معرفی بخش PlayStation Productions سونی

معرفی و بررسی PlayStation Productions سونی

شرکت سونی به تازگی بخش جدیدی را برای تولید فیلم و سریال از روی بازی‌ها راه اندازی کرده است. این بخش PlayStation Productions نام دارد. Sony Interactive Entertainment به‌صورت رسمی اعلام کرد PlayStation Productions، که استودیوی بازی سازی این مجموعه است و تهیه‌ کنندگی بازی‌های ویدئویی و مجموعه‌های محبوب Sony Interactive Entertainment را بر عهده دارد، قرار است اقتباس سینمایی و تلویزیونی از بازی‌های ویدئویی چندساله این شرکت را که بسیار هم پروپیمان بوده و همواره مجموعه‌های به‌یادماندنی برای گیمرها خلق کرده است، بسازد و روی پرده سینما و جعبه جادویی بیاورد.

همانطور که گزارشگر هالیوود گزارش داده است، این شرکت جدید توسط Asad Qizilbash رهبری خواهد شد و مدیر استودیوهای جهانی سونی یعنی آقای Shawn Layden نیز برروی این بخش نظارت می‌ کند و “مراحل اولیه این سرمایه‌ گذاری و اقدام جدید سونی در شعبه کالور سیتی ایالت کالیفرنیا استودیوی سونی” آغاز شده است. آقای Shawn Layden نیز پس از پذیرفتن میزان جاه طلبانه بودن این هدف، به Marvel Studios اشاره کرد و توضیح داد: ما به استودیو‌های مارول نگاه کردیم و دیدیم که چگونه آن‌ ها دنیای کتاب‌ های کمیک‌ را به بزرگترین رویداد دنیای فیلم تبدیل کردند.
گفتن این‌ که ما می‌ خواهیم مانند آن‌ ها عمل کنیم، هدف جاه طلبانه‌ ای است، اما ما قطعاً از آن‌ها الهام خواهیم گرفت. Sony Interactive Entertainment اعلام کرده است که PlayStation Productions، یک استودیوی تولیدی است که کاتالوگ بازی های ویدئویی سونی و حق انتشار مجموعه ها و تطابق آنها برای سینما و تلویزیون را در اختیار دارد.

معرفی و بررسی PlayStation Productions سونی
معرفی و بررسی PlayStation Productions سونی

آقای Shawn Layden در رابطه با سرمایه‌ گذاری عظیم PlayStation Productions به گزارشگر سایت هالیوود چنین گفت: ما تجربه ۲۵ سال تولید بازی را داریم و ۲۵ سال بازی‌ ها، مجموعه‌ ها و داستان‌ های درجه یک و عالی خلق کردیم. احساس می‌کنیم که اکنون زمان خوبی برای وارد شدن به حوزه‌ های دیگر مدیا است و فرصت‌ های زیادی در مدیوم سینما و همچنین تلویزیون برای آثار ما وجود دارد که بتوانیم دنیا بازی‌ های خود را در این حوزه‌ ها گسترش دهیم.

شرکت سونی کم بازی خاطره‌ انگیز با داستان فوق‌ العاده ندارد. از بازی The Last of Us و دنیای تاریک زامبی، کلیکر و انسان‌های بدتر از زامبی در کنار پرداخت احساسی بی‌ نظیر روابط شخصیت‌ های اصلی داستان، یعنی جوئل و اِلی گرفته تا دنیای اسطوره‌ ای و حماسی God of War که هم در یونان و هم در سرزمین اسکاندیناوی، گیمرها را با گیم‌ پلی لذت‌ بخش خود به جستجو و مطالعه وقایع تاریخی نیز علاقمند ساخت.
مجموعه بازی‌ های Metal Gear Solid جای خود را دارند. شرکت سونی معتقد است که کتابخانه آثار آن‌ها چیزی حدود ۱۰۰ داستان مختلف در ژانر های علمی، تخیلی، رازآلود، ماجراجویی، اکشن و ترسناک دارد و PlayStation Productions هیچ‌ گونه کمبودی در این قسمت نخواهد داشت و به وسعت گسترده ای از محتوا برای انطباق رسیده است. “برخلاف اکثر اقتباسات سینمایی و گاه تلویزیونی از بازی‌ های ویدئویی که بازی ساخته‌شده از دستان شرکت سازنده برای ساخت فیلم و سریال خارج می‌ شود و در واقع لایسنس آن‌ ها فروخته می‌ شود، سونی چنین مشکلی نخواهد داشت و همه‌ چیز تحت نظر شرکت مادر خواهد بود.

Asad Qizilbash نیز در این رابطه چنین گفته است: به‌ جای آنکه لایسنس بازی‌ های خود را به شرکت‌های دیگر واگذار کنیم، به این نتیجه رسیدیم که خود، ساخت و تولید اقتباسات مختلف از بازی‌ های سونی را بر عهده بگیریم؛ اول به این دلیل که ما آشنایی بیشتری با آثار خود داریم و دوم اینکه می‌دانیم جامعه پلی‌استیشن (طرفداران و گیمرها)، چه چیزی دوست دارند.
Asad Qizilbash ، Shawn Layden و دیگر کسانی که قرار است روی این پروژه بزرگ کار کنند، چندین سال است که در فکر عملی ساختن این رؤیا هستند. آن‌ها در این زمینه با اشخاصی چون Lorenzo di Bonaventura، تهیه‌کننده معروف هالیوود که تهیه‌ کنندگی مجموعه Transformers (تبدیل‌شوندگان) را در کارنامه دارد و همچنین Kevin Feige، رئیس استودیو مارول مشورت کرده‌ اند.
Shawn Layden در صحبت‌ های خود به چشم‌ انداز صنعت هالیوود در ۲۰ سال گذشته نیز اشاره داشت. مبنی بر اینکه در این سال‌ ها فروش اقتباسی سینمایی از یک بازی ویدئویی بسیار آسان‌ تر در مقایسه با دیگر آثار است و حالا فیلمسازان، خود گیمر شده‌ اند. شرکت سونی و همچنین طرفدارانش امید دارند اتفاقی که برای فیلم‌ هایی با بودجه سنگین چون Assassin’s Creed و۲۰۱۶ Warcraft پیش آمد، برای آن‌ ها نیفتد.

معرفی و بررسی PlayStation Productions سونی
معرفی و بررسی PlayStation Productions سونی

شاید فروش این فیلم‌ ها در گیشه خیلی بد تلقی نشود، اما موضوع تنها فروش نیست و این دو فیلم فاجعه‌ ای برای طرفداران مجموعه بازی‌ هایشان بودند و نقد های بسیار ضعیفی نیز از منتقدان دریافت کردند. Shawn Layden در این رابطه گفت که فیلمسازان باید به ویژگی اصلی بازی ومحتوای داستان توجه کنند و از تکرار و بازگویی موبه‌موی داستان بازی بپرهیزند و این کار ترجمه خوبی از یک بازی ویدئویی به فیلمی سینمایی یا مجموعه‌ای تلویزیونی نیست.

او در این باره می گوید: “با تماشای اقتباسات پیشین از بازی‌ های ویدئویی می‌ بینید که فیلمنامه‌ نویس و کارگردان نتوانسته‌ اند دنیای بازی یا اینکه بازی چیست را درک کنند. چالش واقعی این است که شما چطور می‌توانید ۸۰ ساعت گیم‌ پلی بازی را به فیلمی سینمایی تبدیل کنید. پاسخ این است: نمی‌توانید. کاری که می‌توانید انجام دهید این است که ویژگی اصلی بازی را درک کنید و فیلمنامه را براساس آن برای تماشاچیان بنویسید.

از تکرار و بازگویی موبه‌موی داستان بازی در یک فیلم سینمایی بپرهیزید.”یکی از دلایل دیگر PlayStation Productions برای ساخت اقتباسی سینمایی یا تلویزیونی از بازی‌ های سونی این است که طرفدارانی که برای دنباله یک بازی چند سال در انتظار هستند، در این میان بتوانند از دنیای محبوب خود دیدن کنند و تجربه بیشتری برای ادامه دنیای بازی داشته باشند و از طرفی هم شخصیت‌های محبوب خود را در فضایی غیر از بازی و در دنیایی متفاوت، ملاقات کنند.

این اتفاقی خوبی برای سونی خواهد بود؛ چون از فروش فیلم‌ های خود می‌تواند بودجه بیشتری به همان بازی یا بازی‌ های دیگر خود اختصاص دهد. علاوه بر این دیگر فشاری بر روی این شرکت نیست که دنباله یک بازی را باید با عجله به بازار عرضه کند و اینگونه اقتباسات این فاصله زیاد بین دنباله‌ ها را قابل تحمل‌ تر خواهند کرد. PlayStation Production هم آثار خود را با صبر و تفکر بررسی خواهد ساخت و کیفیت فدای کمیت نخواهد شد.

Shawn Layden در این باره می گوید: “مجبور نیستیم به‌خاطر بازار عجله کنیم. مجبور نیستیم به خود فشار بیاوریم که امسال باید فلان تعداد اثر عرضه کنیم؛ نه، این‌طور نخواهد بود. شرکت سونی از جاه‌طلبی و این طرز تفکر ما بسیار استقبال کرد که آثار خود را باید با صبر و حوصله و هوشمندانه تولید کنیم. بسیار به این پروژه علاقمندم؛ اینکه یک بازی ویدئویی تبدیل به اثری ماندگار و پرمفهوم در مدیومی کاملاً متفاوت شود و دوست دارم ببینم که PlayStation Production به چنین هدفی می‌رسد.

” فیلم Pokemon: Detective Pikachu آخرین اقتباس از یک بازی ویدئویی است که با نظر مثبت منتقدان همراه بوده است و در گیشه نیز تا این لحظه فروشی ۲۸۷ میلیون دلاری داشته است. این فیلم شرکت یونیورسال پیکچرز (Universal Pictures) که به‌دست راب لترمن، کارگردان فیلم Goosebumps (مور مور)، فیلم Gulliver’s Travels (سفرهای گالیور)، انیمیشن Monsters vs. Aliens (هیولاها علیه بیگانگان)، انیمیشن Shark Tale (داستان کوسه) و انیمیشن کوتاه Los Gringos (لاس گرینگوس) ساخته شده، موفق عمل کرده است.
رئیس شرکت سونی بیان کرد که:” برنامه‌ی خیلی خوبی برای هفت تا هشت سال آینده خود داریم و دقیقا می‌دانیم که قرار است در طی این چند سال چه کارهایی با این دارایی‌ها انجام دهیم. این موضوع را هم باید ذکر کنیم که ما فقط قصد ساخت آثار سینمایی را نداریم؛ بلکه در این چند سال، به سراغ ساخت آثار تلویزیونی هم خواهیم رفت. گروه تلویزیونی ما مجموعه شخصیت‌های خودشان را از آن دنیای به خصوص در اختیار دارند.
علاوه بر این، ما قصد داریم آنها را توسعه هم بدهیم. اعضای تیم گروه تلویزیونی کمپانی سونی کاملا در مسیر مناسب قرار دارند و دقیقا از اینکه چه کارهایی باید انجام دهند، مطلع هستند. آنها دقیقا می‌دانند که چه شخصیت‌هایی بهتر است ستاره یک سریال باشند. ما در حال توسعه و تولید محتواهای زیادی با الهام از مارول هستیم. من فکر می‌کنم که در آینده‌ی خیلی نزدیک، این محتواها وارد بازار مربوط به خودش خواهد شد و این، تحول و اتفاق خیلی بزرگی برای ما خواهد بود.
زیرا در گذشته، هیچ آثار تلویزیونی‌ای با الهام از مارول و شخصیت‌های به خصوص دنیای آن تولید نکرده بودیم. به همین خاطر این کار، یک توسعه بسیار بزرگ است که ما وارد آن شده‌ایم. من فکر می‌کنم که ما تا چند وقت پیش اشتیاق این را داشتیم که چندین سریال و آثار تلویزیونی، در دنیایی که خودمان خلق کردیم، بسازیم؛ آثاری که بتوان بین آنها ارتباط ایجاد کرد و آنها را گسترش داد. حالا ما قرار است با همکاری، کاری کنیم که این اشتیاق محقق شود.”

  مانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 1 =