معرفی و بررسی بازی ویدئویی batman arkham city

بازی batman arkham city

بازی batman arkham city یک بازی کامپیوتری ویدئویی  اکشن  هیجانی با داستانی جذاب و ماجراجویی در جهان آزاد است. کارکتر جذاب این بازی همان بتمن خودمان که سوپر قهرمانی است که فیلم و کتاب های مصور او را حداقل یکبار دیده ایم. جالب اینجاست که فضا و اتمسفر و داستان جذاب این بازی و سری اول آن (تیمارستان آرکهام ) توسط نویسنده خود داستان بتمن یعنی بال دینی تهیه شده است.

بازی batman arkham city
بازی batman arkham city

بازی batman arkham city یک بازی کامپیوتری ویدئویی  اکشن  هیجانی با داستانی جذاب و ماجراجویی در جهان آزاد است. کارکتر جذاب این بازی همان بتمن خودمان که سوپر قهرمانی است که فیلم و کتاب های مصور او را حداقل یکبار دیده ایم. بتمن آرکاهام سیتی در سال ۲۰۱۱ برای کنسول های نسل سومیه ایکس باکس ۳۶۰ ، پلی استیشن ۳ و مایکروسافت ویندوز وی یو و اواس ده ساخته شده است. اولین نسخه ی این بازی  arkham asylum  و آخرین نسخه ی آن arkham knight است.

این بازی (شهر آرکاهام ) در ادامه ی مجموعه ی بازی های بتمن :تیمارستان آرکاهام ، که در سال ۲۰۰۹ به بازار آمد و بسیار مورد استقبال قرار گرفت ، به عنوان بخش دوم منتشر شده.در حقیقت زمانی که سازنده ی بازی urban chaos : riot respanser این بازی را ارائه کرد سه سال بعد با طراحی بازی بتمن در تیمارستان آرکاهام هیچ کس انتظار همچین موفقیتی را نداشت.

توسعه دهنده این بازی استودیو راک استدی به همراه کمپانی وارنر بروس میباشد و توسط وانر برادرز ، شرکت اینتراکتیو انترتینمنت منتشر شده است.صداگذاری جذاب این بازی توسط افراد معروفی مانند کوین کانروی و مارک همیل انجام شده که برجذابیت این بازی بیش از بیش افزوده.

این بازی برای گیمر ها در حالت تک نفره انجام میشود. جالب اینجاست که فضا و اتمسفر و داستان جذاب این بازی و سری اول آن (تیمارستان آرکهام ) توسط نویسنده خود داستان بتمن یعنی بال دینی تهیه شده است.

کاراکتر بتمن در این بازی توانست قدرتی مجدد بگیرد و دوباره بر سر زبان ها بیوفتد تا جایی که جایی ویژه و منحصر بفرد نسبت به سوپر قهرمان های داستان های دیگر داشته باشد.در حقیقت راک استدی با بازی بتمن بود که توانست جای خود را بین بازی های دیگر و شرکت های قدرتمند تثبیت کند و صاحب امتیازات و جوایز زیادی شود. با بیرون آمدن نسخه ی دوم بازی بتمن با نام شهر آکراهام و انتخاب او با عنوان برترین بازی سال انتظار طرفداران را برای ساخت نسخه ی بعدی بالا برد تا جایی که بی صبرانه منتظر انتشار آن بودند  اما با دیدن پایان نسخه ی دوم ومرگ جوکر نگرانی مبنی بر اینکه آیا این واقعا پایان بتمن است و دیگر نسخه ای نخواهد داشت به وجود آمد.

اما این نگرانی ها با اعلام خبر ساخت نسخه ی سوم به پایان رسید.

گاتهام سیتی در حقیقت یک شهر خیالی است که خیلی شبیه به نیویورک میباشد تیمارستان آرکاهام در این شهر وجود دارد.داستان آرکاهام سیتی در باره ی حبس شدن بتمن در شهر گاتهام است شهری که اینبار پنج برابر بزرگتر از تیمارستان آرکاهام میباشد.شهری که قرار نیست آرامش و امنیت را تجربه کند.

داستان بازی batman arkham city

داستان جذاب این بازی  اینگونه شروع میشود که بروس وین که مرد ثروتمند شهر گاتهام است در یک سخرانی قصد دارد که علیه  تصمیمات جدیدی که برای تیمارستان آرکاهام گرفته شده مخالفت خود را اعلام کند چرا که این تصمیمات تاثیر های بدی بر شهر گاتهام میگذارد و آنجا را به جایی بدتر و غیر قابل زندگی برای مردم تبدیل میکند در روز سخنرانی زمانی که بروس وین قصد افشاگری دارد توسط عملیاتی از سوی نیروهای ویژه و ناشناس دزدیده شده و به مکانی ناشناس میرود هنگامی که بهوش می آید پروفسور هوگو استرنج را میبیند این شخصیت که فردی بسیار شرور و جنایت کار در حقیقت دانشمند و نابغه ای در زمینه ی روانشناسی  است و همیشه از دشمن های بتمن بوده او هویت اصلی بتمن که همان بروس وین است اگاه بوده. در نهایت با اتفاقاتی که رخ میدهد بروس میتواند خود را از دست استرنج آزاد کند و و این شروعی برای بازی ادامه بازی است…

کارکترهای دیگری که در این بازی و حوادث آن نقش داشته آقای فیریز ،پنگوئن، دو چهره ،جوکرو… هستند جوکر که به عنوان نقش مقابل بتمن قرار دارد نقشه ای ترتیب میدهد که بتمن برای خنثی کردن و نجات مردم شهر خود تنها یک شبانه روز فرصت دارد.

با دقت بر دیالوگ هایی که بین کاراکتر ها و شرح داستان بازی صورت میگرد میتوان فهمید که داستان این بازی بسیار فکر شده و حتی فلسفی و روانی میباشد.

در بازی batman arkham city بتمن توسط جوکر به سمی که خود جوکر به آن گرفتار شده آلوده میشود و در جستو جوی پیدا کردن دارو برای بهبودی میشود. در طول داستان اتفاقات جالب و گاه غم انگیزی می افتد که در نهایت این بازی با مرگ جوکر به اتمام میرسد. پایان شکه کننده مرگ جوکر و اتفاقاتی که در این نسخه از بازی رخ میدهد  ادامه ای میشود برای تولید نسخه ی بعدی بازی  با نام شوالیه ی آرکاهام که اتفاقات داستانی این بازی ادامه و در روند بازی شهر آرکاهام است.

گیوز دیوز یکی از اعضای استودیوی توسعه دهنده ی سری بازی های بتمن طی جلسه ای که در مورد نسخه ی جدید بتمن با نام اصلی arkham knight  وارتباطش با پایان بازی  و arkham city و مرگ بازی جوکربود اظهار کرد که :

من اینگونه فکر میکنم که اتفاق پایانی نسخه ی قبل بازی کار را برای ما راحت تر کرد.هنگامی که ما مشغول به ساخت نسخه ی آرکاهام سیتی بودیم همه لحظه ی مرگ و نابودی جوکرو را در ذهن داشتیم و همین لحظه و داستان  باعث ادامه ی داستان در نسخه ی جدید شد.در حقیقت نسخه ی شوالیه ی آرکاهام داستان را پس از مرگ جوکر ادامه میدهد و ما میخواهیم بدانیم که شهر آرکاهام یا همان گاتهام در ادامه ی مرگ جوکر چگونه خواهد بود  در واقع میخواهیم تجربه ی شهر گاتهام پس از نابودی و سقوط او را ببینیم.

علاوه بر این مورد درباره ی استایل و لباس های جدید جوکر این چنین گفت که :

ما میخواستیم بین بتمن و ماشینش (batmobile) هماهنگی ایجاد کنیم زمانی که لباس بتمن را رد آینه نگاه کنید خواهید فهمید که قسمت هایی از طراحی لباس بتمن در ماشینش وجود دارد و رد این طراحی را به خوبی در ماشین او میبینیم لباس جدید بتمن بر روی game play بازی نیز تاثیر گذاشته است.این لباس بر روی قدرت های بتمن تاثیر گذاشته و قابلیت های او را افزایش داد و میتوان گفت ماشین و لباس بتمن در کنار یکدیگر و هماهنک باهم کار میکنند.

بتمن شوالیه ی آرکاهام همان طور که گفته شد سری چهارم از بازی های بتمن است بار دیگر کروین کانروی پذیرفت که صدای بتمن را در این نسخه هم اجرا کند .این نسخه از بازی در سال ۲۰۱۵ در ماه ژوئن برای ایکس باکس وان ،پلی استیشن ۴و مایکروسافت ویندوز و در حقیقت کنسول های نسل چهار عرضه شد.

در نسخه سوم  با وجود این که جوکر مرده و جسد او در آتش سوزانده شده آیا باز امنیت شهرآکراهام در خطر خواهد بود ؟

زمانی که از مرگ جوکر گذشته و شهر در آرامش به سر میبرد دقیقا در شب جشن هالووین ناگهان تمام گیرنده ها هگ شده و تصویر شخصیت مترسک را نشان میدهد او مردم شهر را از بمب های که در تمام نقاط شهر گذاشته حرف میزند و با گاز سمی ترس آوری دلهره ی مردم را بیشتر میکند پلیش شهر گاتهام نیز به سرعت شهر را تخلیه میکند.

داستان این بازی مقابله ی دو کارکتر بتمن ابر قهرمان و مترسک  ضد قهرمانی هستند. مترسک به قصد متحد کردن دشمنان ابر قهرمان بتمن به شهر گاتهام بازگشته  و قصد دارد که با کشیدن نقشه ای توسط دشمنان بتمن  ،بتمن شواله ی تاریکی را به قتل برسانند. به همین خاطر دیگر پلیس شهر توان مقابله با انها را ندارد. دو کاراکتر تو فیس و پنگوئن که دو تبهکار خطر ناک و تهدید جدی برای مردم هستند و شهر حاضر شده و با پلیس شهر درگیر شده اند.ریدلر جنیتکار مرموز و فایرفلای میخواهد تمام شهر را در آتش بسوزاند. یک قاتل زنجیره ای نیز در بین آنها حضور داشته که شخصیتی جدید دارد.بعلاوه تبهکاران و جنایتکاران جدید دیگری نیز به بازی اضافه شده اند.و بین آنها شخصیت جدیدی که از بقیه شاخص تر است با نام شوالیه ی تاریکی حضور دارد.

بازی batman arkham city
بازی batman arkham city

در بین آنها تنها آیوی سمی با او همکاری نکرده و توسط مترسک زندانی میشود

همانطور که گفته شد مترسک شهر گاتهام را با گازی خطرناک که توسط کارخانه مواد شیمیایی با نام آس پر میکند که مردم شهررا مجبور به تخلیه ی شهر کرده  و فضای شهر را برای تبهکاران آزاد کرده .

اینجاست که شهر و تمام مردم آن به سوپر قهرمان خود بتمن نیاز دارد.باران تندی میبارد و بتمن از نقطه ای دور به شهر نگاه میکند و بتمن قصد دیدن جیم گوردون را دارد دختر جیم  به اسم باربارا گوردون از شهر خارج نشده  و میخواهد دور از چشم پدر به کمک بتمن بشتابد.

توفیس به سراغ تمام بان ها وموسسات مالی شهر رفته و برای گیمر جریاناتی برای مقابله با توفیس و دستگیری آن پیش می آیدو پنگوئن نیز چندین انبار مهمات و اسلحه و تجهیزات جنگی داردکه باید گرفته شوند و باقی کارکتر های منفی و تبهکار که به عنوان نقش ها و مامورت های فرعی در بازی حضور دارند و شهر را به یک جهنم واقعی تبدیل کرده است  بازی گیمر را به انجام تمام این ماموریت ها هدایت میکند این بخش های فرعی به گونه ای طراحی شده که جذابیت زیادی همانند ماموریت اصلی داشته باشد. برای رسیدن به پایان بازی باید تمامی این مراحل را پشت سر گذاشت که اندکی خسته کننده و سخت میشود چرا که با وجود کارکتر ریدلر که بازی را  سخت و طولانی میکند دقت زیادی برای انجام تمامی این ماموریت ها نیاز است و زن گربه ای که توسط ریدلر زندانی شده و بتمن برای پیدا کردن او باید معمای ریدلر را حل کند البته بعضی از این معما ها را کاراکتر زن گربه ای حل می

بتمن که متوجه میشود که آیوی سمی توسط مترسک زندانی شده او را آزاد کرده و به پلیس تحویل میدهد.

آزاد کردن  آیوی سمی که توسط شوالیه ی تاریکی محافظت شده بود تنها بخش کوچکی از داستان شهر است.در حقیقت هدف اصلی شوالیه تالیکی نابودی بتمن است.شوالیه ی تاریکی با شخصیت ناشناسی که دارد کینه ای  ناشناخته از بتمن داشته و اگر به کامیک های بتمن و دیالوگ های شوالیه ی تاریکی زیاد توجه نکرده باشید هویت شخصیت شوالیه ی تاریکی تا پایان بازی برای شما فاش نخواهد شد. شوالیه ی تاریکی بتمن و شیوه های مبارزه ی او را به خوبی میشناسد و این موضوع باعث این میشود که گیمر در هنگام بازی دقت بیشتری خرج کند و کا را کمی سخت میکند.

بتمن به دنبال مترسک به کارخانه رفته و در آنجا با شوالیه ی آرکاهام دشمن جدیدش که لشکر بزرگی با نام میلیشیا  دارد روبه رو میشود او که از بتمن متنفر بوده و میخواهد بتن را نابود کند. بتمن با بتموبیل خود لشکر میلیشیا را شکست میدهد و به مترسک میرسد او به بتمن میگوید که باربارا گوردون را زندانی کرده است. مقابله ی بتمن با مترسک و شوالیه ی تاریکی که سلاح های بسیار مجهز و مرگباری دارند برای بتمن کار راحتی نبوده.مترسک کل کارخانه را با بمب محاصره کرده و پس از خنثی شدن بمب توسط بتمن ناگهان بتمن به جوکر برخورد میکند در اینجا راک استدی به شیوه ای هنرمندانه دوباره شخصیت مرده ی جوکر را به بازی برمیگرداند و بار دیگر با حضور شوکه کننده ی جوکر به جذابیت بازی اضافه میکند در حقیقت جوکر در ذهن بتمن حضور دارد و با او حرف میزند بتمن به یاد می آورد که جوکر پنج نفر را با خون خود مسموم کرده و انها رفتاری مشابه به جوکر را پیدا کرده اند چهار نفر از آنها دستگیر شده و تنها نفر پنجم ازاد است و او خود بتمن است که توسط خون جوگر آلوده شده بود.بتمن که الوده شدنش را از دیگران مخفی کرده و جوکر دانستن این قضیه  خون آلوده ای که در رگ های بتمن جریان دارد بر او تسط پیدا کرده.

و ادامه ی این اتفاقات جریان و داستانی هیجانی را در پی دارد.

حدس های زیادی در مورد پایان این بازی وجود دارد که قوی ترین آنان این است که :بتمن برای حفظ اطرافیان خود از حوادث و خودش مرگ دروغین خود را به دیگران نشان میدهد و از گاز ترسی که مترسک داشته استفاده میکند تا دشمنان خود را ضعیف کند شاید پایان غم انگیزی برای این نسخه باشد.

این بازی مخاطب خود را به فکر وا میدارد و ماموریت هایش با دیگر بازی ها متفاوت است و تنها با مبارزات تن به تن نمیتوان مراحل بازی را به اتمام رساند. این بازی دوستداشتنی طرفداران زیادی را مجذوب خود کرده  و با انتشار نسخه ی سوم شاید تا مدت طولانی نسخه ی بعدی برای آن منتشر نشود.

  مانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هشت + پنج =