آموزش

نحوه بالا بردن سرعت اجرای بازی‌ها (FPS) روی ویندوز ۱۰

بالا بردن سرعت بازی ها روی ویندوز 10

می‌دانیم که گاهی ریشه‌ یابی مشکلات مربوط به عملکرد بازی چیزی است که با دستکاری تنظیمات امکان‌ پذیر خواهد بود و باعث بالا بردن سرعت بازی ها روی ویندوز ۱۰ می‌شود، اما این راه حل، دائمی نیست. روش‌های مؤثری وجود دارد که به منظور روانتر کردن بازی مورد علاقه خود می‌توانید از آن‌ها استفاده نمایید.

توجه: اگر هیچ یک از ابزار نظارت بر عملکرد دستگاه را ندارید، به شدت پیشنهاد می‌کنیم که یکی از آن‌ها را برای کامپیوتر خود انتخاب کنید تا بتوانید در حین بازی عملکرد دستگاه را نیز بررسی نمایید.

سیستم عامل‌ها و درایورها را به روزرسانی کنید

بالا بردن سرعت بازی ها روی ویندوز 10

خوب است بدانید که بسیاری از مشکلات، با به روز بودن کامل دستگاه برطرف خواهد شد! اگر مدتی است که این کار را انجام نداده‌ اید، با نوشتن کلمه Updates در نوار جستجو و انتخاب گزینه Check for Updates، وضعیت به روز رسانی‌های کامپیوتر ویندوز ۱۰ خود را بررسی نمایید. از به روز بودن بازی خود اطمینان حاصل کنید. همچنین بررسی کنید که GPU (پردازنده گرافیکی) شما به یک درایور به روز شده نیاز دارد یا خیر. GPUها به منظور کمک به بهبود نحوه استفاده از نیرو، رفع اشکالات و بهینه سازی عملکرد دستگاه در شرایط مختلف بازی‌ها، به طور منظم آپدیت دریافت می‌کنند. این آپدیت‌ها می‌توانند مشکلات FPS و مشکلات مربوط به عدم سازگاری میان بازی و کارت گرافیک شما را برطرف نمایند.

با این حال، درایورهای GPU به صورت خودکار آپدیت نمی‌شوند. برای بررسی جدیدترین نسخه درایور GPU خود، پیشنهاد می‌کنیم که Nvidia Update یا GeForce Experience را برای GPUهای Nvidia’s GeForce نصب و فعال نمایید. برای پردازنده‌های گرافیکی AMD Radeon، از ابزار تشخیص خودکار درایور آن استفاده کنید.

مواردی وجود دارد که در آن‌ها به روزرسانی درایور، به جای حل مشکل، منجر به ایجاد مشکلات بیشتری خواهد شد. این اتفاق زمانی می‌افتد که درایور جدید، به خاطر اشکالاتی که دارد، با طراحی بازی ناسازگار شود. اگر چنین اتفاقی رخ داد، هم می‌توانید درایور خود را به نسخه قبلی بازگردانید و هم اینکه درایور اصلی را مجدداً دانلود نمایید، فقط، فعلاً آن را آپدیت نکنید.

حالت Game Mode ویندوز را فعال نمایید

بالا بردن سرعت بازی ها روی ویندوز 10

چند سال پیش شرکت مایکروسافت، ویندوز ۱۰ را با تنظیمات Game Mode ارتقاء داد. پیش از این می‌توانستید عملکرد پردازنده، توزیع توان باتری و نحوه عملکرد GPU را تغییر دهید تا ببینید آیا هر یک از این موارد به بهبود بازی شما کمک می‌کند یا خیر.

در واقع حالت Game Mode، منابع پردازنده و کارت‌های گرافیک را برای بازی در حال پخش اولویت بندی می‌کند. به عبارتی دیگر، این حالت، خدماتی را که ویندوز ۱۰ در حال حاضر به آن‌ها نیازی ندارد، به طور موقت متوقف می‌کند، از این رو CPU و GPU شما برنامه‌های غیر بازی کمتری در صف پردازش خواهند داشت. این مدیریت سیستم، با هدف ایجاد یک فریم ریت متوسط و ثابت، بسیار به نفع سیستم‌های ساده و ارزان قیمت است.

برای فعال کردن Game Mode، کلمه Gaming را در نوار جستجوی ویندوز نوشته و گزینه Game Mode Settings را که در زیر Best Match آمده است، انتخاب نمایید. پس از باز شدن تنظیمات، از روشن بودن حالت Game Mode اطمینان حاصل فرمایید. در صورت فعال نمودن این قابلیت، باید کامپیوتر خود را مجدداً راه اندازی (Restart) کنید.

توجه داشته باشید که در صورت استفاده از این قابلیت، ممکن است لپ تاپ شما برق بیشتری مصرف کند، بنابراین حتماً آن را متصل به برق نگه دارید. در هر صورت، برای حفظ دوام باتری نیاز است که لپ تاپ در حین بازی متصل به برق باشد.

تنظیمات بازی خود را بهینه کنید

بالا بردن سرعت بازی ها روی ویندوز 10

این مرحله می‌تواند پیچیده باشد، چرا که تنظیمات بازی‌ها در اینکه در چه قسمت‌هایی به شما اجازه اعمال تغییرات را می‌دهند، با یکدیگر متفاوت هستند. با این وجود، همیشه باید به منوی تنظیمات درون برنامه‌ای بازی خود رفته و از امکانات موجود در آن باخبر شوید، به خصوص زمانی که در بازی با مشکل مواجه شده‌ اید.

به دنبال گزینه‌هایی که موارد زیر را انجام می‌دهند بگردید:

بهینه سازی عملکرد

تغییر به تنظیمات عملکرد سریع

اجازه برای غیرفعال نمودن (یا کم کردن) جلوه‌های ویژه و مواردی که پس از پردازش تصویر انجام می‌گیرند.

اجازه برای تنظیم فاصله رندر و کیفیت بافت تصویر

خاموش کردن گزینه Anti-Aliasing (ضد شکستگی و دندانه دار شدن خطوط تصویر)

تنظیمات GPU خود را تغییر دهید

بالا بردن سرعت بازی ها روی ویندوز 10

این یک مرحله دیگر است که به تعدادی کار بیشتر نیاز دارد، اما شما حتماً باید با تنظیمات داخلی پردازنده گرافیکی خود آشنایی داشته باشید و بدانید که چگونه اعمال تغییرات در آن‌ها موجب بهبود عملکرد بازی شما خواهد شد. یکی از بهترین مثال‌ها، تغییر تنظیمات Nvidia برای به حداکثر رساندن سرعت عملکرد بازی می‌باشد. این کار را می توانید با کلیک راست بر روی دسکتاپ و انتخاب گزینه Nvidia Control Panel از فهرست بازشو امتحان نمایید. پس از باز شدن برنامه، گزینه Manage 3D Settings را که در زیر ۳D Settings قرار گرفته، انتخاب کنید و سپس بر روی زبانه Global Settings که در سمت راست نشان داده شده است، کلیک نمایید.

در این لیست به دنبال گزینه Power Management Mode بگردید. ابتدا مطمئن شوید که این قابلیت از Adaptive به Prefer Maximum Performance تغییر یافته و سپس بر روی دکمه Apply کلیک نمایید. ببینید که آیا با این کار مشکلات FPS برطرف شده و سرعت عملکرد بازی شما بهبود بخشیده یا نه.

AMD یک راهنمای بسیار عالی برای تمام قابلیت‌های گرافیکی مختلفی است که می‌توانید آن‌ها را در تنظیمات خود تغییر دهید، اینکه چه کاری انجام می‌دهند و به چه دلیل آن‌ها را خاموش یا روشن می‌کنید، کاملاً بستگی به اهداف شما دارد. مطمئناً این کار شامل آزمون و خطا خواهد شد، اما در پایان کار سرعت عملکرد خوبی به دست خواهید آورد.

وضوح تصویر پایینی انتخاب کنید

بالا بردن سرعت بازی ها روی ویندوز 10

اگر بازی شما به سختی و خیلی کند اجرا می‌شود، ممکن است با تغییر تنظیمات وضوح تصویر (Resolution) ویندوز خود بتوانید به رفع این مشکل کمک کنید. برای انجام این کار، بر روی دسکتاپ خود کلیک راست کرده و از طریق منوی باز شو، گزینه Display Settings را انتخاب نمایید. پس از باز شدن پنجره تنظیمات، به دنبال گزینه Display Resolution بگردید و وضوح کمتری را نسبت به تنظیمات پیشنهاد شده، انتخاب نمایید. به عنوان مثال، تغییر از UHD به Full HD ممکن است به بهبود اجرای بازی شما کمک کند.

همچنین ممکن است بخواهید که با کاهش Resolution بازی، فریم ریت خود را افزایش دهید. علاوه بر این، اگر بازی خود را در حالت تمام صفحه یا بدون حاشیه اجرا نمایید و تمام نمایشگرهای ثانویه متصل به کامپیوتر خود را خاموش کنید، می‌توانید عملکرد بهتری را تجربه کنید.

 از API پیشنهادی برای بازی استفاده کنید

بالا بردن سرعت بازی ها روی ویندوز 10

APIهای گرافیکی فعلی، ارتباط مستقیمی میان موتور بازی و درایور GPU شما برقرار می‌کنند. این‌ها شامل OpenGL، DirectX و Vulkan می‌شوند که هر یک با رویکرد و ویژگی‌های مختلف اما با یک هدف واحد به کار می‌روند. این APIها قابل تغییر و ارتقاء هستند.

ارتقاء یک API به عنوان مثال، انتقال از DirectX 11 به DirectX 12، اغلب یک روش بسیار عالی برای کاهش مصرف برق و در عین حال بهبود عملکرد است. تغییر به یک API دیگر نیز امکان پذیر است. ظاهراْ بعضی از APIها با کارت گرافیک‌های مختلف، بهتر کار می‌کنند. به عنوان مثال، AMD تمایل دارد که با Vulkan کار کند. بعضی از موتورهای بازی نیز از APIهای خاصی استقبال می‌کنند و عملکرد بهتری نسبت به کار با سایر APIها از خود نشان می‌دهند. این احتمال نیز وجود دارد که موتورهای بازی با گذشت زمان از APIهای بیشتر پشتیبانی کنند. در برخی موارد ممکن است که با اعمال یک تغییر خاص در API عملکرد بازی بهبود بخشد. تغییر در API منجر به تغییر عملکرد GPU نیز خواهد شد. این موضوع ممکن است منجر به بروز مشکلات دیگری شود که باید آن‌‌ها را نیز برطرف نمایید. اما اگر در حال حاضر از مشکلاتی اساسی در عملکرد بازی رنج می‌برید، شاید تغییر API ارزش تلاش کردن را داشته باشد. با این اوصاف، توصیه ما این است که ببینید انجمن بازی شما چه راه حلی را پیشنهاد می‌کند.

یک تقویت کننده بازی (Game Booster) بگیرید

بالا بردن سرعت بازی ها روی ویندوز 10

از داشتن یک برنامه تقویت کننده بازی خوب غافل نشوید. درست شبیه به حالت Game Mode ویندوز ۱۰، هدف اصلی این برنامه کاهش فعالیت‌های پس زمینه‌ای به منظور بهبود عملکرد بازی است، بنابراین هرگز با مشکلات FPS مواجه نخواهید شد. اگر تمایل به استفاده از یک Booster دارید، پیشنهاد می‌کنیم که نرم افزار Razer’s Cortex Game Booster را انتخاب نمایید. این پکیج به طور خودکار تمام موارد جزئی را بهبود می‌بخشد. انجام بازی‌های ویدیویی با سرعت فریم پایین این روزها کمتر دیده می‌شود، اما اکثر گیمرها هنوز نمی‌دانند که چگونه می‌توان این مشکل را به طور کامل حذف کرد. اگر پولی برای ارتقاء سخت افزار خود اختصاص نداده‌ اید، خبر خوب این است که این راه حل‌ها می‌توانند عملکرد بازی شما را تا حدودی روان‌تر کنند.

 

منبع: DigitalTrends

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − 14 =