مقالات, نقد و بررسی کنسول و لوازم جانبی پلی استیشن

معرفی کنترلر دوال‌سنس پلی‌استیشن۵

کنترلر دوال‌سنس PS5

همانطور که اطلاع دارید سونی مدتی پیش از کنترلر نسل جدید خود به نام دوال‌سنس برای پلی‌استیشن ۵ رونمایی کرد. این کنترلر با ظاهری مدرن، کیفیتی بالا و سخت افزاری به روز‌شده، توجه دنیای گیمینگ را به خود جلب کرده‌است. بر‌اساس اطلاعاتی که سونی درباره‌ی کنترلر دوال‌سنس منتشر کرده است، برای معرفی ویژگی های آن با ما همراه باشید.

سایز کنترلر DualSense

از آن جایی که هنوز اطلاعات دقیقی درباره‌ی سایز دسته DualSense PS5 وجود ندارد، بنابراین ما سایز آن را با کنترلر DualShock PS4 مقایسه می‌کنیم. برای معیار اندازه‌ی این دو دسته، آنالوگ‌ها یا thumbsticks و همچنین دکمه‌های کاربری سمت راست یا face buttons را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

کنترلر دوال‌سنس PS5

سایز کنترلر DualSense

باتوجه به انتقادات و پیشنهاداتی که درباره‌ی کنترلر PS4 وجود داشت، سونی این بار در PS5 دسته ها را کمی پهن‌تر و به شکل منحنی مانندی طراحی کرده است که باعث راحتی کاربران می‌شود. همچنین بیرون زدگی قبلی دکمه‌های آنالوگ از بین‌رفته است و به جزء اصلی دسته تبدیل شده است که جایگذاری پدال را آسان‌تر می‌کند.

طراحی دکمه ها

در طراحی کنترلر DualSense، هدف سونی راحتی و رضایت گیمرها بوده است؛ برای همین می‌بینیم که دکمه‌های بالای دسته به حالت گردتری درآمده‌اند تا برای استفاده از PS5 مناسب باشند. اگر به پشت دسته دقت کنید، می‌بینید که فرورفتگی پشت دسته در قسمت بالایی کمتر شده است و این تغییر، سرعت عملکرد شما در بازی را بالا می‌برد. چرا که به جابه‌جایی کمتری برای بردن انگشت خود به سمت دکمه های trigger نیاز دارید.

دکمه های trigger و shoulder

علاوه براین DualSense ها اولین دسته هایی هستند که بین دکمه‌های trigger و shoulder فاصله ندارند. در واقع همین تغییرات بسیار ریز هستند که تاثیرات مهمی در فرآیند بازی می‌گذارند. توانایی سوئیچ کردن سریع بین دو دکمه و همچنین فشار دادن آن‌ها به طور هم‌زمان، که پیش از این مقدور نبود؛ می‌تواند فاکتور جدیدی برای سازندگان بازی‌ها باشد. 

کنترلر دوال‌سنس PS5

دکمه های trigger و shoulder

دکمه های face buttons

اکنون به سراغ face buttons یا همان دکمه‌های کاربری سمت راست دسته می‌رویم. این دکمه‌ها رنگ خود را از دست داده‌اند. این تغییر یک حرکت هوشمند برای فاصله گرفتن از انتخاب مارک است که البته قبل از این هم انجام شده بود. در واقع اگر شما playstation portable یا PS Vita را دیده باشید، می‌بینید که دکمه‌های آن‌ها هم رنگی نیستند. PS5 نیز از همین دسته‌ها الهام گرفته است.

کنترلر دوال‌سنس PS5

دکمه های face buttons

صفحه‌های d-pad و face buttons

سونی همچنین با استفاده از صفحه ساده پلاستیکی در d-pad و face buttons، به طراحی کلی دسته، حس مینیمالی اضافه کرده است. البته این تغییر به سازندگان بازی هم این امکان را می‌دهد که button هایی که رنگ آن‌ها با فضای بازی متناسب نیست را حذف کنند.

شاید دکمه ی مربع و صورتی رنگ روی صفحه، خیلی با سلیقه‌ی شما سازگاری نداشته باشد ولی نگران نباشید، زیرا شما می‌توانید رنگ آن را به طوسی تغییر دهید.

کنترلر دوال‌سنس PS5

صفحه‌های d-pad و face buttons

دکمه های آنالوگ

تغییر کوچک ولی کاربردی دیگری که در این کنترلر ایجاد شده، دکمه های آنالوگ روی دسته است. این دکمه‌ها با یک روکش لاستیکی خاردار و با ظرافت خاصی توسط سونی طراحی شده‌اند. قسمت مرکزی آنالوگ شبیه به نسل‌های پیشین است و اطراف آن با ستاره های سه پر پوشانده شده است. در واقع این طراحی برای زمانی است که دست شما دچار تعریق شده و می‌خواهید کنترلر از دستتان لیز نخورد.

کنترلر دوال‌سنس PS5

دکمه های آنالوگ

تغییرات قسمت پشتی کنترلر

قسمت پشتی کنترلر از پلاستیک محکم‌تری نسبت به قسمت جلویی برخوردار است. این قسمت روکش لاستیکی دارد، تا گرفتن دسته برای ما راحت‌تر شود.

کنترلر دوال‌سنس PS5

تغییرات قسمت پشتی کنترلر

باتری داخلی کنترلر

کنترلر PS5 مانند PS4، دارای یک باتری داخلی است که از طریق آن شارژ می‌شود. البته پورتی که برای دوال‌سنس در نظر گرفته شده، از نوع USB C می‌باشد. در‌حالی که برای دوال شاک  micro USB بوده است. ولی تفاوت این دو پورت در چیست؟ باید بدانید که micro USB ها با هدف انجام هرنوع کاری ساخته شده اند و اصولا کیت‌های همه‌کاره محسوب می‌شوند. ولی USB C ها از سرعت بیشتری برخوردارند و عملکردی برابر ۵ تا ۲۰ گیگابایت در ثانیه دارند. یعنی چیزی حدود ۴ الی ۴۰ برابر سریع‌تر از نسل قبل عمل می‌کنند. 

کنترلر دوال‌سنس PS5

باتری داخلی کنترلر

هدست‌های PS VR

نکته‌ی جالب دیگری که وجود دارد رنگ نور دسته است که مطابق با هدست‌های PS VR طراحی شده است. انتخاب رنگ‌ها، جلوه‌های بصری و همین‌طور رنگ آبی که به طور یکسان در آن‌ها به کار رفته‌است و ما به آن توجهی نکرده‌ایم. این طراحی از PS Vita تا PSVR همراه ما بوده است. البته این طراحی جدید برای خیلی‌ها شبیه به ربات های فضایی یا portal turret ها، baymax ها و یا اندرویدی از بازی david cage، یا لباس سفر زمان در اونجرها و یاحتی بوگات است.

کنترلر دوال‌سنس PS5

هدست‌های PS VR

تغییر نام به Dual sense

یکی از تغییرات غیر ظاهری  عنوان این کنترلر است که Dual sense نام دارد. همانطور که می‌دانید، ما سال ها کنترلرهای خود را Dual shock می‌نامیدیم. این ویژگی در نتیجه‌ی داشتن دو موتور rumble بود که در طول بازی به ما فیدبک می‌دادند. اما حالا که وارد سال ۲۰۲۰ شده‌ایم، دیگر خبری از Dual shock ها نیست. در واقع اکنون نوبت به Dual sense ها رسیده‌است که دو ویژگی اصلی دارد. یکی از ویژگی‌های آن نمونه‌های آپدیت شده‌ی موتورهای rumble و دیگری دریچه‌ی صوتی آن است.

کنترلر دوال‌سنس PS5

تغییر نام به Dual sense

ویژگی فیدبک های لمسی

اگر بخواهیم جزئی‌تر این دو ویژگی را بررسی کنیم اول به سراغ فیدبک لمسی و دکمه های trigger می‌رویم. به خاطر سیستم کویلی جدید، فشار مستقیما به دکمه‌ی trigger اعمال می‌شود. سونی مثال زیبایی برای این ویژگی زده‌ است. این موضوع مانند فشار کشیدن زه کمان در بازی است که می‌شود آن را به صورت واقعی حس کرد. اگر درحال کشیدن زه کمان باشید، هرچه فشار کشیدن زه بیشتر باشد، مقاومت دکمه در برابر فشار انگشت شما نیز بیشتر می‌شود. با این تکنولوژی برداشتن هر سلاحی حس متفاوتی در بازی‌ها خواهد داشت. در سلاح‌های سنگین تر ماشه های سفت‌تری وجود دارد، حتی اگر ماشه ی سلاح گیر کند، دکمه‌ی شما همان حس را برای شما تداعی خواهد‌کرد. 

کنترلر دوال‌سنس PS5

ویژگی فیدبک های لمسی

در واقع شما همین الآن هم تجربه‌ی فیدبک لمسی را با تلفن همراه خود داشته‌اید. دکمه‌ای که روی موبایل شما قرار دارد، در واقع یک دکمه واقعی نیست. بلکه موبایل شما تظاهر می‌کند که یک دکمه است و شما باور می‌کنید که یک دکمه را فشار می‌دهید. فیدبک لمسی در این نسل قطعا پیشرفت خواهد‌ کرد و اگر خوش شانس باشیم، زمانی که از PS6 صحبت می‌کنیم، لباس‌هایی با فیدبک لمسی وجود خواهند داشت تا هر ضربه‌ای که به کاراکتر وارد می شود را حس کنید.

این فیدبک لمسی از طریق دسته منتقل می‌شود و شما می‌توانید تجربه‌ی کامل و شفافی از احساسات در بازی‌ها داشته‌ باشید. مثلا در بازی‌های مسابقه‌ای بافت‌های مختلف جاده یا مسیرهای خاکی، حس کاملا متفاوتی را برای شما رقم می‌زنند و می‌تواند برای شما تجربه‌ی فوق العاده‌ای باشد.

ویژگی صوتی کنترلر

حالا به سراغ ویژگی صوتی این کنترلر می‌رویم. کمپانی سونی تولیدکننده و توسعه‌دهنده‌ی بزرگی در زمینه‌ی تولید صدا محسوب می‌شود. او در PS5 تصمیم دارد که این ویژگی را تبدیل به یکی از جنبه‌های مهم بازی کند. البته ممکن است شما فکر کنید که این کار با طراحی دسته ممکن نباشد، باید بگویم که حق با شماست. چون بیشتر این تکنولوژی در خود کنسول طراحی شده‌است و چند بخش چشمگیر آن در دسته وجود دارد. 

کنترلرهای Dual sense یک میکروفن با شعاع نزدیک دارند که البته این ویژگی هرگز نمی‌تواند جای استفاده از هدست و میکروفن جدا را بگیرد. شما هنوز هم می‌توانید از ورودی mini jack که در قسمت پایینی دسته قرار دارد استفاده کنید. شاید این بخش در تصاویری که از Dual sense منتشر شده‌است قابل دیدن نباشد، ولی وجود دارد. این میکروفن داخلی بهترین تکنولوژی است که تابه‌حال در کنترلرها بوده است.

کنترلر دوال‌سنس PS5

ویژگی صوتی کنترلر

این تکنولوژی به صورتی کار می‌کند که صدای شما را از دیگر صداهای داخل اتاق جدا می‌کند. شما در تلفن همراه خود با این تکنولوژی سرو کار دارید. اگر از الکسای آمازون استفاده می‌کنید، این تکنولوژی نیز قادر به تشخیص صدای شما از دیگر افراد است. این تکنولوژی می‌تواند بسیار کاربردی باشد، مثلا می‌شود از این تکنولوژی برای کامنت دادن روی ویدئوهایی که ضبط می‌کنیم استفاده کنیم تا بتوان آن را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشت. 

تغییر نام دکمه share به Create

حتما دکمه‌ی share را در PS4 به یاد دارید. این دکمه به قدری کاربردی بود که تولید‌‌‌ کننده‌های دیگر هم در‌حال استفاده از آن هستند. محل این دکمه در ایکس باکس با پلی‌استیشن متفاوت است. پلی‌استیشن در Dual sense، نام این دکمه را به Create تغییر داده‌است.

کنترلر دوال‌سنس PS5

تغییر نام دکمه share به Create

 کاربرد Create

این دکمه مرکز اشتراک‌گذاری کلیپ ها و آپلود آن‌ها در NetWork و یا حتی TikTok خواهد‌بود.

در نسل قبل این ویژگی محدود به ادغام Twitch و FaceBook بود. این ویژگی یکی از دلایلی بود که گیمرهای تازه وارد، این کنسول را به بقیه ترجیح می دادند. در واقع ایکس باکس نیز به همین دلیل از این ویژگی تقلید کرد. در PS5 ما می‌توانیم این ویژگی را گسترش دهیم. 

کنترلر دوال‌سنس PS5

 کاربرد Create

ویژگی میکروفن داخلی

میکروفن داخلی روی دسته مانند SIRI و ALEXA، تکنولوژی مورد استفاده برای دستورهای صوتی را نیز داراست. همچنین اگر دوربین PS VR را داشته باشید، پیشاپیش ازاین تکنولوژی بهره‌مند می‌شوید. می‌توانید سایت استریم مورد علاقه خود را باز کنید و قستمی از برنامه مورد علاقه‌تان را انتخاب کنید. شما حتما از این ویژگی برای ذخیره‌ی بازی خود استفاده خواهید‌کرد. 

کنترلر دوال‌سنس PS5

ویژگی میکروفن داخلی

ویژگی Photo mode

یکی دیگر از ویژگی هایی که سونی در طول نسل ها برروی آن کار کرده‌است، Photo mode می‌باشد. اگر خوب دقت کرده باشید، تمام بازی های اول شخص این ویژگی را دارند و یا ممکن است بعدا به آن‌ها اضافه شود. احتمال اینکه این ویژگی در دکمه ی Create وجود داشته باشد، بسیار زیاد است.

کنترلر دوال‌سنس PS5

ویژگی Photo mode

از بین رفتن چراغ پشت دسته

در PS4 قسمت پشت دسته دارای چراغ بود ولی در Dual sense این ویژگی از بین رفته است. این تغییر به علت اعتراض بازیکنان بود که از بازتاب نور چراغ ها روی صفحه ناراضی بودند. علت وجود این نوار به خاطر این بود که دوربین بتواند محل درست دسته را تشخیص دهد تا بتوان از آن در بازی استفاده کرد. در اصل این ویژگی برای ایجاد تجربه ای بهتر بود.

کنترلر دوال‌سنس PS5

از بین رفتن چراغ پشت دسته

اکنون که این ویژگی در Dual sense از بین رفته است، می توان نتیجه گرفت که این دسته قابلیت کار با PS VR را نخواهد داشت؛ حداقل نه بدون یک تغییر و یا حتی اضافه کردن بخش جدیدی به آن. اگر شما به ثبت اختراعات سونی نگاه کرده باشید، متوجه می‌شوید که سونی در PS5 متود جدیدی را برای کنترلرهای VR پیاده‌سازی کرده است. پس نیازی نیست که نگران آن باشید.

دکمه های قسمت پشتی دسته

همانطور که می‌دانید اوایل امسال PS4 دکمه‌های قسمت پشتی خود را معرفی کرد که این قابلیت هنوز برای PS5 تایید نشده‌اند. زمانی که از pete hines مدیرعامل شرکت Bethesda دراین‌باره سوال کردند، او جواب داد که این دکمه‌ها در PS5 هم حضور دارند. با اینکه هنوز این موضوع به طور رسمی تایید نشده است ولی گفته‌های pete hines به عنوان مدیرعامل قابل اطمینان است.

کنترلر دوال‌سنس PS5

دکمه های قسمت پشتی دسته

ترکیب رنگی دسته

یکی از بهترین ویژگی‌های دیگر این دسته پتانسیل اختصاصی سازی آن است. حتما تابه حال هزاران ترکیب رنگی مختلف از آن دیده اید. که فکر کنم سفید و صورتی آن بسیار خیره کننده است.

کنترلر دوال‌سنس PS5

ترکیب رنگی دسته

فکر می‌کنم همگی باید منتظر اطلاعات جدیدی از Dual sense باشیم. من که بی‌صبرانه منتظر اخبار بعدی PS5 هستم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 5 =