این موانع باید به دنبال یک آیتم دائمی دیگر مانند شمشیر و قلاب باشید، اما در واقع شمشیر فعلی شما قدرت نابود کردن این موارد را نیز دارد. شما تنها به یک ارتقاء نیاز دارید و آن Blade Balancer است.

راهنما بازی Returnal

می توانید در Fabricatorها (محلی برای خرید آیتم‌ها) به دنبال این آرتیفکت‌ها باشید – این آرتیفکت، اغلب در Fabricator بزرگی که در نزدیکی اتاق رئیس بیوم وجود دارد، دیده می‌شود. این آرتیفکت، در مجموع بر شدت آسیب Melee شما می‌افزاید، اما زمانی که از آن استفاده کنید، می‌توانید موانع زرد رنگی که اغلب سد راهتان برای رسیدن به تعدادی آیتم باارزش و آرتیفکت‌ها می‌شوند را نابود کنید. این بدان معنا است که Blade Balancer تقریباً همیشه ارزش خرید را دارد. به احتمال زیاد در مسیر خود حتما با این موانع زرد رنگ روبرو خواهید شد، حتی اگر اینطور نباشد، باز هم قدرتی که به حمله Melee شما افزوده می‌شود، به حدی است که می‌تواند از شما در برابر دشمنان سرسخت محافظت کند.

شش Ether را برای Reconstructor همراه خود داشته باشید

یکی از بهترین سرمایه‌ گذاری‌هایی که می‌توانید در هر بیوم داشته باشید، سرمایه‌ گذاری بر روی Reconstructor است. یک دستگاه بزرگ گرد با نقش یک بیگانه بر روی آن. هنگامی که آن را پیدا کردید، شش Ether به آن وصل کنید تا نیروی آن تأمین شود. این دستگاه، همانند یک checkpoint در طول آن بیوم عمل می‌کند – اگر بمیرید، مجدداً در Reconstructor ظاهر خواهید شد. شانسی که برای شروع مجدد بازی در اختیارتان قرار می‌گیرد، کاملاً ارزش سرمایه‌گذاری را دارد.

راهنما بازی Returnal

این بدان معنا است که شما همیشه باید حواستان به تعداد Ether همراه خود باشد و همیشه برای چنین روزی Ether ذخیره کنید. هر Reconstructor با شش Ether فعال می‌شود و در هر بیوم تنها یک Reconstructor وجود دارد. اما Reconstructorی که در Crimson Wastes فعال می‌کنید، در صورتی که در Derelict Citadel بمیرید، شما را نجات نمی‌دهد. این بدان معنا است که شما نباید Ether خود را بر روی Reconstructor بیوم‌هایی که از آن‌ها عبور کرده‌ اید یا دشواری چندانی ندارند، استفاده کنید و آن را برای زمانی ذخیره کنید که با یک باس سرسخت روبرو می‌شوید و یا قلمرو جدیدی پیدا می‌کنید. همچنین بهتر است از Ether‌ها برای پاک سازی آلودگی‌های روی آیتم‌ها استفاده نکنید، مگر اینکه Ether اضافه داشته باشید. Ether منبع گرانبهایی است که می‌تواند جان شما را نجات دهد، بنابراین، پیش از اقدام به مصرف آن بر روی موارد دیگر، حتما Reconstructor را در نظر داشته باشید.

برای خرید آرتیفکت‌های زندگی دوباره، پول پس‌ انداز کنید

بعضی از آرتیفکت‌هایی که از دستگاه Fabricator دریافت می‌کنید، نباید هرگز از رده خارج شوند. این‌ها مجسمه فضانورد و ساعت مچی بچه‌گانه هستند که قفل آن‌ها را باز کرده‌ اید. موارد استفاده آن‌ها در توضیحاتی که راجع به آن‌ها نوشته شده، مشخص نیست، اما اگر در دسترستان هستند، حتما آن را بخرید و استفاده کنید، معمولاً ۳۰۰ Obolite هزینه دارند.

راهنما بازی Returnal

این آرتیفکت‌ها، مانند Reconstructorها می‌توانند جان شما را نجات دهند. هم مجسمه فضانورد و هم ساعت مچی بچگانه می‌توانند شما را پس از مرگ احیاء کنند. اما برخلاف Reconstructorها، شما را در جای دیگری زنده نمی‌کنند، بلکه شما را دقیقاً به همان جایی که دو ثانیه پیش از مرگ خود بوده‌ اید، می‌فرستند. این بدان معنا است که اگر یک مجسمه فضانورد در جیب خود داشته باشید و با یک باس درگیر شوید، شانس دوباره‌ای برای زنده شدن با سلامت کامل خواهید داشت. این دو آرتیفکت، واقعاً به معنای زندگی دوباره هستند، بنابراین هرزمان که به آن‌ها برخوردید، به هیچ عنوان در خرید آن‌ها تعلل نکنید. اگر در زمان پیدا کردن آن‌ها، توانایی خرید نداشتید، می‌توانید در زمانی دیگر با Obolite بیشتر به آنجا برگردید و آن‌ها را بخرید.

از Emergency Repairs غافل نشوید

یکی دیگر از آرتیفکت‌هایی که باید همیشه به همراه داشته باشید، Emergency Repairs است. این آرتیفکت در کنار مجسمه فضانورد، به ما کمک کرد تا سه بیوم اول بازی را به همراه باس‌هایشان در همان بار اول پشت سر بگذاریم. این آرتیفکت، لباس شما را به طور خودکار تا ۳۰ درصد بازسازی می‌کند و اساساً مانع از این می‌شود که در یک قدمی مرگ باشید.

راهنما بازی Returnal

این آیتم در هنگام مبارزه با باس بسیار مفید است. Emergency Repairs از بهترین آرتیفکت‌های بازی هستند که شما را زنده نگه می‌دارند، بنابراین، هرزمان که توانایی خرید آن‌ها را داشتید، حتما بخرید. Oboliteهای خود را جمع کنید، زیرا آیتم گران قیمتی است، اما اگر زمانی در fabricator ظاهر شد، حتما برای خرید آن برگردید.

Emergency Repairs مدتی طول می‌کشد تا عمل کند، بنابراین به خاطر داشته باشید که این آرتیفکت مانند Silphium بلافاصله شما را درمان نخواهد کرد و این کار را به آرامی با گذشت زمان انجام خواهد داد. این بدان معنا است که اگر در وضعیت بحرانی قرار داشت باشید و دو ضربه پشت سر هم بخورید، حتماً خواهید مرد. اما اگر مدام در حرکت باشید و خود را از آسیب دشمنان حفظ کنید، Emergency Repairs مانند این است که یک Silphium را برای همیشه در جیب خود دارید. همچنین شایان ذکر است که می‌توانید چنین چیزی را از بعضی پارازیت‌ها نیز دریافت کنید.

محل قرارگیری Data Cube Station را پیدا کنید

زمانی که اولین باس را شکست می‌دهید و در حال کاوش در بیوم ها هستید، به احتمال زیاد با Data Cubes برخورد خواهید کرد. این‌ها اشیایی هستند که بلافاصله در جنگ‌ها برای سلین مفید واقع نخواهند شد، اما می‌توانند آیتم‌های جدید را باز کنند و آن‌ها را به سایر آیتم‌هایی دریافتی اضافه نمایند.

راهنما بازی Returnal

به عبارتی دیگر، شما نمی‌توانید بعضی از آیتم‌ها و آرتیفکت‌ها را دریافت کنید، مگر اینکه Data Cubes مربوط به آن‌ها را یافته باشید، اما زمانی که آن را پیدا کردید، آن آیتم‌ها به صورت رندوم در fabricatorها یا صندوق‌های بازی ظاهر خواهند شد. شما باید آن‌ها را برای استفاده در آینده باز کنید.

Data Cubeها را باید وارد دستگاه‌های خاصی کنید. خبر خوب این است که این دستگاه‌ها همیشه در یک نقطه خاص از بیوم‌ها قرار دارند، بنابراین زمانی که یکی از آن‌ها را در یک بیوم پیدا کنید، به راحتی می‌توانید موقعیت آن را برای بیوم‌های دیگر به خاطر بسپارید. دسترسی به برخی از این ایستگاه‌ها راحت‌تر از بقیه است – بعضی از آن‌ها در انتهای بیوم، یا حتی بعد از باس آن بیوم قرار دارند، در حالی که برخی دیگر ممکن است در ابتدای بیوم یا در اتاق خاصی قرار داشته باشند.

اما اگر در حین جستجوی خود یک Data Cube پیدا کردید، توصیه می‌کنیم که آن را برداشته و به طرف دستگاه بروید و آن را رمزگشایی کنید، زیرا آن آیتم جدید ممکن است فایده زیادی در آینده برای شما داشته باشد. دانستن اینکه به کجا باید بروید می‌تواند تمام کارها را آسان‌تر کند، مخصوصاً وقتی که بیش از پیش در Returnal جلو رفته باشید.

 

منبع: GamesPot

امیرمحمد ترابی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − دوازده =