فاینال فانتزی ۱۵ شروعی تازه برای این مجموعه بازی به‌حساب می‌آید

فاینال فانتزی

نسخه ی پانزدهم از سری بازی های فاینال فانتزی که با نام فاینال فانتزی علیه XIII شناخته می شود. این بازی نیز همانند نسخه های قبلی فاینال فانتزی در سبک نقش آفرینی اکشن ساخته می شود که توسط شرکت اسکوئر انیکس در نوامبر ۲۰۱۶ برای کنسول های پلی استیشن ۴ و اکس باکس وان ساخته و منتشر خواهد شد.

فاینال فانتزی
فاینال فانتزی

فاینال فانتزی ۱۵ شروعی تازه برای این مجموعه بازی به‌حساب می‌آید

مجموعه ی فاینال فانتزی یکی از پرطرفدار ترین سری های داستانی ساخته شده است که نسخه های متعدد آن نشان گر همین موضوع است. این مجموعه نه تنها در کشور زادگاه خود یعنی ژاپن طرفداران و دنبال کنندگان بسیاری دارد بلکه در جهان نیز بسیاری از افراد به این مجموعه علاقه مند هستند و آن را دنبال می کنند. مجموعه ی فاینال فانتزی در سال ۱۹۸۷ با بازی فاینال فانتزی ۱ با طراحی هیرونوبو ساکاگوچی و شرکت ژاپنی اسکوئر انیکس آغاز گشت. سری بازی های ویدیویی این مجموعه در سبک نقش آفرینی ساخته شده اند و قابل ذکر است که تا آوریل ۲۰۰۸، ۲۸ بازی، ۳ انیمه، ۲ فیلم و چندین کتاب از این مجموعه منتشر شده است.

اولین بازی این مجموعه که فاینال فانتزی نام داشت، در ۱۸ دسامبر ۱۹۸۷ در ژاپن و برای سیستم سرگرمی نینتندو منتشر شد و از آن زمان تا به حال این بازی با بسیاری از کنسول ها همراه بوده و تا جدید ترین پلتفرم های بازی نیز منتشر شده است. فاینال فانتزی مفاهیم تازهٔ بسیاری را به سبک نقش آفرینی وارد کرد و از آن زمان بر پلتفرم های متفاوت بازسازی شده است. فاینال فانتزی ۲ در سال ۱۹۸۸ در ژاپن منتشر شد و در انتشارهای مجدد به همراه فاینال فانتزی عرضه گردیده است. آخرین بازی که برای سیستم سرگرمی نینتندو منتشر گردید فاینال فانتزی ۳ در سال ۱۹۹۰ می باشد. فاینال فانتزی همواره طرفداران خاص خود را داشته. این مجموعه ی بازی نه تنها دارای طرفداران بسیاری است بلکه از سوی منتقدین بازی های کامپیوتری نیز بسیار ستایش شده است.

نسخه ی پانزدهم از سری بازی های فاینال فانتزی که با نام فاینال فانتزی علیه XIII شناخته می شود. این بازی نیز همانند نسخه های قبلی فاینال فانتزی در سبک نقش آفرینی اکشن ساخته می شود که توسط شرکت اسکوئر انیکس در نوامبر ۲۰۱۶ برای کنسول های پلی استیشن ۴ و اکس باکس وان ساخته و منتشر خواهد شد. احتمالا این بازی برای پلتفرم های ایکس باکس وان و پلی استیشن ۴ منتشر خواهد شد و برای کامپیوتر های شخصی در دسترس نخواهد بود. این بازی از پیشرو های سبک جهان باز بوده است.

گفته می شود این بازی برای کسانی که تا به حال تجربه ی بازی کردن فاینال فانتزی را نداشته اند بسیار مناسب خواهد بود و سازندگان بازی سعی کرده اند که شروعی نو را برای این بازی طراحی کنند و نواوری را به اوج خود برسانند تا بعد از نسخه های منتشر شده ی متعدد از این بازی یک تجربه جدید برای طرفداران این بازی و یک نسخه ی جذاب برای کسانی که تا به حال این سری را بازی نکرده اند پدید آورد. سازندگان بازی اعلام کرده اند که هسته ی گرافیکی بازی را در نسخه ی جدید تعویض خواهند کرد تا بازی از گرافیک بهتری نیز بهره ببرد و این یعنی جمع آوری همه چیز هایی که لازم است تا یک شخص را علاقه مند به یک بازی کند. پیشبینی می شود تمرکز اصلی شرکت سازنده ی فاینال فانتزی بر روی جذب طرفداران جدید بوده است و شاید خیلی به طرفداران قبلی بازی فکر نکرده باشد اما نمی توان با قطعیت نظر داد و باید صبر کرد و دید چه اتفاقی رخ خواهد داد.

فاینال فانتزی
فاینال فانتزی

کسانی که نسخه ی چهاردهم سری بازی های فاینال فانتزی را بازی کرده باشند می دانند که ماجرا در سرزمینی بی نام جریان داشت که شامل مکان های بسیار با پیشینه قدرتمند داستانی می شد. یکی از این مکان ها جزیره ای است که بازی در آن آغاز می شود، جایی که گروهی از مزدوران در تشکیلاتی نظامی تحت عنوان سید (SeeD) آموزش می بینند، تا ماموریت های مهمی را در جهان انجام دهند. اسکوال شیردل، یکی از سرباز هایی که در اکادمی آموزش می بیند، به عنوان امتحان پایانی به ماموریتی اعزام می شود که توسط پادشاهی کالبادیا سفارش داده شده. پس از انجام ماموریت و در طی جشن فارق التحصیلی اسکوال با ریونا (Riona) آشنا می شود و این آشنایی شروع یکی از زیباترین داستان های عاشقانه در تاریخ سری بازی های فاینال فانتزی را رقم می زند.

اگر شما هم سیستم پیچیده و نوبتی مبارزات در سری بازی های فاینال فانتزی را یکی از دلایل اصلی عدم تجربه فاینال فانتزی تا به امروز تلقی می کردید، حال می توان با اطمینان گفت که فاینال فانتزی ۱۵ دقیقاً برای کنار زدن همین مشکل وارد صحنه شده و سبک مبارزات در این بازی به کلی تغییر کرده است و این تغییر اساسی می تواند یکی از نکات مثبتی که در جدید ترین تریلر ها نشان داده شده است دانسته شود.

سری بازی های فاینال فانتزی ساخته ی شرکت بازی سازی ژاپنی اسکوئر انیکس می باشند که در سال ۱۹۷۵ تاسیس شد این شرکت در سال ۲۰۰۳ با ادغام دو شرکت اسکور و انیکس رویکرد ساختاری جدیدی را به خود دید. دفتر مرکزی این شرکت توکیو قرار دارد و یکی از پر در آمد ترین شرکت های بازیسازی در جهان می باشد.

هاجیمِه تاباتا، کارگردان بازی Final Fantasy XV در مصاحبه ای با مجله ی رسمی PlayStation اعلام کرد که بازی ها به سمت ارائه به صورت جهان باز پیش خواهند رفت.

همچنین وی گفت: من فکر می کنم که امروز همه به یک سمت و جهت حرکت می کنند. بازی Horizon شرکت گوریلا گیمز هم مسیری بسیار مشابه را طی می کند. ایده ی داشتن جهان باز در بازی، سفر های بدون حد و مرز بین مناطق درون بازی و شکار کردن و جنگیدن؛ من فکر می کنم تکنولوژی اکنون در جایگاهی است که می تواند این مولفه ها را به خوبی در اختیار مخاطبین و بازیکن ها قرار دهد.

جهان باز یا اوپن ورلد یکی از ساختار های محیطی است که طراحان بازی در سبک های مختلف به خصوص سبک رول پلینگ یا نقش آفرینی به کار می رود. ویژگی این سبک این است که بازیکن می تواند آزادانه در جهان و نقشه بازی سیر کند و مانند زندگی مجازی با بازی برخورد کند نمونه های بازی هایی که در این سبک ساخته شده اند بازی های GTA V، Fallout 4 و The Elder Scrolls V: Skyrim می باشند که البته بازی های شاهکار دیگری نیز هستند که محبوبیت فراوانی دارند مانند سری بازی های ویچر و … . نکته ی مثبت در ارتباط با بازی های این سبک گیم پلی غیر خطی است که باعث می شود مخاطب ساعات بسیاری را صرف انجام بازی کند و از بازی خسته نشود. شاید همه ما زندگی شخصی خودمان را خسته کننده بدانیم و ترجیح میدادیم در جهان بازی ها زندگی میکردیم که پر از ماموریت های جذاب و هیجانات و چالش ها است و شاید با پیشرفت بازی های اوپن ورلد ما بیشتر و بیشتر به این شیوه ی زندگی مجازی نزدیک شویم و شاید بشود یک زندگی مجازی جداگانه داشت کسی چه می داند.

 

  مانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × 1 =