آموزش نصب هارد SSD در پلی استیشن ۴

آموزش نصب هارد اس اس دی PS4

نصب هارد (SSD) اس اس دی در پلی استیشن ۴ یکی از اقداماتی است که می‌توانید جهت افزایش سرعت کنسول خود انجام دهد. وجود یک هارد SSD در PS4 می‌تواند مزایای بی‌شماری داشته باشد که مهمترین آن‌ها افزایش سرعت بارگذاری بازی یا در واقع لودینگ بازی است. بنابراین نیازی نیست لحظات زیادی را منتظر اجرای بازی مورد علاقه خود بمانید و به صورت بلادرنگ از تجربه بازی‌ها لذت خواهید برد. 

هارد درایو RPM 5400 که در PS4 و PS4 Pro وجود دارد به طرز عجیبی کند است. ما کنسول خود را در روز عرضه اولیه‌اش نخریده‌ایم، اما باز هم مدت زمان زیادی از عمر آن گذشته و می توانیم ادعا کنیم که ارتقای هارد درایو یک تصمیم عالی در اواخر عمر کنسولتان است. اینکار باعث بارگذاری لحظه‌ای نمی‌شود، اما می‌تواند سرعت بارگذاری را حدود ۱۰ تا ۲۰ ثانیه افزایش دهد. البته این موضوع در هر بازی متفاوت است و ممکن است این تغییر سرعت در برخی از آنها نامحسوس یا بسیار کم باشد اما به هر حال وقتی منتظر نشسته‌اید، افزایش یک ثانیه هم برایتان مهم است.

لازم نیست نگران انتخاب سریعترین SSD باشید اما یادتان باشد که به جای مدل ۲.۵-inch model یک مدل M.2 را خریداری نکنید، این مدل اخیرا در کامپیوترها محبوب شده است. ما از مدل Western Digital Blue استفاده می‌کنیم که نسبت به قیمتش عملکرد خوبی دارد.

تعویض هارد درایو کار راحتی است و برای انجام این کار فقط به یک پیچ گوشتی نیاز دارید. با این حال، ابتدا باید از اطلاعاتتان بک‌آپ بگیرید، سیستم عامل PS4 را در هارد درایو جدید نصب کنید و سپس اطلاعاتتان را بازیابی نمایید، که البته ممکن است این مراحل کمی گیج کننده باشد.برای انجام این کار به یک یا دو عدد درایو USB نیاز خواهید داشت. اگر کارتان را به درستی انجام دهید، کل مراحل حدود ۱۵ دقیقه طول می‌کشد. حالا بیایید با مراحل آشنا شویم.

مراحل نصب هارد اس اس دی در PS4

مرحله ۱: از فایل‌های خود بکاپ بگیرید 

بکاپ گرفتن از هارد
مرحله ۱: از فایل‌های خود بکاپ بگیرید 

از آنجا که پس از ارتقای هارد درایو با یک درایو تازه روبرو خواهید شد، باید قبل از برداشتن پیچ گوشتی از کل اطلاعات خود بک‌آپ بگیرید. برای بک‌آپ گرفتن از ذخیره بازی‌ها و سایر اطلاعاتتان به یک  درایو USB نیاز خواهید داشت، مگر اینکه عضو PlayStation Plus باشید که در این‌صورت می‌توانید در فضای Cloud از اطلاعات‌تان بک‌آپ بگیرید. در هر صورت نمی‌توانید از تروفی‌هایتان بک‌آپ تهیه کنید. اگر تروفی‌هایتان برایتان مهم هستند، از منوی PS4 به بخش Trophies بروید و دکمه Options روی کنترلر خود را فشار دهید و سپس گزینه Sync Trophies with PSN را انتخاب کنید.

درایو USB خود را وصل کنید و سپس از صفحه اصلی به آدرس Settings > System > Back Up and Restore بروید. گزینه Back Up را انتخاب کنید، حتما دلتان می‌خواهد که از اطلاعات ذخیره شده‌تان (Saved Data) بک‌آپ بگیرید، زیرا ذخیره بازی‌هایتان را نیز شامل می‌شود. اگر دلتان نمی‌خواهد برخی برنامه‌ها مانند Netflix را دوباره دانلود کنید، می توانید از آن‌ها نیز بک‌آپ بگیرید.

اگر عضو PS Plus هستید، می‌توانید به آدرس Settings > Application Saved Data Management > Saved Data in System Storage بروید و گزینه Upload to Online Storage را انتخاب کنید.

پس از تکمیل این فرآیند، PS4 خود را بطور کامل خاموش کنید، برای این کار به آدرس Power > Power Options > Turn Off PS4 بروید. یادتان باشد که نباید کنسول را در حالت Rest Mode قرار دهید. منتظر بمانید تا چراغ چشمک‌زن بطور کامل خاموش شود، سپس کابل برق را از پریز جدا کنید.

مرحله ۲: هارد اس اس دی را در PS4 نصب کنید

نصب هارد اس اس دی در پلی استیشن 4
مرحله ۲: هارد اس اس دی را در PS4 نصب کنید

کمپانی Sony فرآیند جایگزینی هارد درایو را ساده کرده است. اگر کنسول اصلی PlayStation 4 را دارید، پنل براق روی کنسول را به سمت چپ بکشید تا کاملا جدا شود. نزدیک‌ترین پیچ سمت چپ را با استفاده از پیچ گوشتی باز کنید و سپس جعبه هارد درایو را به سمت خودتان بکشید. چهار پیچ نگه‌دارنده هارد درایو را باز کرده و سپس آن را با SSD جایگزین کنید.

اگر PS4 Slim دارید، کنسول را برگردانید. در سمت راست پورت‌ها،  یک قطعه پلاستیکی مشکی وجود دارد که یک متن رویش نوشته شده است، برای جدا کردنش کمی آن را فشار دهید و سپس به سمت راست بکشید. پیچ بزرگی که زیر آن قرار داشت را باز کنید و سپس با استفاده از زبانه مشکی، جعبه هارد درایو را از درون PS4 خارج کنید. چهار پیچ نگه‌دارنده هارد درایو را باز کرده و SSD را جایگزین کنید.

در PS4 Pro، کنسول را بچرخانید و در سمت راست پورت‌ها به دنبال پوشش هارد درایو بگردید. شکاف کناری را پیدا کرده و برای باز کردنش از انگشتانتان استفاده کنید. شکاف مانند یک درب کوچک است. ( برای باز کردن آن باید مقدار قابل توجهی فشار وارد کنید، اما ممکن است شرایط در کنسول شما متفاوت باشد.) پیچ موجود در زیر آن را باز کنید و جعبه هارد درایو را بیرون بیاورید. چهار پیچ نگهدارنده هارد درایو را باز کرده و سپس SSD را جایگزین کنید.

پس از اینکه SSD را درون PS4 قرار دادید، پیچ‌هایش را ببندید و سپس آن را به برق وصل کنید. قبل از روشن کردن کنسول، باید به سراغ کامپیوترتان بروید.

مرحله ۳: نرم‌افزار PS4 را دوباره نصب کنید

نصب هارد SSD پلی استیشن 4
مرحله ۳: نرم‌افزار PS4 را دوباره نصب کنید

یک درایو USB دیگر را به کامپیوترتان وصل کنید (از درایو USB که نسخه بک‌آپ روی آن ذخیره شده است، استفاده نکنید). در بخش Windows Explorer روی درایو راست کلیک کنید و گزینه Format را انتخاب نمایید و گزینه File system را روی حالت FAT32 قرار دهید. سپس درون درایو یک پوشه به نام PS4 بسازید، و در داخل آن پوشه یک پوشه دیگر به نام UPDATE ایجاد کنید.

در مرحله بعد به وب سایت Sony بروید و PS4™ Complete System Software File را پیدا کنید. یادتان باشد که فایل Software Update که اول صفحه وجود دارد را دانلود نکنید، بلکه باید کل نرم‌افزار را دانلود کرده و سپس روی هارد درایو جدیدتان نصب کنید.

روی لینک “agree to terms and download complete software” کلیک کنید و سپس فایل را درون پوشه UPDATE که قبلا ساخته بودید، ذخیره کنید. نام فایل را تغییر ندهید، برای اینکه فایل جدید به درستی کار کند باید نامش PS4UPDATE.PUP باشد.

فلش را جدا کرده و به سراغ کنسول PS4 خود بروید. باید کنترلر خود را با کابل USB به کنسول وصل کنید، سپس دکمه پاور را نگه دارید تا صدای بوق دوم را بشنوید، حدودا هفت ثانیه طول می‌کشد. با این کار کنسول وارد حالت Safe Mode می‌شود. گزینه Initialize PS4 (Reinstall System Software) را انتخاب کرده و سپس دکمه X را فشار دهید.

درایو USB که پوشه UPDATE روی آن ذخیره شده است را به کنسول وصل کرده و سپس دکمه OK روی صفحه را فشار دهید. پس از یافتن  UPDATE، برای نصب نرم‌افزار PS4 روی هارد درایو پرسرعت جدیدتان گزینه Next را انتخاب کنید. پس از اتمام مراحل، PS4 دوباره راه اندازی مجدد (reboot) می‌شود و برایتان صفحه تنظیمات اولیه نمایش داده می‌شود.

مرحله ۴: اطلاعات خود را بازیابی کنید و بازی‌هایتان را دوباره نصب کنید

SSD پلی استیشن 4
اطلاعات خود را بازیابی کنید و بازی‌هایتان را دوباره نصب کنید

باید دوباره وارد حساب کاربری PlayStation خود شوید، دقیقا مانند زمانی که یک PS4 جدید خریده‌اید. قبل از ادامه مراحل، باید اطلاعاتی که از آنها بک‌آپ گرفته‌اید را بازیابی کنید. برای این کار درایو USB را به کنسول وصل کرده و سپس به آدرس Settings > System > Back Up and Restore > Restore PS4 بروید.

اگر از طریق PS Plus بک آپ گرفته‌اید، باید به آدرس Settings > Application Saved Data Management > Saved Data in Online Storage > Download to System Storage بروید.

سپس باید بازی‌های خود را دوباره دانلود و نصب کنید. پس از اتمام این مراحل باید مثل گذشته وارد بازی‌هایتان شوید، اما این بار سرعت بارگذاری بازی افزایش یافته و بازی‌ها با سرعت بیشتری اجرا می‌شوند.

منبع: PCMAG

کوروش نیک منش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 + دو =