موس اپتیکال بهتر است یا لیزری؟

موس اپتیکال لیزری

پیدا کردن ماوسی که تعادل خوبی بین حساسیت و دقت برقرار کند مانند موس اپتیکال لیزری ، ممکن است تقریبا غیرممکن باشد. ماوس‌های لیزری حساسیت بالایی دارند، اما لرزش بالایی هم ایجاد می‌کنند. برعکس آن، ماوس‌های نوری از فناوری LED با حساسیت کمتر استفاده می‌کنند و امکان حرکات دقیق‌تری را فراهم می‌سازند.

انتخاب بهترین ماوس ممکن است برای شما چالش برانگیز باشد. خوشبختانه در این مقاله قصد داریم به شما کمک کنیم که بر اساس بودجه خود، میزان استفاده و انواع فعالیت‌هایی که برای انجام آن‌ها به ماوس نیاز دارید، ماوس مورد نظر را انتخاب کنید.

حدس بزنید چه اتفاقی افتاده؟ تمام ماوس‌ها، نوری هستند

ماوس‌های مدرن اساسا دوربینی هستند. آن‌ها به طور مداوم عکس می‌گیرند، اگرچه به جای اینکه از صورت شما عکس بگیرند از سطح زیرین عکس می‌گیرند. این تصاویر برای ارسال در رسانه‌های اجتماعی مناسب نیستند، در عوض داده‌ها را برای ردیابی مکان کنونی دستگاه جانبی روی سطح تبدیل می‌کنند. در نهایت، شما یک دوربین با وضوح کم در کف دستتان دارید، که به عنوان حسگرهای CMOS شناخته می‌شوند. آن‌ها با دو لنز و یک منبع روشنایی ادغام شده و مختصات X و Y را هزاران بار در ثانیه ردیابی می کنند.

تمام ماوس‌ها از نظر فنی نوری هستند، زیرا عکس می‌گیرند، که داده‌های نوری هستند. با این حال، آن ماوس‌هایی که به عنوان ماوس‌های نوری شناخته می‌شوند بر مادون قرمز یا LED قرمز مبتنی هستند که نور را روی سطح می‌تاباند. این LED معمولا پشت یک لنز زاویه دار نصب می‌شود و نور را در یک پرتو متمرکز می‌کند. این پرتو از طریق لنز “تصویربرداری” که نور منعکس شده را بزرگ می‌کند، به سطح رسیده و در نهایت به حسگر CMOS می‌رسد.

حسگر CMOS نور را جمع کرده و ذرات نوری را به جریان الکتریکی تبدیل می‌کند. این داده‌های آنالوگ به ۱ و ۰ تبدیل می‌شوند و باعث می‌شود هر ثانیه بیش از ۱۰۰۰۰ عکس دیجیتالی گرفته شود. این تصاویر باهم مقایسه شده و در نهایت مکان دقیق ماوس مشخص می‌شود، و سپس داده‌های نهایی در هر یک تا هشت میلی ثانیه برای قرارگیری مکان نمای به رایانه اصلی فرستاده می‌شود.

در ماوس‌های LED قدیمی‌تر، LED وجود داشت که دقیقا به پایین اشاره می‌کرد و پرتو قرمز رنگی روی سطح تابانده می‌شد که توسط حسگر مشاهده می‌شد. چند سال گذشته و نور LED با زاویه تابانده می‌شود و معمولا قابل دیدن نیست (مادون قرمز). این کار به ردیابی حرکات ماوس روی اکثر سطوح کمک می‌کند.

ماوس‌های لیزری از پرتو دقیق و نامرئی استفاده می‌کنند

Logitech افتخار معرفی اولین ماوسی که از لیزر در سال ۲۰۰۴ استفاده می‌کرد را ازآن خود کرد. البته، اگر بخواهیم به طور دقیق‌تر بگوییم، آن را لیزر تابش سطحی با کاواک عمودی (یا به اختصار VCSEL) دیود می‌نامند. به زبان ساده‌تر، نوعی لیزر دیودی که نور را به صورت عمودی منتشر می‌کند که در اشاره‌گرهای لیزری، درایوهای نوری، بارکدخوان‌ها و مواردی از این دست مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این لیزر مادون قرمز، جایگزین مادون قرمز / LED قرمز در مدل‌های نوری می‌شود، اما جای هیچ نگرانی نیست. نور این لیزر، آسیبی به چشمان شما وارد نخواهد کرد. زیرا لیزرهایی که در ماوس‌ها به کار می‌روند قوی نیستند (البته این بدان معنا نیست که می‌توانید به آن زل بزنید و به مدت چند دقیقه به آن خیره شوید). این لیزرها در طیف مادون قرمز هستند – خارج از طیف قابل مشاهده – بنابراین شما هیچ نور قرمز آزاردهنده‌ای را نمی‌بینید که از زیر ماوس به بیرون ساطع شود.

زمانی، اعتقاد بر این بود که مدل‌های لیزری بسیار بهتر از نسخه‌های نوری هستند. اما با گذشت زمان، ماوس‌های نوری بهبود یافتند و اکنون در شرایط مختلف و با درجه دقت بالایی کار می‌کنند. برتری مدل‌های لیزری به خاطر حساسیت بالاتری بود که نسبت به ماوس‌های مبتنی بر LED داشتند. با این حال، اگر گیمر نباشید، این ویژگی اهمیت چندانی برای شما نخواهد داشت.

مقایسه: سطوح ایده‌آل

هر دو ماوس از ناهمواری سطح برای ردیابی موقعیت محیطی استفاده می‌کنند. اما لیزر می‌تواند عمیق‌تر به بافت سطح نفوذ کند و این باعث می‌شود که اطلاعات بیشتری برای حسگر CMOS و پردازنده درون ماوس فراهم کند تا آن را دستکاری کرده و به کامپیوتر برساند.

این مهم در شرایطی است که ممکن است سطح مورد نظر برای انواع ماوس‌ها ایده‌آل نباشد. به عنوان مثال، اگرچه شیشه شفاف است، اما باز هم ناهمواری‌های کوچکی دارد که ممکن است توسط لیزر ردیابی شود. در عین حال، می‌توانیم جدیدترین ماوس نوری را بر روی همان سطح قرار دهیم و هیچ حرکتی را ردیابی نکند. این باعث می‌شود که ماوس‌های لیزری بر روی سطوحی مانند میزهای شیشه‌ای و سطوح لاکی، بهتر عمل کنند.

مقایسه: حساسیت

مشکلی که ماوس‌های لیزری دارند، این است که می‌توانند بیش از حد دقیق باشند و اطلاعات بی‌فایده‌ای از تمام ناهمواری‌های روی سطح دریافت کنند. این مشکل در هنگام حرکت با سرعت کمتر می‌تواند دردسرساز باشد و باعث ایجاد لرزش‌هایی در اشاره‌گر روی صفحه شود.

نتیجه این کار، ردیابی نادرست ۱:۱ است که از داده‌های بی‌فایده‌‌ای که توسط کامپیوتر مورد استفاده قرار می‌گیرد، ناشی می‌گردد. اشاره‌گر در زمانی که می‌خواهید، در مکانی که انتظار دارید ظاهر نمی‌شود. با اینکه این مشکل در طول سال‌ها بهبود یافت. اما اگر در Adobe Illustrator جزئیات را ترسیم کنید، متوجه خواهید شد که ماوس‌های لیزری چندان ایده‌آل نیستند. این ماوس‌ها بر روی سطوح ساده‌ای که ناهمواری‌ چندانی برای اسکن و ارائه نداشته باشند، عملکرد بهتری دارند.

موس اپتیکال لیزری

این پیچیدگی‌ها، با نگاه به گزینه‌های موجود در تنظیمات ماوس، دوچندان خواهند شد. وضوح حسگر CMOS در ماوس‌های لیزری متفاوت از ماوس‌های دوربینی است. چرا که این ماوس‌ها بر اساس حرکت عمل می‌کنند. این حسگر، از تعداد مشخصی پیکسل فیزیکی تراز شده در یک شبکه مربعی تشکیل شده است. وضوح آن، از تعداد تصاویر گرفته شده توسط هر پیکسل در هنگام حرکت به میزان یک اینچ فیزیکی بر روی سطح ناشی می‌گردد. از آنجایی که اندازه پیکسل‌های فیزیکی قابل تغییر نیست، حسگر می‌تواند با پردازش تصویر، هر پیکسل را به قطعات کوچک‌تری تقسیم کند.

این پردازش تصویر قابل تنظیم است. همان کاری که تنظیمات مربوط به حساسبت ماوس انجام می‌دهد. بنابراین، به طور مثال، اگر ماوس لیزری داشتید که بیش از حد به ناهمواری‌ها حساس بود و باعث می‌شد که اشاره‌گر شما در اطراف صفحه نمایش رقصان باشد، می‌توانید حساسیت آن را کاهش داده و لرزش اشاره‌گر را به حداقل برسانید. بنابراین، اگرچه ممکن است ماوس‌های لیزری به طور طبیعی بر روی بعضی از سطوح حساس باشند، اما می‌توان این حساسیت را کاهش داد، که زمینه بازی را برای هر دو نوع ماوس هموار می‌سازد.

مقایسه: بازی

اگر نگاهی به برند Logitech G بیاندازید، متوجه خواهید شد که در مبحث بازی کامپیوتری، بیشتر تمرکز Logitech بر روی ماوس‌های مبتنی بر LED است. دلیل این امر این است که مشتری معمولاً پشت میز نشسته و از پد ماوس برای داشتن بهترین ردیابی و اصطکاک استفاده می‌کند. بیشترین چیزی که گیمرها از ماوس می‌خواهند این است که بسیار دقیق و بدون ایجاد هیچ لرزشی در اشاره‌گر عمل کند، این منطقی به نظر می‌رسد.

اما بزرگ‌ترین رقیب Logitech یعنی Razer، تعدادی ماوس لیزری مخصوص بازی در فروشگاه آنلاین خود قرار داده است. Razer از این جهت فناوری لیزر را ترجیح می‌دهد که از حساسیت بالاتری برای حرکت سریع در بازی برخوردار است. ماوس‌های لیزری، بر روی سطوح مناسب، می‌توانند به طرز شگفت‌انگیزی دقیق باشند، بنابراین، این نیز منطقی می‌باشد!

به طور کلی، نمی‌توان به طور قطعی گفت که کدام ماوس برای بازی ارجحیت دارد.

مقایسه: قیمت

هنگامی که ماوس‌های لیزری برای اولین بار وارد بازار شدند، بسیار گران‌تر از ماوس‌های نوری بودند. امروزه تقریباً تفاوت چندانی بین قیمت‌ها وجود ندارد. خصوصاً با وجود تفاوت گسترده‌ای که از نظر ویژگی، سفارشی‌سازی، سازگاری و موارد دیگر در میان ماوس‌ها وجود دارد.

موس اپتیکال لیزری

خرید یک ماوس درجه ۱، صرف نظر از نوع سنسور، حدود ۵۰ الی ۱۰۰ دلار برای شما هزینه در بر خواهد داشت. البته ارزان‌ترین ماوس‌های لیزری، همچنان ۵ الی ۱۰ دلار گران‌تر از ماوس‌های نوری هستند. تفاوت زیادی نیست، اما قابل توجه است.

کدام یک بهتر است؟

اگر در تلاش برای انتخاب میان ماوس نوری و لیزری هستید،‌ مهم‌ترین نکته‌ای که باید به آن توجه کنید، این است که می‌خواهید از آن ماوس برای چه کاری استفاده کنید.

موس اپتیکال لیزری

ماوس لیزری برای شرکت‌ها از ارجحیت بالاتری برخوردار است، زیرا بر روی سطوح مختلف قابل استفاده و تطبیق‌پذیر می باشد. این یعنی اگر در بعضی مواقع مجبور به تعویض میز کار خود شوید، هرگز با مشکلی مواجه نخواهید شد. همچنین می‌توانید از این ماوس‌ها علاوه بر منزل خود، در هنگام سفر نیز به راحتی استفاده کنید. حمل راحت این ماوس‌ها باعث شده که تبدیل به گزینه بسیار مناسبی برای دارندگان لپ‌تاپ نیز شوند.

در مقابل، بهتر است که برای استفاده از ماوس‌های نوری حتماً از ماوس ‌پد استفاده کنید. این ماوس‌ها در مقایسه با ماوس‌های لیزری، کمی مقرون به صرفه‌تر هستند. می توانید از این ماوس‌ها برای بازی، کامپیوتر دسکتاپ ثابت در منزل و سایر موقعیت‌های مشابهی که در آن جابجا نمی‌شوید، استفاده نمایید.

 

منبع: DigitalTrends

سیما حسینی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × سه =