نقد و بررسی پلی استیشن واقعیت مجازی PlayStation VR قسمت دوم

نقد و بررسی پلی استیشن واقعیت مجازی PlayStation VR

نقد و بررسی پلی استیشن واقعیت مجازی PlayStation VR قسمت دوم

بررسی  پلی استیشن واقعیت مجازی (قسمت دوم)

پلی استیشن واقعیت مجازی طراحی و راحتی

دستگاه های Oculus Rift و HTC Vive کیت های چندان بزرگی نیستند. نخستین مدل های آن ها شبیه به نمونه های اصلی جلا داده شده بودند. از سوی دیگر، پلی استیشن واقعیت مجازی مانند تکنولوژی گران قیمتی به نظر می رسد که از مالکیت آن لذت خواهید برد. همه چیز درباره این کنسول جذاب به نظر می رسد: لبه های سفید براق، نوار سیاه رنگ و نورهای رنگی که به شما اجازه ردیابی حرکات را می دهند.
اندازه این دستگاه بسیار بزرگ است، یک کابل از قسمت پشتی آن بیرون می آید و یک آداپتور با کنترل هایی برای کم و زیاد کردن صدای هدفون ها (که به آداپتور متصل می شود) و همچنین دکمه پاور برای روشن یا خاموش کردن دستگاه در قسمت پشتی دستگاه قرار دارند. با روشن کردن دستگاه، متوجه می شوید که کار کردن با آن چقدر راحت است.
علیرغم دستگاه های دیگر واقعیت مجازی، پلی استیشن واقعیت مجازی با یک ولکرو به چهره شما بسته نمی شود. در عوض، شما باید دکمه پشت دستگاه را فشار دهید تا باند پلاستیکی آن را باز کرده و آن را دور سرتان قرر دهید و سپس به طور خودکار متناسب با اندازه سر شما تنظیم می شود. اگر باز هم دستگاه حس کند که این باند کمی شل است، یک صفحه پلاستیکی وجود دارد که می توانید آن را بچرخانید و متوجه سفت شدن باند خواهید شد.

نقد و بررسی پلی استیشن واقعیت مجازی PlayStation VR
نقد و بررسی پلی استیشن واقعیت مجازی PlayStation VR


دلیل اینکه می گوییم این دستگاه بسیار راحت است، این است که به هیچ وجه حس نخواهید کرد که چیز محکمی دور سرتان قرار دارد. وزن این هدست به طور مساوی روی پیشانی و پشت سرتان قرار می گیرد، و فلپی پلاستیکی برای جلوگیری از ورود نور خارجی روی بینی شما قرار می گیرد. برخلاف Oculus و Vive، پوشیدن عینک های پلی استیشن واقعیت مجازی نیز اصلا کار مشکلی نیست. یکی دیگر از چیزهایی که درباره این دستگاه بسیار جالب است این است که هنگام بازی هایی مانند PlayStation VR Batman: Arkham vr، کاربر می تواند هنگام انجام حرکات ردیابی، به صورت ۱۸۰ درجه بچرخد.
بواسطه وجود دو چراغ ردیابی در پشت دستگاه، کاربر می تواند در جهت مخالف بایستد و بازی همچنان به خوبی عمل می کند. Vive این کار را با نصب چند سنسور به خوبی انجام می داد، در حالی که در Rift، زمانی که سنسورها در پشت شما قرار داشتند، مشکلاتی ایجاد می شد. همچنین، یکی دیگر از ویژگی های مهم توانایی حرکت باکس در جلوی دستگاه است، که صفحه نمایش را از جلو و عقب نشان می دهد.
در ابتدا، این کار برای یافتن “نقاط مهم”، زمانی که تصویری تار نبود مورد استفاده قرار میگرفت، اما این کار همچنین کاربر را قادر به انجام کارهای ساده ی دنیای واقعی مانند پیام دادن یا پیدا کردن کنترل می کند. با این حال، یک نکته منفی در این طراحی وجود دارد، و آن توانایی دیدن زیر دستگاه به طور دائمی است. حتی زمانی که صفحه نمایش را تا حد ممکن به چهره تان نزدیک می کنید، باز هم شکافی در این بین وجود دارد که می تواند باعث ار بین رفتن تمرکز و غوطه ور شدن در بازی شود.
در صورتی که بر بازی تمرکز کنید قادر به تشخیص آن نخواهید بود، به خصوص در اتاق هایی که نور کمی دارند، اما باز هم آن مشکل همانجاست و کمی آزار دهنده است. اما با در نظر گرفتن اینکه پوشیدن هدست برای موارد طولانی چقدر راحت است، این مشکل زیاد به چشم نمی آید. مشکل دیگری که درباره هدست وجود دارد، این است که به علت ماهیت بزرگ آن، هدفون های بزرگتر ممکن است مشکل ساز شوند.

نقد و بررسی پلی استیشن واقعیت مجازی PlayStation VR
نقد و بررسی پلی استیشن واقعیت مجازی PlayStation VR

هدفون های استانداردی که بالای گوش قرار می گیرند احتمالا به درستی در جای خود قرار نخواهند گرفت، اما هدست های بازی احتمالا سازگاری بیشتری خواهند داشت. PlayStation واقعیت مجازی به فضای بسیار زیادی نیاز ندارد. در اتاق هایی با اندازه نسبتا کوچک هم این دستگاه به خوبی عمل می کند و کاربر حتی با وجود کنترلرهای حرکتی، با راحتی نسبی بازی خواهد کرد. توجه داشته باشید که بازی های کمی کاربر را استاده نگاه می دارند و برای انجام برخی بازی ها، کاربر باید در اطراف اتاق حرکت کند.
احتمالا تنها زمانی که به مشکل برخواهید خورد هنگام انجام بازی Arkham VR خواهد بود، بازی ای که نیازمند فضای بزرگ و مناسب بین دوربین و کاربر است، و لحظاتی وجود دارند که کاربر باید بچرخد که احتمالا به خوبی انجام نخواهد شد و شاید کاربر به دیوارهای اتاق هم برخورد کند. چیزی که درباره این دستگاه آزار دهنده است مقدار زیاد کابل های آن است که باید بعد از هر بار استفاده جمع آوری و مجددا برای بازی وصل شوند، زیرا در غیر این صورت فضای زیادی را لازم دارند. 

مرکز خرید دات کام

  مانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شش + 18 =