بررسی کیت واقعیت مجازی نینتندو سوییچ

نقد و بررسی کیت واقعیت مجازی نینتندوسوییچ Nintendo Labo VR Kit

به نظر می رسد که در سال گذشته اکثر شرکت های فناوری و بازی سازی در زمینه واقعیت مجازی تجاربی را کسب کرده اند و از بین آنها می توان به شرکت های سونی، مایکروسافت، گوگل، فیسبوک، HTC و … اشاره کرد. زمانی که Nintendo Labo برای اولین بار در سال گذشته به بازار عرضه شد، مانند یک توپ قوسدار به نظر می رسید. با این وسیله شما می توانید محیط های خود را خلق کنید.

یک سال بعد، نینتندو با اطمینان کیت های جدید Labo را عرضه کرد و دست به یک کار غیر ممکن زد. این شرکت Nintendo Switch را به یک سیستم واقعیت مجازی تبدیل کرد.پارسال بود که شنیدیم مدیران اجرایی نینتندو نسبت به پشتیبانی از واقعیت مجازی بی تفاوت هستند و عنوان می کردند که واقعیت مجازی آنقدر جالب نیست که دنبال آن برویم.اگر با Labo آشنا نیستید، باید بگوییم که آن یک محصول ساده و متمایز است.

 

تصور مطرح شدن یک چنین محصولی از سایر شرکت های بزرگ بازی سازی سخت است. Labo که اولین بار در سال گذشته به بازار عرضه شد مجموعه ای از وسایل است که می تواند Switch را به اشیا تعاملی مختلف تبدیل کند. یکی از آنها به شما کمک کرده تا تبلت را به پیانو کمک کنید، دیگری بر تن شما لباس می شاند تا یک روبات را کنترل کنید. نکته اینجاست که هر وسیله را باید خودتان بسازید.

شعار Labo این است “بساز، بازی نینتندوسوییچ کن، کشف کن”. شما چیزی می سازید، با آن بازی می کنید و یاد می گیرید که چگونه کار می کند و به شکلی بالقوه خودتان بازی  و ابزار و وسایل را می سازید. با آزمایش های اولیه ای که بر روی کیت واقعیت مجازی انجام دادیم، مشخص شد که این کیت اولین و بهترین محصول Nintendo Labo است. اولین کار ساخت عینک های واقعیت مجازی است که ۳۰ تا ۶۰ دقیقه به طول می انجامد (۳۰ دقیقه برای کاربران با تجربه و ۶۰ دقیقه برای بقیه ما).

مانند سایر محصولات Labo، شما یک فیلم تماشا می کنید و مطابق آن تکه ها را برش می دهید و تا می زنید. دستورالعمل واضح است (برای هفت سال به بالا طراحی شده است).این کار مانند تجربه DIY است و باعث می شود آرزوی داشتن بچه هایی را داشته باشیم تا با آنها Labo بسازیم. هیچ کدام از این موارد جدید نیست، اما نکته ی جالب توجه در مورد کیت واقعیت مجازی Labo این است که واقعا حس Labo را منتقل می کند.

چیزی که به سادگی می توانست یک اسباب بازی باشد. شما به آسمان ماه پرتاب می کنید، کامیون ها را خرد می کنید و اسباب بازی های مجازی را به اطراف می اندازید، اما بازی های واقعیت مجازی نیست به Labo در جایگاه دوم قرار دارند. اگر چه، بازی های واقعیت مجازی خود ابتدایی هستند و این مسئله گواهی برای نوپا بودن واقعیت مجازی و تصمیم نینتندو برای عدم تاکید روی پردازنده Switch است.

رزولوشن Switch در مقایسه با سایر هدست های واقعیت مجازی موجود در بازار کم است (۷۲۰×۱۲۸۰) که برای هر چشم باید این عدد را تقسیم بر دو کرد. جدای از بحث عینک، کنسول Switch را می توان به اشکال مختلف دراورد : قو، فیل و یا یک دوربین برخی از این اشکال موجه تر از بقیه هستند، برای مثال دوربین و عینک های واقعیت مجازی آنقدر از نظر شکل با یکدیگر تفاوت نداشته و احتمالا بتوان آنها را یکی کرد.

البته در ساخت فیل یک نکته ناامید کننده وجود دارد: چشمان شما به صفحه دوخته می شود و شکل خانه زمانی که داخل آن هستید اهمیت کمتری می یابد. نبود بند برای عینک واقعیت یک نقص محسوب می شود و شما باید آن را با یک دست نگه دارید.

نقد و بررسی کیت واقعیت مجازی نینتندوسوییچ Nintendo Labo VR Kit
نقد و بررسی کیت واقعیت مجازی نینتندوسوییچ Nintendo Labo VR Kit

اما با این وجود استفاده از کیت واقعیت مجازی عملی و جذاب است و ویدیوهای آموزشی در مورد نحوه عملکرد کیت نشان می دهد که نینتندوسوییچ بیشتر از آنچه انتظار می رفت روی تجربه واقعیت مجازی وقت گذاشته است. ساختن تنها یکی از مراحل است. بخشی از ماموریت Labo سرگرمی و آموزش است. پای این پلتفرم حتی به درون مدارس نیز کشیده شده است.

در واقع مجموعه ای از دروس وجود داشته که هر یک به عنوان مکالمه ای میان گروهی از شخصیت ها جریان می یابد و جزئیاتی پیرامون کارکرد داخلی هر کدام از تجهیزات Labo را مطرح می کند. ممکن است دیر شده باشد، اما کار نینتندو بر روی واقعیت مجازی مدرن مکملی عالی برای خود Switch محسوب می شود. نینتندو با ترکیب تبلت و کنسول مسیر خود را به طور کامل از رقبایش جدا کرده و همین امر برای Labo VR نیز صادق است.

  مانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × چهار =