شکست بازی ها در سال ۲۰۲۰

شکست بازی ها در سال 2020

امسال شاهد موفقیت‌های بزرگ و کوچک در صنعت بازی‌های ویدیویی بوده ‌ایم. اما همچنین با بازی‌هایی گیج ‌کننده و شکست‌های افتضاح نیز مواجه بودیم. بیایید براساس اطلاعات فروش محدود موجود به بزرگ‌ترین شکست بازی ها در سال ۲۰۲۰ نگاهی بیاندازیم.

بازی Marvel’s Avengers

هنگامی که بازی Marvel’s Avengers برای اولین بار منتشر شد، تنها راه توصیف آن، از ظاهر شخصیت‌ها گرفته تا اعلام این موضوع که در بازی لوت ‌باکس (جعبه غنیمت) وجود ندارد، استفاده از کلمه «ای وای» بود. البته این عکس‌العمل‌ها قبل از مواجهه با گیم ‌پلی بازی است. به دنبال اولین تاخیر بازی، کمپانی Crystal Dynamics جزئیات بیشتری از بازی ارائه داد. با این کار نحوه تمرکز غارتگرانه گیم ‌پلی کمی واضح‌تر شد.

اما پس از اولین نسخه بتا که از ابتدای کار دارای نقص‌های قابل توجهی بود، سطح انتظارات از راه‌ اندازی بازی کاهش یافت. در زمان راه ‌اندازی، بازی Marvel’s Avengers از مشکلات عملکردی، مشکلات اتصالی، مشکلات تعادل و غیره رنج می‌برد. حتی از نظر طراحی نیز به دلیل گیم‌ پلی تکراری، طراحی ماموریت‌های یکنواخت، پایان کم‌ عمق، لوت‌های خسته کننده مورد انتقاد قرار گرفت.

با اینکه این بازی در ماه اول انتشار خود ۲.۲ میلیون نسخه دیجیتال به فروش رسانده بود، اما کمپانی Square Enix در جلسه توجیهی مالی FY2021 سه ماهه دوم اعلام کرد که میزان فروش کم‌تر از حد انتظار بوده است. در واقع، هزینه‌های ساخت بازی هنوز جبران نشده بودند. کمپانی متحمل ضرر ۶۷ میلیون دلاری شد. البته محتواهای قابل ‌دانلود جدید به نام‌های Hawkeyes و Spider-Man در راه هستند.

همچنین قرار است این بازی برای کنسول‌های Xbox Series X، Xbox Series S و PS5 نیز در سال آینده راه اندازی شود. اما به هر حال امسال، بازی Marvel’s Avengers بزرگ‌ترین شکست فروش در صنعت بازی‌های ویدیویی محسوب می‌شود.

بازی Bleeding Edge

وقتی که یک کمپانی سازنده که به تازگی یکی از تحسین ‌شده‌ترین بازی‌های تک نفره را منتشر کرده است، تصمیم بگیرد که یک بازی مبارزه‌ای چند نفره تیمی بسازد چه اتفاقی رخ خواهد داد؟ کمپانی Ninja Theory که با انتشار بازی Hellblade: Senua’s Sacrifice موفقیت بزرگی کسب کرد و این بازی توسط کمپانی Xbox Game Studios به‌طور انحصاری خریداری شد، به‌ شکل تعجب‌آوری بازی Bleeding Edge را ارائه کرد.

کمپانی سازنده تصریح کرد که این بازی قبل از فروش به کمپانی Xbox Game Studios در حال ساخت بود. به ‌نظر می‌رسد که در این بازی عشق به مبارزات تن به تن موج می‌زند. اما به هر حال با توجه به تعداد زیاد بازی‌های تیراندازی و مبارزه‌ای که در حال رقابت با یکدیگر هستند، با یا بدون وجود قهرمان، به نظر می‌رسد که بازی Bleeding Edge به میدان فرستاده شده است تا شکست بخورد. حتی راه‌ اندازی با سرویس Xbox Game Pass نیز نتوانست کمک ‌کننده باشد.

هیچ اطلاعات فروش رسمی‌ از این بازی منتشر نشده است. اما تعداد بازیکنان Steam این بازی تصویر ناخوشایندی ترسیم کرده ‌اند. Bleeding Edge در ماه مارس سال ۲۰۲۰ حداکثر ۸۲۸ بازیکن داشت و در ماه آوریل این تعداد به عدد ۳۶۲ کاهش یافت. این بازی در میان ۲۰ بازی پربازدید Xbox Live ماه مارس دیده نمی‌شد. کمپانی Ninja Theory آپدیت‌های جدیدی را به ‌صورت نقشه‌ها، ماموریت‌ها و شخصیت‌های جدید ارائه داده است. اما آخرین آپدیت مهم بازی در تاریخ ۳۰ ژوئیه ارائه شد. با این حال باز هم تعداد بازیکنان بسیار کم بود. این واقعا خجالت‌آور است، اما حداقل این بازی در هنگام راه‌ اندازی، عیب و ایراد نداشت.

بازی Crucible

صحبت از عیب و ایراد شد و بازی Crucible از کمپانی Amazon Game به میدان آمد. یک بازی تیراندازی قهرمانی رایگان که دو تیم چهار نفره را در مقابل یکدیگر قرار می‌دهد. البته بازهم نمی‌تواند موفق شود. کسانی که این بازی را تجربه کردند، با عملکرد وحشتناک، طراحی رابط کاربری افتضاح، نحوه اتصال ناامیدکننده، هوش مصنوعی شخصیت‌های غیرقابل بازی وحشتناک و به ‌طور کلی با یک گیم ‌پلی آشفته مواجه شدند. همچنین در این بازی برای نفر به نفر فقط یک نقشه وجود داشت، با اینکه Crucible از سال ۲۰۱۴ در حال ساخت بوده است.

شکست بازی ها در سال 2020

بازیکنان بلافاصله نسبت به این بازی واکنش شدیدی نشان دادند. علی ‌رغم تلاش‌های کمپانی Relentless Studios برای آپدیت آن، بازی Crucible کمی بیش از یک ماه پس از انتشار، به وضعیت بتا بسته درآمد. کمتر از پنج ماه پس از انتشار، این بازی به دلیل تمرکز تیم سازنده بر بازی جدید چند نفره آنلاین گسترده به نام New World، لغو شد. تمام پول‌های دریافتی بازپرداخت شد و سرورهای مربوط به هماهنگ ‌سازی و سفارشی‌ سازی بازی حذف شدند. تقریبا فرآیند شش ساله ساخت بازی فقط در عرض چند ماه از بین رفت، این واقعا ناراحت‌ کننده است.

بازی Disintegration

بازی Disintegration از کمپانی V1 Interactive مورد جالبی است. ساخت این بازی بیش از ۳.۵ سال طول کشید و ترکیبی از یک بازی استراتژی زمان‌ واقعی با تیراندازی اول شخص بود که ساخت آن توسط ماکوس لتو، تهیه ‌کننده مجموعه بازی‌های Halo هدایت شد. البته با وجود اینکه کمپانی سازنده فقط از ۳۰ کارمند تشکیل شده بود، سطح انتظارات از این بازی بسیار بالا بود. قرار دادن یک بازی مبارزه‌ای تک ‌نفره سینمایی در دنیایی جدید با بازیکنانی که کاملا صداگذاری شده‌ اند و ارائه نمایشی گسترده، آنقدر خوب به ‌نظر می‌رسید که به حقیقت پیوستن آن رویایی است.

شکست بازی ها در سال 2020

با این حال، واکنش‌ها به مبارزات بازی در بهترین حالت «کمی بالاتر از حد متوسط» و در بدترین حالت «کاملا منفی» بود. وضعیت واکنش‌ها به این بازی چند نفره که از زمان ارائه نسخه بتا مورد انتقاد بوده، حتی پس از ارائه برنامه‌های جدید کمپانی نیز تغییری نکرده است. حتی با ارائه جناح‌های مختلف و گیم ‌پلی جذاب نیز نتوانستد این بازی را به یک تجربه جذاب چند نفره تبدیل کنند. حداکثر تعداد بازیکنان Steam در ماه اول راه ‌اندازی فقط ۱۲۰ نفر بود که این تعداد در ماه جولای به ۵۳۹ نفر رسید. همینطور در ماه آگوست به ۲۹۳ نفر کاهش یافت.

در ماه سپتامبر نیز حداکثر تعداد بازیکنان Disintegration نیز ۷ نفر بودند. کمپانی Take-Two Interactive که مسئولیت بخش انتشار کمپانی Private Division را به عهده داشت، اعلام کرد که نتایج سال مالی ۲۰۲۱ «کمی ناامید کننده» بوده است. تا نوامبر سال ۲۰۲۰، حالت چند نفره بازی به دلیل انتقال بخش Achievements و Trophies به حالت انفرادی، به‌ طور کامل حذف شد.

بازی Project CARS 3

کمپانی Slightly Mad Studios سال خود را با انتشار بازی افتضاح Fast and Furious Crossroads آغاز کرد. اما قبل از آن تایید کرد که نسخه جدیدی از مجموعه بازی‌های پُر اشکال مسابقه‌ای‌اش با نام Project CARS 3 قرار است در فصل تابستان منتشر شود. تا آن زمان اطلاعات زیادی درباره این بازی منتشر نشد. همچنین ادعای اینکه این نسخه حداقل «۲۰۰ درصد بهتر» از موارد قبلی است نیز حقیقت نیافت. اما مدیر عامل کمپانی Slightly Mad Studios یعنی Ian Bell آن را جانشین معنوی مجموعه بازی‌های Need for Speed SHIFT دانست.

شکست بازی ها در سال 2020

بازی Project CARS 3 در تاریخ ۲۸ آگوست سال ۲۰۲۰ راه‌اندازی شد. به دلیل گیم‌ پلی مسابقه‌ای آرکید مانندش بلافاصله با واکنش‌های متفاوتی مواجه شد. کمپانی مادر Codemasters در نتایج مالی خود برای نیمه اول سال مالی ۲۰۲۱ نشان داد که این بازی «مطابق با انتظارات عمل کرده ‌است». با وجود اینکه این بازی در رتبه پنجم جدول فروش فیزیکی ایالات متحده آمریکا قرار دارد، اما در انگلیس در جایگاه ۱۷ است و ۸۶ درصد کمتر از نسخه Project CARS 2 فروخته است.

نسخه PS4 این بازی در ژاپن راه ‌اندازی شد. در هفته اول پس از راه ‌اندازی‌اش فقط ۲۴۰۴ واحد فروخت. کمپانی‌های Codemasters و Slightly Mad Studios درباره تعداد فروش بازی نظری نداده ‌اند اما داده‌های موجود اصلا دلگرم ‌کننده نیستند.

بازی Godfall

این موضوع که یک کمپانی توسعه‌ دهنده با یک ژانر شناخته شود و ناگهان ژانرش را به چیز دیگری تغییر دهد، همیشه عجیب است. هنگامی که سال گذشته در مراسم The Game Awards خبر انتشار بازی Godfall فاش شد، اولین بازی‌ انحصاری کنسول PS5 بود. اطلاعات زیادی درباره این بازی وجود نداشت، اما اعلام کرده بودند که منتظر یک بازی غارتگر با پشتیبانی از حالت co-op باشید. کمپانی Gearbox قرار بود این بازی را منتشر کند. پس احتمالا این انتقال از کمپانی Counterplay کار خوبی بود.

شکست بازی ها در سال 2020

در ادامه سال ۲۰۲۰ هنوز هم سوالات زیادی درباره مکانیک‌ها و گیم ‌پلی بازی Godfall وجود داشت. تقریبا در نزدیکی زمان راه ‌اندازی بازی جزئیات بیشتری ارائه شد اما قیمت ۷۰ دلاری آن مورد استقبال قرار نگرفت. پس از راه ‌اندازی بازی و بررسی آن، انتقادات از عمق کم بازی، مبارزات مشکل‌دار، عملکرد و طراحی تکراری آن آغاز شد. همچنین این بازی همیشه آنلاین بود اما از وضعیت پیدا کردن بازیکن جدید/ matchmaking برای حالت همکاری برخوردار نبود. اگر بخواهیم منصفانه بگوییم بازی Godfall در جدول فروش فیزیکی انگلیس در تاریخ ۲۱ نوامبر در جایگاه هفتم قرار گرفت. اما یک هفته بعد، دیگر در این جایگاه نبود. در ژاپن این بازی فروش چشمگیر ۵۳۴۲ نسخه‌ای داشت که فقط ۱۰ نسخه کمتر از بازی Super Smash Bros. Ultimate بود. بازی Super Smash Bros. Ultimate دو سال بزرگ‌تر از Godfall است.

اگرچه ممکن است انتظارات از بازی Godfall خیلی زیاد نباشد، اما به هر حال این بازی یک بازی‌ انحصاری PS5 است که توسط یک کمپانی ناشر مشهور ارائه شده است. محو شدن این بازی بدون کسب موفقیتی چشمگیر، کمی تعجب‌آور است.

بازی Rocket Arena

احتمالا رونمایی از بازی Rocket Arena از کمپانی Final Strikes Games در نمایشگاه EA Play Live 2020 در ماه ژوئن بیشترین بازخورد را داشت اما در واقع این بازی برای اولین بار در ماه مه سال ۲۰۱۹ لو رفت. در ابتدا قرار بود کمپانی Nexon این بازی را منتشر کند اما دو ماه پس از رونمایی بازی، این کمپانی از کمپانی سازنده جدا شد. این بازی تیراندازی در ژوئیه سال ۲۰۲۰ با برچسب کمپانی EA Originals عرضه شد، اما نتوانست طرفداران زیادی جذب کند. این درحالی است که بازی Rocket Arena برای کاربران کامپیوتر در پلتفرم‌های Origin و Steam و همچنین در کنسول‌های Xbox One و PS4 نیز راه‌ اندازی شده است.

شکست بازی ها در سال 2020

با اینکه نتیجه انتقادات اولیه بازی خوب بود، اما حداکثر تعداد بازیکنان Steam در ماه جولای ۱۱۰۲ نفر بود. اما در ماه سپتامبر به ۹۶ نفر کاهش یافت. این در حالی است که قیمت بازی در کمتر از دو ماه پس از انتشار آن به ۵ دلار کاهش یافت. خب حالا دقیقا چه اتفاقی رخ داده است؟ آیا این بازی تیراندازی قهرمانی نیز از مشکل عدم وجود ریشه یا هویت مناسب رنج می‌برد؟ یا صرفا محتوای کافی برای آن ارائه نشده است؟ آیا باید از ابتدا آن را به صورت رایگان ارائه می‌کردند؟ به هر حال با وجود آپدیت‌های منظم، به ‌نظر نمی‌رسد که بازی Rocket Arena به این زودی‌ها بتواند مخاطب زیادی کسب کند و جایگاه خود را بهبود دهد.

 

منبع: GamingBolt

سیما حسینی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × دو =