مقالات

معرفی پرخرج‌ترین بازی‌های دنیا

پرهزینه ترین بازی های تاریخ

تولید بازی‌های ویدیویی رفته رفته به اندازه تولید فیلم‌های هالیوودی در حال گران شدن است. در حقیقت هزینه بعضی از بازی‌ها حتی بیشتر از گرانترین فیلم‌های سینمایی شده است. برخلاف فیلم‌ها، مبلغی که بابت ساخت بازی‌های ویدیویی هزینه می‌شود مانند یک راز کاملاً محفوظ می‌ماند. البته بیشتر این قیمت‌ها صرفاً بر اساس تخمین تحلیلگران است. هنگامی که تعداد مشخصی از یک بازی منتشر می‌شود، آنها نه تنها تولید، بلکه مواردی همچون کیفیت بسته بندی و میزان بازاریابی آن را نیز در نظر می‌گیرند. از همین رو ما لیست پرخرج ترین و پرهزینه ترین بازی های دنیا را براساس هزینه ساخت به علاوه هزینه تبلیغات اثر، برایتان آماده کردیم تا با گران ترین بازی های تاریخ آشنا شوید. 

لیست پرهزینه ترین بازی های دنیا:

Tomb Raider  – هزینه ساخت: ۱۰۰ میلیون دلار

گران ترین بازی های دنیا

بازی “Tomb Raider” در سال ۲۰۱۳ هیاهوی زیادی به پا کرد – و بسیار مورد تحسین قرار گرفت. ظرف ۴۸ ساعت از زمان انتشار این بازی حدود ۱ میلیون نسخه و تا ماه گذشته جمعاً ۶.۵ میلیون نسخه از آن به فروش رسیده است.

Billy Pidgeon، تحلیلگر صنعت بازی تخمین زده که تولید این بازی ۱۰۰ میلیون دلار هزینه دربر داشته است.

(با احتساب نرخ تورم: ۱۰۲ میلیون دلار)

Red Dead Redemption – هزینه ساخت: ۱۰۰ میلیون دلار

گران ترین بازی های تاریخ

بازی “Red Dead Redemption”، که در Old West شروع به کار کرد، راهی بود تا Rockstar Games به همه ثابت کند که این شرکت چیزی فراتر از آن است که “Grand Theft Auto” را ساخت. تولید این بازی بیش از ۶ سال طول کشید و چندین بار نیز به تأخیر افتاد. طبق گزارشات New York Times، هزینه تولید آن بین ۸۰ الی ۱۰۰ میلیون دلار بوده است.

(با احتساب نرخ تورم: ۱۰۹ میلیون دلار)

Grand Theft Auto IV – هزینه ساخت: ۱۰۰ میلیون دلار

جی تی ای آی وی

صحبت از کمپانی Rockstar Games شد، بازی “Grand Theft Auto” در سال ۲۰۰۸ منتشر شده بود و “Grand Theft Auto IV” یکی از گران قیمت ترین بازی ها محسوب می‌شد. سازنده آن یعنی Leslie Benzies، تخمین زد که این بازی حدود ۱۰۰ میلیون دلار برای Rockstar هزینه داشته است. البته او بعداً گفت که این تخمین فقط بر پایه حدس و گمان بود.

ظرف ۲۴ ساعت ۳.۶ میلیون نسخه از بازی “Grand Theft Auto IV” فروخته شد و رکورد فروش را درهم شکست.

(با احتساب نرخ تورم: ۱۱۰ میلیون دلار)

Infinity” محصول شرکت دیزنی – هزینه ساخت: ۱۰۰ میلیون دلار

بازی دیزنی اینفینیتی

کمپانی بازی های دیزنی بسیار در تقلا و کشمکش قرار داشت، حدود ۱.۴ میلیارد دلار از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۳ متضرر شد.

این شرکت تصمیم گرفت تا روش دیگری را در ساخت بازی پیش بگیرد و در نتیجه “Infinity” وارد بازار شد. طبق گزارشات روزنامه وال استریت، تولید بازی توام با ساخت اسباب بازی ها حدود ۱۰۰ میلیون دلار برای این شرکت هزینه در بر داشته است.

اما این در مقایسه با انتظاراتی که دیزنی از بازی دارد مقدار بسیار ناچیزی است: این شرکت به رویترز اعلام کرده بود که انتظار دارد درآمدش به یک میلیارد دلار برسد.

(با احتساب نرخ تورم: ۱۰۲ میلیون دلار)

Max Payne 3 – هزینه ساخت: ۱۰۵ میلیون دلار

مکس پین 3

مجدداً شرکت Rockstar Games به این لیست بازگشت، اما این بار با “Max Payne 3” که در سال ۲۰۱۲ منتشر شد، اگرچه این بازی قرار بود که در سال ۲۰۰۹ وارد بازار شود.

فروش این بازی در ابتدا بسیار ضعیف بود، در ماه اول تنها ۴۴۰ هزار نسخه از آن به فروش رفت. بنابر تخمینی که زده شده بود، باید ۴ میلیون نسخه از این بازی به فروش می‌رفت، چرا که تولید آن ۱۰۵ میلیون دلار هزینه در بر داشت. یک سال پس از انتشار این بازی، بالاخره به هدف خود رسید.

(با احتساب نرخ تورم: ۱۰۸ میلیون دلار)

Final Fantasy VII – هزینه ساخت ۱۴۵ میلیون دلار

فاینال فانتزی 7

هزینه ساخت “Final Fantasy VII” حدود ۴۵ دلار شده بود و حدود ۱۰۰ میلیون دلار از بودجه بازاریابی ایالات متحده داشت.

این بازی در سال ۱۹۹۷ منتشر شد و همراه با یک کمپین سه ماهه بزرگ بازاریابی در ایالات متحده که شامل تبلیغات تلویزیونی و تئاتری، تبلیغ Pepsi و تبلیغات چاپی می‌شد، به بازار آمد.

(با احتساب نرخ تورم: ۲۱۴ میلیون دلار)

Star Wars: The Old Republic – هزینه ساخت: ۲۰۰ میلیون دلار

Star Wars: The Old Republic

از زمان انتشار این بازی در سال ۲۰۱۱، تحلیلگران پیش بینی کرده‌اند که “Star Wars: The Old Republic” یکی از گران قیمت ترین بازی های تولید شده است: آنها پیش بینی کرده‌اند که این بازی چیزی حدود ۱۵۰ الی ۲۰۰ میلیون دلار برای شرکت BioWare هزینه داشته است.

قیمت این بازی ۶۰ دلار است و بازیکنان برای بازی در نقش Jedis و Siths ماهیانه حدود ۱۵ دلار هزینه اشتراک پرداخت می‌کنند. این بازی در سه روز اول انتشار خود حدود ۱ میلیون نفر مشترک داشت که آن را به یکی از سریعترین بازی ها در جذب مخاطب تبدیل کرده بود.

(با احتساب نرخ تورم: ۱۵۵ میلیون الی ۲۰۷ میلیون دلار)

Call of Duty: Modern Warfare 2 – هزینه ساخت: ۲۰۰ میلیون دلار

Call of Duty: Modern Warfare 2

“Call of Duty: Modern Warfare 2” یک تیراندازی اول شخص است که در سال ۲۰۰۹ منتشر شد. این ششمین قسمت از این مجموعه بوده و دنباله “Call of Duty 4: Modern Warfare” است. اجازه ندهید که این نامگذاری‌ها شما را فریب دهند.

طبق گزارشات روزنامه LA Times، تولید بازی “Call of Duty” حدود ۵۰ میلیون دلار هزینه در بر داشته است. اما در کنار هزینه تولید، هزینه بازاریابی و توزیع نیز قرار می‌گیرند، بنابراین با قیمتی حدود ۲۰۰ میلیون دلار وارد بازار شد.

  (با احتساب نرخ تورم: ۲۲۱ میلیون دلار)

بازی GTA V – هزینه ساخت: ۲۶۵ میلیون دلار

پرخرج ترین بازی های تاریخ

هزینه تولید و بازاریابی “Grand Theft Auto V” 137 الی ۲۶۵ میلیون دلار برآورد شده است. این بازی در سال ۲۰۱۳ موفق به کسب ۷ رکورد گینس شد، از جمله پر فروش‌ترین بازی های ویدیویی اکشن – ماجراجویی طی ۲۴ ساعت، پرفروش‌ترین بازی ویدیویی در ۲۴ ساعت (در اولین روز از انتشار خود حدود ۸۰۰ میلیون دلار فروش داشته است) و سریعترین بازی ویدیویی با درآمد ۱ میلیارد دلار.

  (با احتساب نرخ تورم: ۱۳۹ الی ۲۷۰ میلیون دلار)

بازی Destiny – هزینه ساخت: ۵۰۰ میلیون دلار

پرخرج ترین بازی های دنیا

بازی “Destiny” که در پاییز منتشر خواهد شد، در حال حاضر یکی از گران قیمت ترین بازی های ویدیویی ساخته شده است: ۵۰۰ میلیون دلار.

قیمت ۵۰۰ میلیونی این بازی بدون در نظر گرفتن قرارداد لو رفته میان Bungie (سازنده بازی) و Activision (ناشر)، بازایابی، توزیع، حق امتیاز و سایر عوامل به ۱۴۰ میلیون دلار می‌رسد.

 

 

منبع: Business Insider 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × دو =