۱۰ چیزی که دوست داریم در بازی Final Fantasy 16 ببینیم

فاینال فانتزی 16

سخت است که از احتمال عرضه یک بازی جدید Final Fantasy هیجان زده نشویم، اما به‌نظر می‌رسد که بازی فاینال فانتزی ۱۶ –  Final Fantasy 16 از آنچه که فکر می‌کنیم نیز خاص‌تر باشد. ما هنوز بخش‌های زیادی از بازی را ندیده‌ایم و زمان است که تعیین می‌کند محصول نهایی چگونه خواهد بود اما برداشت‌های اولیه نشان می‌دهد که این دقیقا همان بازی Final Fantasyا است که طرفداران سال‌ها منتظرش بودند. به‌نظر می‌رسد که باوجود بازگشت به محیط فانتزی، روایت داستان در یک دنیای غنی و گروهی از شخصیت‌های متنوع، قرار است تمام این موارد در کنار یکدیگر یکی از بهترین بازی‌های چندسال اخیر را شکل دهند.

با اینکه منتظر راه‌اندازی این بازی نقش‌آفرینی هستیم، می خواهیم در این مقاله درباره ۱۰ چیزی صحبت کنیم که در لیست آرزوهای بازی Final Fantasy 16 قرار دارند. پس بدون فوت وقت به سراغ اصل مطلب می‌رویم.

داستانی که با عقل جور در بیاید

بگذارید صادقانه بگوییم- بازی Final Fantasy 15 دلیل اصلی این موضوع است. انتظار برخورداری از شخصیت‌های قوی و داستان های به یادماندنی یکی از اولین ایده‌های بازی جدید Final Fantasy است و با اینکه بازی Final Fantasy 15 نیز از منظر بازی‌های قبلی این مجموعه در حال کسب موفقیت بود اما باید بگوییم که داستان بازی کمی آشفته بود. درک داستان، محیط، پیچ و تاب داستانی و افسانه‌های این بازی کمی دشوار بود، داستان‌گویی آن پراکنده و تکه‌تکه بود و به‌طور کلی در نهایت در بازی شاهد یک آشفتگی داستانی بودیم. کمپانی Square Enix در بازی Final Fantasy 16 باید این موضوع را بیش از هر چیز دیگری اولویت اصلی خود قرار دهد، زیرا یک داستان خوب از هر چیز دیگری مهم‌تر است.

به محتوای DLC یا سایر رسانه‌های تکمیلی تکیه نکند

FF16

همانطور که قبلا گفتیم داستان بازی Final Fantasy 15 بسیار تکه‌تکه بود، اگر صرفا بازی اصلی را اجرا کرده باشید می‌دانید که این بازی تمایل داشت تا از بخش‌های مهم داستان سریعا عبور کند و عناصر حیاتی را به درستی توضیح نمی‌داد(یا اصلا توضیح نمی‌داد). در حقیقت، تنها راه برای درک کامل داستان بازی Final Fantasy 15 این است که نه‌تنها بازی اصلی بلکه تمام قسمت‌های DLC آن را نیز بازی کنید و انیمه Brotherhood و همچنین فیلم انیمیشنی Kingslaive را تماشا نمایید. Final Fantasy به عنوان یک مجموعه، در زمینه ساخت جهان‌های چندرسانه‌ای با ورود یک نسخه جدید، سابقه زیادی دارد اما Final Fantasy 15 کمی فراتر از همیشه پیش رفت.

Final Fantasy 16 باید یادش باشد که این موضوع یک اولویت نیست. ما نمی‌گوییم که محتوای الحاقی  نمی‌خواهیم، به‌نظر ما ساخت دنباله یا اسپین‌آف بازی جالب است و حتی تولید سریال‌ها و فیلم‌های تلویزیونی به تنهایی چیز بدی نیستند، اما کمپانی Square Enix باید مطمئن شود که این موارد تکمیلی صرفا به عنوان مکمل باقی می‌مانند و بازی به خودی خود، مخصوصا در بخش داستانی، کاملا خودکفا است.

یک گروه بزرگ داشته باشد

Final Fantasy 16

بازی Final Fantasy از همان روز اول، یک نمونه کلاسیک از ژانر نقش‌آفرینی بوده است و شما می‌توانید در این بازی یک گروه بزرگ از شخصیت‌های مختلف را کنترل کنید. Final Fantasy 16 باید اطمینان حاصل کند که هنوز هم به این سنت افتخار‌آمیز پایبند است و به بازیکنان اجازه دهد تا گروه‌های بزرگ متشکل از شخصیت‌های مختلف دارای نقاط قوت و ضعف منحصر به فرد را کنترل کنند. با اینکه چهار شخصیت اصلی بازی Final Fantasy 15 بسیار خوش‌ساخت و به خوبی توسعه یافته بودند اما گروه آنها فاقد آن دامنه‌ای بود که سایر گروه‌های مجموعه بازی‌های Final Fantasy به‌طور معمول از آن برخوردارند. بازگشت به سبک قدیمی‌تر مدیریت گروه‌ها مخصوصا با توجه به محیط فانتزی بازی جدید، می‌تواند برای Final Fantasy 16 عالی باشد.

بر کلاس شخصیت‌ها بیشتر تمرکز کند

بازی Final Fantasy 16

ما قبلا درباره تمایز شخصیت‌ها صحبت کردیم و گفتیم که بهتر است اعضای گروه به‌طور معناداری نقاط ضعف و قدرت متمایزی داشته باشند. یکی از روش‌هایی که بازی Final Fantasy 16 با استفاده از آن می‌تواند به این مهم دست یابد، استفاده از سیستم کلاس‌ (یا سیستم مشاغل یا هر اسم دیگری) است. این بازی می‌تواند شخصیت‌های زیادی داشته باشد که هر یک نقش خاصی را ایفا کنند اما در عین حال می‌تواند برای بازیکنان آزادی و انعطاف‌پذیری فراهم کند تا پیشرفت‌ شخصیت‌ها را هدایت نمایند و ویژگی‌های مختلف‌شان را با استفاده از کلاس‌های جانبی یا مشاغل خاص تغییر دهند. ما در نسخه‌های اخیر بازی‌های Final Fantasy شاهد وجود کلاس‌های زیادی نبودیم اما امیدواریم در نسخه Final Fantasy 16 این موضوع تغییر کند.

دنیای فاینال فانتزی ۱۶ باز و پهناور باشد 

Final Fantasy 16

عجیب است که بازی Final Fantasy به عنوان یکی از بازی‌های نقش‌آفرینی سطح AAA در بازار مدرن، هیچگاه تضمین نمی‌کند که بازی‌هایش در یک دنیای باز رخ دهد. نسخه Final Fantasy 13 سعی کرد تعادلی میان حالت جهان باز و حالت خطی به وجود بیاورد، در حالیکه Final Fantasy 15 اکثرا در حالت جهان باز بود اما نسخه Final Fantasy 7 Remake باز هم در یک دنیای خطی رخ می‌دهد. امیدواریم که کمپانی Square Enix در بازی Final Fantasy 16 به بازیکنان اجازه دهد تا در یک دنیای کاملا باز، مانند بازی Final Fantasy 12 و یا حتی Xenoblade Chronicles غرق شوند. باتوجه به چیزهایی که تاکنون از Final Fantasy 16 دیده‌ایم (که البته چیز زیادی هم نیست)، می‌توانیم بگوییم که دنیای والیستیا/ Valisthea نه‌تنها از منظر تصویری، بلکه از نظر افسانه‌ها و پیشینه‌ داستانی نیز یک دنیای جذاب است، بنابراین امیدواریم که فرصت داشته باشیم تا به‌صورت آزادانه در گوشه و کنار این دنیا کاوش کنیم.

فاینال فانتزی ۱۶ باید چند شهر بزرگ داشته باشد

فاینال فانتزی 16

بازدید و گشت‌گذار در شهرهای زیبا، یکی از بهترین ویژگی‌های یک بازی نقش‌آفرینی ژاپنی است که باعث شادی بازیکنان خواهد شد و اگر این بازی نقش‌آفرینی ژاپنی در یک دنیای فانتزی همانند دنیای Final Fantasy 16 شکل بگیرد، این شادی دوبرابر خواهد شد. ما در بخش قبلی درباره امیدهای‌مان جهت دستیابی به یک دنیای پهناور صحبت کردیم، اما داشتن چندین شهر برای کاوش به اندازه داشتن یک دنیای باز و پهناور ضروری است. براساس جزئیات مختصری که کمپانی Square Enix درباره این بازی به اشتراک گذاشته است، می‌توانیم بگوییم که در قاره والیستیا، جایی که بازی Final Fantasy 16 در آن انجام می‌شود، ۶ جناح مختلف زندگی می‌کنند که البته این جناح‌ها در آستانه درگیری با یکدیگر هستند، بنابراین می‌توانید در شهرهای بزرگ با معماری خاص جستجو کنید و به‌نظر می‌رسد که وجود این موارد در بازی ضروری است.

هیچ بخش خطی آزاردهنده‌ای نداشته باشد

Final Fantasy همواره در دهه اخیر با بخش‌های خطی خود درگیر بوده است. زمانیکه بازی Final Fantasy 13 عرضه شد، همه بازیکنان از راهروهای صاف و مستقیم بازی شکایت داشتند، بخش‌های خطی Final Fantasy 15 نیز بسیار آزاردهنده بودند و با اینکه بازی FF7 Remake کمی پیشرفت داشت اما این نسخه نیز فاقد یک منظر طراحی مناسب بود. شاید بهترین راه برای جلوگیری از رخ دادن این اتفاق در بازی Final Fantasy 16 این است که اصلا هیچ بخش خطی‌ای نداشته باشد و قسمت عمده گیم‌پلی بازی یا در جهان باز و یا در سیاه چال‌های دست‌ساز با طراحی مناسب انجام شود. حتی اگر در نهایت این بازی نیز دارای بخشی‌های خطی باشد، امیدواریم که این بخش‌ها به‌طور قابل‌توجهی از بخش‌های خطی بازی‌های اخیر Final Fantasy بهتر باشند.

فاینال فانتزی ۱۶ باید دارای سیستم جادویی با جزئیات زیاد باشد

حتی وقتی بازی Final Fantasy در دنیای فانتزی رخ نمی‌دهد، باز هم تاکید زیادی بر جادو دارد و بدیهی‌ست که Final Fantasy 16 نیز همین روند را ادامه دهد. اما کمپانی Square Enix باید از این فرصت استفاده کند و از دنیای فانتزی بازی بهره ببرد و نه‌تنها از نظر داستانی بلکه از نظر گیم‌پلی نیز بسیار دقیق و با جزئیات زیاد عمل کند. باتوجه به آنچه که قبلا گفتیم، برخورداری از کلاس‌های خاص می‌تواند به این موضوع کمک کند، بدین ترتیب به بازیکنان امکان می‌دهد تا در جادو تخصص یابند. آپگریدهای جادویی و شخصی‌سازی‌ها، یکی از بخش‌های اصلی پیشرفت بازی هستند و نه‌تنها به بهبود تنظیمات و محیط آن کمک می‌کنند بلکه عمق و دقت بی‌نظیری به سیستم‌های گیم‌پلی بازی اضافه خواهند کرد.

از سیستم مبارزه Active Time Battle برخوردار باشد

بازی فاینال فانتزی 16

به‌نظر می‌رسد که کمپانی Square Enix با انتشار بازی Final Fantasy 7 Remake توانست سرانجام تعادل خوبی میان تاکتیک‌ها نوبتی/ turn-based و مبارزات اکشن ایجاد کند. و مطمئنا همیشه در سیستم‌های مبارزاتی بازی‌های جدید Final Fantasy نوآوری رخ می‌دهد و امیدواریم (و انتظار داریم) که Final Fantasy 16 نیز چنین کاری انجام دهد و البته خوب است که چنین کاری را بر روی زیرساخت نسخه ۷ Remake انجام دهد. سیستم ATB آن نسخه، فوق‌العاده هوشمندانه است و ما واقعا امیدواریم که در Final Fantasy 16 نیز شاهد چنین چیزی باشیم.  البته لازم نیست که حتما از سیستم ATB استفاده کنند اما سیستم مشابهی که بتواند یک سیستم اکشن را به همراه سطوح مختلف تاکتیک‌های نوبتی مدیریت کند، یک سناریوی رویایی خواهد بود.

روسای مخفی و سیاه چال‌های اختیاری زیادی داشته باشد

FF16 square enix

به‌ راحتی می‌توان گفت که امکان تحقق یافتن هیچ یک از موارد ذکرشده در این مقاله به اندازه این مورد نیست. Final Fantasy سابقه طولانی‌ای در استفاده از سیاه‌چال‌های کاملا اختیاری (و پیچیده) و روسای مخفی دارد و ما انتظار داریم که در بازی Final Fantasy 16 نیز شاهد این موارد باشیم. بخش بزرگی از تیم توسعه‌دهنده بازی Final Fantasy 14 روی نسخه ۱۶ آن نیز کار می‌کنند و نسخه Final Fantasy 14 پر از رئیس و سیاه‌چال‌های اختیاری بود. بله قطعا یک بازی آنلاین چندنفره گسترده/ MMO باید چنین مواردی داشته باشد ( و حتی بیشتر از بازی‌های نقش‌آفرینی تک‌نفره) اما در این صورت نیز ما امیدواریم که بازی Final Fantasy 16 در این زمینه کمبود نداشته باشد.

 

منبع: Gamingbolt

کوروش نیک منش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + 16 =