نحوه افزایش سرعت کارت گرافیک

افزایش سرعت کارت گرافیک

برای افزایش سرعت کارت گرافیک هنگام بازی، روش‌های مختلفی وجود دارد. واحد پردازش گرافیکی بهترین دوست و یار شما است. این واحد هر چیزی که روی صفحه می‌بینید را رندرگیری می‌کند. از رابط کاربری گرفته تا کوه‌هایی که در فواصل دور برافراشته شده‌ اند. این واحد به طور هم ‌زمان با پردازنده کار می‌کند، اما در واقع، بخش سنگین کار توسط واحد پردازش گرافیکی انجام می‌شود، پس باید به درستی از آن نگهداری کنیم تا عملکرد خوبی داشته باشد. متأسفانه، عوامل زیادی ممکن است در رایانه شما وجود داشته باشند که باعث ضعیف شدن عملکرد پردازنده گرافیکی شوند. اما نگران نباشید: در ادامه نحوه ارتقاء سرعت کارت گرافیک برای دستیابی به بهترین تجربه بازی ممکن ارائه شده است.

توجه: این راهنما ممکن است تنها برای رایانه‌هایی با ویندوز ۱۰ باشد، اگرچه برخی از این پیشنهادات روی سیستم‌های MacOS هم کار می‌کنند. ما در این راهنما به شدت بر کارت گرافیک متمرکز بوده ‌ایم. این کرات، جزء اصلی عملکرد درون بازی است، اما تنها جزء نیست.

درایورهای خود را به ‌روز یا جدید کنید

افزایش سرعت کارت گرافیک

این کار باید اولین گام برای ارتقاء عملکرد کارت گرافیکتان باشد، فرقی نمی‌کند که رایانه شما گرافیکی یکپارچه داشته باشید یا گسسته. از آنجایی ‌که این تراشه بیشترین بار بصری را تحمل می‌کند، نصب آخرین نسخه درایور در اولویت است.

اگر نمی‌دانید که جدیدترین درایور روی رایانه نصب است یا خیر، مراحل زیر را در ویندوز ۱۰ انجام دهید:

مرحله ۱: روی بخش Start کلیک راست کرده و گزینه Device Manager را در فهرست باز شده انتخاب کنید.

مرحله ۲: زمانی که Device Manager باز شد، روی Display Adapters کلیک کنید تا مشخصات کارت گرافیکی مشخص شود.

در این بخش باید حداقل یک پردازنده گرافیکی وجود داشته باشد. اگر رایانه شما دارای Intel CPU یا AMD GPU باشد، یک لیست برای Intel یا AMD Radeon مشاهده خواهید کرد. اگر یک پردازنده مستقل هم داشته باشید، لیست دیگری برای تراشه Nvidia GeForce یا AMD Radeon خواهید دید. برای مثال، لپ‌تاپ Alienware ما، Intel HD Graphics 530 (یکپارچه) و Nvidia GeForce GTX 1080 (گسسته) را لیست کرده است. با توجه به این تنظیمات، بازی‌ها به طور پیش ‌فرض روی تراشه قدرتمندتر GeForce اجرا می‌شوند. این همان درایوری است که باید به ‌روزرسانی شود.

هنگام نصب درایور، از گزینه “نصب سفارشی” AMD استفاده کنید که مجموعه نرم ‌افزارهای فعلی حذف شده و نسخه کنونی نصب شود. یا می‌توانید گزینه “نصب ساده” Nvidia را انتخاب کنید. احتمالاً ابتدا بخواهید از Display Driver Uninstaller استفاده کنید، زیرا این نرم ‌افزار در پاک کردن درایورهای قدیمی عملکرد بسیار خوبی دارد، اما اصلاً ضروری نیست.

اگر دسکتاپ Nvidia’s GeForce Experience را نصب کرده ‌اید، هنگامی که درایور جدید در دسترس باشد، اعلانی برای شما ارسال می‌شود. در غیر این صورت، باید آن را به‌ صورت دستی دانلود و به ‌روزرسانی کنید.

ویندوز ۱۰ و DirectX را به ‌روزرسانی کنید

افزایش سرعت کارت گرافیک

احتمالاً آخرین نسخه DirectX را دارید، اما در هر صورت بررسی کنید. DirectX یک API گرافیکی است و اگرچه موارد دیگری مانند OpenGL و Vulkan وجود دارند، اما DirectX برای گیمرها در ویندوز رایج‌تر است. داشتن آخرین نسخه DirectX به معنی داشتن آخرین پلتفرمی است که به‌ واسطه آن پردازنده گرافیکی به شما امکان ارتباط با بازی‌ها را حین اجرا می‌دهد. البته نسخه‌های قدیمی هم کار می‌کنند، اما می‌توانید به‌ سرعت و بلافاصله عملکرد درون بازی خود را با به‌ روزرسانی DirectX ارتقاء دهید.

مرحله ۱: در باکس جستجوی نوار وظیفه dxdiag را جستجو کرده و Enter را فشار دهید.

مرحله ۲: DirectX Diagnostic Tool با تب System که به طور پیش ‌فرض بارگذاری شده روی صفحه نمایش ظاهر می‌شود. همانطور که در تصویر نشان داده شده، شماره نسخه زیر System Information قرار گرفته است.

مایکروسافت DirectX را از طریق ویژگی Windows Update به ‌روز می‌کند. اگر در حال حاضر DirectX 12 را ندارید، باید آن را به طور دستی به ‌روزرسانی کنید.

مرحله ۱: روی دکمه Start و سپس روی نماد Gear که در سمت چپ منوی Start قرار دارد کلیک کنید.

مرحله ۲: در برنامه Setting، Update & Security را انتخاب کنید.

مرحله ۳: روی دکمه Check for Updates کلیک کنید.

توجه: ممکن است کارت‌های گرافی قدیمی از DirectX12 پشتیبانی نکنند، پس اگر این به ‌روزرسانی نسخه DX شما را تغییر نداد، ممکن است دلیلش همین باشد.

اورکلاک کردن

افزایش سرعت کارت گرافیک

یکی از راه‌های افزایش سرعت کارت گرافیک و بهبود عملکرد پردازنده گرافیکی اورکلاک کردن آن است. این کار با تغییر فرکانس و ولتاژ هسته پردازنده گرافیکی و حافظه آن انجام می‌شود تا سرعت اضافی خارج شود. اگر عادت به اورکلاک کردن اجزای سازنده ندارید، با احتیاط به کارتان ادامه دهید و قبل از شروع همه اطلاعات و جزئیات را به طور دقیق مطالعه کنید. تنظیمات اشتباه ممکن است به تراشه آسیب برساند. حتی بیشتر، یک خنک ‌کننده نامناسب ممکن است باعث گرم شدن بیش ‌از حد پردازنده گرافیکی و خراب شدن آن می‌شود.

مانند پردازنده‌های مرکزی، می‌توانید پردازنده گرافیکی را با استفاده از نرم ‌افزار دسکتاپ اورکلاک کنید. یک روش، MSI’s Afterburner است که پردازنده گرافیکی شما را اسکن کرده و بالاترین و پایدارترین تنظیمات اورکلاک را پیدا می‌کند. روش دیگر EVGA’s Precision X1 است، اگرچه فقط از پردازنده‌های گرافیکی GTX 10 ، GTX 16 و RTX 20 پشتیبانی می‌کند.

شایان ‌ذکر است که تقریباً تمام پردازنده‌های گرافیکی مدرن فضای کمی از اورکلاک کردن را در خود جای داده ‌اند. تا زمانی که پردازنده گرافیکی با قدرت و خنک‌سازی مناسبی دارد، نیازی به انجام هیچ کاری نیست.

حد قدرت را بالا ببرید

افزایش سرعت کارت گرافیک

همانطور که گفته شد، MSI Afterburner به طور خودکار بالاترین اورکلاک پایدار پردازنده گرافیکی شما را پیدا می‌کند. که شامل محدودیت‌های قدرت و ولتاژ نیز می‌باشد. به سادگی و با افزایش حد توان پردازنده گرافیکی می‌توانید عملکرد بیشتری را از پردازنده مرکزی دریافت کنید. وقتی همه شرایط مناسب است – مصرف برق ، دما و غیره – پردازنده گرافیکی شما به طور خودکار سرعت ساعت خود را تا حد مجاز افزایش می‌دهد. بنابراین، بالا بردن حد توان یک مزیت دارد: به پردازنده گرافیکی اجازه می‌دهد به طور مداوم سرعت ساعت خود را افزایش دهد.

توجه: مانند اورکلاک کردن، قبل از ادامه کار باید مطمئن شوید که پردازنده گرافیکی خنک ‌کننده قوی‌ای دارد. این کار باعث افزایش دمای پردازنده‌های گرافیکی می‌شود و عملکرد آن پر صداتر می‌شود.

مرحله ۱: MSI Afterburner را باز کنید.

مرحله ۲: نوار کشویی Power Limit را از ۱۰۰ به ۱۱۰ بکشید.

مرحله ۳: روی علامت تیک زیر نوار کشویی کلیک کنید.

مرحله ۴: بازی‌ای را اجرا کنید که از پردازنده گرافیکی استفاده می‌کند.

مرحله ۵: با استفاده از MSI Afterburner سرعت ساعت خود را تأیید کنید.

مرحله ۶: مراقب درجه حرارت پردازنده گرافیکی باشید و مطمئن شوید که از حد مجاز خارج نمی‌شوند. این کار را تکرار کنید تا به حد مجاز برسید یا پردازنده گرافیکی ناپایدار شود.

Afterburner حداکثر قدرت را ازBIOS  پردازنده گرافیکی می‌گیرد، بنابراین تا زمانی که به راحتی محدودیت برق را افزایش دهید و با تنظیمات دیگر اشتباه نکنید، همه‌ چیز خوب پیش می‌رود. این کار به خودی خود اورکلاک کردن نیست، زیرا در واقع سرعت ساعت در پردازنده گرافیکی را افزایش نداده ‌اید. در عوض، به راحتی فضای بیشتری به پردازنده گرافیکی داده ‌اید تا به طور خودکار سرعت ساعت خود را افزاش دهد.

یک منحنی فن مخصوص تنظیم کنید

افزایش سرعت کارت گرافیک

با افزایش حد توان در MSI Afterburner، شاهد افزایش دما خواهید بود. دما، عامل محدود کننده‌ای در رسیدن پردازنده گرافیکی به عملکرد کامل است، پس اگر این محدودیت را کمی افزایش دهید مشکلی پیش نمی‌آید. مثلاً، RTX 3080 جدید دارای حداکثر دمای عملکردی ۹۳ درجه سیلیسیوس است. احتمالاً نمی‌خواهید اغلب دما به این حد برسید زیرا نه تنها عمر پردازنده گرافیکی را کوتاه می‌کند، بلکه منجر به انسداد اتوماتیک می‌شود که می‌تواند عملکرد را بدتر کند.

برای کمک به پایین نگه‌داشتن دما، می‌توانید از منحنی فن مخصوص استفاده کنید. ابزار منحنی فن بسیار زیادی به‌ صورت آنلاین وجود دارد، اما می‌توانید منحنی پردازنده گرافیکی خود را به درستی در Afterburner تنظیم کنید.

مرحله ۱: MSI Afterburner را باز کرده و بر روی نماد تنظیمات (دندانه‌دار) کلیک کنید.

مرحله ۲: تب Fan را انتخاب کنید.

مرحله ۳: Enable User Defined Software Automatic Fan Control را علامت بزنید.

مرحله ۴: با گرم شدن پردازنده گرافیکی منحنی را تنظیم کرده تا سرعت فن را افزایش دهد. پیشنهاد می‌کنیم قبل از حد دمای پردازنده گرافیکی، به ‌سرعت فن %۱۰۰ برسید. مثلاً، برای RTX 3080 منحنی را حدود ۷۰ تا ۷۵ درجه سیلیسیوس تنظیم کردیم. از آنجا به بعد، باید دمای پردازنده گرافیکی در بازی، حین متعادل ‌سازی آن در برابر صدای فن انجام شود. تصویر بالا منحنی فنی است که برای RTX 2080 تنظیم کرده ‌ایم.

رایانه خود را تمیز کنید

افزایش سرعت کارت گرافیک

اگر کارت گرافیک شما بیش ‌از حد داغ شود، برای جلوگیری از آسیب دیدن اجزای خود، کارکرد خود را محدود یا سرعتش را کم می‌کند. اگر فن‌ها و فیلترهای ورودی با گرد و غبار پوشانده شده باشند، جریان کافی هوا گرما را از اجزای سازنده، مثل پردازنده گرافیکی خارج نمی‌کنند، که می‌تواند منجر به تجمع بیش ‌از حد گرما شود.

اولین کاری که باید انجام دهید این است که با استفاده از اسپری هوای فشرده تمام فن‌های ورودی را تمیز کنید. سپس رایانه را خاموش کنید، کابل‌ها را از برق جدا کنید، آن را زمین بگذارید و پانل کناری رایانه را جدا کنید. از هوای فشرده برای خارج کردن گرد و غباری که روی اجزا جمع شده استفاده کنید.

توجه: از جاروبرقی استفاده نکنید. تجمع قدرت ممکن است باعث آسیب اجزای رایانه شود.

برای لپ‌تاپ، تنها راه این است که گرد و غبار را از فن‌های ورودی پاک کنید. اگر خوش ‌شانس باشید، یک دریچه جلوی این فن‌ها را پوشانده که می‌توانید به سادگی آن را باز کرده و گرد و غبار را از فن‌ها جدا کنید. تمیز نگه داشتن رایانه شخصی برای سلامتی و عملکرد کلی آن، چه برای بازی یا فقط مرور وب، بسیار حیاتی است.

جریان هوا را بهبود دهید

افزایش سرعت کارت گرافیک

اگرچه تمیز کردن رایانه‌های میزی یا لپ‌تاپ به بهبود جریان هوا کمک می‌کند، اما ممکن است لازم باشد کارهای دیگری انجام دهید. برای رایانه‌ها، احتمالاً در شاسی فضاهای مخصوص فن‌های اضافی در جلو، بالا و پایین وجود داشته باشد. فن‌های اضافی سطح صدای رایانه را افزایش می‌دهد؛ البته به پایین نگه داشتن سطح دمای کلی هم کمک می‌کنند.

برای لپ‌تاپ‌ها، نمی‌توانید فن‌ها را نصب کنید. کاری که می‌توانید انجام دهید خرید پد خنک ‌کننده است که زیر لپ‌تاپ شما قرار می‌گیرد. این پدها معمولاً دارای دو فن بزرگ ۱۴۰ میلی متری هستند که هوای خنک را در زیر لپ‌تاپ به جریان می‌اندازند. اشکال جمع‌آوری گرد و غبار این است که باید یک دستگاه دیگر برای تمیز کردن داشته باشید.

خنک ‌سازی را ارتقا دهید (فقط رایانه‌های میزی)

افزایش سرعت کارت گرافیک

یک روش خوب برای افزایش عملکرد پردازنده گرافیکی نصب کولر یدکی است. این کار می‌تواند با یک کولر هوای قوی‌تر، یا روش خنک ‌کنندگی مایع پیشرفته انجام شود. اما به شدت به کارت گرافیکتان بستگی دارد، زیرا برخی از کارت‌های گرافیک با کولرهای یدکی سازگاری دارند و برخی دیگر اینطور نیستند. این امر به خصوص راجع به خنک ‌کننده‌های مایع صدق می‌کنند، که در آن‌ها حلقه‌های مخصوص به موانع آبی خاصی نیاز دارند، که ممکن است هزینه‌بر باشد. به همین ترتیب، می‌توانید خنک‌ کننده کاملی را با استفاده از چیزی مانند NZXT’s Kraken G12 برای پردازنده مرکزی نصب کنید، اما این فرایند کاملاً پیشرفته است و به راحتی قابل انجام نیست.

باز هم، قبل از شروع کار جستجو کنید و به خاطر داشته باشید اگر خنک ‌کننده اصلی را بردارید، ضمانت پردازنده گرافیکی باطل می‌شود.

توجه: برخی از پردازنده‌های گرافیکی با سفت کردن پیچ‌ها، افزودن واشرها، یا جایگزینی چسب حرارتی موجود، خنک ‌کنندگی خود را به طرز چشمگیری بهبود می‌بخشند. این امر هم به پردازنده گرافیکی شما بستگی دارد. بنابراین نسبت به ایجاد هر تغییری که از آن مطمئن نیستید، مراقب باشید.

تنظیمات برق را تنظیم کنید

افزایش سرعت کارت گرافیک

اگر روی لپ‌تاپ بازی می‌کنید، آن را به پریز برق متصل کنید. پردازنده گرافیکی (و پردازنده مرکزی) معمولاً زمانی که لپ‌تاپ به برق وصل نیست عملکرد را پایین می‌آورند، زیرا باتری‌های یون لیتیومی نمی‌توانند خروجی توان کافی را برای حداکثر عملکرد بدون مصرف باتری، تأمین کنند. ممکن است تنظیماتی در BIOS برای خاموش کردن میزان کارکرد پردازنده مرکزی وجود داشته باشد، اما دستورالعمل‌های پردازنده گرافیکی برای کاهش عملکرد در توان باتری به سختی رمزگذاری شده و نمی‌توانید تغییری در آن‌ها ایجاد کنید.

با این وجود، تنظیمات برق در رایانه‌های رومیزی و لپ‌تاپ‌هایی که به پریز دیواری متصل هستند، ممکن است عملکرد پردازنده گرافیکی را افزایش دهد.

مرحله ۱: روی دکمه Start و سپس نماد چرخ‌ دنده واقع در لبه سمت چپ منوی Start کلیک کنید.

مرحله ۲: در برنامه Setting، System را انتخاب کنید.

مرحله ۳: صفحه‌ نمایش به طور پیش ‌فرض ظاهر می‌شود. Power & Sleep واقع در سمت چپ را انتخاب کنید.

مرحله ۴: پایین بروید و لینک Additional Power Settings را انتخاب کنید.

در لپ‌تاپ‌ها می‌توانید با کلیک راست روی نماد باتری واقع در کنار ساعت سیستم به همان پنل برسید. Power Options را از فهرست با شده انتخاب کنید.

مرحله ۵: گزینه High Performance را انتخاب کنید.

اگر روی لینک Change Change Settings کلیک کنید، ویندوز ۱۰ لینک Change Advanced Power Settings را ارائه می‌دهد. روی آن کلیک کنید و یک پنجره ظاهر می‌شود که شامل تمام تنظیماتی است که تحت عملکرد بالا قرار دارند. در صورتی که با ویندوز ۱۰ آشنایی کامل ندارید، این تنظیمات را تغییر ندهید.

اجزای دیگر رایانه را به‌ روزرسانی کنید

افزایش سرعت کارت گرافیک

اگرچه ممکن است یک پردازنده گرافیکی عالی در سیستم خود نصب کرده باشید، اما این تنها یکی از اجزای سازنده یک رایانه شخصی است. پردازنده مرکزی، حافظه و حافظه ذخیره‌سازی، همه و همه به‌ سرعت رایانه شما کمک می‌کند و یک پردازنده خوب می‌تواند با افزایش حاشیه قابل توجه به ویژه در وضوح‌های پایین‌تر، به افزایش نرخ فریم کمک کند.

به خاطر داشته باشید اگرچه پردازنده گرافیکی بیشتر کارهای بصری سنگین را انجام می‌دهد، اما پردازنده مرکزی ریاضیات، فیزیک، هوش مصنوعی، پردازش ورودی، اجرای کد و کارهای دیگر را انجام می‌دهد. مهم‌تر از همه اینکه، باید هر چیزی که خارج از بازی شما اجرا می‌شود مانند سرویس‌های ویندوز ۱۰ را کنترل کند. پس به یک پردازنده مرکزی عالی نیاز دارید تا پردازنده گرافیکی‌تان به خوبی بدرخشد.

همچنین برای افزایش سرعت کارت گرافیک ، باید حافظه سیستم را در نظر بگیرید- استاندارد کنونی بازار ۱۶ گیگابایت است، یعنی ۸ گیگابایت حداقل حافظه موجود است. البته اگر بخواهید پولتان را بیشتر ذخیره کنید هم کار درستی است، اما خرید ارزان شاید به معنای ضعیف بودن سرعت و عملکرد باشد. اگر هنگام بازی متوجه تأخیر قابل ‌توجهی شدید، ممکن است نیاز به ارتقاء باشد. به یاد داشته باشید، این بدان معنا نیست که شما باید گران‌ترین مورد را خریداری کنید.

با این حال، قبل از ارتقاء، مطمئن شوید که گلوگاه در نقطه خوبی قرار دارد. پردازنده مرکزی و گرافیکی شما از نظر بازی‌ها رابطه مستقیمی دارند، و بازی‌های مختلف به‌صورت متفاوتی بر این دو جزء فشار می‌آورند (مثلاً شخصیت‌های هوش مصنوعی زیاد بیشتر از پردازنده گرافیکی، به پردازنده مرکزی فشار می‌آورند). بهترین ابزار برای اطمینان از اینکه گلوگاه تحت ‌فشار است، بررسی کارایی سیستم با استفاده از Task Manager است. تب عملکرد به شما کارکرد پردازنده گرافیکی، حافظه، دیسک، شبکه و پردازنده مرکزی را نشان می‌دهد. اگر در طول بازی بیشتر از پردازنده گرافیکی، از پردازنده مرکزی استفاده می‌کنید، احتمالاً مشکل گلوگاه پردازنده مرکزی دارید.

تشخیص و از بین بردن گلوگاه چیزی بیشتر از علم است، اما اگر پردازنده مرکزی شما مدام در بازی‌ها پین می‌شود، در حالی که پردازنده گرافیکی‌تان مناسب است، احتمالاً نیاز به ارتقاء داشته باشید. اگر مهارت کافی ندارید، لیست بهترین پردازنده‌های AMD و بهترین پردازنده‌های Intel به شما کمک خواهد کرد.

 

منبع: DigitalTrends

کوروش نیک منش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج − سه =