سازنده Layer of Fear: بازی Silent Hills می‌توانست یک اثر ساختار شکن باشد

بازی Silent Hills

کوجیما در مصاحبه ای با IGN بعد از لغو شدن بازی Silent Hills گفت من دیگر نمی خواهم بازی ترسناک بسازم به سادگی می ترسم و کابوس میبینم.

بازی Silent Hills
بازی Silent Hills

سازنده Layer of Fear: بازی Silent Hills می‌توانست یک اثر ساختار شکن باشد

چندی پیش دموی جدیدی با نام P.T  منتشر گردید این دمو تحولی در دنیای گیم پلی بود که بسیاری از کاربران و گیمر ها را به دنیای بازی های در ژانر ترس را امیدوار به تحولی عظیم و شکوهمند و بسیار نو در عرصه بازی سازی کرد. اما متاسفانه چندی بعد خبری از کمپانی کوجیما منتشر گردید مبنی بر لغو این پروژه عظیم بود طبق توافقاتی که با شرکت بزرگ کونامی داشتند و با همکاری کونامی که عهده دار انتشار آن بود، پس از مدتی با اختلافاتی روبرو شده بودند که تصمیم بر قطع همکاری در این پروژه را داشتند. به نظر منتقدان این بازی می‌توانست ساختار شکن باشد که متاسفانه با تغییر روند کاری شرکت ژاپنی که تصمیم به ساخت بازی های اندرویدی گرفته بودند میلیون ها گیمر را ناکام گذاشتند.
این بازی که silent hills نام دارد، هیدیو کوجیما و گی‌یرمو دل تورو (کارگردان و تهیه کننده و فیلنامه نویس مکزیکی که کارگردان فیلم های ژانر ترس چه فیلم هایی از قبیل پسر‌جهنمی، ستون فقرات شیطان، هزارتوی پن، و فیلم شکل آب که حتی جایزه اسکار را در سال ۲۰۱۷ گرفت) این بازی را ساختند. نورمن ریداس بازیگر سریال واکینگ دد کاراکتر اصلی این بازی بود. که  همکاری این سه شخصیت بزرگ می توانست منجر به تولید بهترین نسخه از سایلنت هیل باشد.
رافائل باسای عضو استودیو بلوبر که در ساخت بازی Layers of Fear عضو می باشد در مصاحبه‌ای در مورد سایلنت هیل وی اذعان داشت که P.T ما را در دانستن حقیقت هوشیار کرد این چنین که متوجه شدیم که هنوز بازی های در ژانر ترس و بقا طرفداران خود را دارد و این اشتیاق در میلیون ها انسان می توانست محرک ما را در ساخت بازی های حتی بهتر از سایلت هیل در آینده باشد. وی از لغو این بازی بسیار متاثر گردید و اعلام کرد که این بازی می توانست در سبک خود بسیار هنجارشکن باشد و silent hills را منبع الهام ساخت بازی Layers of Fear دانست. رافائل باسای گفت شاید در آینده دوباره این بازی ساخته شود ولی با نامی دیگر.
کوجیما در مورد بازی می گوید که به قدری این بازی برای من مهم بود که شخصا به دیدن نورمن ریداس رفتم  و از او در همکاری در این بازی  دعوت نمودم.
تیزر P.T که مخفف شده Playable Teaser، یعنی تیزری قابل بازی که توسط سونی در  نمایشگاه گیمز کام در تاریخ ۱۲ اوت ۲۰۱۴ به اجرا در آمد که استودیوی سازنده آن را بطور نمادین s7780 نامیدند. که برای پلی استیشن ۴ قابل دانلود قرار گرفت. شعار تیزر این بود که آیا معما را کشف خواهید کرد؟!
 هیدیو کوجیما در مصاحبه ای که در کانال تویچ کونامی به طور زنده انجام داد اعلام کرد که سایلنت هیل کاری با شما می کند که خودتان را خیس کنید.
کوجیما ادامه داد که اکثر کمپانی های بازی ساز در ژانر ترس و بقا برای اینکه مخاطبان خود را از دست ندهند یا اینکه آنها بازی را به اتمام نرسانند اصولاً المانهای ترسناک یا حتی قسمت هایی که بار روانی یا ایجاد شوک در گیمر می کنند را در بازی هایشان به کار نمی برند ولی ما در سایلنت هیل دقیقاً عکس این عمل کرده ایم و هدف تیم سازنده این بازی این است که بتوانیم این ترس را به جان گیمرهای مان بیاندازیم.
وجود حرف S در آخر بازی Silent Hills جمع کلمه ترس که همان Scariness است. در اخر کوجیما شوخی ای با بیننده ها مبنی بر این که نسخه  Limited Edition این بازی همراه با دو جفت شلوار ارائه میگردد.
کوجیما در مصاحبه ای با IGN بعد از لغو شدن بازی Silent Hills گفت من دیگر نمی خواهم بازی ترسناک بسازم به سادگی می ترسم و کابوس میبینم چون مدام در حال تخیل کردن هستم و این دلیلی است برای این که دیگر بازی ترسناک نسازم.
 وی افزود موثرترین راه برای ترساندن مردم این است که چیزی عجیب  برای آنها نمایش دهیم. آنها نمی دانند که چه چیزی در این نمایش ترسناک است و این آنها را سر در گم و مضطرب می کند و در نهایت از نظر روانی آزار و اذیت می شوند.
معمای P.T چیست؟ آیا واقعا حقیقتی پشت ماجرا است؟ این حقیقت چه چیز را جلوی پای ما  خواهد گذاشت؟!
 اولین چیزی که در این بازی مورد توجه بازیکنان قرار می گیرد صدای رادیو است که  که دو نقش را ایفا می کند یکی که ترس را به جان بازیکنان می اندازد دوم اینکه داستان بازی را به‌گونه‌ای به بازیکنان روایت می کند و تا پایان بازی همراه بازیکنان می باشد. اما گوینده رادیو چه چیز می‌گوید و چه نکاتی را به بازیکن می فهماند!
 سه مورد قتل خانوادگی که در فاصله چند ماه اتفاق افتاده است. این بازی با تمرکز بر این موضوع آغاز می شود. داستان بازی به طور وحشتناکی توهم زا می باشد که هم به صورت بصری و هم سمعی حالات روانی ما را به پریشانی و ترسی مبهم می کشاند. صحبت هایی که در رادیو می شود داستان هایی که در آن نقل می شود به گونه‌ای داستان کلی را به بازیکنان نقل می کند و به آن ها می فهماند که ماجرا ها به هم مرتبط هستند و این ماجرا ها چگونه به ماجرای اصلی مرتبط می شود. با کنار هم گذاشتن  سرنخ ها به این گونه که اگر قتل ها را بررسی کنیم اینکه یک خانواده با ساطور و یک تفنگ به قتل رسیده اند، زنی باردار به همراه پسرش در آشپزخانه با چاقو به قتل رسیده و دخترش به وسیله اسلحه، این نقل قول هایی که از رادیو پخش می شود و با کنار هم گذاشتن شواهد و با صحبت های که از رادیو پخش می شود که در آن جزئیات نقل نمی شود ولی محلی را که قتل در آن اتفاق افتاده است را روایت می کند، نشان می دهد که قتل  مربوط به ساکنین خانه می شود.

بازی Silent Hills
بازی Silent Hills

 تمام اینها میتوانست به صورت کلیشه ای مانند بازی های پیشین یا از طریق فلش بک یا از طریق نوشته های که با خون بر روی دیوار نگاشته می شد یا با نشان دادن اشباح یا هر المان تکراری دیگری که در تمام بازی ها از آنها استفاده می شود انجام می پذیرفت. اما کوجیمای باهوش به وسیله یک رادیو و صداهای مادر به قتل رسیده در خانه داستان بازی را به گونه‌ای روایت می کند که انگار بازیکن با گوش دادن و توجه به آنها متوجه تمام داستان می شود اما در حقیقت هم چنان نمی‌توانیم بگوییم که ما معما را کشف کرده ایم. با لغو پروژه P.T  رازهای زیادی سر به مهر ماند شاید علی رغم تصور چندی که فکر می‌کردند این قتل که در این بازی تصویر گری می‌شود، قتل چهارم باشد که رخ داده است و یا هیچ ربطی به نقل های رادیو ندارد. شاید از داستان های روایت شده در رادیو یک جریان فرعی باشد و در نهایت ما راه را اشتباه رفته بودیم تمام این سوالات و هیجانات ناشی از عدم آگاهی ما در مورد اصل ماجرا معمای مطرح شده در P.T میلیون ها انسان را در هاله ای از ابهام و حسرت گذاشته است.

  مانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

17 + شانزده =