جزئیات انتشار قسمت چهارم فصل پایانی بازی The Walking Dead PS4

فصل پایانی بازی The Walking Dead

از انتشار اولین قسمت از فصل اول بازی The Walking Dead سال‌ها می‌گذرد و این بازی تا به امروز یکی از محبوب‌ترین بازی‌ های داستان محور به شمار می‌رود. استودیوی Telltale Games نیز تعطیل شد و دو قسمت آخر فصل پایانی این بازی توسط استودیوی Skybound Games ساخته شد. داستان بازی The Walking Dead – The Final Season Episode 4 دقیقاً از نقطه ای شروع می شود که قسمت گذشته تمام شد.

بازی The Walking Dead
اپیزود چهارم فصل پایانی بازی The Walking Dead

از انتشار اولین قسمت از فصل اول بازی The Walking Dead سال‌ها می‌گذرد و این بازی تا به امروز یکی از محبوب‌ترین بازی‌ های داستان محور به شمار می‌رود. استودیوی Telltale Games نیز تعطیل شد و دو قسمت آخر فصل پایانی این بازی توسط استودیوی Skybound Games ساخته شد. داستان بازی The Walking Dead – The Final Season Episode 4 دقیقاً از نقطه ای شروع می شود که قسمت گذشته تمام شد.
پس از اینکه در قسمت سوم تصمیم می گیرید با زندگی Lillyچه کنید، کشتی منفجر می شود و باید از آن فرار کنید. از همان صحنه ی ابتدایی بازی کلاه معروف Clementineکه Kenny به او داده بود داخل آب می افتد. پس از اینکه زامبی ها را به کمک James به لب ساحل آوردید، باید انتظار کلی سکانس دکمه زنی داشته باشید. پس از فرار از کشتی آتش گرفته است که داستان بازی تازه آغاز می شود و تصمیم های قسمت گذشته خودشان را نشان می دهند.
در بازی های گذشته بیشتر به این شکل بود که بازی شما را در مقابل دوراهی های سختی قرار می داد و پس از هر انتخاب کلی عذاب وجدان می گرفتید که کاش آن یکی را انتخاب می کردم، اما اگر همان قسمت را با انتخاب های خلاقانه تری پیش می بردید، نهایتاً تغییر خاصی در داستان صورت نمی گرفت و این، ناامیدکننده ترین موضوع در مورد The Walking Dead بود. می توانم بگویم در این قسمت بخش عظیمی از انتخاب ها بر عهده ی شما خواهد بود و کسانی که انتخاب های مختلفی در این قسمت و قسمت گذشته داشته اند، دو خط داستانی متفاوت را تجربه خواهند کرد.
اپیزود چهارم جایی است که نتیجه ی درس هایی که تا به اینجا به .A.J داده اید را به وضوح مشاهده خواهید کرد. در واقع اولین تصمیم مهم شما در این قسمت هم جایی است که باید انتخاب کنید می توانید به .A.J و تصمیماتش اشاره کنید یا نه.
A.J. که در طول سه قسمت گذشته خیلی دوست داشتنی و بچگانه رفتار نکرده و همواره کارهایش شما را به تعجب واداشته است. اما داستان از میانه های این قسمت به اوج خود می رسد. شخصیت پردازی در این قسمت کامل شده و دیگر با هیچ کدام از شخصیت ها بیشتر از این پیش نخواهید رفت، فقط نتیجه ی تعاملات تان با آن ها را البته به جز Clementine مشاهده خواهید کرد.
در این قسمت روی دیگری از Clementine را خواهید دید. گویا سازندگان تا اینجای کار صبر کرده اند تا شخصیت او را برایتان روشن کنند. شخصیت دیگری که در این قسمت نقشی اساسی دارد Minerva است که صداگذاری او بسیار عالی کار شده و جنون را در لحن این کاراکتر حس خواهید کرد. همچنین در این قسمت تصمیمات .A.J سنگین تر شده اند و به نوعی او نتیجه ی کار های شماست که اکنون مستقل تر از گذشته شده و تصمیماتش تعیین کننده خواهد بود.تنها نکته ی منفی این قسمت کوتاه بودن آن است. یک ساعت و نیم زمان بازی برای قسمتی که ۷ سال منتظرش بودیم کافی نیست.

البته پایان بندی آن برای بازی Walking Dead کاملاً راضی کننده است، اما به وضوح این قسمت پتانسیل طولانی تر بودن را داشت و می توانست به یک شاهکار تمام عیار تبدیل شود. کل طول قسمت در حال تجربه ی احساسات مختلف هستید و کاش می شد روایت کمی با کند تر پیش برود تا وقتی به نقطه ی پایانی می رسیم، بیشتر در بازی غوطه ور شده باشیم، اما متاسفانه این اتفاق فقط وقتی می افتد که قسمت سوم و چهارم بازی را پشت سر هم بازی کنید، چون این دو قسمت در واقع محتوای یک قسمت بوده اند که به دو نیم تقسیم شده اند و این کمی به بازی آسیب رسانده است.
البته این پایان واقعاً عالی است و اتفاقات غیرمنتظره ی زیادی در انتظار شماست. در این قسمت دو سکانس طولانی درگیری با زامبی ها وجود دارد که به لطف سیستم مبارزات اصلاح شده بسیار لذت بخش تر شده اند. هدف گیری و شلیک از مواردی است که در این نسخه کمی راحت تر شده و به شکل آزادانه تری از تیر و کمان Marlon استفاده خواهید کرد. اما مشکلات حرکت دوربین همچنان وجود دارد، سرعت دوربین کمی زیاد است.البته Telltale این کار را به خاطر انتقال استرس لحظات سخت انجام داده که به هر حال انتخاب خیلی خوبی نیست.
سکانس های دکمه زنی بخصوص در یکی دو جای این بازی Playstation به جذابیت خود باقی مانده اند و این بار انتخاب های کمی هست که شما را در دوراهی خیلی سختی قرار دهد. در قسمت چهارم Easter Egg هایی نیز وجود دارد که جالب بودند.
در موارد همچنان وقتی صحنه شلوغ می شود افت فریم وجود خواهد داشت و صدا گاهی اوقات گیر می کند. تغییرات حالات چهره و سایه و نورپردازی پیشرفت چشمگیری داشتند، همچنین زاویه ی دوربین که در هنگام مبارزات روی شانه ی شما می آمد تحسین برانگیز بود . صداپیشگان کار خود را عالی انجام داده اند، مخصوصاً صدای کاراکتر Minerva با اینکه نقش کوتاهی در داستان دارد واقعاً حس این کاراکتر را منتقل می کند.
مشکل این‌جا است که بازی قرارگرفته در مقابل ما، به ساخت و پرداخت کم‌ترین مراحل چالش ‌برانگیز ممکن که آن‌ها هم کاملا تقلیدشده از موارد دیده‌شده در سه قسمت پیشین هستند، راضی شده است و برخلاف مسیر رو به رشد دو اپیزود آغازین که انگار قرار بود ما را در قسمت چهارم به گیم ‌پلی مبارزه ‌محور فوق ‌العاده و به خصوصی برسانند، چالش ‌آفرینی در نبرد ها را بلد نیست و حتی برای چینش موارد قابل جمع‌آوری در لوکیشن‌ های متفاوت، خلاقیتی به خرج نمی‌دهد.

فصل پایانی بازی The Walking Dead
فصل پایانی بازی The Walking Dead

داستان بازی The Walking Dead

بازی از نظر داستانی آن‌قدر به شکل شوکه‌کننده‌ای استرس‌زا و درگیرکننده ظاهر می‌شود که گیمر هرگز نخواهد به سبب روبه‌رو نشدن با چالش‌ های مستقیم آن‌چنانی در طول دقایقش، احساس آرامش یا بی‌توجهی نسبت به محصول را داشته باشد. شاید بین تمام موارد توصیف‌شده، ارزشمندترین کار The Walking Dead The Final Season بردن Clementine تا دم مرگ، نشان دادن تمام تلخی‌های پیش‌آمده تا قبل از این اتفاق و به تصویر کشیدن قسمتی کلیدی از داستان همراهی او با .A.J در جایی بین پایان‌بندی اصلی و سکانس مرتبط با پایان یافتن زندگی Clementine باشد.
در ابتدای کار تمام زجرهای او و .A.J در طول زندگی‌اش در ذهن مخاطب پررنگ می‌شود . وقتی که Clementine در مقابل .A.J به زمین افتاده است و چشمانش رنگ چشمان Lee در انتهای داستان فصل اول را به خود گرفته‌اند، سخت می‌شود با این بازی اشک نریخت و زمانی‌که دوباره Clementine را در محیط مدرسه می‌بینیم، سخت می‌شود از ته دل لبخند نزد. در بهترین سکانس بازی که همزمان با حرکت Clementine روی پل خلق می‌شود و با شنیدن خوانده شدن شعر Don’t Be Afraid از راه می‌رسد، سازندگان به بازیکنان اطمینان می‌دهند که بعد از همه‌ی وحشت‌های دیده‌ شده در دنیای زامبی‌زده Clementine، روشنایی هم خواهد رسید.
جدا از نکات مثبت بازی، The Walking Dead: The Final Season در قسمت نهایی از اشکالی ناامیدکننده هم رنج می‌برد. 
شیوه‌ ی داستان‌محور و عالی پی‌گرفته ‌شده توسط بازی برای پر اهمیت جلوه دادن انتخاب ‌های بازیکن، یکی از مهم‌ترین نکات مثبت آن به شمار می‌آید اصلی‌ترین عناصر قابل بررسی در این بازی، داستان، داستان‌گویی و چگونگی تاثیر گذاشتن انتخاب‌های بازیکنان در دل این روایت هستند. عناصری که خوش‌بختانه تمامی‌شان به شکلی عالی در آخرین اپیزود از ماجرای به یاد ماندنی Clementine ، جای گرفته‌اند.
در آخر باید بگویم اگر این سری را تجربه نکرده اید، فقط یک بازی ماجرایی خوب را از دست نداده اید، بلکه خودتان را از شنیدن یکی از بهترین داستان های عمرتان محروم کرده اید. شرکت Telltale خیلی خوب بلد بود داستانی بی نظیر و هیجان انگیز و محرک را کند. Telltale ثابت کرد بازی های کامپیوتری خیلی خیلی جدی تر از چیزی هستند که حتی گیمرهای کار بلد فکر می کنند، و نشان داد صفت «هنر هشتم» برازنده ی این صنعت است. این بازی با ما کاری کرد که برای اولین بار از تصمیم گیری هایمان اینقدر پشیمان شویم.
داستان Clementine ، A.J. و بازی‌بازان به لطف تلاش‌های خلاقانه‌ی اسکای باند و تل تیل به پایانی باز و مناسب می‌رسد. این قسمت مملو از صحنه‌های احساسی، گیم‌پلی متنوع و درگیر کننده حتی با وجود مشکل افت فریم به همراه موسیقی شگفت‌ انگیز و عالی است. به جز چند مشکل کوچک در روایت داستان و یک یا دو صحنه که تغییر دادن آن‌ها بهتر می‌بود، پایان این سری بسیار رضایت بخش است. این نسخه برای PS4، Xbox One و Switch در دسترس قرار گرفته است. قیمت این نسخه هنوز مشخص نیست.

  مانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × 2 =