بلاگ

اضافه شدن اختلال بازی های ویدوئی به لیست سازمان بهداشت جهانی

سازمان بهداشت جهانی

سازمان بهداشت جهانی یا همان WHO، gaming Disorder را در هفتاد و دومین مجمع جهانی بهداشت که با ۱۹۴ عضو و در ژنو برگزار شد را در گروه مریضی ها قرار داد. و بر این اساس از این به بعد اختلالات و مشکلات راجب به گیم های ویدیویی در گروه مریضی های جهانی قرار می گیرد.

سازمان بهداشت جهانی

عکس سازمان بهداشت جهانی

امروزه نیز اختلال گیم های ضبط شده ویدیویی هم به گروه مریضی ها نیز اضافه شده است. در واقع این مشکل در پی اعتیاد به این بازی ها و گیم ها به وجود می اید. سازمان بهداشت جهانی یا همان WHO، gaming Disorder را در هفتاد و دومین مجمع جهانی بهداشت که با ۱۹۴ عضو و در ژنو برگزار شد را در گروه مریضی ها قرار داد. و بر این اساس از این به بعد اختلالات و مشکلات راجب به گیم های ویدیویی در گروه مریضی های جهانی قرار می گیرد.
این مساله د ر به روز ترین تقسیم بندی بین المللی اماری، گزارشی مریضی های ICD قرار گرفته است. همچنین در جدید ترین اصلاحات یازدهم این دسته بندی می بینیم که اختلال گیم های ویدیویی هم نیز در این ویرایش قرار گرفته است. در واقع بعد از قسمت اختلال های رفتاری و عصبی و روانی،که قمار بازی است،قرار گرفته است. که این دو بیماری با توجه به ویژگی هایشان شبیه هم هستند.
در صورتی یک فرد بر اساس نظر های این سازمان بیمار و مریض به حساب می اید که اختلال گیم به برنامه و الگوی رفتاری شخص بیش از اندازه به گیم های ضبط شده ی ویدیویی ارتباط داشته باشد و فرقی نمی کند که گیم ها افلا ین یا انلا ین باشند. در واقع فر قی نمی کند که طرف گیم را خود به تنهایی باز ی می کند یا به صورت گروهی، در هر صورت اگر ویژگی های رفتاری خاص و ویژه ای داشته با شد جز بیماران به حساب می اید.
ویژگی های رفتاری چنین افراد ی این گونه می شود که دیگر بر روی گیم و بازی کردن خود متمرکز نیست و نمی تواند بازی را به خوبی کنترل کند و نسبت به اثرات مخرب گیم بر زندگی خود توجهی ندارد و گیم را به تمام قسمت های دیگر زندگی اش ارجحتر می داند در حالی که سلامتی اش با مشکلاتی مواجه می شود باز هم با این وجود به اثرات مخرب گیم توجهی نکرده و نسبت به بخش ها ی مختلف زندگی بی توجه و غافل می شود که این ها همه نشانه از اعتیاد و وابستگی به گیم است.
و از ان جایی که تمام وقت خود را برای گیم از دست می دهد پس به این نتیجه می ر سیم که این یک نوع اعتیاد شبیه به قما ر بازی است. البته جا دار د به این مساله هم اشاره کنیم که گروه های مختلفی با این موضوع مخالف هستند زیرا معتقد ند این امر سبب می شود که مریضی ها ی مهمی چون اختلال اضطراب اجتماعی و افسردگی غیر مهم جلوه دهد و دیگر مهم نباشند در واقع از جمله این گرو ه های مخالف گروه نرم افزار ها ی سرگرمی است.

سازمان بهداشت جهانی

اختلال بازی کردن

با ادامه مقاله اضافه شدن اختلال بازی های ویدوئی به لیست سازمان بهداشت جهانی همراه باشید

همچنین برخی از پزشکان می گویند که این تصمیم سازمان بهداشت جهانی به خاطر فشار برخی از کشور ها از جمله کره جنوبی و چین که بر روی اعتیاد و وابستگی گیم های ضبط شده و ویدیویی حساس هستند و فشار سیاسی این کشور ها، سازمان بهداشت جهانی را مجبو ر کر د که این تصمیم را بگیرد. در حالی که سازمان بهداشت جهانی منکر این قضیه است. در واقع قرار گرفتن اختلال گیم در لیست مریضی ها ی سلامت روان به پزشکانی که در این زمینه فعالیت می کنند کمک کرده تا بتوانند تشخیص دهند که گیم های ضبط شده و ویدیویی چه زمانی برای گیمر ها مشکل ایجاد می کند.
با وجود این که این موضوع یعنی قرار گرفتن گیم، جز بیماری های روانی ، همچنان مورد بررسی و بحث است و تعدادی از صاحب نظران معتقدند که اگر چه رفتار گیم مشکل زا می تواند جز گروه مریضی های روانی قرار گیرد اما نمی تواند به تنهایی مشکل روانی به حساب اید. که منظور ما از گیم نیز می تواند هم جنبه ی فرد ی و هم جنبه ی گروهی و اجتماعی را شامل شود. حال یک بازی در تلفن همراه مثل جور چین یا یک گیم دسته جمعی می تواند باشد.
همچنین طبق خبر ساینس الرت که می گوید سازمان بهذاشت جهانی زمانی گیم های ضبط شده و ویدیویی را جز مریضی سلامت روان می داند که انجام دادن گیم به گونه ای باشد که در رفتار و اعمال خانوادگی ، تحصیلی ، شخصی ، اجتماعی و کاری او صدمه وارد کند یعنی به کار و تحصیل و ارتباطات اجتماعی و شخصی او آسیب برساند. در نتیجه کشور هایی که در سازمان بهداشت جهانی عضو هستند از جمله امریکا و بیشتر کشور های جهان باید وابستگی به گیم را به گروه بیماری ها اضافه کنند و راه کار های خود را در مورد بهداشت، پیشگیری کردن، در مان کردن و… را در مورد اختلال گیم های ویدیویی ارائه د هند. و همچنین وظیفه دارند که راه کار های این مریضی را با توجه به دستور هایی که در ICD 11 وجود دارد تا ماه ژانویه ۲۰۲۲ ارائه دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + هفت =