نحوه ساخت سرور ماینکرفت

سرور ماینکرفت

بازی ماینکرفت از زمان تاسیس تاکنون بسیار تغییر کرده است، اما مطمئنا یک چیز تغییر نکرده است: اینکه با دوستان و خانواده‌تان دنیاهایی را بسازید، کاری بسیار جذاب و سرگرم‌ کننده که فقط در سرور ماینکرفت امکان پذیر است. بازیکنان می‌توانند فقط با چند کلیک موس یا فشردن دکمه کنترلر، دنیای ماندگار خود را بسازند و همچنین فضایی برای سایر افراد نیز وجود دارد که می‌توانند در آنجا دور هم جمع شوند و چیزهای جدید خلق نمایند.

فرقی نمی‌کند که برای دوستانتان میزبان یک سرور باشید و یا برای بازآفرینی دنیای برنامه تلویزیونی مورد علاقه‌تان تلاش گسترده‌ای انجام دهید. همیشه چندین گزینه مختلف برای میزبانی یک سرور ماینکرفت وجود دارد. در این مقاله روش‌هایی وجود دارد که با استفاده از آن‌ها می‌توانید قلمرو خصوصی چندنفره ماینکرفت خود را بسازید.

سرویس Minecraft Realms

کمپانی Mojang در دسامبر سال ۲۰۱۹ سرویس Minecraft Realms را از دسترس خارج کرد. این یک سرویس مبتنی بر اشتراک تک ‌نفره بود که به یک بازیکن اجازه می‌داد تا یک جهان را در یک سرور مبتنی بر فضای ابری میزبانی کند. هم ‌اکنون به جای آن سرویس دو مدل اشتراک متفاوت وجود دارد: سرویس Realms Plus که برای همه نسخه‌های Minecraft Marketplace (موبایل، ویندوز ۱۰، Xbox One و Nintendo Switch) در دسترس است و باقیمانده‌های سرویس اشتراک قدیمی که به Realms for Minecraft: Java Edition تغییر نام داده است.

در ادامه جزئیات هر دو ذکر شده است:

سرویس Realms Plus

سرویس Realms for Java Edition

ماهانه ۷.۹۹ دلار         

ماهانه ۷.۹۹ دلار         

دسترسی سریع به بیش از ۵۰ آیتم Marketplace

پشتیبانی از محتوایی که توسط کاربر ساخته شده

پشتیبانی از ۲ یا ۱۰ بازیکن به‌طور همزمان

پشتیبانی از ۲ یا ۱۰ بازیکن به‌طور همزمان

در هر اشتراک فقط از یک دنیا پشتیبانی می‌کند

در هر اشتراک فقط از یک دنیا پشتیبانی می‌کند

به سرویس آنلاین  Xbox Live و Switch (کنسول‌ها) نیاز دارد

با نسخه‌های غیرجاوا سازگار نیست

سرویس Realms Plus برای گیمرهای موبایل، کنسول و ویندوز ۱۰ بهترین گزینه برای میزبانی ارزان و ساده است. اگر هیچگونه دانش قبلی درباره میزبانی ندارید باید بگوییم که این یک روش سریع و آسان برای ساخت و مدیریت یک دنیای ماندگار ماینکرفت است. مشترکین Realms Plus اساسا در یک سرور ابری Microsoft Azure فضایی را اجاره می‌کنند، بنابراین اگر به دنبال یک راه ‌حل میزبانی Mojang مناسب هستید، با انتخاب این سرویس کمی از میزان آزادیتان کاسته خواهد شد.

با وجود بیش از ۵۰ آیتم Marketplace و محتوای جدیدی که هر ماه به آن اضافه می‌شود، همیشه چیزی فراتر از قلمروی شخصیتان برای کاوش وجود دارد. دنیای شما و افزونه‌های آن به‌ صورت ایمن در فضای ابری ذخیره می‌شوند، بنابراین حتی اگر شما در دسترس نباشید، دوستانتان می‌توانند آزادانه وارد دنیایتان شوند.

در اینجا نحوه ایجاد یک دنیای Minecraft Realms Plus آورده شده است:

مرحله ۱: گزینه Play را انتخاب کنید.

مرحله ۲: گزینه Create New را انتخاب کنید.

مرحله ۳: گزینه Create New World را انتخاب کنید.

مرحله ۴: جهانتان را تنظیم کنید.

مرحله ۵: گزینه Create on Realms را انتخاب کنید.

مرحله ۶: یک Realm، ۱۰ نفره یا ۲ نفره انتخاب کنید.

مرحله ۷: اشتراک Realms Plus را تنظیم کنید.

برای ویرایش Realm، مراحل زیر را انجام دهید:

مرحله ۱: گزینه Play را انتخاب کنید.

مرحله ۲: نماد مداد که در کنار Realm قرار دارد را انتخاب کنید.

مرحله ۳: برای تغییر نام دنیا، درجه سختی آن، تغییر حالت و فعال کردن تقلب‌ها، گزینه Game را انتخاب کنید.

مرحله ۴: برای اضافه کردن دوستان، فرستادن درخواست دوستی و تغییر وضعیت کاربر، گزینه Members را انتخاب کنید. کاربران می‌توانند ملاقات کننده، عضو یا اپراتور باشند.

مرحله ۵: برای فعال و غیرفعال کردن افزونه‌ها، گزینه Resource Packs و یا گزینه Behavior Packs را انتخاب کنید.

میزبان باشید

اگر ترجیح می‌دهید که اشتراکی نداشته باشید، یکی از بهترین راه‌ها برای اشتراک‌ گذاری یک دنیا با دوستانتان این است که یک کامپیوتر را تنظیم کنید تا به عنوان یک میزبان عمل کند.

موبایل، کنسول و ویندوز ۱۰

حالت چند نفره بازی ماینکرفت در هنگام ساخت یک دنیای جدید برای نسخه‌های موبایل، کنسول و ویندوز ۱۰ به‌ طور پیش فرض فعال می‌شود. اگر در ابتدا حالت چند نفره را غیرفعال کرده ‌اید اما اکنون می‌خواهید با دوستانتان بازی کنید، نحوه فعال‌سازی مجدد آن در اینجا آورده شده است:

مرحله ۱: گزینه Play را انتخاب کنید.

مرحله ۲: نماد مداد که در کنار دنیایتان قرار دارد را انتخاب کنید.

مرحله ۳: گزینه Multiplayer که در سمت چپ لیست شده است را انتخاب کنید.

مرحله ۴: نشانگر گزینه Multiplayer Game را فعال کنید.

مرحله ۵: برای پشتیبانی از حالت چند نفره محلی، نشانگر گزینه Visible for LAN Players را فعال کنید.

از آنجا که این نسخه از بازی ماینکرفت از سرویس Xbox Live استفاده می‌کند، می‌توانید با هر کسی که به حساب کاربری مایکروسافت خود وارده شده است، بازی کنید. همچنین می‌توانید تنظیمات حالت چند نفره را به گزینه‌های Invite Only (فقط کسانی که دعوت شده ‌اند می‌توانند متصل شوند )، Only Friends (فقط به دوستان اجازه اتصال داده شود) و یا Friends of Friends (فقط به دوستانِ دوستان اجازه اتصال داده شود) تغییر دهید.

سرویس Minecraft: Java Edition  – بازی گروهی

اجرای بازی چند نفره در این نسخه آنقدر هم شفاف و آسان نیست. شما می‌توانید با استفاده از مولفه چند نفره یکپارچهِ از یک جهان در یک شبکه محلی میزبانی کنید. با این حال، برای بازی در حالت چند نفره آنلاین به نرم ‌افزار سرور مستقل Mojang نیاز خواهید داشت.

در ادامه نحوه فعال کردن حالت چند نفره در سرویس Minecraft: Java Edition آورده شده است:

مرحله ۱: گزینه Singleplayer را انتخاب کنید.

مرحله ۲: یک دنیای جدید بسازید و یا یک دنیای موجود را باز کنید.

مرحله ۳: دکمه Esc را فشار دهید.

مرحله ۴: از منو گزینه Open to LAN را انتخاب کنید.

مرحله ۵: حالت بازی را انتخاب کنید، تقلب‌ها را فعال یا غیر فعال نمایید و سپس گزینه Start LAN World را انتخاب کنید.

هم‌اکنون سایر بازیکنان روی شبکه می‌توانند گزینه Multiplayer را انتخاب کنند و به دنیای شما بپیوندند. با این حال، یادتان باشد که شما برای میزبانی یک دنیای چند نفره Minecraft به یک کامپیوتر مناسب نیاز دارید. این بازی نه‌ تنها روی صفحه نمایش شما ارائه می‌شود، بلکه دنیا را به سایر بازیکنان می‌فرستد و تمام ورودی‌های بازیکنان دیگر را همگام ‌سازی می‌کند. این کار برای کامپیوترهایی که مشخصات سخت ‌افزاری ضعیفی دارند مشکل‌ساز خواهد بود.

سرویس Minecraft: Java Edition  – بازی آنلاین

در اینجا ما از نسخه Java Edition (جاوا) در ویندوز استفاده خواهیم کرد. قبل از آغاز کار، یادتان باشد که آخرین نسخه جاوا را روی کامپیوترتان نصب کنید.

مرحله ۱: فایل Server.jar را از وب سایت Mojang دانلود کنید و در یک پوشه اختصاصی قرار دهید، زیرا لازم است که فایل‌ها را استخراج (extract) کنید.

مرحله ۲: روی فایل Server.jar کلیک راست کرده و برای استخراج فایل‌ها گزینه Open to extract را انتخاب نمایید.

مرحله ۳: فایل EULA را باز کنید، خط eula=false را به eula=true تغییر دهید و سپس فایل را ذخیره کنید. حواستان باشد که سرور بدون موافقت با قوانین، کار نمی‌کند.

مرحله ۴: روی فایل Server.jar کلیک راست کرده و در منوی کشویی گزینه Open را انتخاب کنید. با ظاهر شدن پنجره Minecraft Server روی صفحه ‌نمایش، فایل‌های اضافی در پوشه شما استخراج خواهند شود.

مرحله ۵: برای تغییر خصوصیات دنیایتان، روی فایل server.properties کلیک راست کرده و از منوی کشویی گزینه Open With را انتخاب کنید و سپس Notepad را انتخاب نمایید.

با باز کردن این فایل، می‌توانید حداکثر تعداد بازیکنان و حالت بازی را تغییر دهید، حالت بازیکن در مقابل بازیکن را فعال نمایید، حداکثر اندازه جهان را تنظیم کنید و گزینه‌های دیگری نیز خواهید داشت. اگر در هنگام اجرا تغییراتی ایجاد کردید، سرور را مجددا راه ‌اندازی نمایید.

با پیکربندی بخش سرور، باید یک مسیر مستقیم ایجاد کنید.

سرویس Minecraft: Java Edition  – فعال سازی بازی از راه دور

سرور ماینکرفت

یادتان باشد که اگر قرار باشد گیمرها از راه دور به سرورتان وصل شوند باید دو چیز را بدانید: آدرس IP عمومی که به مودم‌تان اختصاص داده شده است و آدرس IP کامپیوتر محلی که سرورتان بر روی آن اجرا می‌شود. برای مورد دوم پیشنهاد می‌کنیم که وارد روتر شوید و یک آدرس IP ثابت به خود اختصاص دهید تا آدرس IP کامپیوترتان هرگز تغییر نکند.

شما همچنین به فوروارد کردن پورت (port forwarding) نیز نیاز خواهید داشت تا بسته‌های ماینکرفت بدانند دقیقا باید کجا بروند. باز هم سناریوی ایده‌آل این است که یک آدرس IP ثابت به کامپیوتر سرور اختصاص دهید. پورتی که  ماینکرفت به آن نیاز دارد: ۲۵۵۶۵ است.

در اصل، مسیر اصلی چیزی شبیه به این است: ورودی> مودم> روتر> آدرس IP ثابت از طریق پورت ۲۵۵۶۵.

نحوه راه ‌اندازی سرور Java Edition

سرور ماینکرفت

به جای اینکه برای راه ‌اندازی سرور روی فایل sever.jar راست کلیک کنیم، می‌توانیم یک فایل BAT بسازیم و سپس یک دستور اصلاح شده به آن وارد کنیم تا سرور روان‌تر کار کند.

مرحله ۱: در داخل پوشه راست کلیک کرده و در منوی کشویی گزینه New و سپس Text Document را انتخاب کنید.

مرحله ۲: نام فایل را تغییر دهید تا بعدا بتواندی آن را به راحتی پیدا کنید.

مرحله ۳: فایل را باز کنید و دستور زیر را وارد نمایید: java -Xmx1024M -Xms1024M -jar server.jar pause

دو شماره اول حافظه را به سرور اختصاص می‌دهند، در حالیکه کلمه « pause» پنجره سرور را باز نگه می‌دارد.

مرحله ۴: فایل را ذخیره کرده و سپس پسوندش را به « .bat» تغییر دهید (مخفف فایل batch است).

مرحله ۵: روی فایل جدید BAT دوبار کلیک کنید تا سرور راه ‌اندازی شود.

به سرور متصل شوید و یک جهان بسازید

سرور ماینکرفت

با توجه به منابع مورد نیاز، انجام بازی ماینکرفت روی همان دستگاهی که سرور‌تان را اجرا می‌کند، ایده خوبی نیست. با انجام اینکار احتمالا یک تجربه پُر ایراد برای همه ایجاد خواهد شد. ما توصیه می‌کنیم که ماینکرفت را روی یک کامپیوتر دیگر بازی کنید.

مرحله ۱: گزینه Multiplayer را انتخاب کنید.

مرحله ۲: باکس کنار گزینه Do Not Show This Screen Again را علامت بزنید و اگر اولین باری است که در بخش چند نفره این گزینه برایتان ظاهر می‌شود، گزینه Proceed را انتخاب کنید.

مرحله ۳: گزینه Add Server را انتخاب کنید.

مرحله ۴: نام سرور را وارد کنید.

مرحله ۵: برای اینکه به بازیکنان از راه دور اجازه بازی دهید، آدرس عمومی‌ای که به مودم‌تان اختصاص داده شده است را به همراه پورت وارد کنید. برای مثال آدرس IP چیزی شبیه به ۱۷۷.۹۸.۱۱۹.۲۲۸:۲۵۵۶۵ است.

برای بازی در شبکه محلی، آدرس شبکه کامپیوتر سرور را وارد کنید، احتمالا نیازی به افزودن پورت نخواهید داشت.

مرحله ۶: برای تکمیل گزینه Done را انتخاب کنید.

Craftbukkit (کرافت باکیت) چیست؟

کرافت باکیت یک نسخه اصلاح شده از نرم ‌افزار سرور کمپانی Mojang برای Minecraft: Java Edition جهت اجرای پلاگین‌های باکیت/ Bukkit است. این نسخه نیز درست همانند نسخه Mojang تنظیم می‌شود: فایل‌ها را استخراج کنید، با EULA موافقت نمایید و فایل server.properties را اصلاح کنید، دنیایتان را بسازید و غیره. دستورالعمل‌های بالا را دنبال کنید و یا با بخش ویکی باکیت/Bukkit wiki مشورت نمایید. به هر حال یادتان باشد که دستور فایل BAT باید به شرح زیر باشد: java -Xms1024M -Xmx1024M -jar craftbukkit.jar -o true pause

سرور ماینکرفت

باکیت بخشی از پلاگین‌های ایجاد شده توسط کاربران است که به ‌طور اختصاصی برای کرافت باکیت طراحی شده ‌اند و بدون ایجاد تضاد یا کاهش عملکرد، راه حلی برای مدیریت تاثیرات تعداد زیاد پلاگین‌ها در بازی ارائه می‌کند. در کل ۱۷ دسته وجود دارد که شامل ابزارهای ادمین، ابزارهای مربوط به چت، عناصر نقش ‌آفرینی، ژنراتورهای جهانی و بسیاری از موارد دیگر است.

برای استفاده از یک پلاگین، فایل(های) JAR باید در یک فهرست خاص قرار گیرد. برخلاف نرم ‌افزار سرور Mojang، استخراج فایل craftbukkit.jar یک پوشه پلاگین می‌سازد. تمام پلاگین‌های دانلود شده در این پوشه قرار می‌گیرند. یادتان باشد که هر بار که یک پلاگین جدید به فهرست اضافه می‌شود، سرور باید مجددا راه ‌اندازی شود.

اتصال به سرور باکیت مانند اتصال به یک سرور استاندارد است. مشتریان نیازی به نصب مادهای میزبان ندارند. در حالت ایده‌آل، شما می‌توانید باکیت یا نرم ‌افزار سرور میانکرفت معمولی را روی کامپیوتر دوم اجرا کنید تا تاخیر را کاهش دهید.

گزینه‌های اضافی سرور پولی

اگر دوست ندارید از مسیر سرورهای Realms استفاده کنید، گزینه‌های شخص ثالث، مبتنی بر اشتراک و رایگان دیگری نیز در دسترس هستند.

استفاده از سرورهای شخص ثالث مزایای بسیاری از جمله راه ‌اندازی آسان، دسترسی مداوم و پشتیبانی فنی دارد. با این حال سرویس‌های پولی از سرویس‌های رایگان در دسترس‌تر هستند و می‌توانید بسیاری از آن‌ها را در فروم‌های ماینکرفت با هزینه‌ای کمتر از ۵ دلار در ماه بیابید و با وجود نرخ‌های که برای استفاده از نرم‌ افزار اضافی سرور و جهت اتصالات بیشتر در حال افزایش هستند، این گزینه‌ها بسیار مناسبند.

اگرچه راه ‌اندازی سرور شخصی‌تان ممکن است پیچیده باشد و به دانش شبکه‌ای نیاز داشته باشد، اما اکثر سرویس‌های پولی مخصوص ماینکرفت، این فرآیند را به ‌صورت خودکار انجام می‌دهند. راه ‌اندازی سرور معمولا به سادگی انتخاب بازیکنان، تصمیم‌گیری در مورد نوع دنیا و سپس شروع بازی است. به لطف رابط‌های وب که با فایل‌های پیکربندی و پارامترها سرو کار دارند، پیکربندی و راه‌ اندازی مجدد سرور نیز آسان‌تر شده است. استفاده از این روش نسبت به روشی که در آن خود کاربر فایل‌ها را ویرایش می‌کرد نیز بهتر و قوی‌تر است.

برخی از سیستم‌ها مانند ماینکرافت (تصویر زیر)  توسط شرکت‌های میزبان اجرا می‌شوند تا به کاربران اجازه دهند که با روش‌های محدودی به کنترل‌های سرورهای خود دسترسی یابند در حالیکه برخی از تصمیمات مربوط به پیکربندی را در اختیار میزبان قرار می‌دهند.

اتصال به آن‌ها آسان است زیرا پورت و آدرس IP در صفحه مدیریت سرور قابل مشاهده هستند. همچنین بازیکنان می‌توانند سرور را مجددا راه ‌اندازی کنند و یا به دیگران اجازه دسترسی ندهند.

هر سرویسی که دارای سرورهایی‌ است که به تعداد کافی RAM دارند، می‌تواند در هنگام بارگذاری سرویس گیرنده FTP با سرورهای ماینکرفت یا کرافت بوکیت کار کند. این موضوع باعث می‌شود که آن‌ها برای کسانی که به دنبال راه ‌حل‌های سفارشی DIY هستند، ایده‌ال باشند. کمپانی Amazon این نوع سرورها را با قیمت مناسب ارائه می‌دهد و در صورت نیاز از حافظه سازگار استفاده می‌کنند.

اگر شما نیاز به آزادی عمل در اجرای تنظیمات و فایل‌ها دارید و برایتان مهم نیست که بدون نرم ‌افزار کنترل مبتنی بر وب کار کنید، این نوع راه ‌اندازی سرور برایتان مناسب است. با استفاده از این نوع راه ‌اندازی به گزینه‌های سفارشی ‌سازی‌ زیادی دست خواهید یافت.

 

منبع: DigitalTrends

سیما حسینی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 9 =