نقد و بررسی هیتمن ۳

بررسی هیتمن 3

در بررسی هیتمن ۳ فرمول ترکیبی اکشن-مخفی‌ کاری بازی هیتمن در دهه اخیر تاثیر به سزایی دارد. این بازی ماجراهای زیادی را از سر گذرانده است. پس از اشتباه نگارشی داستان بازی Hitman: Absolution در سال ۲۰۱۲، کمپانی IO Interactive با راه ‌اندازی مجدد بازی در سال ۲۰۱۶ این مجموعه را به ریشه‌های خود بازگرداند. در واقع مجددا بازی هیتمن را همچون یک بازی سندباکس (سندباکس/ Sandboxسبکی که در آن بازیکن آزادی عمل دارد)، شبیه سازی فشرده به تصویر کشید که شما را به کشتن مردم تشویق می‌کند.

بازی هیتمن ۳

Hitman 3 نیز در همان مسیر با همان موتور، مکانیک‌ها و سایر موارد موجود در نسخه ریبوت ۲۰۱۶، تقریبا همانند هیتمن ۲ سال ۲۰۱۸، سفرش را ادامه می‌دهد. با اینکه این عناصر اصلی تغییر نکرده‌ اند. اما اهداف ماموریت موجود در این نسخه آزمایشی هستند. برای بازیکنان تجربه‌هایی را فراهم می‌کنند که قبلا هرگز در هیچ یک از نسخه‌های هیتمن وجود نداشته ‌اند. این بدان معنا است که این نسخه نسبت به نسخه‌های قبلی سورپرایزهای بیشتری دارد. درواقع باید بگوییم قرار است طرفداران را شگفت‌زده کند.

همچنین در این نسخه با برخی از بهترین سطوح کل سه گانه بازی مواجه خواهید شد. این سطوح شامل موارد برجسته‌ای چون یک کلوپ شبانه پرجمعیت در برلین و یک معمای قتل در دارتمور انگلیس است. در آنجا مامور ۴۷ به طور همزمان نقش کارگاه و قاتل را بازی می‌کند. هر یک از این ماموریت‌ها و چند ماموریت دیگر شامل چالش‌های اضافی هستند که باعث می‌شوند الگوی بازی هیتمن تازه بماند.

هیتمن ۳ از آن دنباله‌هایی نیست که چیزهای جدیدی را اختراع کند. اما اگر قبلا از این بازی‌ها لذت برده‌ اید و به جای اصلاحات اساسی از پیچیدگی‌ها و تغییرات کوچک خوشحال می‌شوید، احتمالا این بازی شما را راضی و خشنود خواهد کرد.

همچنین اگر تا به حال هیچ یک از بازی‌های هیتمن را تجربه نکرده ‌اید، این نسخه گزینه خوبی برای امتحان کردن است. هیتمن ۳ به شما امکان می‌دهد تا از طریق صفحه منو، تمام سطوح گذشته سه‌ گانه را بازی کنید. بنابراین با یک دانلود بزرگ می‌توانید کارتان را از نقشه‌های بازی ۲۰۱۶ آغاز کنید. سپس به مرحله نهایی همین نسخه بروید، انگار که هر ۳ بازی را دارید.

قیمت و تاریخ انتشار هیتمن ۳

نوع بازی: آخرین نسخه از ریبوت هیتمن

تاریخ انتشار: ۲۰ ژانویه ۲۰۲۱

در چه پلتفرم‌هایی قابل اجرا است: PS5 و PS4 و Xbox Series X و Xbox Series S و Xbox One و Stadia و Nintendo Switch و PC

قیمت: نسخه استاندارد ۵۹.۹۹ دلار/ ۴۹.۹۹ پوند/ ۹۹.۹۵ دلار استرالیا است.

سفر به مکان‌های جدید در سراسر دنیا

– مکان‌های جدید شامل آلمان، آرژانتین، دبی و سه مکان دیگر است.

– سطوح جدید تجربی نسبت به تغییرات گیم ‌پلی بازی اولویت دارند.

– هر مکان جدید- به جز یکی از آن‌ها- شبیه به روش جدیدی برای بازی است.

اگر Hitman یا Hitman 2 را بازی کرده باشید، با اکثر تله‌های موجود در این نسخه آشنا خواهید بود. در این نسخه نیز ۶ سطح وجود دارد و در هر سطح باید شخصی را بکشید و با اینکه می‌توانید هر سطح را به راحتی در کمتر از شش ساعت به پایان برسانید، اما تمرکز اصلی بازی بر روی قابلیت بازی مجدد بوده و می‌خواهد که شما دوباره به هر منطقه بازگردید و تمام امکانات هر محیط را کشف نمایید.

در ادامه با اسپویل‌های ملایمی درباره برخی از مکان‌های موجود در نسخه جدید مواجه خواهید شد. اما Hitman 3 ما را به مکان‌های عجیب و غریب و جالب دیگری نیز می‌کشاند. با اینکه هیچ‌ یک از سطوح نتوانستند همانند سطح گران و پر امکان Sapienza موجود در نسخه ریبوت اصلی هیتمن نفس ما را بند بیاورند، اما باز هم سطوح موجود در این بازی چند ورودی جدید به معبد سطوح عالی هیتمن باز می‌کنند.

مکان‌های اصلی

خود مکان‌های اصلی به اندازه چیزی که در این بازی نشان داده می‌شود جذاب نیستند. کمپانی IO Interactive سناریوهای جدیدی ساخته است که در دو نسخه گذشته هیتمن ندیده‌ اید. بدین ترتیب می‌توان گفت که روش‌های جدید و هیجان‌انگیزی برای انتقال بازی به بازیکنان پیدا کرده است. شما احتمالا در تبلیغات گسترده هیتمن ۳، دبی، اولین ماموریت بازی، را دیده ‌اید اما در این بازی به مکان‌های دیگری مانند دارتمور انگلیس، برلین آلمان و یک باغ انگور در آرژانتین خواهید رفت.

ماموریت Dubai مدل هیتمن را زیاد تغییر نمی‌دهد و پس از چند بار بازی متوجه خواهید شد که این سطح بسیار شبیه به سطح Paris بازی اصلی است و ساختاری مشابه و دو هدف جداگانه ولی سخت دارد. اما به هر حال چه از روش خودتان و یا چه با دنبال کردن مسیر داستان بازی جهت دسترسی آسان به هدفتان استفاده کنید، باز هم از این ماموریت‌ها لذت خواهید برد.

این بازی با ماموریت‌هایی مانند Dartmoor وارد مسیر اصلی خود می‌شود. در طول این ماموریت شما به یک صحنه قتل در حومه شهر انگلیس وارد خواهید شد. اگر خودتان انتخاب کنید، مامور ۴۷ به جای شخصیتی به نام Columbo نقش کارآگاه را بازی خواهد کرد. نیمی از این ماموریت شبیه فیلم Knives Out بوده و نیمی دیگر به داستان‌های آگاتا کریستی شباهت دارد. البته در کنار این‌ها می‌توانید نقشه قتل هدفتان را نیز اجرا کنید. اولین باری که این سطح را امتحان می‌کنید، جزو بهترین تجربیات کل این مجموعه خواهد بود.

این ماموریت به هیچ یک از ماموریت‌های قبلی هیتمن شباهت ندارد. این سطح بدون لو دادن چیزی، بهترین راه حل برای دستیابی به هدف اصلی را ارائه کرده و باعث شد که دهانمان باز بماند. امتحان کردن بازی واقعا ارزشش را دارد.

ماموریت دارتمور نشان می‌دهد که معماهای قتل هیتمن از چه پتانسیل بالایی برخوردارند. همچنین چگونه چند پیچیدگی کوچک می‌تواند فرمول طولانی مدت این مجموعه را زنده نگه دارد.

ماموریت The Berghain Butcher

– ماموریت برلین سومین سطح بازی است و دومین سطحی ا‌ست که در آن دستیابی به اهداف کمی پیچیده خواهد شد.

– نسخه بهتر ماموریت Colorado بازی هیتمن ۲۰۱۶ محسوب می‌شود.

– یکی از فشرده‌ترین و جذاب‌ترین سطوح این مجموعه بازی‌ها است.

برلین ماموریت بعدی است و دوباره اوضاع کمی پیچیده خواهد شد. شما در یک کلوپ شبانه آلمانی با داستانی به سبک موش و گربه، چند هدف را خواهید کشت. به نظر می‌رسد که موقعیت مکانی داستان براساس یک کلوپ شبانه بدنام به نام Berghain در پایتخت آلمان، ساخته شده است. قبل از شروع قتل‌ها به سکوی رقص خواهید رفت و از این مکان لذت خواهید برد.

سطوح بعدی شامل Argentina و China و همچنین ماموریت نهایی در کوه های Carpathian است. اما تصمیم داریم که دیگر درباره این سطوح چیزی نگوییم و اجازه دهیم که خودتان آن‌ها را امتحان کنید. با این وجود، رویکرد کلی طراحی ماموریت‌ها به گونه‌ای است که ماموریت‌ها باید به اندازه کافی متفاوت باشند و هیچگاه حس نکنید که کمپانی IO Interactive در حال تکرار ماموریت‌های قبلی است. معمای قتل دارتمور نمونه بارز این موضوع است اما رویکرد غیر معمول ماموریت برلین جهت ردیابی اهداف قتل نیز بسیار جدید و نوآورانه است.

تقریبا تمام ماموریت‌های هیتمن ۳ در حال امتحان کردن چیزهای جدید هستند و اغلب آن‌ها نیز موفق بوده ‌اند. با اینکه قالب داستانی برخی از سطوح این بازی به‌گونه‌ای‌ است که به اندازه ماموریت‌های موجود در نسخه‌های قبلی جهت بازی مجدد جذاب و هیجان انگیز نیستند، اما این بازی برای ایجاد حس سبک سندباکس، برخی از عناصر بازی را پیچ و تاب داده است.

تمرکز جدید بر داستان

– کمپانی IO Interactive برای بازگویی نهایی، تاکید بیشتری بر داستان داشته است.

– کات ‌سین‌های کامل پس از آزمایش اولیه در داستان هیتمن ۲، به این بازی بازگشته ‌اند.

– خط داستانی از کات ‌سین‌ها خارج شده و به سطوحی بهتر از سطوح قبلی تبدیل می‌شود.

بعید است که شما تنها بخاطر داستان بازی، بازی‌های اخیر هیتمن را امتحان کرده باشید. اما کسانی که اینکار را کرده ‌اند از دانستن این موضوع که کمپانی IO Interactive عناصر داستانی قسمت آخر سه‌گانه World of Assassination یعنی هیتمن ۳ را ارتقا داده است، خوشحال خواهند شد. همچنین کمپانی سازنده به جای استفاده از ساختاری شبیه به کتاب‌های کامیک که در هیتمن ۲ شاهدش بودیم، در این نسخه از کات‌سین‌های کامل برای بازگو کردن داستان‌های میان Diana و مامور ۴۷ استفاده می‌کند.

کات سین‌های بازی

بررسی هیتمن 3

کات ‌سین‌های بازی به اندازه هسته اصلی داستان جذاب نیستند. زیرا هسته اصلی داستان، از قدرت کنسول‌های بعدی استفاده نموده و جلوه‌های نوری فوق‌العاده‌ای را پدید می‌آورد. مخصوصا در صحنه‌های ماموریت کلوپ شبانه برلین و خیابان‌های نئونی چین شاهد این موضوع هستیم.

سطح کلی جزئیات بازی هیتمن ۳ بسیار بالا بوده و ماموریت دارتمور ستاره آن‌ها است. در طول این ماموریت، ما در سالن‌های عمارت به کاوش پرداختیم و به شکاف‌های روی دیوارهای آن جذب شدیم و حتی برخی از آثار هنری دیوار راه ‌پله را تحسین کردیم.

با اینکه احتمالا داستان این بازی نسبت به نسخه‌های قبلی آنقدر برجسته نبود. اما بازهم ما حس می‌کردیم که با شخصیت‌های موجود در این نسخه ارتباط بهتری برقرار کرده ‌ایم. در واقع این ارتباط در سطح جدیدی رخ داد که قبلا آن را تجربه نکرده بودیم. نگارش سناریوی بازی از زمان ریبوت فرانچایز همیشه عالی بوده است. اما داستان این نسخه به نقطه اوج جدیدی دست یافته و ما از مشاهده نحوه پایان یافتن آن بسیار هیجان‌زده شدیم.

نتیجه‌گیری

بررسی هیتمن 3

بازی هیتمن ۳ نسبت به نسخه‌های قبلی، ترکیب فرمول بازی را پیچیده‌تر کرده است. با اینکه خیلی از منطقه امن خود فاصله نمی‌گیرد. اما قطعا طرفدارانش از مکان‌های جدید موجود در این نسخه خوشحال خواهند شد. سطوح مختلف بازی به اندازه کافی از تنوع برخوردارند. این نسخه سوم از تکراری بودن دوری کرده است.

هیتمن ۳ به عنوان آخرین نسخه این سه ‌گانه، سطوحی کلاسیک و خط داستانی هیجان‌انگیزی را ارائه داده است. با اینکه برخی از این ماموریت‌ها همانند ماموریت‌های ساپینزا یا میامی قابلیت بازی مجدد ندارند، اما باز هم شواهد زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد مامور ۴۷ هنوز هم فوق‌العاده است.

 

منبع: TechRadar

سیما حسینی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − 1 =