قابلیت کراس پلی آغاز همکاری سونی و مایکروسافت

سونی و مایکروسافت

بین شرکت سونی و مایکروسافت هیچ بازی این قابلیت رو ندارد. البته استودیو  Psyonix بازی Rocket League رو برای این کار طراحی کرده و اگر هر دو شرکت اجازه پخش این بازی رو بدهند، این بازی می تواند اولین بازی با قابلیت Cross-Play بین دو کنسول Xbox 1 و PS 4 باشد.

سونی و مایکروسافت
سونی و مایکروسافت

این روزها همکاری بین دو شرکت سونی و مایکروسافت یکی از خبر های مهم دنیای بازی های ویدئویی است. Ed Frise که از سازندگان اصلی کنسول Xbox 1 است به صورت رسمی از شرکت سونی درخواست کرده که تصمیم قطعی خود را برای ارتباط بین پلتفرم ها اعلام کنند.

جرقه اولیه این همکاری سال ۲۰۱۶ توسط شرکت مایکروسافت زده شد. مایکروسافت از همه سازندگان پلتفرم ها درخواست کرد که با مشارکت و همکاری همدیگه بازی هایی رو تولید کنند که روی تمام پلتفرم ها قابلیت اجرا داشته باشد. با اینکه شرکت سازنده PS دعوت مایکروسافت رو قبول کرده ولی هنوز اقدامی برای این همکاری انجام نداده است.

بعد از گذشت چند سال در حال حاضر Ed Frise از شرکت سونی درخواست دارد که تصمیم خود را بگیرند و به صورت یک اعلامیه رسمی اون تصمیم رو اعلام کنند.

اد فرایز در مصاحبه ای که با سایت IGN داشته درباره وفاداری کارکنان مایکروسافت و سازندگان Xbox 1 به این شرکت و محصولات تولید شده توسط مایکروسافت صحبت کرده است. ولی به نظر فرایزر همکاری بین شرکت ها آینده جدیدی رو برای بازی های ویدئویی رقم خواهد زد.

 نظر سونی درباره cross play چیست؟

گاهی رقابت و همکاری نکردن رقیب های کاری باعث ایجاد محدودیت هایی در ارائه محصولات جدید به کاربران می شود. از گذشته دو شرکت مایکروسافت و سونی رقیب های جدی بودن که در گذر زمان این رقابت سخت تر و جدی تر شد. محصولات این دو شرکت هیچ ارتباطی با هم ندارند و هیچ مسیر پیوندی بین بازی ها و کنسول های این دو شرکت وجود ندارد. از اونجایی که بازی های ویدئویی یه سمت یکپارچگی می روند، خیلی از منتقدین و طرفداران این شرکت نظر دارن که باید پروژه یکپارچگی و قابلیت cross play بین بازی های این دو شرکت برقرار شود. با این کار بازیکن های بازی های هر دو کنسول می تونن با هم رقابت کنن و عصر جدیدی در بازی های ویدئویی و رقابت بین اونها بوجود بیارند.
از سال ۲۰۱۶ که شرکت مایکروسافت پیشنهاد این همکاری رو داد، خودش راه های هموار کردن این مسیر رو در این مدت طی کرده. این شرکت با ایجاد قابلیت cross network روی کنسول Xbox 1، امکان این مساله رو فراهم می کنه که اگر شما با Xbox 1 به حساب کاربری مایکروسافت خودتون متصل بشین می توانید به امکانات Xbox Live دسترسی داشته باشید. البته هدف اصلی و نهایی این کار یکپارچه کرده پلتفرم های Xbox 1 و PC و PS 4 بوده است. این طرح وقتی به هدف خودش نزدیک میشه که شرکت سونی حاضر به این همکاری شود. با رضایت سونی به این همکاری قطعا تجربه جدیدی برای بازیکن های بازی های هر دو شرکت اتفاق خواهد افتاد.
تا جایی که از خبرها معلوم است شرکت مایکروسافت همیشه برای اجرای این طرح پیش قدم بوده است. حتی به همه کاربران هر دو شرکت بادآوری کرده که قبلا هم این همکاری در سال ۲۰۰۲ بین دو شرکت سونی و مایکروسافت در بازی Final Fantasy XI  اتفاق افتاده پس امکان ادامه این همکاری در بازی های آینده هم نیز وجود دارد.

از طرف دیگه Shuhei Yoshida، رییس استودیو های سونی اعلام کرده که از نظر فنی هیچ محدودیتی برای اتصال بین Xbox Live و PS Network وجود ندارد، همونطور که قبلا هم در بازی های Street Fighter 5 و Rocket League امکان بازی روی هر دو پلتفرم PC و PS 4 وجود داشته و کاربران می توانند نسخه کامپیوتری این دو بازی را که توسط استودیو سونی عرضه شده بود رو بازی کنند. یوشیدا در ادامه صحبت های خود گفته است که باید به نکته مهمی توجه کرد و اون اینکه ارتباط بین PC و PS4 خیلی راحت تره ولی برای ارتباط بی دو کنسول PS 4 و Xbox 1 باید برنامه ریزی های دقیق تری بین شرکت های سازنده و استودیوهای طراحی انجام شود.

در بازی های ویدئویی آنلاین قابلیتی وجود دارد که بازیکن ها خیلی راحت می توانند با استفاده از کنسول های مختلف در یک زمان به هم وصل شوند و بازی کنند. واضح تر اینکه این توانایی امکان اجرا بازی به صورت آنلاین روی یه کنسول بخصوص را می دهد و در کنارش یه بازیکن دیگر می تواند همان بازی آنلاین رو روی یه پلتفرم یا کنسول دیگر به اجرا دربیاورند. به این کار cross play یا cross platform play می گویند. شرکت های مایکروسافت و نینتندو طرح هایی را به بازار ها پیشنهاد داده اند که بازیکن های کنسول های این دو شرکت می توانند از خاصیت Cross Play در بازی ها استفاده کنند و امکان لذت بردن از بازی های آنلاین را داشته باشند. مثلا این قابلیت الان برای بازی ها راکت لیگ و Minecraft بر روی پلتفرم های Xbox1 و PC و switch Nintendo اجرا می شود. ولی شرکت سونی با این اقدام همگام نخواهد شد.

در بازی های ویدئویی آنلاین قابلیتی وجود دارد که بازیکن ها خیلی راحت می توانند با استفاده از کنسول های مختلف در یک زمان به هم وصل شوند و از بازی خود نهایت لذت را ببرند. واضح تر اینکه این توانایی امکان اجرای یک بازی ویدئویی به صورت آنلاین بر روی یه کنسول مخصوص را می دهد و در کنار آن نیز یه بازیکن دیگر همان بازی آنلاین رو روی یه پلتفرم یا کنسول دیگه اجرا و بازی کند. به این کار cross play یا cross platform play می گویند.

در حال حاضر بین شرکت سونی و شرکت مایکروسافت هیچ بازی این قابلیت رو ندارد. البته استودیو  Psyonix بازی Rocket League رو برای این کار طراحی کرده و اگر هر دو شرکت اجازه پخش این بازی رو بدن، این بازی می تواند اولین بازی با قابلیت Cross-Play بین دو کنسول Xbox 1 و PS 4 باشد. استودیو  Psyonix اعلام کرده که اگر امکان همکاری بین دو شرکت ایجاد شود، این بازی از نظر طراحی و تکنیکی هیچ مشکلی نداره و امیدواره که این مشکلات به زودی حل خواهد شد.

  مانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 5 =