پردازنده های پلی استیشن ۵ سراغ رایزن AMD خواهد رفت

رایزن AMD

یکی از مجلات معتبری که در ارتباط با دنیای بازی های ویدیویی و کنسول ها فعالیت می کند، مجله ی اینترنتی Neowin است که مدعی است اطلاعاتی به دست آورده که ممکن است مشخصات پلی استیشن ۵ باشند که از جمله ی آن به کارگیری پردازنده ی رایزن در کنسول جدید سونی است.

رایزن AMD
رایزن AMD

در سال های اخیر کمپانی سونی نهایت سعی خود را به کار گرفته تا در زمینه گیم و کنسول خانگی از رقبای خود جلو بزند و تا حد زیادی نیز در این امر موفق بوده است. پنج سال از انتشار پلی استیشن ۴ می گذرد. کنسولی که یکی از موفق ترین پروژه های سونی در زمینه بازی های ویدیویی به شمار می رود. پلی استیشن ۴ را شاید بتوان از تاثیرگذارترین کنسول های خانگی دانست.

در پنج سالی که این کنسول به همراه ما بوده است کمتر نقصانی در آن پیدا شده است و همین آن را به یکی از بهترین دستگاه های کنسول خانگی تبدیل کرده است. علاوه بر محبوبیتی که این کنسول در بین علاقه مندان به بازی های ویدیویی به دست آورد، سود بسیار زیادی را نیز متوجه کمپانی سونی کرد. پلی استیشن ۴ رقیبان خود را کنار زد و همواره در میان پرفروش ترین کالاهای حوزه ی بازی به شمار رفته است.

هر محصولی هرچقدر هم موفق و تاریخ ساز باشد روزی باید جایگزین شود و این موضوع در ارتباط با پلی استیشن ۴ نیز صدق می کند. کم کم نیاز برای یک نسخه جدید تر از این کنسول در میان هواداران پلی استیشن احساس می شود و رفته رفته زمان خداحافظی با پلی استیشن ۴ فرا خواهد رسید.

بارها از افراد مختلف حتی از مدیر عامل سونی شنیده بودیم که کنسول خانگی بعدی که این شرکت ژاپنی منتشر خواهد کرد پلی استیشن ۵ نام دارد. اما اطلاعات تکمیلی نظیری سخت افزار و یا امکانات نرم افزاری این کنسول منتشر نشده بود.

تا دلتان بخواهد شایعات در ارتباط با این محصول زیاد بود. بسیاری از مجلات و رسانه های فعال در حوزه ی بازی های رایانه ای به حدس و گمان در ارتباط با پلی استیشن ۵ پرداخته بودند. یکی از مجلات معتبری که در ارتباط با دنیای بازی های ویدیویی و کنسول ها فعالیت می کند، مجله ی اینترنتی Neowin است که مدعی است اطلاعاتی به دست آورده که ممکن است مشخصات پلی استیشن ۵ باشند که از جمله ی آن به کارگیری پردازنده ی رایزن در کنسول جدید سونی است.

جریان از ان جایی شروع شد که یکی از کاربران وب سایت ردیت سونی در حال برنامه ریزی برای ساخت پلی استیشین ۵ می باشد. این کاربر همایش Playstation Experince و بازگردانی مجدد آن می تواند نشان از تسریع روند ساخت کنسول جدید سونی باشد. همچنین سونی در همین اواخر اعلام کرد که در جشنواره ی E3 2019 شرکت نخواهد کرد که موجب تعجب بسیاری از اهل فن بود.

یکی از جالب ترین نکاتی که در هفته های اخیر منابع مختلف خبری انتشار پیدا کرده بود این است که بسیاری از سازندگان بازی های مختلف در حال حاضر هسته ی مربوط به پلی استیشن ۵ را دریافت کرده اند و مشغول ساخت و توسعه ی بازی های خود برای این کنسول می باشند.

رایزن AMD
رایزن AMD

از جمله بازی هایی که خبر ساخت ان ها برای پلی استیشن ۵ تایید شده است Death Stranding و Last of us 2 و Anthem  می باشند. به احتمال بسیار قوی قرار است بازی های نام برده در زمره بازی های انحصاری سونی قرار بگیرند. تمامی علاقه مندان به بازی های کامپیوتری مطلع هستند که یکی از بخش های هیجان انگیز کنسول پلی استیشن همین بازی های انحصاری می باشند که سود بسیار زیادی را نیز برای سونی به ارمغان آورده اند.

یکی دیگر از شایعاتی که در ارتباط با پلی استیشن ۵ منتشر شد استفاده از پردازنده های رایزن AMD  است. شاید از مدت ها قبل بسیاری از منتقدان پیش بینی می کردند که سونی برای پردازنده های کنسول بعدی خود سراغ اینتل نخواهد رفت و AMD  ترجیح خواهد داد. در سال های گذشته شاهد پیشرفت مضاعف AMD و پردازنده هایش بوده ایم و سهم قابل توجهی از بازار CPU های چند سال اخیر سهم این شرکت بوده است. بازاری که شاید تا چند سال پیش تنها اینتل در آن حضور داشت و بدون هیچ رقیبی اقدام به فروش محصولات خود می کرد.

حدس و گمان ها تا به این جای کار حاکی از ان است که سونی برای پلی استیشن ۵ از پردازنده های ۸ هسته استفاده خواهد کرد و جزییات دیگری از این پردازنده ها منتشر نشده است. قدرت مضاعف پردازنده ها می تواند هم در بخش گرافیکی بازی ها و هم در بخش های جانبی پلی استیشن مانند VR کمک بزرگی به عملکرد کنسول بکند.

  مانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 5 =