مشهورترین بازی هایی که کنسل شدند

مشهورترین بازی

تولید بازی‌های ویدیویی کار ساده‌ای نیست. بنابراین بسیاری از مشهورترین بازی ها در زمان تولید با موانع زیادی در پشت صحنه مواجه می‌شوند و برخی از بازی‌ها نیز هیچگاه روشنایی روز را نخواهند دید(منتشر نمی‌شوند). با اینکه ساخت بازی‌های ویدیویی در واقع نوعی هنر است که غالبا از علاقه نشاًت می‌گیرد اما یک تجارت نیز محسوب می‌شود. این بدان معنا است که بازی‌های ویدیویی قبل از هر چیزی باید سودآور باشند. گاهی اوقات، منتشرکنندگان بازی‌های ویدیویی به جای اینکه پول خود را برای پروژه‌ای که احتمالا سودآور نیست خرج کنند، تصمیم می‌گیرند که آن را لغو نمایند.

در مواقع دیگر، ممکن است دیدگاه خلاقانه توسعه دهندگان و ناشران با هم در تضاد باشد و این امر نیز می‌تواند منجر به لغو شدن یک پروژه گردد. نکته اصلی اینجا است که فرآیند تولید و انتشار هر بازی بسیار جذاب است و بسیاری از بازی‌هایی که این سال‌ها دوست داشته ‌ایم نیز همین گونه بوده‌ اند. با توجه به این موضوع، تصمیم‌ داریم که عمیقا به تاریخچه بازی‌های ویدیویی بپردازیم و برخی از مشهورترین بازی ‌های لغو شده تمام دوران‌ها را بررسی نماییم. دستمال کاغذی‌هایتان را آماده کنید زیرا داستان لغو شدن بسیاری از این بازی‌ها ناراحت ‌کننده است.

پروژه جنگ ستارگان (Project Ragtag) استودیو Visceral Games

مشهورترین بازی

Project Ragtag نام رمز این بازی جنگ‌ ستارگان لغو شده است که توسط استودیو  Visceral Games تحت نظر کمپانی EA در دست ساخت بود. تولید این بازی حدودا در سال ۲۰۱۳ آغاز شد و در سال ۲۰۱۷ به دلیل عوامل مختلف متوقف گشت. یکی از آن‌ها کمبود کارکنان مناسب در استودیو Visceral Games برای ایجاد یک بازی با این ابعاد بود.

کمپانی EA در سال ۲۰۱۶ بخش زیادی از کارکنان استودیو Visceral Games را اخراج کرده بود و تیم‌های دیگر مانند EA Motive و EA Vancouver نیز در حال ساخت بازی Star Wars: Battlefront و دنباله‌اش بودند. Project Ragtag یک بازی ماجراجویی اکشن خطی در مقیاس بزرگ بود که توسط خالق بازی Uncharted یعنی Amy Hennig هدایت می‌شد. پس از لغو این بازی در سال ۲۰۱۷، کمپانی EA کلا استودیو Visceral Games را بست.

بازی NBA Elite 11

مشهورترین بازی

این مورد کمی عجیب است. بازی NBA Elite 11 تکمیل شده بود. در واقع برخی از خرده ‌فروشان و رسانه‌ها پیش از عرضه بازی برای کنسول‌های PS3 و Xbox 360 در سال ۲۰۱۰، نسخه‌هایی از آن را در اختیار داشتند. پیش از راه ‌اندازی بازی، کمپانی EA یک نسخه نمایشی از آن را منتشر کرد تا بازخورد دریافت کند و بتواند در لحظات آخر کمی تنظیماتش را تغییر دهد و نسخه کامل را منتشر نماید. به دلیل وجود انبوهی از اشکالات و باگ‌هایی که باعث می‌شدند گاهی این بازی غیرقابل اجرا شود، بازخورد منفی زیادی کسب نمود.

این بازخورد باعث شد تا کمپانی EA انتشار این بازی برای کنسول‌ها را متوقف کند و از همه بررسی‌کنندگان و خرده ‌فروشان درخواست کرد که نسخه‌هایی که در اختیار دارند را پس بفرستند. با این حال، تعداد انگشت شماری از بازی هنوز هم در بازار موجود است. ما در مقاله دیگری درباره نادرترین و گران‌ترین بازی‌های تاریخ گفتیم که یک نسخه از بازی NBA Elite 11 حدود ۱۵۰۰ دلار ارزش دارد.

بازی Agent

مشهورترین بازی

با اینکه بازی Agent از کمپانی Rockstar هرگز به طور رسمی لغو نشد اما تمام شواهد نشان می‌دهند که تولید آن را متوقف کرده ‌اند. این یک بازی مخفی ‌کاری بود که توسط کمپانی Rockstar North در دست تولید بود، همان تیمی که بازی تحسین‌شده Grand Theft Auto V را ساخته است. بازی Agent برای اولین بار در مراسم E3 سال ۲۰۰۷ معرفی شد و قرار بود که یک بازی انحصاری PS3 باشد و فقط در مراسم E3 سال ۲۰۰۹ اطلاعات بیشتری درباره آن شنیدیم. Agent بازی‌ای بود که کمپانی Rockstar از مدت‌ها قبل قصد داشت آن را بسازد و در نهایت همکاری این کمپانی با شرکت سونی باعث شد که تیم سازنده چشم ‌انداز خود برای پروژه را تحقق بخشد.

از آن زمان تاکنون دیگر چیز زیادی درباره بازی Agent مشخص نشده است. اما در سال ۲۰۱۳ و ۲۰۱۶، کمپانی Take-Two Interactive نام تجاری « Agent» را تمدید کرد. با این حال در سال ۲۰۱۸ نام تجاری « Agent» به عنوان «رها شده» لیست شد، زیرا پس از صدور اعلامیه هزینه تمدید این نام تجاری، هیچ بیانیه استفاده یا درخواست تمدیدی برای آن ثبت نشد.

بازی The Avengers از کمپانی THQ

مشهورترین بازی

در  سال ۲۰۱۲، کمپانی THQ قصد داشت یک بازی Avengers را همزمان با اکران فیلم استودیو Marvel Studios با نامی مشابه، منتشر کند. جالب اینجا است که این بازی قرار بود یک بازی اکشن اول ‌شخص با تاکید بر حالت مشارکتی (تعاونی) باشد و برای پلتفرم‌های Xbox 360، PS3، Wii U و کامپیوتر عرضه شود. این بازی بیش از آنکه به داستان فیلم ۲۰۱۲ وابسته باشد، براساس خط داستانی Secret Invasion ساخته شده بود.

با این وجود کمپانی THQ در سال ۲۰۱۳ به دلیل مشکلات مالی ناشی از عدم موفقیت پروژه‌ Homefront و uDraw Studio بسته شد و به همین علت پروژه Avengers نیز لغو گردید. به دلیل تعطیلی این کمپانی بسیاری از املاک و دارایی‌ها آن فروخته شد یا به به ناشران دیگر حراج شد. یکی از این کمپانی‌های ناشر Ubisoft بود. این کمپانی از برخی از کانسپت‌ها و ایده‌های آن بازی برای تولید بازی Marvel Avengers: Battle for Earth استفاده نمود. این بازی برای Xbox 360 و Wii U عرضه گشت.

بازی DOOM 4

مشهورترین بازی

با اینکه بازی DOOM 4 هرگز آنطور که در نظر داشت منتشر نشد، اما زمینه راه ‌اندازی مجدد بازی محبوب DOOM در سال ۲۰۱۶ را فراهم کرد. با این حال در سال ۲۰۱۱ قرار بود داستان بازی DOOM 4 با رویکردی سینماتیک در ادامه نسخه‌های قبلی بر روی زمین، رخ دهد. مسئله این است که این بازی در جهنم به دام افتاده بود و همانطور که برخی از منابع اظهار داشتند، شباهت زیادی به بازی Call of Duty داشته و بدین ترتیب با خواسته‌های طرفداران DOOM فاصله زیادی داشت.

بسیاری از افرادی که توانستند نسخه‌های اولیه بازی DOOM 4 را امتحان کنند، اظهار داشتند که این بازی فاقد شخصیت بوده و آن را عمومی نامیدند. این چیزی بود که طرفداران آن را دوست نداشتند، بنابراین در عوض کمپانی id Software تصمیم گرفت که کل مجموعه را به ‌طور کامل مجددا راه ‌اندازی نماید و همین موضوع منجر به تولید بازی‌های DOOM (2016) و DOOM Eternal شد.

بازی Fable Legends

مشهورترین بازی

در طول فرآیند ساخت کنسول‌های نسل Xbox One، کمپانی مایکروسافت به بستن استودیوها و لغو بازی‌ها مشهور شده بود. این کمپانی چند مورد از بازی‌های مورد انتظار را لغو کرد، یکی از آن‌ها Fable Legends نام داشت. یک بازی نقش ‌آفرینی اکشن چند نفره که توسط استودیو Lionhead Studios در حال تولید بود. بازی Fable Legends حدود ۱۰۰ سال قبل از وقایع بازی‌های سه‌گانه اصلی Fable رخ می‌دهد و قرار بود که از سیستم قهرمانان و شروران برخوردار باشد و یک بازیکن وقایع ماموریت‌ها را کنترل کند (مانند شخصیت Dungeon Master در بازی Dungeons and Dragons) و دیگران باید بر آن‌ها غلبه کنند.

در سال ۲۰۱۶، مایکروسافت استودیو Lionhead Studios را تعطیل کرد و بازی Fable Legends نیز لغو شد. البته یکی از دلایل لغو این پروژه هزینه زیاد آن بود که گفته می‌شد حدود ۷۵ میلیون دلار است. با توجه به اینکه قرار بود این بازی رایگان باشد، مایکروسافت احتمالا نمی‌توانست به دلیل هزینه‌های زیاد ساخت بازی Fable Legends، سود کسب کند.

بازی Prey 2

مشهورترین بازی

مطمئنا بسیاری از طرفداران دوست دارند از موفقیت راه ‌اندازی مجدد بازی Prey سال ۲۰۱۷ یاد کنند اما پیش از آن، استودیوی Human Head Studios در حال کار بر روی دنباله ۲۰۰۶ بازی Prey بود. بازی Prey 2 که به خوبی نامگذاری شده است، اندکی پس از انتشار بازی اصلی در سال ۲۰۰۶ معرفی شد. با این حال، ساخت آن تا اواخر سال ۲۰۰۹ آغاز نشد. این دنباله شامل یک جهان باز بود و به کمپانی ناشر Bethesda تحویل داده شده بود.

در سال ۲۰۱۴، کمپانی Bethesda رسما لغو بازی Prey 2 را اعلام کرد: «این بازی‌ای بود که ما به آن باور داشتیم، اما هرگز حس نکردیم که به جایی که انتظار داشتیم رسیده است، به همین دلیل اگر آن را تمام می‌کردیم راهی برای موفقیت‌مان وجود نداشت.» کمپانی Bethesda اضافه کرد: «این بازی با استاندارد کیفیت ما مطابقت نداشت و ما تصمیم گرفتیم آن را لغو کنیم. این بازی دیگر در حال توسعه نیست. این تصمیم آسانی نبود، اما تصمیمی ا‌ست که افراد زیادی را متعجب نخواهد کرد. زیرا ما دیگر درباره آن صحبت نمی‌کنیم. استودیو Human Head Studios دیگر روی آن کار نمی‌کند. این فرنچایزی‌ است که ما هنوز هم فکر می‌کنیم می‌توانیم روی آن کار کنیم. فقط باید ببینیم که چگونه این کار را انجام دهیم.»

سپس Bethesda با استودیو Arkane Studios کار کرد تا بازی تیراندازی اول ‌شخص معروف Prey را در سال ۲۰۱۷ منتشر کند. استودیو Arkane Studios از هیچ یک از کانسپت‌ها و ایده‌های بازی لغو شده Prey 2 استفاده نکرد و همه‌ قسمت‌های این راه ‌‌اندازی مجدد را به تنهایی ارائه نمود.

بازی Batman: The Dark Knight از کمپانی EA

مشهورترین بازی

در سال ۲۰۰۸، کمپانی EA در حال کار بر روی یک بازی ویدیویی Dark Knight (شوالیه تاریکی) بود که براساس سری فیلم‌های بتمن کریستوفر نولان ساخته شده بود. این بازی قرار بود دنباله‌ای برای بازی Batman Begins سال ۲۰۰۵ باشد که براساس فیلمی به همین نام ساخته شده بود. استودیو Pandemic Studios مسئولیت ساخت Batman: The Dark Knight را بر عهده داشت که از یک طراحی جهان باز (شبیه به آنچه بعدا در بازی Batman: Arkham City استفاده شد) برخوردار بود.

بیشترین مشکل این بازی مربوط به دارایی‌های آن بود که بسیاری از آن‌ها با موتور Odin engine که کمپانی Pandemic می‌خواست از آن استفاده کند سازگار نبودند. قبل از تصمیم‌گیری برای استفاده از این موتور، تیم سازنده بسیاری از دارایی‌های بازی را ساخته بود و زمانی که اعضای تیم قصد داشتند که این دارایی‌ها را به موتور Odin engine منتقل کنند، بازی خراب می‌شد یا باعث می‌شد که نرخ فریم بازی بسیار افت کند و بدین ترتیب این بازی قابل اجرا نباشد. به همین دلیل کمپانی EA بازی را لغو کرد، زیرا تا پایان سال ۲۰۰۸ آماده نبود. گزارش شده است که لغو این بازی باعث شد که کمپانی EA درآمد ۱۰۰ میلیون دلاری‌اش را از دست بدهد.

بازی Rainbow Six: Patriots از Tom Clancy

مشهورترین بازی

قبل از انتشار Rainbow Six Siege، یک بازی چند نفره رقابتی که اکنون خانه بیش از ۷۰ میلیون بازیکن محسوب می‌شود، کمپانی Ubisoft در حال کار بر روی بازی Rainbow Six Patriots از تام کلنسی بود که قرار بود به عنوان یک بازی میان نسلی برای کنسول‌های PS3، Xbox 360، PS4 و Xbox One ارائه شود. بازی Rainbow Six Patriots قربانی یک چرخه توسعه آشفته شد و اتفاقات زیادی علیه آن رخ داد، خصوصا در زمان تغییر موتورها.

با عرضه کنسول‌های PS4 و Xbox One، تیم سازنده می‌خواستند از سخت ‌افزار جدید، نهایت استفاده را ببرند و به جای تغییر فرآیند ساخت بازی Rainbow Six Patriots، کمپانی Ubisoft تصمیم گرفت تا به سادگی یک بازی جدید بسازد و بدین ترتیب بازی Rainbow Six Siege را تولید کرد. در نهایت، این یک حرکت عاقلانه بود زیرا Rainbow Six Siege برای کمپانی Ubisoft موفقیت‌های زیادی کسب نمود.

بازی Scalebound

مشهورترین بازی

بازی Scalebound به دلیل جذابیت‌های ظاهری و همچنین میزان پیشرفت بازی قبل از کنسل شدنش، یکی از مشهورترین بازی‌های لغو شده است. قرار بود این بازی توسط کمپانی مایکروسافت منتشر شود و توسط استودیوی مشهور ژاپنی PlatinumGames به طور انحصاری برای Xbox One تولید گردد. بازی Scalebound برای اولین بار در مراسم E3 2014 معرفی شد و قرار بود یک بازی نقش ‌آفرینی اکشن باشد که در یک جهان باز و بزرگ بر روی همکاری با اژدها متمرکز شود. همچنین قرار بود یک حالت تعاونی چهار نفره داشته باشد که در آن بازیکنان جهت شکست دشمنان و جمع‌آوری XP با یکدیگر کار کنند.

متاسفانه، در سال ۲۰۱۷ مایکروسافت به دلایل نامعلومی این بازی را لغو کرد، البته بسیاری معتقدند که این بازی نتوانسته است انتظارات کمپانی‌های ناشر و توسعه‌ دهنده خود را برآورده سازد. در سال ۲۰۱۹، آتسوشی اینابا، رییس استودیو PlatinumGames با اشاره به هر دو تیم ناشر و سازنده (مایکروسافت) گفت:‌« هر دو طرف شکست خوردند». در سال ۲۰۲۰ تایید شد که مایکروسافت هنوز هم مالکیت حقوقی Scalebound را دارد. اینابا گفت که اگر به استودیو PlatinumGames این فرصت داده شود، آن‌ها «خوشحال می‌شوند که به پروژه Scalebound باز گردند».

بازی Star Wars 1313

مشهورترین بازی

بازی Star Wars 1313 به عنوان یکی از غم‌انگیزترین لغوهای این لیست، یکی از بازی‌های مورد انتظار بود که قربانی خرید IP جنگ ستارگان توسط کمپانی دیزنی در سال ۲۰۱۳ شد. در این بازی، بازیکنان به جای Boba Fett، یک شکارچی که وظیفه پیمایش در دنیای زیرزمینی Coruscant را داشت، نقش آفرینی می‌کردند. پس از آنکه کمپانی دیزنی IP جنگ ستارگان را خرید، اکثر کارمندان کمپانی LucasArts را اخراج کرد و به همین علت اکثر پروژه‌های فعلی یا لغو شدند و یا تولیدشان معلق گشت.

به دلیل اخراج کارمندان، یک نماینده از کمپانی Lucasfilm گفت:« پس از ارزیابی موقعیت‌مان در بازار بازی‌ها، تصمیم گرفتیم که LucasArts را از یک کمپانی توسعه‌ دهنده داخلی به یک سازنده مستقل دارای مجوز تبدیل کنیم و بدین ترتیب علاوه بر کار بر روی مجموعه گسترده‌تری از بازی‌های Star Wars، ریسک شرکت را نیز به حداقل برسانیم. در نتیجه این تغییر، مجبور شدیم که کارمندان زیادی را اخراج نماییم».

از نظر فنی، بازی Star Wars 1313 هرگز رسما لغو نشد و برخی معتقدند که این موضوع بدان معنا است که ممکن است این بازی به شکل پیروزمندانه‌ای به میادین باز گردد. کاتلین کندی، رییس Lucasfilm گفت که این بازی «چیزی است که ما زمان زیادی را صرف مشاهده، ساخت و بحث درباره آن کردیم و ممکن است در آینده تولید آن را ادامه دهیم».

بازی Silent Hills

مشهورترین بازی

در سال ۲۰۱۴، کونامی نسخه نمایشی یک بازی به نام P.T. (تیزر قابل بازی) را به طور انحصاری برای PS4 منتشر کرد که بعدا مشخص شد همان بازی Silent Hill است. راه‌ اندازی مجددی که هیدئو کوجیما با همکاری فیلمساز معروف گیلرمو دل‌تورو در حال کار بر روی آن بود.

نسخه نمایشی P.T. گیم ‌پلی را از دید اول ‌شخص ارائه می‌کرد و معماهای دشواری داشت که باعث شد مخاطبان آن به اینترنت بیایند و درباره نحوه حل آن معماها و پیشرفت در بازی گفتگو کنند. درنتیجه تبلیغات رایگان زیادی برای این بازی انجام شد. در پایان این نسخه نمایشی، مشخص شد که نورمن ریدوس ستاره سریال Walking Dead قرار است به عنوان شخصیت اصلی این بازی نقش ‌آفرینی کند.

با این حال، پس از اختلافات میان کوجیما و کونامی در هنگام ساخت بازی Metal Gear Solid V: The Phantom Pain، بازی Silent Hills در سال ۲۰۱۵ لغو شد. جزئیات کامل این اختلاف هنوز مشخص نیست، اما بسیاری حدس می‌زنند که کونامی به کوجیما فشار آورده است تا ساخت بازی Metal Gear Solid V: The Phantom Pain را پیش از تکمیل، پایان دهد. علیرغم اینکه این بازی یکی از بهترین‌های این نسل است، اما هنوز هم از آن به عنوان «ناتمام» یاد می‌شود.

به دنبال لغو بازی Silent Hills، کونامی آن نسخه نمایشی P.T. ر از فروشگاه PlayStation Store برداشت و استفاده از آن را تقریبا غیرممکن کرد، مگر اینکه از قبل آن را روی هارد درایوتان ذخیره کرده باشید. کوجیما سپس کمپانی خود را با نام Kojima Productions ایجاد کرد و بلافاصله کار بر روی بازی Death Stranding را آغاز نمود. این بازی در پاییز سال ۲۰۱۹ راه اندازی شد. کونامی می‌گوید که هنوز هم علاقه دارد که سری بازی‌های Silent Hill را ادامه دهد، البته از سال ۲۰۱۲ تاکنون هیچ نسخه جدیدی از آن منتشر نشده است.

 

منبع: DigitalTrends

سیما حسینی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − پانزده =