مشکلات پلی‌ استیشن ۴ که در پلی‌ استیشن ۵ برطرف شده است

مشکلات پلی‌ استیشن 4

از آنجایی که کنسول پلی‌ استیشن ۴ یکی از کنسول‌های موفق سونی بوده، بررسی آن و پیدا کردن مشکلات پلی‌ استیشن ۴ که سونی درباره آن اشتباه کرده باشد بسیار دشوار است. اما با اینکه که کنسول و سازنده آن همیشه تصمیم درست را می‌گیرند، باز هم در طول هفت سال گذشته از اشتباه و خطا مصون نبوده‌ اند. هیچکس این شانس را ندارد که دچار اشتباهی نشود. سونی چند اشتباه در پلی‌ استیشن ۴ انجام داد که به نظر نمی‌رسد در پلی‌ استیشن ۵ تکرار شده باشند. حداقل با توجه به عملکردی که تاکنون داشته، این موضوع مشخص شده است. در این مقاله، قصد داریم درباره برخی از این موارد صحبت کنیم.

سخت‌ افزار

اجازه دهید با بارزترین نکته آغاز کنیم. زمانی که پلی‌ استیشن ۴ (و حتی Xbox One) در سال ۲۰۱۳ عرضه شد، قطعات تقریباً پرقدرتی نبودند. مطمئناً، نسبت به نسخه‌های قبلی خود یک گام بالاتر بودند، اما اجزای سخت‌ افزاری‌شان به روز نبود و هر دو شرکت تصمیم گرفتند جعبه‌های رایانه‌ای بسازند که امکان گسترش راحت‌تر و ساخت ارزان‌تر از سفارش کنسول جدید فراهم شود.

مشکلات پلی‌ استیشن 4

اما به نظر می‌رسد این بار این اتفاق برای هیچ یک از کنسول‌ها نمی‌افتد. البته در این مقاله توجهمان فقط به پلی‌ استیشن ۵ معطوف شده است. با وجود SSD، پردازنده چشمگیر و GPU، موتور صوتی سه بعدی و پشتیبانی هپتیک و تریگرهای تطبیقی کنترلر، پلی‌ استیشن ۵ احتمالاً قطعه امیدوارکننده‌ای از دستگاه‌ها است که تجربه واقعی‌تری نسبت به کنسول‌های نسل قبلی خود ارائه خواهد کرد.

خط راه‌ اندازی

این روزها کنسول‌ها به ندرت خط راه‌ اندازی عالی دارند و پلی‌ استیشن ۴ هم از این قاعده مستثنی نبوده است. البته، نسخه‌های بین کنسولی سوم شخص بسیار زیادی عرضه شدند، اما به جز آن، بازی‌هایی مانند Killzone Shadow Fall و Knack بسیار ناامید کننده بودند. به نظر می‌رسد پلی‌ استیشن ۵ در مسیر درستی در حرکت است و قصد دارد عناوین محبوبی مانند Marvel’s Spider-Man: Miles Morales، Demon’s Souls و Sackboy: A Big Adventure را عرضه کند.

اولین سال بازی‌های اول‌ شخص

سونی اولین خط بازی‌های اول‌ شخص را برای کنسول پلی‌ استیشن ۴ عرضه کرد. این شرکت عناوین بزرگی مانند God of War، Uncharted 4، Horizon Zero Dawn، The Last of Us Part 2 و بسیاری از بازی‌های دیگر را در طول سال عرضه کرد، اما هیچ یک از آن‌ها آن مسیر را طی نکردند. در حقیقت، این مسیر به درستی طی نشد تا در سال ۲۰۱۵ بازی Bloodborne و در سال ۲۰۱۶ بازی Uncharted 4 عرضه شد و شاهد تلاش‌های اول‌ شخص واقعاً عالی در پلی‌ استیشن ۴ بودیم.

خوشبختانه، برداشت‌های اولیه نشان می‌دهند که استودیوهای اول‌ شخص سونی در تلاش‌ اند تا با پلی‌ استیشن ۵ وارد میدان شوند. ما قبلاً درباره بازی‌هایی مانند Demon’s Souls و Marvel’s Spider-Man: Miles Morales صحبت کردیم، اما فراتر از آن، بازی‌های اول‌ شخصی وجود دارند که قرار است در سال ۲۰۲۱ عرضه شوند و شامل Ratchet and Clank: Rift Apart، Horizon Forbidden West، توالی بدون عنوان God of War می‌شوند.

اولین سال بازی‌های سوم شخص

مشکلات پلی‌ استیشن 4

فقط بازی‌های اول‌ شخص نبودند که با پلی‌ استیشن ۴ و کنسول Xbox One وارد میدان شدند. به‌ طور کلی این نسل این کار را کردند. این بدان معنا نیست که هیچ بازی خوبی از بازی‌های سوم شخص سال ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ وجود ندارد، اما تنها بازی‌هایی مانند Bloodborne، The Witcher 3، Metal Gear Solid 5 در سال ۲۰۱۵ بودند که باعث شدند شاهد حضور و محبوب شدن بازی‌های سوم شخص باشیم.

بازهم، با توجه به بازی‌هایی که تاکنون اعلام شده‌ اند، به نظر می‌رسد نسل جدید به دنبال بازی‌های جدیدی هستند. در سال ۲۰۲۱، قرار است چندین بازی مهیج و امیدوارکننده عرضه شود. Resident Evil Village، Hitman 3، Hogwarts Legacy، Gotham Knights و غیره، بسیاری از بازی‌های دیگر در ماه‌های آینده برای کنسول نسل بعدی آماده خواهند شد و ما هیجان‌ زده منتظریم.

بازی‌های سوم شخص انحصاری

مشکلات پلی‌ استیشن 4

صادقانه بگوییم، سونی در سال‌های پلی‌ استیشن ۴ مرتکب هیچ اشتباهی نشده است. در دنیایی ایده‌آل، بازی‌های سوم شخص نباید وجود داشته باشند، اما اگر بخواهیم از دید کنسول‌ها و سازندگان کنسول نگاه کنیم، لازم به ذکر نیست که وجود بازی‌های سوم شخص روی دستگاه‌هایتان به صورت انحصاری برای یک مدت مشخص از دیدگاه تجاری بسیار مهم است.

سونی با پلی‌ استیشن ۵ به طور انحصاری بازی‌های سوم شخص را دنبال می‌کند. گزارشات نشان داده‌ اند که آن‌ها با پیشنهاداتی وسوسه‌ انگیز و بزرگ به ارائه‌ دهندگان بازی‌های سوم شخص مراجعه کرده‌ اند و به نظر می‌رسد تلاش‌هایشان نتیجه داده است. بازی‌هایی مانند Deathloop از کمپانی شخصی مایکروسافت یعنی بتسدا، GhostWire: Tokyo، و Final Fantasy 16 به عنوان بازی‌های انحصاری پلی‌ استیشن ۵ تأیید شده‌ اند (و تا مدتی پس از انتشار همینطور باقی می‌مانند). البته این شانس وجود دارد که بازی‌های دیگری هم با این ویژگی اعلام شوند.

قابلیت CROSS-PLAY

مشکلات پلی‌ استیشن 4

شاید یکی از بزرگ‌ترین اشتباهاتی که سونی در پلی‌ استیشن ۴ مرتکب شد (که مشخص می‌شود این شرکت چند اشتباه عمده را در این نسل مرتکب شده است) همین مورد باشد. قابلیت بازی Cross-platform چیزی بود که شرکت‌ها و صنعت مداران چند سال در تلاش برای به دست آوردن آن بودند و سونی تقریباً بزرگ‌ترین مانع آن‌ها بود. خوشبختانه، این موانع مرتفع شده‌ اند و قابلیت cross-play هر روز بیشتر و بیشتر رایج می‌شود. به نظر می‌رسد سونی دیگر اصراری بر جلوگیری از این قابلیت ندارند و این ویژگی در چند سال آتی به یکی از استانداردهای این صنعت تبدیل می‌شود.

قابلیت سازگاری رو به عقب

مشکلات پلی‌ استیشن 4

سازگاری رو به عقب مورد دیگری است که باعث شده سونی در طول چند سال گذشته مورد انتقاد قرار گیرد. زیرا کنسول پلی‌ استیشن ۴ قادر به اجرای هیچ یک از نرم‌افزارهای قدیمی نبود (مگر اینکه برای سخت‌ افزار کنونی بازسازی می‌شدند)، و مایکروسافت همچنان به پیشرفت خود در این زمینه ادامه می‌داد. اگرچه سونی هنوز در سطح مایکروسافت در این زمینه کار نمی‌کند، اما پلی‌ استیشن ۵ دارای قابلیت سازگاری رو به عقب با کل لیست بازی‌ها و نرم‌افزارهای پلی‌ استیشن ۴ است. همینطور بازی‌های خاصی از این لیست در سطح سیستمی پلی‌ استیشن ۵ ارتقاء یافته‌ اند. این نقطه شروع خوبی است. خوشبختانه، سونی در سال‌های پیش رو بر قابلیت سازگاری رو به عقب تأکید دارد و شاید لذت بردن از محتوای پلی‌ استیشن ۴ روی پلی‌ استیشن ۵ ممکن شود.

صدای فن

مشکلات پلی‌ استیشن 4

هفت سال پیش چه کسی فکر می‌کرد که با به پایان رسیدن این نسل، صدای بلند فن خنک‌ کننده پلی‌ استیشن ۴ یکی از چیزهایی است که کنسول را مورد انتقاد قرار می‌دهد؟ خوشبختانه، به نظر می‌رسد سونی هم مانند ما از این مسئله ناراحت است، زیرا سرمایه‌گذاری زیادی روی راه‌ حل خنک‌ کننده پلی‌ استیشن ۵ انجام داده‌ اند. بر اساس برداشت‌های اولیه، به نظر می‌رسد که این سرمایه‌گذاری به طور کامل به شرکت باز خواهد گشت. زیرا فن و خنک‌ کنندگی کنسول به عنوان مؤثر و ساکت توصیف شده است. البته، تا زمانی که از کنسول استفاده نکنیم نمی‌توانیم نتیجه نهایی را بیان کنیم، اما برداشت‌های مثبت اولیه کاملاً دلگرم‌ کننده هستند.

 

منبع: GamingBolt

سیما حسینی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + شش =