بررسی جزئیات VR واقعی مجازی

VR مخفف Virtual Reality است که به فناوری واقعی مجازی گفته می شود. سالهاست که بشر در تلاش است که بتواند مرز بین فضای مجازی و واقعی را بردارد یا راهی برای ارتباط این دو فضا بیابد. همه ی این تلاش ها با هدف تحقق زندگی آسان تر است. در بین این همه مشغله کاری در جامعه های امروز زندگی ها شکل یکنواختی به خود گرفته، فناوری VR فضای ایجاد کرده که برای مدت زمان کوتاه انسان ها را از این مشغله ها دور کند.

فناوری VR یک فضای چند بعدی است که فرد خود را در داخل فضا می بیند و وقایع را احساس می کند یا اگر به صورت کلی تر به معرفی VRبپردازیم تجربه واقعیت مجازی است که به صورت دیجیتالی می باشد و باعث نادیده گرفتن دنیای طبیعی است. استفاده از فناوری VRبا عینک و هدست آن امکان پذیر است.

تکنولوژی VR

VR امکان دیدن اشخاص و مکان ها را به شما می دهد. فناوری VR برای درک تصاویر دیجیتالی است اما در برخی از آن ها حسگرهای هم به کار رفته است که باعث ارتباط کاربران می شود. (این حسگرها لمسی و صوتی می باشند.) در بعضی از فناوری های VR، سراسر نماهای ۳۶۰ درجه ای وجود دارد که تصاویر واقعی را به صورت مجازی نمایش می دهد.

VR امکان دیدن اشخاص و مکان ها را به شما می دهد. فناوری VRیک فضای چند رسانه ای است که فضا به وسیله همانند سازی دیجیتالی ایجاد می شود و می توانید فضا را به صورت واقعی درک و تجربه کنید. فضاهای VR می تواند مانند زندگی واقعی یا فضاهای بازی Playstation باشد. محدودیت ها در پردازش، وضوح تصاویر و پهنای ارتباطی از جمله مواردی است که در تجربه واقعیت های مجازی وجود دارد. اما اگر از علاقمندان به این فناوری هستید می توانید از عینک و هدست آن برای تجربه دنیای واقعت های مجازی بهره مند شوید.

تاریخچه VR

اولین VR در نقاشی های سراسر نمای قرن ۱۸ دیده می شد که بخشی از تخیلات واقعی و البته مجازی نقاشی های آن زمان بود. بعدها برخی پژوهشگران VR را در تصاویر سه بعدی با دستگاه های ابتدایی به وجود آوردند. (که برای موبایل های پیشرفته امروزی قابل استفاده می باشد.) شکل کامل تر VR در سالهای بعد توسط اشخاص مختلفی به وجود آمد.

یکی از دستگاه های VR که در جنگ جهانی دوم مورد استفاده قرار گرفت شبیه ساز حالات پرواز بود که به خلبان های جنگنده آن زمان پرواز را آموزش می داد. یک سال بعد یک نویسنده دستگاهی را در داستان های تخیلی خود توصیف کرده بود که دقیقا فناوری VR امروزی را شامل می شد. ۲۰ سال بعد از فناوری VR به شکل نه چندان حرفه ای در صنعت سینما استفاده شد.

بعد از صنعت سینما یکی از دانشمندان فناوری VR را در رایانه به کار برد که البته کمی ترسناک بود. VR توسط کمپانی های دیگری استفاده شد. بعدها این فناوری به کنسول بازی های پلی استیشن ویدیویی اضافه شد اما فروش چندانی نداشت. اولین کنسول بازی که سه بعدی بود به نام Nintedo Virtuah Boy بود که فروش چندانی نداشت. در نهایت در قرن اخیر با پیشرفت دنیای مجازی از VR برای صنعت های مختلفی استفاده شد که البته کارآمد بود.

کاربرد VR

وقتی از کاربرد VR سخن می گوییم همه کنسول بازی را تصور می کنند که از VR به عنوان جذابتر شدن بازی و سرگرمی آن استفاده می شود اما فناوری VR فراتر از یک سرگرمی است. گفته می شود که بیشتر پیشرفت های صنعت را مدیون این فناوری هستیم با این حال به کاربرد آن اشاره ای کوتاه می کنیم.

گردشگری مجازی

با یک هدست و عینک VR شما به صورت سه بعدی و مجازی می توانید از همه نقاط دنیا دیدن کنید. گردش مجازی شامل مکان های مختلفی می شود.

نظام آموزشی

برگزاری کلاس های اینترنتی به صورت آنلاین به وسیله VR برای کسانی که در هر نقطه هستند وجود دارد. شما می توانید آموزش های لازم را به وسیله هدست ببینید و به تحصیل خود ادامه دهید. همچنین یادگیری را برای دانش آموزان و دانشجویان راحت تر می کند.

علم پزشکی

بسیاری از جراحان می توانند عمل را با VR ببینند همچنین روان درمانی بیماری های چون افسردگی و … هم از طریق هدست امکان پذیر است.

امور نظامی

از شبیه سازی فناوری VR می توان برای موقعیت های آموزشی در امور نظامی به خوبی استفاده کرد.

امور مهندسی

طراحان و مهندسان می توانند با این فناوری طرح های خود را از درون ببینند و ایرادات آن را برطرف کنند. آنچه که از مطالب مربوط به معرفی VR کسب می کنیم این است که این تکنولوژی فضای کامپیوتری ساخته شده است که واقعیت ها را لمس می کنید. تصاویر به صورت سه بعدی بوده و با توجه به حرکت فرد تغییر می کند و به پیشرفت علم در بسیاری از زمینه ها کمک می کند.

  مانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × 2 =