الهام از رزیدنت اویل برای لست آو آس ریمیک

لست آف آس ریمیک

شایعات مبنی بر ساخت لست آو آس ریمیک توسط کمپانی Naughty Dog با استقبال متفاوتی روبرو شد و درک دلیلش نیز کار سختی نیست. این موضوع که یکی از معتبرترین استودیوهای فرست پارتی کمپانی سونی در حال بازسازی یکی از بازی‌هایی است که ۸ سال پیش منتشر شده است، باعث می‌شود که حس کنیم PlayStation از جایگاه خود در آغاز نسل جدید کنسول‌ها راضی است. این موضوع برای کسانی که سال‌های اولیه چرخه زندگی کنسول PS3 را به یاد می‌آورند، کمی نگران کننده خواهد بود.

مسلما، در صورت صحت گزارش‌ها، در جریان بازسازی بازی Last of Us معاملات تجاری نیز دخیل است. قرار است برنامه تلویزیونی Last of Us منتشر شود و داده‌های فروش نشان می‌دهند که بسیاری از خریداران کنسول PS5 قبلا کنسول PlayStation نداشته‌ اند به همین دلیل کمپانی سونی در حال کار بر روی پروژه بازسازی بازی Last of Us برای کنسول PS5 و همچنین یک نسخه بالقوه از بازی The Last of Us Part 2 برای کامپیوتر است و بدین ترتیب قصد دارد مخاطبان جدیدی را به یکی از بزرگ‌ترین فرانچایزهای فرست‌ پارتی معرفی کند. واقعا چه راهی بهتر از این است که بازیکنان را با یک نسخه بازسازی درگیر داستان کنند؟

اما کسانی که قبلا بازی The Last of Us را امتحان کرده‌ اند چه؟ آیا واقعا اجرای دوباره یک نسخه بازسازی شده از بازی‌ای که کمتر از یک دهه پیش از آن لذت برده‌ ایم، ارزشش را دارد؟ من به عنوان کسی که طی هشت سال گذشته چندین بار بازی The Last of Us را امتحان کرده است می‌گویم که شک دارم اینگونه باشد- اما با وجود همه این‌ها- دلایلی وجود دارد که اعتقاد داریم بازسازی بازی در این مرحله حساس از نسل بعدی، می‌تواند یک سرمایه‌گذاری ارزشمند برای کمپانی Naughty Dog باشد. منظورمان این نیست که اگر این استودیو وجود نسخه بازسازی شده را تایید کند خوشحال خواهیم شد، اما در ادامه برخی از دلهره‌هایمان درباره این اتفاق و نحوه بهبود آن‌ها را توضیح داده‌ ایم.

هشدار: موارد زیر شامل اسپویل‌هایی از بازی The Last of Us Part 2 است.

بازسازی، ریمیکس یا جایگزینی داستان؟

بدون در نظر گرفتن پیامدهای داستانی نسخه‌های قبلی این فرانچایز نمی‌توان ارزش بالقوه لست آو آس ریمیک را ارزیابی کرد. نسخه The Last of Us Part 2 به جای اینکه به‌ طور مستقیم داستان نسخه قبلی را بازگو کند، داستانی را روایت کرد که عمیقا با وقایع بازی اول در هم آمیخته بود و تاثیرات موجی سفر جوئل و الی بر شخصیت‌هایی مانند ابی، اوون و – در ادامه – لو و یارا را نشان داد. با اینکه نسخه The Last of Us Part 2 به خوبی توانست ماهیت واقعی این تاثیرات موجی را با استفاده از فلاش‌ بک (بازگشت به عقب) آشکار کند، اما همچنین مجبور شد به طرز عجیبی توضیح دهد که چرا ابی در طول مدت حضور جوئل یا الی در شهر سالت‌ لیک سیتی/ Salt Lake City با آن‌ها ارتباط برقرار نکرد. یک بازسازی می‌تواند به این تنش‌های داستانی بپردازد و بر داستان زندگی ابی نور بیشتری تابانده و بر تعاملات او با شخصیت‌هایی مانند مارلین و جری تمرکز کند.

همچنین این نوع تمرکز به ما کمک می‌کند که انگیزه‌های ابی برای کشتن جوئل را بهتر درک کرده و با آن همدلی کنیم، زیرا به دلیل نحوه روایت کمپانی Naughty Dog برقراری ارتباط با این شخصیت برای بسیاری از کسانی که نسخه The Last of Us Part 2 را بازی کرد‌ه‌ اند کار سختی است. اگر وقت بیشتری را با ابی و پدرش بگذرانیم به ما کمک می‌کند تا نزدیکی و اهمیت رابطه آن دو شخصیت را درک کنیم و بفهمیم که چرا قتل بیرحمانه و بی‌فکر جری توسط جوئل باعث شد تا دخترش ابی به فکر انتقام جویی باشد.

تغییر داستان

لست آو آس ریمیک

همچنین کمپانی Naughty Dog می‌تواند یک گام فراتر بردارد و صرفا به جای اینکه از لست آو آس ریمیک برای بهبود درک ما استفاده کند، می‌تواند هسته اصلی داستان را تغییر دهد. در چند سال اخیر بسیاری از کمپانی‌های توسعه‌ دهنده از فرصت بازسازی بازی برای همین کار استفاده کرده‌ اند، به عنوان مثال کمپانی Capcom به تغییر ساختار داستان بازی Resident Evil 2 پرداخت و یا کمپانی Square Enix پایان ننگین بازی Final Fantasy 7 را به طور اساسی بازسازی نمود.

این تغییرات جسورانه در اکثر موارد نیز بسیار موفق بوده است و مورد استقبال طرفدارانی قرار گرفت که از نسخه ‌ابتدایی انتظارات از پیش‌تعیین شده‌شان لذت می‌بردند. برای بازی‌ای که هنوز هم به خوبی آن را به یاد می‌آوریم، نیاز به ساخت نسخه ‌ابتدایی از بازسازی The Last of Us بیشتر است، حتی اگر این امر با خطرات تغییر داستان همراه باشد، زیرا بسیاری از افراد علاقه‌مندند تا داستان نسخه اصلی حفظ شود.

خوشبختانه داستان جوئل و الی از بخش‌های زیادی تشکیل شده است که برای ساخت مجدد آماده هستند. اگر تس، همانطور که در استوری‌ بُرد اصلی Naughty Dog به تصویر کشیده شده بود، نقش شرورانه‌تری را ایفا کند، چه می‌شود؟ اگر همسر جوئل، مادر سارا، در این بازی به شخصیتی فعال‌تر تبدیل شود، چه اتفاقی رخ می‌دهد؟ اگر قبل از اینکه جوئل در بیمارستان دست به کشتار بزند، گروه Fireflies برای استفاده از ایمنی الی راهی انسان دوستانه پیدا کنند، چه خواهد شد؟ حتی اگر لازم باشد که این وقایع با وقایع نسخه Part 2 سازگار شوند و به همین علت برای کمپانی Naughty Dog محدودیت پیش بیاید باز هم بررسی این نوع وقایع جایگزین می‌تواند تجربه جالبی ایجاد کند.

سگ قدیمی (اشاره به نام کمپانی سازنده)، ترفندهای جدید

بازی The Last of Us، علیرغم سن نسبتا کمش، دارای عناصر طراحی قدیمی است و کمپانی Naughty Dog با استفاده از چیزهایی که در طی سال‌های گذشته آموخته می‌تواند آن‌ها را بهبود دهد. به ویژه چند فصل اول بازی The Last of Us از نوعی توضیح شفاف رنج می‌برد که در نسخه Part 2 با استفاده از نگاهی کلی‌تر به طراحی محیطی خیلی بهتر به آن پرداخته شده است و مطمئنیم که بسیاری از بازیکنان خوشحال می‌شوند که سکانس‌های نردبانی و پالتی آن نسخه را با پازل‌های فیزیکی نسخه بعدی‌اش جایگزین کنند.

همچنین باید بگوییم که پیشرفت‌های بصری کمپانی Naughty Dog را نیز نباید دست کم گرفت، تکنولوژی انیمیشن‌سازی پیشرفته کمپانی به آن اجازه می‌دهد که کاری کند تا تک تک کات‌ سین‌ها و لحظات احساسی بازی در کنسول PS5 تاثیرگذارتر شوند. اینکه نسخه بازسازی شده نیز به اندازه نسخه دنباله زیبا و عالی باشد باعث می‌شود تا پکیج دو قسمتی سازگارتری ایجاد شود و بدین ترتیب هر دو بازی تجربه‌ای مدرن و یکپارچه ارائه می‌دهند و بازیکنان از ابتدا تا انتها لذت خواهند برد.

واضح‌تر بگوییم، ما به طور کامل از این نسخه جدید دفاع نمی‌کنیم، اما تصور می‌کنیم که کمپانی Naughty Dog می‌تواند آن را به نسخه‌ای جذاب برای همه تبدیل کند. ما ترجیح می‌دهیم که استودیو به طور کامل از یک IP جدید استفاده کند اما هنوز هم دلمان نمی‌خواهد که از قابلیتش برای دمیدن روحی تازه در یک نسخه آشنا استفاده کند. به هر حال خود داستان بازی The Last of Us بر روی کاغذ بسیار کلیشه‌ای است. به همین علت این بازسازی ممکن است غیرضروری به نظر برسد و شاید حتی نسبت به میراث بازی کمی توهین‌آمیز باشد. اما فراموش نکنیم که ما قبل از انتشار نسخه Part 2 نیز همین حرف‌ها را می‌زدیم و حالا می‌توانیم بفهمیم که همه‌ ما اشتباه می‌کردیم.

 

منبع: GamesRadar

سیما حسینی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × دو =