نقد و بررسی بازی MotoGP 20 – نگاهی دقیق به جدیدترین نسخه MotoGP

نقد و بررسی بازی Motogp 20

سال جدید از راه رسید و ما شاهد یک بازی دیگر از مجموعه‌ی MotoGP هستیم. MotoGP20 جدیدترین نسخه این فرانچایز است که با امکانات بهتر، گرافیک بهبود یافته و گیم پلی جذابتر منتشر شده است، با نقد و بررسی بازی Motogp 20 با ما همراه باشید.

نقد و بررسی بازی MotoGP 20

از لحاظ ظاهری تفاوت زیادی بین «موتوجی‌پی ۱۹» و «موتوجی‌پی ۲۰» وجود ندارد؛ با وجود یک منوی کاملا آشنا به‌ راحتی متوجه می‌شوید که تمام‌ حالت‌های بازی قبلی را دارا است. البته کمی بیشتر که آن را بررسی کنید متوجه تغییرات اساسی هم خواهید شد و این در حالی است که زیربناهای بازی به منظور دستیابی به یک عملکرد عالی و تبدیل آن به اکشنی کاملا جذاب، پیشرفت‌هایی داشته است.

طبق معمول، حالت حرفه‌ای یا همان «کریر مود» (Career mode) جذاب‌ترین بخش بازی است و با اضافه شدن ویژگی‌های مدیریتی جدید، شما را بیشتر درگیر ماجرا می‌کند. شما باید یک مدیر شخصی استخدام کنید و توانایی این فرد می‌تواند تا حدودی قراردادهای شما و میزان پولی را که درمی‌آورید تعیین کند. کادر فنی هم اهمیت خودش را دارد، زیرا آن‌ها کارهای تحقیقاتی و توسعه‌ی شما را انجام می‌دهند. البته مهندسان شما هستند که بیشتر توجه‌تان را نیاز دارند.

شما با تغییر وضعیت و مالکیت‌شان برای پرورش فعالیت‌های تحقیقاتی می‌توانید استفاده بهتری از آن‌ها داشته باشید تا بتوانند قابلیت‌های موتورهای شما را افزایش دهند. اما هر کسی هم با این ویژگی‌های جدید مدیریتی کنار نمی‌آید. به همین دلیل، یک اصل به نام «مشغله» (busywork) وجود دارد و آن هم برای زمانی است که شما فقط می‌خواهید مسابقه دهید. البته بعضی از جنبه‌های این مورد خیلی کار شده محسوب نمی‌شوند.

پیشرفت زیربنای بازی

زیربناهای بازی به منظور دستیابی به یک عملکرد عالی و تبدیل آن به اکشنی کاملا جذاب، پیشرفت‌هایی داشته است. متاسفانه مسابقات «Red Bull Rookies» امسال از حالت حرفه‌ای بازی برداشته شده، در نتیجه شما فقط می‌توانید به مسابقات «Moto3»، «Moto2» و «MotoGP» بپردازید. شما از هر جایی که خواستید می‌توانید شروع کنید، پس هر مرحله‌ای که فکر می‌کنید از پس‌اش برمی‌آیید را انتخاب کنید. البته کسانی‌که کار خودشان را از ابتدا شروع کرده و سپس قدم‌ به‌ قدم پیشرفت می‌کنند، احتمالا تجربه‌ی رضایت‌بخش‌تری خواهند داشت. با توجه به این‌که هزینه‌های فسخ قرارداد خیلی زیاد است و برنده شدن هم در ابتدا زیاد مطرح نیست، احتمالا احساس خواهید کرد که توانایی‌های شما در مسابقات Moto3 هدر می‌روند و احتمالا تا زمان انقضای قراردادتان در آن‌جا درگیر خواهید بود، حتی اگر برخی پیشنهادات فوق‌العاده هم در دست داشته باشید!

بازی با رقبا

فیزیک بازی پیشرفت کوچکی داشته و باعث شده بازی موتوجی‌پی ۲۰ احساس بهتری به شما بدهد و با معرفی مصرف سوخت و استفاده از تایرهای واقعی‌تر، استراتژی بهتری وارد بازی شده است.

هوش مصنوعی رقبای شما هم پیشرفت داشته، اما آن‌ها همیشه هم قانع‌کننده نیستند. در یکی از اولین بازی‌هایی که انجام دادیم تقریبا نصف موتورسوارها به محض شروع به سمت چپ رفتند و به دیوار برخورد کردند. حال این مورد شاید تنها یک داده پرت یا باگ بوده، اما در کل آن‌ها مثل ربات رفتار می‌کنند و می‌ترسند از مسیرشان خارج شوند یا درکی از فضای اطراف‌شان داشته باشند.

سختی های MotoGP

موتوجی‌پی ۲۰ هم سختی خودش را دارد، مخصوصا زمانی که سطح دشواری را بالا برده و کمکی را هم خاموش کرده باشید. تسلط پیدا کردن روی بازی‌های موتورسواری نسبت به ماشین‌سواری همیشه سخت‌تر بوده‌، و همیشه هم همین‌طور باقی خواهد ماند. پویایی و مکانیک آن‌ها چیزی است که حتما باید در نظر گرفته شود. پس جای تعجب ندارد که موتوجی‌پی ۲۰ هم سختی خودش را دارد. مخصوصا زمانی که سطح دشواری را بالا برده و کمکی را هم خاموش کرده باشید.

البته کمک‌های کافی برای کسانی که تجربه‌ی زیادی ندارند وجود دارد تا بتوانند سریع روی پای خودشان بایستند و باعث شده این بازی برای هر کس و با هر سطحی مناسب باشد. علاوه بر این، حتی یک کارکرد بازگشتی هم وجود دارد تا هر وقت اشتباهی مرتکب شدید، بازی را به عقب برگردانید.

حالت تاریخی بازی

در نقد و بررسی بازی Motogp 20 ، جدا از حالت حرفه‌ای، حالت دیگری که دست‌خوش تغییراتی جدی شده «حالت تاریخی» (Historic mode) است. بسیاری از چالش‌های ازپیش‌تعریف‌شده که با انجام آن‌ها یک سری جوایز دریافت می‌کردید حذف شده‌اند و اکنون هر روز یک مجموعه سه‌‌چالشی در اختیارتان قرار می‌گیرد که روی یک مهارت خاص اختصاص یافته است. با کامل کردن این چالش‌ها، سکه جایزه می‌گیرید تا قفل موتورسواران و تیم‌های موجود در یک بازار تاریخی را باز کنید. موارد موجود در این بازار، همانند چالش‌ها، هر روز تغییر می‌کنند؛ بنابراین باید حواس‌تان کامل به آن‌ها جمع باشد تا پیشنهادات خوب را از دست ندهید.

بعضی‌ها شاید از این شکل جدید حالت تاریخی لذت ببرند و برخی هم آن‌ را دوست نداشته باشند. در هر صورت، کارهای زیاد دیگری نیز وجود دارد که می‌توانید با آن‌ها خودتان را سرگرم کنید. برای مثال بازیکنان می‌توانند مسابقات قهرمانی خودشان را ایجاد کنند، در مسابقات زمانی شرکت کنند یا حتی به‌صورت آنلاین مسابقه دهند. همچنین تابه‌حال به این اندازه شخصی‌سازی در بازی‌های موتوجی‌پی وجود نداشته است. شما می‌توانید برچسب‌ها، اعداد و کلاه ایمنی‌ها را آن‌طور که دوست دارید بسازید. این بازی بزرگ‌ترین یا پر ویژگی‌ترین بازی مسابقه‌ای در جهان نیست، اما قطعا بیشترین ویژگی‌ها را بین دیگر بازی‌های مجموعه‌ی موتوجی‌پی دارد.

MotoGP 20 بهترین نسخه این فرانچایز است !

موتوجی‌پی ۲۰ بدون شک بهترین بازی موتوجی‌پی است. موتوجی‌پی ۲۰ از لحاظ ظاهری پیشرفتی نسبت به نسخه‌ی سال گذشته ندارد. بعضی اوقات شاید خیلی خوب به نظر برسد، اما گاهی ممکن است معمولی تلقی شود. درست مثل موتوجی‌پی ۱۹، بازیکنان پلی استیشن ۴ و ایکس‌باس وان ایکس گزینه‌ی اولیت‌بندی فریم‌ریت یا رزولوشن را دارند. به نظر می‌رسد حالت «رزولوشن بالا» (High Resolution) امسال خیلی روان‌تر محسوب می‌شود، حداقل روی ایکس‌باکس وان که این‌طور بوده است.

در کل موتوجی‌پی ۲۰ بدون شک بهترین بازی از این مجموعه است. اگرچه هر کسی هم علاقه‌ای به تغییرات ایجادشده در این سری نشان نمی‌دهد. هنوز جا برای پیشرفت و توسعه‌ی ویژگی‌های مدیریتی حالت حرفه‌ای در بازی بعدی وجود دارد، هوش مصنوعی رقبا هم قطعا می‌تواند بهتر شود، اما بااین‌حال، این موارد نمی‌توانند تجربه‌ی مسابقه‌ای امسال را لکه‌دار کنند. اگر شما طرفدار این ورزش هستید یا به‌دنبال یک بازی موتورسواری می‌گردید که به‌جای جاده‌های باز، خود را درگیر مسیرهای بسته کرده، حتما موتوجی‌پی ۲۰ را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

این بازی برای پلی استیشن ۴، ایکس‌باکس وان، سوییچ، کامپیوتر و گوگل استادیا در دسترس است.

سیما حسینی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − 6 =