بررسی میزان فروش بالای بازی پلی استیشن ۴ The Witness در هفته اول

بازی The Witness

در بین بازی های فکری مستقل نام بازی های یک بازی ساز بیشتر از سایرین می درخشد. بازی فکری The Witness تنها در عرض یک هفته توانست رکورد  کم نظیر روش بازی قبلی خود را نیز جابجا کند. از این رو قصد داریم در این مقاله به سراغ دلایل موفقیت و فروش بالای  The Witness برویم.

بازی The Witness
بازی The Witness

در بین بازی های فکری مستقل نام بازی های یک بازی ساز بیشتر از سایرین می درخشد. بیش از ده سال پیش جاناتان بلو با عرضه اولین نسخه از بازی Braid جای خود را در دنیایی گیم های رایانه‌ای باز کرد. هشت سال بعد وی با ارائه بازی فکری The Witness خلاقیت مدیریت و توانایی ذاتی خود را در ارائه برترین بازی های پلی استیشن  ۴ به اثبات رسانید.

  بازی فکری The Witness تنها در عرض یک هفته توانست رکورد  کم نظیر روش بازی قبلی خود را نیز جابجا کند. از این رو قصد داریم در این مقاله به سراغ دلایل موفقیت و فروش بالای  The Witness برویم.

 جاناتان بلو سال ۱۹۷۱ در آمریکا متولد شد. پس از فراز و نشیب های بسیار به سمت دنیای بازی های کامپیوتری جذب گردید. هرچند جاناتان بلو همچون  برخی غول های دنیای کامپیوتری در سال های شکوه بازی های توسعه یافته چند نفره وارد میدان بازی سازی نشده بود اما مسیر شغلی وی چندان هم دور از مباحث مرتبط با توسعه گیم نبود. در ابتدا با همکاری مستقیم در نشر و بررسی بازی ها کار خود را آغاز نمود و نهایتاً سال ۲۰۰۸ با عرضه بازی Braid خود تبدیل به اسطوره بازی های کامپیوتری گردید.

 در  این بازی غیر خطی نقش شما به عنوان منجی پرنسسی که قصد نجات دادن وی را داشتید، یادآور بازی های کلاسیک دهه ۸۰ و ۹۰ میلادی بود. هرچند گرافیک بازی چندان بالا نبود اما با در نظر گرفتن حجم کار و خلاقیت موجود در ساخت آن به روشنی می توانستید با Braid ارتباط برقرار کنید. 

پس از چند ساعت کلنجار رفتن با مراحل متنوع بازی هر کس خاطره های منحصر به فرد برای خود می ساخت چراکه تقریبا  تک تک انتخاب های شما مسیر جداگانه ای را برای تان می گشود.

 با این حال نباید از این بازی  انتظاری فراتر از امکانات سازندگان آن می داشتم. چراکه نهایتاً علی رغم تفاوتهای جزئی در مسیرهای مختلف داستانی محور اصلی و آبجکت های موجود در گیم شباهتهای بسیاری با یکدیگر داشتند از این گذشته خبری از خلق صحنه های جذاب و چشمگیر همچون بازی های تولید شده توسط کمپانی های عظیم بازی در آن یافت نمی شد.

 هرچند تمام این مسائل نیز نتوانست، جلوی موفقیت چشمگیر بازی Braid را بگیرد. اندکی پس از عرضه این بازی توانست حدود ۲۰۰ هزار نسخه در سراسر جهان به فروش برساند.  که درآمدی معادل ۶ میلیون دلار نصیب جاناتان بلو نمود.

 فارغ از درآمد مادی بالا این بازی از جنبه دیگری نیز بسیار  مورد توجه منتقدین قرار گرفت کل بودجه ساخت Braid برابر با چیزی حدود ۲۰۰ هزار دلار بود. این رقم حتی کفاف دستمزد کارمندانی که نقش مستقیمی در ساخت بازی های چون رزیدنت اویل، کال‌اف دیوتی و دزدی بزرگ اتومبیل را دارند،  در طول یک ماه نمی دهد!

 از این رو پس از ارائه و ساخت بازی موفق Braid بازی سازهای مستقل دیگری از سراسر جهان اقدام به نشر و تولید بازی های با کیفیت نمودند.  این افراد به جای کار برای کمپانی های بزرگ بازی سازی به صورت انفرادی یا گروهی به تولید بازی های مختلفی دست  زدند.

  مهمترین وجه اختلاف این قبیل بازی‌ها با گیم های تولید شده توسط بازی سازان مطرح دنیا نحوه عرضه آنها بود چرا که دیگر کمپانی هایی چون سونی یا مایکروسافت نقش مستقیم و حتی استثمار گرایانه پخش بازی‌ها را برعهده نداشتند.  این مسئله باعث شد تا توسعه دهندگان بازی برای اولین بار سهم اصلی را از ساعت ها بی خوابی و تلاش مداوم نمایند.

بازی The Witness
بازی The Witness

 از سوی دیگر سرمایه پایین و عدم وجود ساختار سازمان یافته  و  دسترسی به منابع تقریباً نامحدود مالی و انسانی موجب می شود تا اکثر بازی های مستقل گرافیک نسبتا ساده و در عین حال آبجکت های کمی در صحنه های مختلف بازی باشند. افزون بر این  گیم های مستقل به عنوان رقیبی جدی برای کمپانی های بازی سازی به دلیل نبود تبلیغات فراوان و کمپین های مختلف محسوب نمی شوند.

 حدود ۳ سال پیش اولین نسخه از بازی نسبتا پرفروش The Witness عرضه گردید. در این زمان حتی جاناتان بلو به عنوان سازنده اصلی بازی به رسیدن به رقم باورنکردنی فروش ۱۰۰ هزار نسخه در یک هفته فکر نمیکرد.

با این حال The Witness توانست تمام پیش فرض های ممکن را دگرگون کند چرا که این بازی پس از ارائه در مدت کوتاهی حدود ۵ میلیون دلار درامد نصیب جاناتان بلو نمود. این رقم تقریبا برابر با کل فروش Braid در طول یک سال بود.

 برخی دلیل این موفقیت را به لحاظ مالی قیمت بالاتر  این نسخه می دانند. هرچند بازی Braid تنها ۱۵ دلار قیمت داشت اما بازی The Witness با قیمت ۴۰ دلار در هر نسخه به فروش می‌رسید البته اگر میزان فروش بازی را در هفته اول ملاک قرار دهیم باز هم تعداد نسخه های فروش رفته بازی یک از همتای قدیمی اش بسیار بیشتر است.

 جاناتان بلو به گفته خود برای این بازی چیزی حدود ۷ سال زمان و رقمی بین ۲ تا ۳ میلیون دلار هزینه نموده است.  ایده بازی پس از بررسی پازل های مختلف به ذهن جاناتان بلو خطور نمود.  در طول این مدت چند بار انتشار بازی به تعویق افتاد اما نهایتاً به ثمر نشستن آن و نگاه بسیار مثبت منتقدین  خستگی را طرح این بازی ساز موفق آمریکایی خارج کرد.

  نوع گرافیک بازی نسبت به بازی  Braid بسیار پیشرفت نموده و به صورت سه بعدی عرضه گردیده است.  هنگام ورود به جزیره تقریباً آبجکت ها از تفکیک و کیفیت بالایی برخوردار هستند اما نباید انتظار دیدن تصاویر محیرالعقول را نیز داشته باشید.  شاید سخت ترین قسمت کار برای تیم توسعه و تولید بازی کد نویسی امواج آب دریا باشد چرا که سایر آبجکت ها چندان پیچیدگی بالایی ندارند.

۶۰۰ معما در بازی The Witness

  شخصیت اول بازی در دنیای بدون محدودیت قدم خواهد گذاشت که سراسر آن با پازل های گوناگونی تزیین شده است تعداد معما های موجود در بازی به رقمی حدود ۶۰۰ عدد می‌رسد.  این رقم حتی برای یک مجله یا کتاب مخصوص معما نیز رقم بسیار بالایی است اما این مسئله در جایی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند که تمام پازل های موجود در بازی از یک قاعده و قانون خاص تبعیت می کنند.  به بیان دیگر  می توان گفت  جاناتان بلو ماجرای یکسانی را ۶۰۰ بار به طرق گوناگون تعریف می کند اما مخاطب همچنان با شیفتگی هرچه تمام آن را دنبال می کند!

 متاسفانه علی رغم وجود تنوع به لحاظ میزان سختی و آسانی پازل ها  که به صورت هوشمندانه‌ای که طراحی شده‌اند و کاربر را نسبت به استفاده از کاغذ و قلم یا دانستن اطلاعات خاصی بی نیاز می کنند اما  عدم  تنوع جدی و وجود لوپ های تکراری بدون شک کاربر را دلزده می کند.  بازیکن هنگام عبور از مراحل مختلف بازی به معنای واقعی کلمه  می‌آورد و تنها به صورت اعتیاد آوری اقدام به حل معما های گوناگون می کند.

   از این رو  می توان گفت طراحی و تولید این بازی به چه صورتی خالی از هرگونه ذوقی بوده است چرا که اگر همین پازل ها را در کتابی چاپ می کردیم و از خوانندگان می خواستیم تا با ورق زدن آن اقدام به حل هر پازل در هر صفحه بکنند نیز اتفاق خاصی نمی افتاد.  از این گذشته در آپدیت های بازی برای پلتفرم های مختلف یا افزودن ویژگی های جدید به آن خطا های جدیدی در اجرا به چشم می خورد به بیان ساده تر می توان موفقیت بازی The Witness را حاصل دسترنج بازی Braid دانست.

 با این  حال خرید  بازی The Witness نیز  چندان کار دور از ذهنی نیست چراکه می توانید هنگام حضور دوستانتان با به رخ کشیدن هوش و توانایی تان برای خود اعتبار ویژه‌ای کسب کنید اما به این نکته دقت داشته باشید که برخی برای گذراندن تمام مراحل بازی چیزی حدود ۷ سال زمان صرف کرده‌اند!

  مانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

17 − پانزده =