مشکلات پلی ‌استیشن ۵ و ایکس باکس سری ایکس سال آینده ادامه خواهد داشت

مشکلات پلی ‌استیشن 5

Foxconn، پیشروترین سازنده لوازم الکترونیکی در جهان، انتظار دارد که کمبود جهانی تراشه رایانه‌ای تا سه‌ ماهه دوم سال ۲۰۲۰ ادامه داشته باشد. Foxconn بزرگ‌ترین تأمین‌کننده بسیاری از شرکت‌های فناوری مانند گوگل و مایکروسافت است. مشکلات پلی ‌استیشن ۵ و Xbox Series X در زمان عرضه، تا حد زیادی مربوط به کمبودهای تراشه رایانه بود، در نتیجه ممکن است عرضه کنسول‌ها تا اواسط سال ۲۰۲۲ محدود شود.

بیماری همه‌گیر کرونا سازمان‌های زیادی از جمله سازندگان نیمه ‌رساناها را تحت تأثیر قرار داده است. این بیماری باعث تعطیلی کارخانه‌های بسیاری شامل کارخانه‌های تولید لوازم نیمه ‌رسانا شده است که همین باعث محدودیت تولید کارت‌های گرافیک توسط شرکت‌هایی مانند AMD و Nvidia شده است. هر دو سیستم‌های پلی ‌استیشن ۵ و Xbox Series X/S از کارت‌های گرافیک AMD استفاده می‌کنند و همین باعث شده این کنسول‌ها تحت تأثیر موج کاستی قرار بگیرند که احتمالاً مدتی طول خواهد کشید.

یانگ لئو رئیس Foxconn بیان کرد که سازنده فناوری به دلیل کمبود تراشه رایانه احتمالاً %۱۰ کمتر از حد انتظار تولید خواهد داشت. گزارش دیگری منتشر شده که نشان می‌دهد Foxconn انتظار دارد که این کاستی‌ها تا سال ۲۰۲۲ ادامه پیدا کند. طبق این گزارش، تقاضا برای تراشه رایانه در حال حاضر %۱۰ تا %۳۰ بیشتر از تولید است. به دلیل محدودیت عرضه و تقاضای زیاد برای کارت‌های گرافیک AMD و Nvidia، احتمالاً این کاستی‌ها تا سال بعد برطرف نخواهد شد.

کمبود تراشه شرکت‌های زیادی از جمله سونی و مایکروسافت را تحت تأثیر قرار داده است. هر دو این شرکت‌ها اخیراً به ۱۵ سازمان دیگر شامل US Chamber of Commerce ملحق شده ‌اند، تا از دولت بایدن کمک بخواهند. رئیس‌ جمهور با امضای دستورالعملی برای شروع تحقیقات  ۱۰۰ روزه درباره عرضه لوازم نیمه رسانا به آن‌ها پاسخ داده است. در حالی ‌که این تحقیقات ممکن است برخی مشکلات مربوط به عرضه را حل کند، اما احتمالاً زمان زیادی برای رفع کامل این مشکلات لازم است.

بسیاری از گزارشات بازه زمانی برای رفع این کاستی‌ها را تخمین زده‌ اند. اگرچه این کمبودها احتمالاً تا سه ‌ماهه دوم سال ۲۰۲۲ ادامه خواهند داشت، اما این دقیقاً به این معنا نیست که مشکل مشکلات پلی ‌استیشن ۵ و Xbox Series X/S به سرعت مرتفع خواهند شد.

از آنجایی ‌که از لوازم نیمه رسانا در طیف وسیعی از وسایل الکترونیکی استفاده می‌شود، احتمالاً ابزارهای لازم دیگری در اولویت قرار می‌گیرند. طبق نامه‌ای که به دولت بایدن ارسال شد، این کاستی‌ها بر امنیت ملی تأثیر گذاشته ‌اند، یعنی محصولاتی که کشور را امن نگه می‌دارند باید قبل از کنسول‌ها عرضه شوند. محدودیت وجود پلی ‌استیشن ۵ و Xbox Series X/S احتمالاً تا سال ۲۰۲۲ ادامه خواهد داشت، اما دستورالعمل اجرایی و محدودیت‌های بیماری همه‌گیر به ‌تدریج برداشته شده و احتمالاً سرعت عرضه کنسول‌ها را زیاد خواهد کرد.

 

منبع: GameRant

امیرمحمد ترابی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − 4 =