مقایسه پلی‌ استیشن ۵ و ایکس باکس سری ایکس

مقایسه پلی‌ استیشن 5 و ایکس باکس سری ایکس

وقتی پلی استیشن ۵ و ایکس باکس سری ایکس وارد بازار شوند، شاید مشخصاتشان گرافیک ۸k و هارد درایوهای لایتنینگ-فست باشد. ولی این کنترلر آن‌ها است که واقعا اهمیت دارد. خوشبختانه ما اطلاعات منحصر به فردی راجع به هر دو کنترلر داریم و این می‌تواند مشخص کند که کدامشان پادشاهی می‌کنند. با مقایسه پلی‌ استیشن ۵ و ایکس باکس سری ایکس متوجه این مسئله می‌شوید.

برخلاف نینتندو که در هر کنسول جدیدش کنترلرهایش کاملا جهش می‌کنند، در پلی استیشن و ایکس باکس، ارتقاء، کمی نامحسوس‌تر است ولی همچنان مهم به شمار می‌رود.

کنترلر DualSense

یک منبع ثبت اختراع ژاپنی، یک تصویر از چهره این دستگاه به ما نشان داده است که در آن می‌بینیم باید با نوار چراغ (لایتنینگ بار) خداحافظی و به USB تایپ C خوشامد بگوییم. دستگیره و طراحی کنترلر، کمی بزرگ‌تر است که می‌تواند بهتر با کنترلر ایکس باکس مقایسه شود. آنالوگ‌ها عمیق‌تر و دکمه‌های تریگر نیز بزرگ‌تر شده اند. این می‌تواند کلید پیروزی سونی در مبارزه بین کنسول‌ها باشد. ولی هنوز ایکس باکس را کنار گذاشته شده تصور نکنید.

مقایسه پلی‌ استیشن 5 و ایکس باکس سری ایکس
کنترلر DualSense

برای پیدا کردن دید بهتری به کنترلر ایکس باکس یک نگاهی به کنترلرهای الیت حال حاضر ایکس باکس بیاندازید که با قیمت ۱۸۰ دلار در خرده فروشی‌ها برای فروش قرار دارند. این کنترلر امکانات زیادی دارد که به همین دلیل در طراحی جدید تغییرات زیادی روی آن پیاده نخواهد شد.

مایکروسافت همان کاری را پیش می‌گیرد که بهترین عملکرد را دارد. همچنین تاریخچه مایکروسافت نشان می‌دهد که آن‌ها عاشق طراحی‌های خودشان هستند. مایکروسافت پیش از این اعلام کرده که کنترلرهای حال حاضر، روی نسل بعد هم عمل می‌کنند که این به گیمرها گزینه‌های زیادی برای انتخاب می‌دهد. تغییرات زیاد DualSense قطعا این کنترلر را وسوسه انگیزتر می‌کند ولی ما تازه شروع کرده ایم.

علائم در برابر حروف

مقایسه پلی‌ استیشن 5 و ایکس باکس سری ایکس
علائم در برابر حروف

در دهه ۹۰ میلادی سونی می‌خواست با معرفی علائم، خودش را خیلی جذاب نشان دهد، برعکس سگا و نینتندو که از حروف به صورت پیش فرض استفاده می‌کردند. البته آن‌ها هنوز همین کار را انجام می‌دهند، چون این چهار علامت، تصویر تجاری سونی را ساخته اند که همین روند در PS5 هم ادامه پیدا خواهد کرد.

در حالی که ایکس باکس کارش را با چهار حرف x و y و a و b ساده پیش برد که سال‌ها برایش کار کرد. قبل از اینکه شما بین این دو مقایسه‌ای بکنید، گیمرها اغلب در مورد علائم سونی بحث می‌کنند. یک مربع، مثلث، دایره و در اخر یک X یا ضربدر. بعدش محل قرارگیری X را می‌بینیم که پایین کنترلر قرار گرفته، ولی در ایکس باکس دکمه‌ی سمت چپی می‌باشد.

پس اگر بخواهید در هر دو جبهه جنگ کنسولی بازی کنید، این کمی برایتان گیج کننده می‌شود که باید کدام X را فشار دهید. هیچ چیز بدتر از باختن یک بازی نیست به خاطر اینکه به جای A دکمه X را زدید یا برعکس. شاید علائم سونی اول آمده باشند ولی هیچ مشکلی در سیستم حروف هم نیست.

حرفه‌ای شدن

سونی و مایکروسافت هر دو قصد دارند کنسول‌های کم قیمتی را برای نسل بعد عرضه کنند، اما قرار است حساب بانکی شما را با بروزرسانی‌ها خالی کنند که شامل کنترلرهای حرفه‌ای آن‌ها هم می‌شود.

پیش از این ما کنترلر حرفه‌ای ایکس باکس را عنوان کردیم که قبل از آمدن ایکس باکس ۲ کمی توجه‌ها را به خودش جلب کرده بود. ولی همچنین سونی هم با کنترلرهای حرفه‌ای خودش از این موقعیت بهره می‌برد. یعنی چطور می‌شود که شما خودتان را گیمر واقعی معرفی کنید و به سراغ بهترین کنترلر موجود نروید؟

با آنالوگ‌ها و روکش دستگیره‌های قابل تعویض، گزینه‌های قابل تغییر و عمر بیشتر باتری شاید پرداخت ۱۰۰ دلار بیشتر، ارزشش را داشته باشد. در حال حاضر PS4 رسما کنترلرهای Razor Raiju و Nacon Revolution را عرضه کرده است. نکته جالب در مورد Nacon Revolution این است که تقریبا انگار بدل کنترلر ایکس باکس می‌باشد.

در هر صورت از هر دو کنترلر حرفه‌ای که نام بردیم انتظار داشته باشید که مدلی ارتقا یافته برای PS5 عرضه کنند. سونی به بقیه کمپانی‌ها اجازه این را می‌دهد که واقعا بتوانند از تکنولوژی بهره ببرند و با آن در یک تیم کار کنند. این مزیت بزرگی برای هر دو طرف محسوب می‌شود و تنها بازنده آن جیب‌های ما است.

آنالوگ‌ها و تریگرها

آنالوگ‌ها به معنی واقعی کلمه یک تحولگر اساسی در دقت حرکت ما محسوب می‌شوند و طی این سال‌ها هر بار دقت آن‌ها بیشتر شده و پیشرفت کرده است. آماده باشید چون حتی با آمدن پلی استیشن ۵ و ایکس باکس اسکارلت تغییرات بزرگ‌تری در انتظار شما است.

همانطور که در پترن Dualshock 5 نشان داده شده، آنالوگ‌های کنترلر جدید، عمق بیشتری در بدنه دارند که باعث می‌شود شما هنگام بازی کردن حس واقعی‌تری داشته باشید. قابلیت بازی‌ها مستقیما با این آنالوگ‌ها سازگار می‌شوند و شما قادر نیستید فقط با یک ضربه جهت مسیر را عوض کنید.

در یک ماجراجویی در جنگل که در گل و لای گیر افتادید، حرکت کردن با آنالوگ کمی سخت‌تر می‌شود. سخت است بگوییم چند بازی با این قابلیت پیاده سازی و سازگار می‌شوند یا اینکه این تکنولوژی چقدر کارآمد است، ولی به هر حال دقت کار بیشتر می‌شود.

سونی و مایکروسافت هر دو وعده تغییرات بزرگی در تریگرهای کنترلرهای خودشان داده اند. انگشتانتان را کنترل کنید چون هر دو کنترلر دکمه حسگر میزان فشار روی تریگرها را دارند که این می‌تواند دقت فشار را خیلی بیشتر کند. پس به جای اینکه بدون فکر با ماشینتان گاز بدهید می‌توانید دقیقا میزان فشار پدال گاز را کنترل کنید. وقتی اسکارلت بعضی از جزئیاتش را پنهان نگه داشته، ما باید این راند را به صورت پیش فرض به نفع Dualshock 5 اعلام کنیم.

قابلیت بازی به صورت کراس پلتفرم

کمپانی‌های بازی تاثیر خود را توسط ساخت کنترلرهای مجزا برای کنسول‌های خود گذاشته اند. ولی ما الان در دنیای گیمینگ کاملا متفاوتی به سر می‌بریم. دنیایی که گیمرها متحد می‌شوند، دنیایی با قابلیت بازی میان دو کنسول (کراس پلتفرم). وقتی به انتخاب کنترلر مناسب می‌رسیم، قابلیت کراس پلتفرم تفاوتی بزرگی ایجاد می‌کند.

مهم نیست که چقدر Dualshock 5 عالی عمل کند و یا کنترلر الیت ایکس باکس واکنش نشان بدهد، هیچ چیز نمی‌تواند با دقت و ظرافت ماوس و کیبورد گیمینگ مقابله کند و این تضمین شده است. آنالوگ‌ها به هیچ وجه قابل مقایسه با نشانه گیری با ماوس کامپیوتر نیستند.

سونی و مایکروسافت مشکلات مقابله‌ی یک کنترلر استاندارد با یک گیمینگ پیسی را می‌شناسند و راه‌هایی ایجاد کردند که به این مشکلات غلبه کنند. به لطف قابلیت‌های جدید کراس پلتفرم که هم اکنون در بازی‌هایی مثل Call Of Duty وجود دارد، آمار شما قرار نیست خراب شود و می‌توانید در قسمت کِراس پلتفرم اکشن بازی کنندگان با کیبورد را خاموش کنید تا آن‌ها را از منطقه بازی خودتان حذف کنید.

همچنین شما می‌توانید از ماوس و کیبورد در نسل بعدی کنسول‌های خودتان برای برابری در بازی استفاده کنید. فقط نیاز به یک میز برای کیبورد و ماوس خودتان دارید چون استفاده از آن‌ها روی پاهایتان افتضاح است.

بازی با کامپیوتر ( پیسی گیمینگ)

برای بعضی از گیمرها وقتی پلی استیشن و ایکس باکس جدید عرضه می‌شود، این امکان وجود دارد که کلا یک گذرگاهی بین دو کنسول بزنند و فقط انتخابشان کنترلرها باشد. دلیلش هم آن است که هر دو کنترلر با همه نوع بازی در کامپیوتر سازگار خواهند بود. تکنولوژی بلوتوث این اجازه را به کنترلرها می‌دهد تا به راحتی به یک کامپیوتر وصل شوند و دسترسی کاملی به همه چیز داشته باشند.

مایکروسافت این کار را سال‌ها است که انجام می‌دهد. شروع آن با ایکس باکس ۳۶۰ بود. با درایورهای از قبل نصب شده باعث می‌شد که کنترلرهایش در عرض چند ثانیه وصل شوند و گیمرها نیاز نبود زیادی درگیر تنظیماتش شوند.

مقایسه پلی‌ استیشن 5 و ایکس باکس سری ایکس
بازی با کامپیوتر ( پیسی گیمینگ)

بعد از آن سونی وارد شد و تاکتیکشان را دزدید و در سری Dualshock خود درایورهای مخصوص خودشان را برای پیسی معرفی کرد. ایده آل ترین ترتیب اتصال به سرویس‌های PS Now در پلی استیشن و یا گِیم پَس ایکس باکس است. شما حتی برای بازی یک مجموعه از بازی‌ها که بر اساس سیستم ابری روی این سیستم‌ها استریم شدند، نیازی به کنسول نخواهید داشت.

اشتراک PS Now به صورت اتوماتیک شامل دسترسی کامپیوترها نیز می‌شود. در حالی که ایکس باکس گیم پس رده‌های مختلفی دارد که شامل یک نسخه مجزا برای پیسی هم می‌شود. کنترلرها هم با سرویس اِستیم کامپیوتر کار می‌کنند. حتی با سرویس جدید گیمینگ ابری گوگل به نام اِستادیا هم سازگار هستند. با توجه به اینکه مایکروسافت در اتصال کنترلرها به کامپیوتر پیشگام بوده است، باید این راند را به نفع آن‌ها در نظر بگیریم.

کنترلرهای جانبی

آیا کنترلرهای Mad Catz را یادتان می‌آید؟ اواخر دهه ۹۰ و ابتدای سال ۲۰۰۰، کمپانی‌های شخص ثالث دنیا را با طراحی کنترلرهای ارزان و عجیب غریبشان برای ایکس باکس و پلی استیشن ۱ شوکه کردند. کم کم با پیشرفت کنترلرهای خود کنسول‌ها، این مدل از کنترلرها از بازار کنار رفتند.

ولی همچنان وقتی بحث کنترلرهای نسل بعد (۲۰۲۰) می‌شود انتخاب‌های جانبی وجود دارند. عاشقان آرکید، منتظر این هستند که بتوانند دوباره با جوی استیک‌های فِلایت پَد بازی کنند و اینکه مدل‌های جدید آن‌ها احتمالا خیلی از قابلیت‌های مشابه قدیمی خودشان را خواهند داشت.

بازار اصلی کنترلرهای جانبی در غالب سازگاری با افراد معلول و با ناتوانی‌های جسمی خودش را نشان می‌دهد. اینجا جایی است که مایکروسافت برتری بزرگی دارد، چون کنترلرهای سازگار ایکس باکس شامل هر نوع شخصی سازی در قابلیت‌ها، ورودی‌ها و تک تک دکمه‌های کنترلر می‌شود.

این کنترلر به معنای واقعی یک نوآوری است که کارایی زیادی در Xbox 2 خواهد داشت و این به هر نوع گیمری اجازه‌ی بازی کردن را می‌دهد بدون اینکه نیازی باشد کنترلر سنتی و همیشگی را در دست بگیرد. ولی مایکروسافت این راند را به خاطر کنترلرهای سازگارشان و ساخت اجتماعی شامل گیمرهای مختلف می‌برد.

قابلیت‌های منسوخ شده

قدیمی‌ها کنار رفته و جدیدها وارد می‌شوند. به نظر می‌رسد که Dualshock 5 در کنسول PS5 تغییرات بزرگی را ایجاد کرده که معنی خداحافظی با نوار چراغ را می‌دهد و این قابلیت را برای کمپانی‌های دیگر کنار گذاشت چون طرفداران پلی استیشن فقط چیزهای پایه‌ای را می‌خواهند.

همچنین نوار چراغ جلوی دسته همیشه یک نوع تازگی ناموفقی داشت که نتوانست جا بیفتد. ولی خوشبختانه طرح Dualshock 5 نشان می‌دهد که سونی این نوار را حذف کرده است. جای شارژر نیز به بالای نوار چراغ نقل مکان کرده و این باعث می‌شود وقتی کنترلر را با کابل به کنسول متصل می‌کنیم، بازی کردن راحت‌تر شود.

گویا Dualshock 5 یک میکروفون نیز در درون خودش دارد و این برای دستورات صوتی و همچنین برای استریم کردن بازی‌ها خیلی ایده آل است. حالا حرف‌های جالبی که وسط بازی می‌زنید و واکنش‌های عصبی ثبت می‌شوند. با یک مایک با کیفیت و نزدیک، خیلی راحت می‌شود صدا برداری کرد.

همچنین کنترلر ایکس باکس ۲ هم شاید یک مایک درونش تعبیه شده باشد. اما با توجه به این که ایکس باکس وان پیش از این دستیار صوتی کورتانا را حذف کرده، انتظار عملکرد مشابهی از آن نداشته باشید. از این میکروفون به صورت اختصاصی در گیمینگ و استریمینگ استفاده خواهد شد.

باز هم می‌گوییم، مایکروسافت کمی قابلیت‌های نسل جدید خودش را به صورت راز نگه داشته است و این بهره از اطلاعات بیشتر، کمی سنگینی ترازو را به سمت سونی می‌برد. در هر صورت سونی قطعا در مسیر فراهم سازی بهترین کنترلر ممکن دارد قدم به سمت مسیر درستی می‌گذارد.

کنترلرهای ویژه (اسپشیال ادیشن)

با هر کنسول جدید حجم زیادی از کنترلرهایی با مدل‌های ویژه عرضه می‌شود و هر کدام با رویه‌های (اسکین‌های) جدید. ما عاشق این هستیم که طراحی‌های آن‌ها را ببینیم و همیشه از اینکه چرا همه این پکیج‌های فوق العاده کنترلرها را نخریدیم پشیمان هستیم. پس چه انتظاری می‌توانیم از ایکس باکس ۲ و PS5 داشته باشیم؟

خب بیایید یک نیم نگاهی به باندل‌های قدیمی این دو کنسول بیاندازیم. PS4 یک باندل اسپایدرمن با یک کنترلر ویژه با رنگ های قرمز و سفید زیبا عرضه کرد. ایکس باکس وان هم یک باندل با کنترلر فوق العاده خوشگل سفید و طوسی رنگ بازی گیرز ۵ عرضه کرد. همچنین یک طراحی براق برای بازی استار وارز انجام داد. البته پلی استیشن هم یک باندل از بازی استار وارز بَتِل فِرانت ۲ با یک کنترلر مخصوص استار وارز تولید کرد. پس وقتی کنسول‌های جدید عرضه شد، دنبال بازی‌های منتشر شده هم بگردید که ببینید طرح چه بازی ای روی کنسول‌های جدید در دسترس است.

در طرف سونی، می‌توانیم یک باندل اسپایدرمن دیگر هم متصور شویم. در حالی که مایکروسافت هم می‌تواند یک پکیج فوق العاده از بازی Halo Infinite به ما عرضه کند. هر دو کمپانی در این زمینه باهوش عمل می‌کنند و در این زمینه مساوی هستند. اما اگر آن‌ها یک کنترلر مجزا از باندل هم عرضه کنند، یک امتیاز مثبت دیگر هم می‌گیرند. این هم یک ایده به مایکروسافت و سونی!

بازی‌های کلاسیک

مقایسه پلی‌ استیشن 5 و ایکس باکس سری ایکس
بازی‌های کلاسیک

یک بخش بزرگ ضمانت کننده نسل بعدی کنسول‌ها، این است که گیمرها این قابلیت را داشته باشند که بتوانند بازی‌های قدیمی هم بازی کنند. هیچ انکاری در وجود انتخاب‌های زیاد بازی در دو کنسول ایکس باکس ۲ و پلی استیشن وجود ندارد. فقط تنها سوالی که مطرح است این که بهترین روش بازی آن‌ها چیست؟

اگر بخواهید سراغ بازی‌های خیلی قدیمی مثل نِسِ سوپر نینتِنود، جِنِسیسِ سگا و یا انتخاب‌های آرکِید کلاسیک بروید، پس Dualshock جدید بهترین انتخاب خواهد بود. سونی کماکان D-pad کنترلرهایش را نگه داشته و این کار حرکت دادن کاراکترها را در بازی‌هایی مانند سونیک یا اِستیریت فایتِر بسیار آسان‌تر می‌کند.

حذف کردن نوار چراغ

حذف کردن نوار چراغ، تصمیم بزرگی بود. اما این خیلی از گیمرها را برای بازی دوباره بازی‌هایی در PS4 که به این چراغ وابسته بودند محدود می‌کند. برای ثبات طراحی و بهبود عملکرد، کنترلرهای ایکس باکس ۲ بهترین آپشن‌ها را برای همه بازی‌هایش فراهم می‌کند.

با اعلام رسمی مایکروسافت که ایکس باکس بعدی تمامی بازی‌ های قدیمی را ساپورت می‌کند، وضعیت کنترلرها باعث تسکین و دلگرمی است. هیچ خبری از مشکلات جایگذاری دکمه‌ها و یا نگرانی از یک سیستم کاملا جدید نیست. حالا که شما همه جزئیات را می‌دانید ما هم خیلی دوست داریم برنده نهایی را اعلام کنیم. ولی هنوز برای گفتنش کمی زود است، تا وقتی که ما کنترلرهای واقعی را در دست بگیریم، آن زمان بحث داغ‌تر می‌شود.

حالا نوبت شماست که بگویید کدام کنترلر بهتر خواهد بود؟

سیما حسینی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × 4 =