بررسی تاریخچه سری بازی بازی مکس پین | داستان یک انتقام

مکس پین

البته قبل از بازی مکس پین کمپانی رمدی یک بازی در سبک مسابقه ای و ماشینی هم به نام Death Rally هم عرضه کرده بود که آن بازی هم بازی خوبی به حساب می آمد و موفقیت خوبی را برای رمدی به وجود آورده بود.

مکس پین
مکس پین

بررسی تاریخچه سری بازی بازی مکس پین | داستان یک انتقام

بازی مکس پین در واقع سرگذشت غم انگیز یک پلیس نیویورکی است. اولین نسخه بازی در سال ۲۰۰۱ عرضه شد و از دسته چند بازی های معروف سه بعدی بود. رزیدنت اویل و تامب رایدر هم بازی های دیگری بودند در کنار بازی معروف مکس پین به تازگی عرضه شده بودند و خالق دنیای جدیدی از بازی های ویدیویی یعنی دنیای سه بعدی آن ها بودند. دیگر کم کم این بازی های سه بعدی داشتند جای بازی های دو بعدی را میگرفتند و بازی های ویدیویی را به سمتی دیگر هدایت میکردند. حالا دیگر فقط عقب و جلو کردن یک شخصیت دو بعدی با کیبورد و به همان سادگی دو بعدی بودن بازی ها نبود و پای ماوس هم به بازی های سه بعدی باز شده بود و شما علاوه بر هدایت شخصیت خود با کیبورد حالا باید زاویه دوربین را هم با ماوس حرکت میدادید و یک سری کار هایی از جمله نشانه گیری و شلیک گلوله و تغییر سلاح هم البته با همان ماوس انجام میشد. بازیکنان غافلگیر شده بودند از این پیشرفت در صنعت بازی سازی و برایشان این سبک جدید بسیار جالب و خوشحال کننده بود. حالا دیگر فضای بازی بیشتر به واقعیت نزدیک بود و شما میتوانستید خود را به جای شخصیت بازی هم تصور کنید.

به غیر از سه بعدی بودن وجذاب بودن کلی آن جذابیت های دیگری هم بود که بازیکان را جذب بازی مکس پین میکرد. داستان بازی به خوبی تعریف شده بود و شما شاهد کشته شدن افرادی و یا آزار دیدن افرادی دیگر در شهر بودید و عصبانیت را از چهره آزاردیدگان میتوانستید حس کنید. از طرف دیگر شخصیت پردازی بازی بود که به خوبی در آن زمان تعریف شده بود و شما میتوانستید خود را در همه جای این بازی به جای شخصیت های بازی قرار دهید.

بازی مکس پین برای سال ۲۰۰۱ یعنی حدود ۱۷ سال پیش یک بازی فوق العاده عالی و بی نظیر محسوب میشد. یک بازی که حالا سه بعدی شده است و گرافیک خیره کننده ای را نسبت به بازی های سال ۲۰۰۱ فراهم کرده است.

سال ۲۰۰۱ کمپانی رمدی در برابر رقیبان ژاپنی و آمریکایی خود بسیار کوچک و بی تجربه به حساب می آمد و از اعضای زیادی تشکیل نشده بود و صرفا حمایت مالی زیادی پشت آن ها نبود. هیچکس به آن فکر نمیکرد که حالا این کمپانی کوچک فنلاندی که نه تجربه زیادی دارد و نه حمایت مالی زیادی دارد بتواند قدمی هر چند کوچک بردارد ولی انتشار بازی مکس پین باعث خلق یک شگفتی عالی برای این کمپانی فنلاندی شد.

البته قبل از بازی مکس پین کمپانی رمدی یک بازی در سبک مسابقه ای و ماشینی هم به نام Death Rally هم عرضه کرده بود که آن بازی هم بازی خوبی به حساب می آمد و موفقیت خوبی را برای رمدی به وجود آورده بود. آن ها پس از این موفقیت به فکر ساخت یک بازی با داستان خرید و فروش مواد مخدر و جنگ بین خانواده ای مافیا باشد. این یک شروع برای بازی مکس پین شد و اوایل این تصمیم خبری از اسم مکس پین نبود و دو اسم دیگر به نام های Dick Justice و Max Heat برای این بازی در نظر گرفته شده بوده اند. تصمیم آن ها قطعی شده بود و نام Max Heat برای این بازی در نظر گرفته شده بود و رمدی برای تبلیغ بازی با این نام هزینه زیادی هم کرده بود ولی در نهایت و در زمان انتشار بازی اسم آن به مکس پین تغییر کرد ولی این تغییر نام ناگهانی تاثیر منفی بر روی بازی نداشت و باز هم از نام جدید آن هم استقبال زیادی شد.

نویسنده و خالق این بازی جذاب و عالی هم که کاملا شناخته شده است و سم لیک نام داشت. سم لیک هم یکی از شهروندان فنلاندی به حساب می آمد. البته اولین تجربه سم لیک نبود و قبل از آن هم بازی قبلی این کمپانی یعنی Death Rally هم سم لیک داستانش را نوشته بود. سم لیک از طرفداران جدی فیلم های اکشن هنگ کنگی و فیلم های کارآگاهی و مرموز بود و همین موضوع باعث شد که ترکیبی از این احساس خود را به داستان بازی مکس پین انتقال داد. او همچنین در طرفی دیگر از طرفداران اسطوره شناسی نورس و افسانه ای هم بود و همین دو عنوان با هم شروع یک داستان بی نظیر و هیجان انگیز بود.

مکس پین اولین بار در نمایشگاه E3 1998 معرفی شد ولی نسبت به تریلر های عرضه شده در آن زمان و معرفی شده تغییرات مثبت دیگری هم در آن دیده میشد و سیستم های جدیدی به بازی اضافه شد. یکی از این سیستم های جذاب بازی که اولین بار برای یک بازی کامپیوتری در حال ساخته شدن بود حالا سیستم صحنه آهسته بازی یا بولت تایم بود که جذابیتی جدید به حساب می آمد اما به دلیل اینکه یک ایده نو بود و اطلاعاتی از ساخته های قبلی نداشتند ساختن آن کمی زمان بر بود و رمدی به مدت پنج سال در حال تغییراتی در بازی بود تا بتواند نتیجه خوب و دلخواه را کسب کند و نسخه نهایی از بازی را منتشر کند.

مکس پین
مکس پین

پس از موفقیت های ایجاد شده در نسخه های قبلی حالا به فکر ساختن مکس پین سه افتاده بودند ولی این بازی قرار شد دیگر به دست رمدی ساخته نشود بلکه سازنده آن راک استار باشد. سم لیک هم قبل از در نشست علم و صنعت در پاریس حرف هایی از ساخت نسخه سوم این بازی زده بود.

سم لیک راک استار را بهترین خالق نسخه سوم این بازی میدانست و طبق همکاری های راک استار و رمدی حالا مطمئن بود که راک استار میتواند بهترین سازنده نسخه سوم بازی باشد و روح جدیدی به بازی ببخشد. اوایل نگرانی هایی از طرف سم لیک بود که شاید راک استار به ایده های خود پیش رود و داستان بازی به شکل اصلی خود نباشد ولی راک استار توانست به خوبی این کار را انجام دهد. مکس پین سه حالا یک بازنگری کاملا موفق به نسخه های قبلی بازی است.

سم لیک معتقد بود که اگر مکس پین سه توسط رمدی ساخته میشد یک بازی متفاوت را به کاربران خود ارائه میداد ولی راک استار هم توانست به خوبی از پس آن بر بیاید و خلاقیت خوبی را ارائه دهد. سم لیک دن هوسر را یک نویسنده فوق العاده دانست و در ادامه گفته است که همه جوانب ساخت این  بازی را در نظر گرفته است و بهترین آن را خلق کرده است.

در نهایت با موفقیت در ساخت این بازی مکس پین سه برای ایکس باکس ۳۶۰ و پلی استیشن ۳ و رایانه های شخصی در سال ۲۰۱۲ عرضه شد.

  مانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

16 − 14 =