مقایسه هدست Oculus Quest با نینتندو سوییچ

هدست Oculus Quest

صحبت های کارمک باعث شده است که برخی کاربران و گیمر ها فکر کنند هدست Oculus Quest نمی تواند پاسخگوی خوبی برای بازی ها باشد و در کیفیت و قدرت کم می آورد.

هدست Oculus Quest
هدست Oculus Quest

واقعیت مجازی یکی از مهم ترین بحث های امروزه تمام رسانه ها و اخبار های فناوری شده است. واقعیت مجازی در تمام صحنه ها حضور دارد و در هر شاخه ای سعی می کند فعالیت کند. چیزی که باید در مورد واقعیت مجازی وجود دارد این است که خود واقعیت مجازی یک دستگاه یا یک ابزار نیست بلکه یک نوع سیستم یا دانش است که باید بر روی دستگاهی مانند هدست بنا شود. هدست های واقعیت مجازی می توانند بازی های واقعیت مجازی را اجرا کنند و شما می توانید به وسیله آن ها نیز به بازی ها دست پیدا کنید و از آن ها لذت ببرید.

حال یکی از جدید ترین هدست های واقعیت مجازی آکیولس کوئست نام دارد که توسط جان کارمک ساخته شده است. این هدست کاربرد های زیادی دارد و قابلیت های تازه را به دنیای واقعیت مجازی اضافه کرده است اما همگی می خواهند بدانند که چه چیز های دقیقی در این هدست وجود دارد و تفاوت این هدست با دیگر هدست های موجود در بازار چه چیزی است. در همین ابتدا باید هدست Oculus Quest را یک هدست برتر در بازی های دانست زیرا بیش از پنجاه بازی مختلف برای او قرار است منتشر شود و هرکدام از آن ها مراحل و بخش های خاصی را در پیش دارند.

برخی از این بازی ها Robo Recell ،Moss و Vadar Immortal: A Star Wars VR نام دارند که بسیاری از کاربران و گیمر ها این بازی ها را می شناسند و از محبوبیت بازی ها آگاه هستند و می دانند که چه سودی می توانند از طریق هدست Oculus Quest دریافت کنند.

شخصی که ساخت این هدست را به عهده گرفته است جان کارمک نام دارد. کارمک را بیشتر افراد گیمر می شناسند زیرا او یکی از کارگردانان محبوب در دنیای بازی ها است که به وسیله شرکت ای دی سافت ور توانست یک محبوبیتی برای خود پیدا کند. حال او در کنفرانسی که برای صحبت در مورد Oculus Connect 5 آمده بود، در مورد هدست Oculus Quest هم حرف های زیادی زد و تفاوت این هدست را با دیگر هدست ها گفت که تمام آن حرف ها جالب و شنیدنی است.

کارمک در ابتدا بخش ناجالب و دردناک هدست Oculus Quest را گفت. هدست Oculus Quest نمی توان از دید قدرتی نگاه کرد زیرا باید آن را در حد کنسول های نسل قبل یعنی ایکس باکس ۳۶۰ و پلی استیشن ۳ دانست. به همین دلیل است که هدست Oculus Quest نمی تواند بازی های بسیار قوی و قدرتمند را بر روی خود اجرا کند. البته این تنها بخش بد قدرتی و کیفیت این هدست نیست. آن ها از پیکسل های بسیار زیادی در هدست خود استفاده کرده اند که این پیکسل ها از دیگر پیکسل های باقی هدست ها بیشتر است و همین خود کیفیت خوبی برا برای نمایش نشان می دهد.

جان کارمک گفته است که Oculus Rift خود به تنهایی محصولی است که می تواند برای همه جذاب باشد و همگی توجه خاصی به او داشته باشند اما نباید از کنار Oculus Quest هم به سادگی گذشت. شاید در ظاهر هر دو یک شباهت خاص داشته باشند اما قطعا تفاوت هایی درون آن ها وجود دارد که بر روی قیمت و قدرت آن ها تاثیر می گذارد و باعث می شود که انتخاب کاربران و گیمر ها تغییر کند.

صحبت های کارمک باعث شده است که برخی کاربران و گیمر ها فکر کنند هدست Oculus Quest نمی تواند پاسخگوی خوبی برای بازی ها باشد و در کیفیت و قدرت کم می آورد. این در شرایطی است که هدست های سونی و مایکروسافت نمی توانند استاندارد ها را به خوبی حفظ کنند و حتی آثار خود را در مرحله AA هم قرار نمی دادند. آن ها کیفیتی ۱۲۸۰*۷۲۰ با ۳۰ فریم را برای مخاطب به نمایش می گذاشتند که نمی توان آن را بد دانست اما چیزی در حد خوب و قوی هم نبود.

حال در این طرف قضیه هدست Oculus Quest علاوه بر کیفیت و دید ۱۲۸۰*۱۲۸۰ و همچنین ۷۲ فریم بر ثانیه برای کاربران ایجاد کرده است که خود قدرت این هدست را نسبت به دیگر هدست ها نشان می دهد. همچنین هدست Oculus Quest از کنسول های نسل هفتم هم بهتر عمل می کند و می تواند کیفیت و عملکرد بهتری نسبت به ایکس باکس ۳۶۰ داشته باشد. پیکسل هایی که در هدست Oculus Quest حدود ۸٫۵ برابر بیشتر از پیکسل های بازی های ایکس باکس ۳۶۰ است که این خود دلیلی بر برتر بودن این هدست نسبت به کنسول های نسل هفتم می باشد.

هدست Oculus Quest
هدست Oculus Quest

میان این همه دلایل جان کارمک نمی تواند هدست خود را یعنی Oculus Quest با کنسول های نسل هشتم یا پلی استیشن ۴ و ایکس باکس وان مقایسه کند زیرا می داند که قدرت این هدست کمتر از این کنسول ها است. اما او بیان کرده است که هدست Oculus Quest می تواند با کنسول نینتندو سوییچ رقابت کند و در برابر او قرار گیرد. جان کارمک برای چنین شرایطی یک مثال جالبی آورده است.

او گفته است که می داند هیچکدام از افرادی که می خواهند گیمر شوند و یک کنسول بازی داشته باشند میان هدست و کنسول های نسل هشتم، هدست را انتخاب نمی کنند اما از آن طرف قضیه اگر یک گیمر بخواهد یک پلتفرم جانبی برای خودش داشته باشد قطعا می تواند از هدست Oculus Quest استفاده کند و واقعیت مجازی هم در کنار خود داشته باشد. این دقیقا همان نقطه ای است که نینتندو سوییچ از این هدست شکست می خورد و نمی تواند خود را برتر نشان دهد.

حال باید دید که جان کارمک در آینده با این هدست چه کار می تواند کند. برخی فکر می کنند این هدست نمی تواند در آینده موفق شود اما خود کارمک نگاه بهتر و موفقی دارد و سیاست های مهمی برای این هدست در نظر گرفته است. چیزی که مشخص است کارایی این هدست نسبت به دیگر هدست ها است که بازی های بیشتری بر روی آن اجرا می شود و می تواند موفق تر عمل کند. باید منتظر عکس العمل دیگر شرکت های سازنده هدست در برابر این هدست ماند.

  مانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × 2 =