معرفی و بررسی بازی های asobo studio و ویژگی های آنها

asobo studio

استدیو کوچک فرانسوی asobo studio از سال ۲۰۰۲ به جمع بازی سازان جهانی اضافه شد و بشتر آثار این استدیو مربوط به ساختن بازی های انیمیشن های معروف دنیای کودکان و نوجوانان بوده است. استدیو asobo studio که یک استدیو مستقل به شمار می رود پا را فرا تر گذاشته و به عرضه بازی جدید با محتوای کاملا اختصاصی روی آورده است.

asobo studio
asobo studio

از جمله این بازی های می توان به :up 2009، Toy Story 3، Kinect Rush: A Disney•Pixar Adventure و WALL-E اشاره داشت که هر کدام از این انیمیشن ها مخاطبین بی شماری را در سر تا سر جهان برای خود دارند. پس از عرضه چنین آثاری استدیو asobo studio که یک استدیو مستقل به شمار می رود پا را فرا تر گذاشته و به عرضه بازی جدید با محتوای کاملا اختصاصی روی آورده است. معرفی اولیه پروژه جدید در در قالب یک ویدیو کلیپ در نمایشگاه E3 2017 انجام گرفت که استقبال خوبی نیز از آن شد استدیو فرانسوی asobo studio قول عرضه و آماده سازی بازی A Plague Tale: Innocence را در سال ۲۰۱۸ داده بود اما نتوانست به قول خود پای بند بماند و نهایتا بازی در تاریخ ۱۴ می ۲۰۱۹ برای کنسول های ایکس باکس وان، پلی استیشن ۴ و رایانه های شخصی ویندوزی منتشر شد. سبک بازی در حالت ماجراجویی، اکشن و بقا  برای بازی انفرادی ساخته شده و دیگر شرکت فرانسوی Focus Home Interactive وظیفه پخش و انتشار بازی را بر عهده گرفته است.

داستان بازی به وسیله  Sébastien Renard به رشته تحریر در آمده است. یکی از نقاط بسیار قوی بازی از دید بازیکنان و تحلیل گران بازی های ویدیویی برای بازی A Plague Tale: Innocence داستان به شدت احساسی و قوی آن بوده است. داستان نوشته شده برای بازی توسط سباستین در کشور فرانسه و در بازه زمانی قرن ۱۴ میلادی که در آن جنگ های بزرگ در کنار بیماری طاعون شیوع پیدا کرده جریان دارد. بیماری طاعون یا مرگ سیاه (Black Death) که جان بیش از ۲۵ میلیون نفر از مردمان آن روز های قاره اروپا را گرفت این جمعیت معادل یک سوم جمعیت تشکیل دهنده قاره بود. بیماری طاعون در کشور خودمان نیز جان بسیاری از هموطنان مان را گرفت. عامل و ناقل اصلی بیماری طاعون، موش ها هستند که بیماری را از فردی به فردی و از مکانی به مکان جدید سرایت می دهد. طاعون یک بخش جدا ناپذیر از زندگی بشر در تاریخ گذشته است. بخشی که توانسته حتی بقا نسل بشریت را نیز به خطر بیاندازد اما هر استدیو بازی سازی به صورت جدی به آن نپرداخته بود و این فرصت مناسبی برای استدیو asobo studio بود که با اشاره به این موضوع توجه و نگاه های خاصی را به خود جلب نماید. شخصیت های اصلی بازی دو خواهر و برادر از خانواده Amicia De Rune می باشند.  نام خواهر بزرگ تر داستان amicia (آمیکا) و برادر تحت مراقبت وی hugo (هیوگو) می باشد.

بازی A Plague Tale: Innocence
بازی A Plague Tale: Innocence

بازی از جایی شروع می شود که آمیکا به همراه پدرش به شکار رفته و برادر کوچک ترش به علت بیماری که دارد در کنار مادر طبیب خود می ماند. مریضی هیوگو به قدری جدی بوده که باعث شده این خواهر و برادر نتوانند روابط نزدیکی با یکدیگر داشته باشند. زمانی که آمیکا به همراه پدرش به خانه  بر می گردد گروهی به نام Inquisition منزل آن ها را مورد حمله خود قرار داده و در این لحظه از داستان بازی مادر آمیکا، هیوگوی مریض را به آمیکا سپرده و به آن ها می گوید که جان خود را نجات دهند و بگریزند. آمیکا که دختر نوجوانی بیش نیست این وظیفه مهم را به دوش کشیده و به همراه هیوگو که شناخت کافی نیز از هم دیگر ندارند حتی در پاره از اوقات چون هیوگو مسبب توجه کمتر پدر و مادر به وی شده راهی جاده می شود. آمیکا به مادر خود قول داده از خود و برادرش محافظت نماید. دنیای آن روز های فرانسه پر از جنگ، خونریزی و منتقل کنندگان بیماری طاعون می باشد. این همراهی خواهر و برادر در ادامه روند بازی باعث نزدیکی آن ها می شود بطوری که این حس به بازیکنان نیز منتقل می شود.

آمیکا در تیر اندازی و استفاده از قلاب سنگ خود مهارت خوبی داشته و با استفاده از همین مهارت در طول بازی بازیکنان می توانند از پس انجام ماموریت های بر بیایند. تیم طراحی استدیو asobo studio بازی را طوری برنامه ریزی کرده اند که بازیکنان بیشتر به استفاده از حالت مخفی کاری روی بیاورند تا مبارزه! دشمنان اصلی بازی برای بازیکنان سربازان گروه Inquisition که پس از کشتن پدر و مادر آمیکا و هیوگو به دنبال قتل فرزندان شان هستند. در کنار آن ها، موش های غول پیکری که برای جلب توجه بازیکنان جثه آن ها بسیار بزرگ تر از حد عادی بوده نیز معضل بزرگی است. موش ها از آتش می ترسند و جای که آتش باشد حضور پیدا نمی کنند. از طرفی می توان با خاموش کردن آتش سربازان Inquisition موش های غول پیکر را به سمت آن ها فرستاد که ضمن پرت شدن حواس موش ها تعدادی سرباز Inquisition نیز کشته می شود و بازیکن می توان از این مرحله جان سالم به در ببرد.در بخش های از بازی بازیکن می توانند از کنترل شخصیت آمیکا دست بردارد و هیوگو را کنترل نماید. آمیکا با توجه به داشتن توانایی های خود می تواند با پرت کردن شی به سمتی حواس سربازان Inquisition را به آن سمت پرت کرده و به همراه هیوگو از آن ها دور شود. جریان بازی برای بقا آمیکا و هیوگو از دست موش و سربازان Inquisition می باشد. بازیکنان باید در طول ۱۲ الی ۱۵ ساعته انجام بازی دشمنان خود را به جان هم انداخته و ماموریت خود را کامل کنند. از نقاط ضعف بازی در این بخش تکرار ساده مراحل و گذر ساده تر از آن ها به علاوه دست کم گرفتن بازیکنان برای پیدا کردن راه حل انجام صحیح ماموریت را می توان اشاره نمود. حضور هیوگو در بازی نیز بیشتر توسط هوش مصنوعی بازی کنترل می شود که فاصله خود با آمیکا را حفظ می کند و در نزدیکی او به دنبالش می رود. همانطور که گفته شد شما می توانید هیوگو را نیز مورد کنترل قرار دهید اما اگر فاصله او و آمیکا زیاد شود دچار ترس شده و صدای فریادش دشمنان تان را به سمت شما می کشاند. در جریان انجام ماموریت های خود هیوگو به دنبال گل های نیز خواهد بود. گل های که تصاویر آن ها را در کتاب های مادرش دیده و جمع آوری این گل ها برای آشنایی و سپری کردن وقت بیشتر با هیوگو به عنوان ماموریت فرعی در نظر گرفته شده است. برای درمان مریضی هیوگو و سپری کردن مراحل در طول بازی باید مواد خامی را جمع آوری کنید که سپس با انجام کار های خاص بر روی آن ها از این مواد به عنوان دارو یا سلاح استفاده کنید. اضافه شدن سلاح های آمیکا به شما کمک می کند که به چرایی قتل والدین و حل پازل های بازی کمک شود.

دیالوگ های بازی در زبان انگلیسی چنگی به دل نمی زند و آن حس خاص را به بازیکنان منتقل نمی کند. با تغییر زبان بازی به فرانسوی این مشکل را می توان بر طرف نمود. موسیقی بازی توسط شخص کار کشته و موسیقی دانی به نام Olivier Ponsonnet صورت گرفته که پیش از این نیز در بازی های  AC IV: Black Flag، Remember Me  و  Vampyr‌شاهد آثار ماندگار وی بوده ایم. موسیقی ساخته شده اولیور حس تاریکی، خشم و انگیزه برای زنده ماندن را بهتر به بازیکنان منتقل می کند و باعث لذت افزاینده ای برای بازیکنان می شود.

محیط بصری بازی بسیار خوب طراحی شده و تیم خلاقیت بازی کار خود را به نحو مطلوبی به انجام رسانیده است و کمترین ایراد را می توان به کار آن ها در بخش چهره شخصیت یا گیم پلی بازی گرفت.

افزودن بخش جدید به بازی A Plague Tale: Innocence استودیو asobo studio

David Dedeine  کارگردان خلاقیت بازی A Plague Tale: Innocence اعلام کرده است که به زودی بخشی  با نام Photo Mode به جریان بازی اضافه خواهد شد. در مدت زمان کوتاهی که از انتشار بازی A Plague Tale: Innocence می گذرد این بازی توانسته علاقه مندان خاص خود را پیدا کند که بیشتر طرفداران بازی محصور خلاقیت های زیبا و احساسی در محیط و جریان بازی شده است که دست مایه کار شگرف David Dedeine   بوده است. هر چند جای خالی بخش حالت عکاسی در بازی احساس می شد که بعد از گذشت یک ماهی از عرضه بازی تیم کارگردانی خلاقیت بازی با انتشار پستی در توییتر خود از اضافه شدن حالت Photo Mode به بازی خبر داد. استدیو asobo studio با استفاده از حساب کاربری بازی A Plague Tale: Innocence ویدیو پستی را برای دنبال کنندگان خود منتشر کرده است که در بخشی از این ویدیو David Dedeine    ضمن قدر دانی از بازیکنانی که بازی را خریداری کرده اند به آن ها قول اضافه کردن حالت Photo Mode را به بازی داد تا از تصویر برداری از جریان بازی نیز بی بهره نمانند. در ادامه اطلاع رسانی توییتری شرکت، اعلام شد که زیرنویس های زیان کره ای و ژاپنی برای بازی آماده است و بازیکنان بخش Steam امکان بهره برداری از این زیرنویس های اختصاصی را خواهند داشت.

اگر از خطی بودن بازی که در بازی های حال حاضر جهان حالت منسوخ شده به خود گرفته است بگذریم می توانیم از بازی A Plague Tale: Innocence به عنوان یکی از بازی های برتر مبتنی بر داستان سال ۲۰۱۹ نام ببریم که می تواند در جمع برترین آثار سال نیز حرفی برای گفتن داشته باشد. بازیکنان امید دارند که امکان ذخیره سازی مراحل در طی بروزرسانی های بعدی به بازی اضافه شود تا از محدود مشکلات بازی نیز رفع شود. بازی A Plague Tale: Innocence در طول مدت عرضه خود توانسته هواداران خوبی جمع کند. نمرات خوبی نیز از سایت های مرجع بازی های ویدیویی نیز کسب کرده است. سایت pcgamer.com نمره ۷۲ از ۱۰۰ ، سایت ign.com  نمره ۷ از ۱۰ ، سایت gamespot.com نمره ۸ از ۱۰ و در نهایت سایت metacritic.com در بخش کارشناسان نمره ۸۱ از ۱۰۰ و بازیکنان نمره ۸۶ از ۱۰۰ را به این بازی خانواده محور اختصاص دادند که نشان از عملکرد رضایت بخش استدیو asobo studio از دید تحلیل گران و استفاده کنندگان بازی های ویدیویی داشته است. در صورتی که علاقه مند به انجام بازی های داستان محور با مضمون بازی های خانوادگی هستید از انجام این بازی پشیمان نخواهید شد.

  مانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + 11 =