نقد و بررسی بازی Gwent PS4 کمپانی CD Projekt

نقد و بررسی بازی Gwent PS4 کمپانی CD Projekt

نقد و بررسی بازی Gwent PS4 کمپانی CD Projekt

از زمانی که Gwent تنها یک مینی‌گیم در بازی The Witcher 3: Wild Hunt بود، خیلی چیزها تغییر کرده است. Gwent پس از آن که دو سال در حاشیه بود، اکنون تبدیل به بازی شده است که می‌تواند مستقل از نرم‌افزار مادر خود عمل کند. با آن که Gwent و Thronebreaker با هم ارتباط مشخصی دارند، اما حالا اپلیکیش‌هایی هستند که با هم تفاوت دارند. هنوز هم هدف اصلی بردن دو راند از سه راند بازی و کسب بالاترین امتیاز است.
این بازی سال‌ها در درجه دوم اهمیت قرار داشت و فقط یکی از جنبه‌های اصلی بازی Playstation 4 اصلی به شما می‌آمد، اما در طول همین مدت تغییرات قابل ملاحظه‌ای در آن ایجاد شد، همه جوانب آن دگرگون شد و رنگ و بویی جذاب‌تر به خود گرفت. اکنون این بازی رسما و به صورت آزمایشی و به طور مستقل به بازار عرضه شده است و قصد دارد ثابت کند که برای دیگر بازی‌های کارتی رقیب سرسختی است و قرار هست حسابی آن‌ها را به چالش بکشد.

در Gwent با گزینه‌ها و استراتژی‌های بسیاری رودررو هستیم که به شکل هیجان‌انگیزی متفاوت از هم هستند. مسابقات Gwent شبیه به پوکری فانتزی است، وقتی نوبت به شما می‌رسد و باید یکی از کارت‌های دست خود را بازی کنید، دقیقا همان حس و حال بازی پوکر را تجربه می‌کنید، اینجا هم لحظات ثانیه‌ای از تب و تاب نمی‌نشینند و مدام آدرنالین خون شما را بالا می‌برند.
گاهی وقتی تلاش دارید تا باخت دور قبل را جبران کنید و دور بعد را پیروز باشید، ممکن است باز هم ناکام بمانید و تمام آرزوهای‌تان نقش بر آب شود. اگر پوکر بازی پلی استیشن ۴ کرده باشید، می‌دانید که ممکن است ورق بسیاری خوبی بازی کنید و بعد عقب بنشینید و در نتیجه حریف‌تان را مجبور کنید تا دو عدد از کارت‌هایش را رو کند و دور را به نفع خودتان تمام کنید.
اما گاهی هم احتمال دارد دشمن‌تان بلافاصله همه حساب و کتاب‌هایتان را به هم می‌زند و به آسانی خود برنده بازی شود، اینجا دیگر شانس است که همه چیز را مشخص می‌کند. در بیشتر بازی‌ها تا زمانی که آخرین کارت بازی نشده است، هیچ چیز مشخص نیست و نمی‌توان روی پیروزی حساب کرد، جذابیت بازی هم دقیقا به همین نکته خلاصه می‌شود، وقتی منتظر حرکت حریف هستید و می‌خواهید بدانید بالاخره قصد دارد چه کارتی را بازی کند، هیجان تمام وجودتان را فرا می‌گیرد.
حتی اگر دست‌تان کاملا هم خوب باشد، باز هم چیزی از هیجان بازی کم نخواهد شد.
یکی از نقاط قوت Gwent این است که می‌توان بدون به ابتذال کشیدن بازی، نقش شانس را در آن کمرنگ کرد. بیشتر دست‌های بازی محدود هستند و می‌توانید در طول سه راند بیش از نیمی از دست‌تان را بخوانید. همچنین تعدادی “مالیگان” خواهید داشت که با استفاده از آن‌ها می‌توانید در هر راند دست خود را بهتر کنید.
خیلی کم پیش می‌آید که بدشانسی شما را از دست خوبی که برایتان آمده است، محروم کند، درنتیجه لازم نیست مدام بدشانسی خود را نفرین کنید، به‌علاوه اگر بدشانسی هم در کار باشد، جانب انصاف رعایت شده است و این اتفاق برای حرف‌تان نیز ممکن است رخ دهد، Gwent از آن بازی‌هایی نیست که تلاش دارند تا خود را با زد و بند به پیروزی برسانند، این را کاملا تضمین می‌کنیم.

Gwent بعد از خروج از زیر یوغ Thronebreaker ساده‌تر و زیباتر از قبل شده است (سه ردیف آن به دو ردیف کاهش پیدا کرده است)، در عین حال هم در دست‌ها و هم سبک بازی از تنوع بالایی برخوردار است. هر یک از ۵ دسته‌بندی رهبرانی دارند که می‌توانند به شکل چشم‌گیری باعث تغییر در نحوه بازی شما شوند، برای مثال اگر از دست monster استفاده کنید، مبارزان خود را بدون هیچ ترحمی قربانی خواهید کرد تا به اهداف خود برسید، اینجا هدف وسیله را توجیه می‌کند.
با یک جستجوی اینترنتی می‌توانید استراتژی‌های مختلفی را یاد بگیرید، اما بهتر است قبل از آن که درگیر مبارزه‌هایی شوید که در آن‌ها رقابت سخت‌تر است، دانسته‌هایتان را فراتر از این اطلاعات ابتدایی ببرید تا آمادگی بیشتری داشته باشید. کسانی که قبلا Gwent را به صورت مینی‌گیم بازی کرده‌اند و دستی بر آتش دارند، شاید با دیدین سیل عظیمی از بازیکنان جدیدی که روانه نسخه مستقل Gwent شده‌اند.
تعجب کنند و احتمالا فکر می‌کنند که بازی کاملا متحول شده است و دیگر مانند قبل نیست، اما جای نگرانی نیست، چون شخصیت‌های اصلی داستان به دست فراموشی سپرده نشده‌اند و همچنان نقش پررنگی در آن ایفا می‌کنند.Gwent در Witcher 3 فعالیتی
لذت‌بخش اما دشوار بود، تنها به درد کسانی می‌خورد که به اندازه کافی صبور هستند که در طول جستجوی‌شان برای کارت‌های قدرتمند بازی دنیای باز (the open world) را کشف کنند.
آن‌هایی که این صبر و تحمل را نداشته و به سادگی از خیر آن گذشتند، لذت این بازی منحصر به‌فرد را از دست داده‌اند. اما خوشبختانه هنوز دیر نشده است و درها به سوی این دنیای شگفت‌انگیز که اکنون گسترده‌تر نیز شده، باز است. Gwent اکنون یک بازی چندنفره رایگان و مستقل است که فضا و منابع کافی را برای لذت بردن از آن در اختیارتان قرار می‌دهد. قوانین آن تغییر کرده‌اند تا شرایط برای باسابقه‌ها و همین‌طور تازه‌کار کاملا یکسان باشد.
بازی ایکس باکس چرخه ارزشمندی را برای مخاطب فراهم می‌کند که او را تشویق می‌کند تا هر کدام از بخش‌هایی را که بیشتر از همه مورد پسند اوست، دوباره و دوباره تکرار کند.
زیربنای Gwent با توجه به آنچه در The Witcher 3 دیده بودیم، تغییر چندانی نداشته است. هنوز هم در هر دور از بازی محدود به بازی با یک کارت هستید و باید در هر یک از سه دوری که با حریف‌تان بازی می‌کند، به امتیاز بیشتری دست پیدا کنید.

نقد و بررسی بازی Gwent PS4 کمپانی CD Projekt
نقد و بررسی بازی Gwent PS4 کمپانی CD Projekt

هر کارت امتیاز خاص خود را دارد و هرچه در هر دور کارت‌های بیشتری به خود اختصاص دهید، مسلما امتیاز کل شما بیشتر خواهد شد. اگر در هر کدام از دورها احساس کردید، از حریف‌تان پیش افتاده‌اید، می‌توانید دست فعلی را برای دور بعدی ذخیره کنید. از آنجایی که امکان کشیدن کارت‌های جدید محدود است، با داشتن کارت‌های بیشتر در دست‌تان مزیت محسوسی نصیب‌تان خواهد شد.
جوایز Gwent کاملا حساب‌شده و با برنامه‌ریزی هستند، درنتیجه به راحتی متوجه خواهید شد که باید چه استراتژی را در پیش بگیرید.
تفاوت‌هایی که در این نسخه شاهد هستیم، عمدتا مربوط به ظاهر بازی هستند. همان‌طور که گفته شد، پیش از این Gwent دارای سه ردیف بود و برای هر کدام از یونیت‌ها (unit) یک ردیف در نظر گرفته شده بود. اکنون تعداد این ردیف‌ها به دو عدد کاهش پیدا کرده است، یعنی melee و ranged.
اکنون می‌توانید برای یونیت‌ها از هر ردیفی که مایل بودید، استفاده کنید. برخی از یونیت‌ها قابلیت‌هایی دارند که تنها در صورت استفاده از یک ردیف خاص فعال می‌شوند، در حالی که دیگر یونیت‌هایی که می‌توانند به دشمن آسیب برسانند، تنها محدود به یکی دو ردیفی هستند که پیش روی آن‌هاست. اکنون که محدودیت کمتری در رابطه با مکان قرار دادن کارت‌ها دارید، می‌توانید این بازی را راحت‌تر و روان‌تر انجام دهید.
این خصوصیات و امکانات جدید باعث شده است تا شکل و شیوه بازی تغییر چشم‌گیری را برای مخاطب رقم بزند. این قوانین جدید گاهی راندهای بازی پلی استیشن ۴ را غیرقابل پیش‌بینی می‌کنند، هر لحظه ممکن است، ورق برگشته و اوضاع به نفع طرف دیگر بازی تغییر کند. این که در پاره‌ای از اوقات ناچارید به انتخاب میان رویاروی با یک حریف چقر و عقب‌نشینی و انتظار کشیدن برای فرصت‌های بعدی هستید.
شما را مجبور می‌کند تا با سیاست و به‌صورت استرتژیک عمل کنید، البته این را هم باید بدانید که یک رویکرد خاص در تمام موقعیت‌ها جواب نخواهد داد و باید سبک بازی خود را با توجه به شرایط تغییر دهید.وقتی هر دور از بازی بیش از آنچه لازم است، طول می‌کشد، شاید اندکی بازی برایتان ملال‌آور شود، اما باید این را به عنوان بخش جدایی‌ناپذیری از بازی بپذیرید. با توجه به این که تعداد حرکاتی که در هر دور دارید، محدود است.
ممکن است از دیدن این که حریف برای هر حرکت وقت زیادی تلف می‌کند، حسابی ناامید شوید و حوصله‌تان به کلی سر برود، اما این وضعیت در کل به هیجان بازی خدشه‌ای وارد نمی‌کند.اگر در زمان بازی کردن Gwent به بازخوردهای تصویری که درباره قابلیت‌ها و امکانات هر کارت می‌گیرید، خوب دقت کنید، نتایج شگفت‌انگیزی به دست خواهید آورد. ممکن است بعد از نمایش متنی درباره کارتی مشخص، تنها یک کلمه از آن را نخوانید و جا بیندازید، اما همین عجله بی‌مورد باعث شود.
کارت خود را روی ردیف اشتباهی قرار دهید و اشتباهی بزرگ را مرتکب شوید. وقتی کارتی را انتخاب می‌کنید، بُردها (Board) باید در حالت ایده‌آل اطلاعاتی را به صورت متنی در اختیارتان قرار دهند، در این صورت دیگر مجبور نخواهید بود برای اطمینان از درستی حرکت‌تان بارها کارت‌ها را یکی یکی بخوانید و بیخود و بی‌جهت وقت خود را تلف کنید، به علاوه با حذف این کارهای بی‌مورد و دست و پاگیر هیجان بازی به اوج خود می‌رسد و لذت آن دوچندان می‌شود.
کارت‌ها به ۵ بخش مختلف تقسیم می‌شوند، برای آن که بتوانید بازی خوبی از خود به نمایش بگذارید، باید از استراتژی متفاوتی برای هر یک از آن‌ها استفاده کنید، البته چاره دیگری هم جز این ندارید، چون هر بخش استراتژی خود را می‌طلبد.Northern Realms نیاز به کارت‌هایی دارد که امکاناتی همچون استقرار و فرمان (Deploy and Order) را داشته باشند. بر عکس در Monsters به استراتژی‌هایی روی می‌آوریم که حاصل‌شان رویدادهایی ویران‌کننده‌است
حوادثی تلخ و خونباری که در آن برخی از موجودات می‌میرند و گروه گروه روانه گورستان می‌شوند.زمانی که بازی Gwent را آغاز می‌کنید، نکاتی در اختیارتان قرار می‌گیرد که شما را با تفاوت‌هایی که هر یک از دسته‌بندی‌ها دارند، آشنا می‌سازند. اما پیشنهاد می‌شود که به خواندن این اطلاعات بسنده نکنید. باید خودتان نیز دست به کار شوید و با آزمون و خطا دریابید کدام یکی از این دسته‌بندی‌ها با سبک بازی Playstation 4 شما سازگارترند.
باید بتوانید تشخیص دهید که می‌خواهید پاداش‌هایی را که در نتیجه پیروزی‌های خود در مراحل مختلف بازی به دست می‌آورید، روی چه چیزی سرمایه‌گذاری کنید.درخت‌های جوایز در نقشه‌های پوستین بازی قابل ملاحظه هستند، هر کدام از آن‌ها متعلق به یک دسته‌بندی است. قفل این نقشه‌ها را می‌توانید با امتیازهای که در نتیجه تلاش‌های خود به دست آورده‌اید، باز کنید. این امتیازها را می‌توان با پشت سر گذاشتن چالش‌های بازی به دست آورد.

نقد و بررسی بازی Gwent PS4 کمپانی CD Projekt
نقد و بررسی بازی Gwent PS4 کمپانی CD Projekt

این کار را می‌توان به راحتی و با انجام برخی از بازی‌های کارتی در طول مسابقه انجام داد، اما همیشه هم اوضاع به این سادگی نیست، گاهی باید تعداد زیادی از کارت‌های دشمن را تنها در یک راند از بازی نابود کنید. باز کردن این قفل‌ها منجر به پاداش‌های متنوعی خواهند شد، از جمله ارز رایج همان بازی با مبالغی اندک و بسته‌های حجیمی از کارت که به آن‌ها Keg گفته می‌شود. هر کدام از نقشه‌ها با توجه به دسته‌بندی که به آن تعلق دارند، جوایز خود را به بازیکن ارائه می‌دهند.
در نتیجه تشویق خواهید شد تا امتیازهای به‌دست آمده را صرف دسته‌بندی کنید که بیشتر از همه بازی را با آن انجام می‌دهید. این بازی تاکید دارد تا در طول آن دسته‌بندی‌های مختلف را امتحان کنید و پیشاپیش و با اطمینان خاطر دسته‌بندی موردعلاقه خود را انتخاب کنید، دلیل آن این است که وقتی بر بسیاری از چالش‌های آسان‌تر غلبه می‌کنید، سیل امتیازهای پاداش فروکش کرده و سرعت جمع‌آوری امتیاز به شدت کاهش پیدا می‌کند.
پس باید امکان غلبه بر چالش‌های سخت‌تر را نیز داشته باشید، در غیر این صورت خبری از پاداش نخواهد بود.ارزهای رایج در بازی Gwent متنوع هستند و هر کدام از آن‌ها مورد مصرفی خاص خود را دارند. یکی از این ارزها برای خرید پک‌های کارت جدید در نظر گرفته شده است، ارز دیگر برای ساختن کارت‌های جدید استفاده می‌شود و از ارز سوم هم می‌توانید برای جلا دادن کارت‌های موجود استفاده کنید و نسخه‌های براق‌تر و متحرکی از آن‌ها در بیاورید.
Gwent پس از کسب پیروزی در بازی‌ها (و همچین در مسابقاتی که حریف به شما تبریک می‌گوید)شما را با جوایز هیجان‌انگیزی غافلگیر می‌کند، درنتیجه می‌توانید پک بعدی کارت‌ها را دریافت کنید. پاداش‌ها فقط منحصر به این ارزها نیستند، درخت جوایز را نیز در بازی مشاهده خواهید کرد، تنها ظرف چند ساعت می‌توانید حجم عظیمی از این جوایز را جمع‌آوری و ذخیره کنید. هرچقدر وقت بگذارید، Gwent هم در عوض به شما پاداش بیشتری می‌دهد.
بنابراین می‌توانید بدون آن که ناچار باشید پول‌های‌تان را خرج کنید، کلکسیون بزرگی از کارت را برای خود داشته باشید.مبادا فکر کنید که انجام این کارها مثل آب خوردن است، باید بدانید که برای کسب چنین نتایجی همیشه باید بافکر و اندیشه عمل کنید. Gwent در خود فروشگاهی دارد که با مراجعه به آن می‌توانید آیتم‌ها و بسته‌هایی را خریداری کنید. پس از آن می‌توانید با چیزهایی که خریده‌اید، قفل تعداد قابل توجهی از Kegها را باز کنید.
در همان نگاه اول می‌توان به راحتی دید که این بازی تحت تاثیر بازی‌های کارتی دیجیتال دیگری است که به خوبی جای خود را در بازار پیدا کرده‌اند، اما نکته‌ای که باعث خاص شدن این بازی ایکس باکس می‌شود، نوع چالش‌های کاملا متفاوتی است که در سراسر آن تجربه می‌کنیم. تصمیم‌گیری درباره این که کدام دسته‌بندی برای سبک بازی شما مناسب‌تر است، کار دشواری است و فقط با آزمون و خطاست که می‌توانید در این مورد تصمیم درستی بگیرید.
به‌ علاوه Gwent برای زمانی که برایش صرف می‌کنید، ارزش قائل است و هر فعالیتی را که در بازی انجام می‌دهید، با پاداشی پاسخ می‌دهد، در نتیجه وسوسه می‌شوید تا دوباره آن را یک بار دیگر از اول تا آخر بازی کنید. این بازی هم می‌توانست محتاطانه از بازی‌های دیگر تقلید کرده و تماما شبیه آن‌ها باشد، اما خلاقیت و به‌ویژگی بخشندگی را ضمیمه دیگر ویژگی‌های خود ساخته تا از همتایان خود فاصله بگیرد.
اگر تنها یک بار آن را امتحان کنید، خواهید دید که Gwent دیگر مثل The Witcher 3 تنها مرحله‌ای ساده نیست و همه چیز پیچیده‌تر و جذاب‌تر شده است. به این بازی فرصت بدهید تا با چشمان خود ببینید چه تغییرات جالبی در آن اعمال شده است. Gwent دیگر در حاشیه نیست.
این بازی اکنون به درجه‌ای از بلوغ رسیده است که شاید حتی به زودی نرم‌افزار مادر خود را نیز پشت سر بگذارد. در این بازی بیشتر از شانس نیاز به گرفتن تصمیم‌هایی هوشمندانه دارید. Gwent خیلی خوب به همه نشان داد که با تنوع و خلاقیت و پاداش‌های انگیزشی می‌توان به سرعت جایگاه کوچک خود را ترک کرد و به اوج رسید.شما می توانید برترین های بازی PS4 اورجینال را از سایت ما بخواهید.

مرکزخرید دات کام

  مانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × 5 =