نام هدست واقعیت مجازی (VR)

هدست واقعیت مجازی (VR)

در جریان این رویداد سونی خبر داد که کد اسم مورفیس قرار است به PlayStation VR تغییر نام بدهد و اولین هدست واقعیت مجازی (VR) سونی با همان نام کنسول سونی یعنی پلی استیشن نامیده خواهد شد.

هدست واقعیت مجازی (VR)
هدست واقعیت مجازی (VR)

همواره تکنولوژی ها تازه در حال تولید و به وجود آمدن هستند، تکنولوژی هایی که سعی می کنند با ایجاد فضایی تازه و فیلد جدید حال و هوایی نو به صنعت بدهند، صنعت بازی های ویدیویی نیز از این قاعده مستثنی نیست و همواره شرکت ها سعی می کنند با خلاقیت های تازه و تولید محصولات نو و یکتا از رقبای خود پیشی گرفته و بازار را بدست بگیرند.

زمانی خلق تولید های کنترلر های جدید و جالب باعث ایجاد فضای رقابتی تازه میان کنسول ها می شد، بعد از آن استفاده از سخت افزار هایی تازه باعث فروش بیشتر یک محصول می شد، مسئله ای که امروزه شاهد آن هستیم و کمپانی بزرگی مثل مایکروسافت با استفاده از سخت افزار کینکت که به کنسول ایکس باکس ۳۶۰ متصل می شود و با اسکن بدن گیمر حرکات گیمر را تشخیص می دهد.

البته پیش از آن سونی با استفاده از کنترلر Move خود سعی داشت که این مسئله را وارد صنعت کند و تا حدودی نیز موفق شد و پیش از این دو کمپانی بزرگ، غول خلاقیت صنعت بازی های ویدیویی یعنی کمپانی ژاپنی نینتندو با خلق کنسول Wii مفهوم حرکت را وارد بازی های ویدیویی کرد و همین مسئله نیز باعث شد که کنسول وی جز پر فروش ترین کنسول های تاریخ نام بگیرد و در لیست پر فروش ترین کنسول های تاریخ جایگاه ویژه ای را برای خود باز کند. کنسول وی توانست به فروش بیش ۱۰۰ میلیون واحدی دست پیدا کند و خود را به نزدیکی کنسول افسانه ای پلی استیشن برساند.

همانطور که هر لحظه دنیا در حال جلو رفتن است و همیشه ترند های صنایع تغییر می کنند، صنعت بازی های ویدیویی نیز از این قاعده جدا نیست و اگر زمانی ترند این صنعت مواردی مثل کنترلر بود امروزه تکنولوژی های تازه ترند این صنعت شده اند، یکی از مهم ترین این تکنولوژی ها واقعیت مجازی است، تکنولوژی که تمام سعی خود را می کند که مرز بین واقعیت و مجاز را تغییر بدهد، واقعیت مجازی می خواهد انسان را در موقعیتی مجازی قرار بدهد اما این موقعیت هیچ تفاوتی با واقعیت نداشته باشد، یکی از کار های واقعیت مجازی فیلم های سه بعدی است.

فیلم هایی که شما در اتمسفر فیلم قرار می دهد و حس و حال تازه ای به مخاطب می دهد، البته استفاده از واقعیت مجازی تنها به این مسئله خلاصه نمی شود و امروزه برای آموزش ها نیز از این تکنولوژی استفاده می کنند به طوری که آموزش هایی مثل آموزش پرواز یا چتر بازی با استفاده از تکنولوژی واقعیت مجازی یا Virtual Reality استفاده می شود، اگر زمانی یک پزشک برای یادگیری یک نوع عمل جراحی باید در کنار پزشک متخصص دیگر وارد اتاق عمل می شد و انواع خطر ها در کمین بود امروز با استفاده از واقعیت مجازی می توان یک اتاق عمل واقعی را شبیه سازی کرد و یک عمل جراحی را بدون هیچ خطری انجام داد و به سر انجام رساند.

اما پس از آن که از واقعیت مجازی در صنعت و آموزش استفاده شد نوبت به صنعت سرگرمی بود که این تکنولوژی را استفاده کند و بعد از آن شرکت های بسیار زیادی شروع به تولید عینک های واقعیت مجازی کردند و از طرفی استودیو های بسیار زیادی تولید به محتوا برای عینک های واقعیت مجازی کردند، این مسئله تا جایی پیش رفت که نزدیک به ۲۰۰۰ اپلیکیشن تنها برای گوشی های هوشمند با استفاده از واقعیت مجازی تولید شد که هر کدام ویژگی مخصوص به خود را داشت.

بازی های جذابی نیز در حوزه واقعیت مجازی ساخته شد بازی هایی که هر کدام شما را وارد فضایی تازه می کرد، از شبیه ساز فضانوردی گرفته تا شبیه ساز کوهنوردی و یا حتی شبیه ساز ورزش هایی نظری گلف و بولینگ که تمامی این بازی ها با استفاده از نقاط مثبت این تکنولوژی توانستند به بهترین شکل حس و حال آن کار را به گیمر و مخاطب انتقال بدهد.
بعد از موفقیت های روز افزون تکنولوژی واقعیت مجازی حالا نوبت به کمپانی های بزرگ بود که بر روی این تکنولوژی سرمایه گذاری کنند، گوگل،  سامسونگ و… شرکت های بسیار بزرگی بودند که تمرکز خود را بر روی این تکنولوژی نوپا قرار دادند و محصولات خوبی نیز توانستد وارد بازار کنند که البته هر کدام از این محصولات تولید شده نقاط ضعف و قدرتی داشتند که باعث می شد محصولات نهایی آن محصول کاملی که مخاطب به آن نیاز داشت نباشد.

سال پیش و در جریان Tokyo Game Show 2014 سونی از پروژه تازه خود رونمایی کرد، پروژه با کد اسم مورفیس که به طور رسمی سونی را وارد صنعت واقعیت مجازی کرده است، سونی اما اطلاعات زیادی از هدست خود نداد و مخاطبین را تا حد خیلی زیادی تشنه نگه داشت، سونی که با عرضه کنسول فوق العاده پلی استیشن ۴ صنعت کنسول های بازی را در اختیار قرار گرفته بود قصد داشت با عرضه اولین هدست واقعیت مجازی خود نیز به شکل بسیار قدرتمندی این بازار را نیز بدست بیاورد و رقبا دیگر را یکی یکی از صحنه حذف کند، برای معرفی کامل مورفیس سونی اما طرفداران این تکنولوژی و طرفداران سونی یک سال منتظر ماندند تا بالاخره سونی در کنفرانس خود در Tokyo Game Show 2015 به طور کامل پروژه مورفیس را معرفی کرد.

در جریان این رویداد سونی خبر داد که کد اسم مورفیس قرار است به PlayStation VR تغییر نام بدهد و اولین هدست واقعیت مجازی (VR) سونی با همان نام کنسول سونی یعنی پلی استیشن نامیده خواهد شد.

هدست واقعیت مجازی (VR)
هدست واقعیت مجازی (VR)

این نام گذاری بدون تردید برای استفاده تبلیغاتی از نام پلی استیشن برای جذب مخاطب صورت گرفته است و سونی قصد دارد از برند پلی استیشن برای جذب مخاطب استفاده کند.
اما باز هم سونی خبری از تاریخ انتشار هدست خود نداد و گویا باید باز هم برای این که ببینیم بالاخره محصول نهایی سونی یعنی PlayStation VR چه چیزی خواهد بود صبر کنیم تا شاید بالاخره سونی اطلاعات کاملی را اعلام کند.

ورود سونی به حوزه واقعیت مجازی بدون تردید می تواند خبر خوبی برای طرفداران این حوزه باشد زیرا با ورود قدرتمند سونی، این کمپانی ژاپنی استودیو های زیر مجموعه خود را وادار خواهد کرد که بازی های واقعیت مجازی جذابی تولید کنند که این مسئله باعث شکوفایی که تکنولوژی خواهد شد، حالا اما باید منتظر واکنش دیگر کمپانی های این حوزه باشیم تا ببینیم برای رقابت با کمپانی بزرگی مثل سونی ژاپن چه تدابیری خواهند اندیشید و رقابت کمپانی های تولید هدست های واقعیت مجازی به کجا خواهد رسید ؛ اما مسئله مهم این است که پیروز این رقابت گیمر ها هستند که در جریان این رقابت بین کمپانی ها به محصول با کیفیت و جذاب خواهند رسید.

  مانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 5 =